Setari Cookie-uri

manichiura sigura oare??

ce sa fac ca sa fiu sigura ca ustensilele alea sunt sterilizate ca lumea? nu de alta dar am auzit cazuri ca au luat hiv sau hepatite.....

Postat pe 30 Iulie 2008 15:56
Buna.cred ca cel mai sigur ar fi sa ti cumperi trusa ta cu care sa te duci mereu cand vrei sa ti se faca unghiile.
nathalie271081
Postat pe 30 Iulie 2008 16:03
poi este simplu ori te faci acasa ori iti aduci propriile ustensile de acasa ,ori ii pui sa le sterilizeze pe ale lor in fata ta...un salon care se respecta nu ar risca niciodata sa foloseasca ustensile nesterilizate cum trebuie

Postat pe 25 August 2008 12:24
Urmareste si u la saloane ca deobicei sunt la vedere aparatele de sterilizat. Cel putin io unde m-am dus asa erau. De nu le vezi adu-ti de acasa...
dafffne
Postat pe 26 Septembrie 2008 22:23
Eu m-am lasat de manichiurista,din mai multe motive;unul din el fiind si acesta.Acu mi-o fac singura si-mi iese mult mai bine.Asta daca nu sunteti prea comode.
geany_9
Postat pe 17 Octombrie 2008 00:22
ce sa fac ca sa fiu sigura ca ustensilele alea sunt sterilizate ca lumea? nu de alta dar am auzit cazuri ca au luat hiv sau hepatite.....

nu vad cum ai putea fi sigura ca ustensilele sunt sterilizate cum trebuie numai in cazul in care ii ceri manichiuristei sa ti le sterilizele chiar in fata ta,o va face dak este un salon bun.sterilizare nu inseamna ce fac majoritatea prin saloane,dau cu alcool sanitar si gata,este un sterilizator foarte bun si nici nu dureaza sa-ti sterilizeze ustensilele asa cum trebuie.cat despre boli se pot lua foarte usor diferite boli din cauza ustensilelor nesterilizate dupa fiecare client,poti lua diferite micoze si sa te trezesti k iti cad unghiile sau mai rau...asa k aveti grija ce saloane alegeti!
angel_05
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:07
De la: , la data 2008-07-30 15:56:04ce sa fac ca sa fiu sigura ca ustensilele alea sunt sterilizate ca lumea? nu de alta dar am auzit cazuri ca au luat hiv sau hepatite.....



cel mai sigur este sa inveti sa-ti faci singura manechiura si pedichiura.este mai greu la inceput,dar cu timpul inveti.
Alexandra09
Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:52
DA ai dreptate si eu fac la fel plus ca am gasit niste produse din Koreea si mai nou imi fac si modele super pe unghii singura incercati si voi www.micmag.ro

Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:36
Buna,
eu iti recomand sa faci o schimbare radicala si igienica: nu iti mai taia cuticulele, doar impinge-le cu un betisor de lemn, dupa ce le-ai hidratat cu ulei de masline. Pileste unghiile in forma dorita. Si gata! Nu exista nici un motiv de infectie.
Mai poti incerca sa iti faci manichiura cu gel sau acril. Nu se taie cuticulele, in general, si netaindu-le o lunga perioada de timp, ele nu mai cresc.
Unghia va avea un aspect natural si elegant.
tint
Postat pe 24 Noiembrie 2008 21:20
din pacate nu poti fi sigura, sa le sterilizeze in fata ta ar fi o idee, dar asta numai daca manichiurista are doua randuri de ustensile, trebuie lasate cel putin 20 min in sterilizator, intre cliente nu poate pierde atata timp, deci ustensilele cu care te va face frumoasa ar trebui sa fie in sterilizator cand tu ajungi acolo...asa ar fi ideal, dar..

Postat pe 25 Noiembrie 2008 00:02
nu se mai poarta din 2 motive taierea cuticulelor : 1 sa nu se produca infectii sau sa se ia diverse boli si 2 pentru ca este mult mai usor sa se impinga.
dafffne
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:40
De la: , la data 2008-07-30 15:56:04ce sa fac ca sa fiu sigura ca ustensilele alea sunt sterilizate ca lumea? nu de alta dar am auzit cazuri ca au luat hiv sau hepatite.....

nu poti face nimic pentru a fi sigura....doar sa faci singura acasa manichiura
in general, cel putin acolo unde merg eu le sterilizeaza de fata cu mine.dar in ultima vreme prefer sa le fac eu acasa pt ca de multe ori imi mai ciupeste un pik.plus ca ce e facut de tine e sfant.
mkdisk
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:17
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 14:42
Si eu am fost la manichiura in Ro, dar nu mi-a placut si am intrerupt "procedeul"...in primul rand ca ustensilele erau pe masa, pe un prosop, nu erau sigilate, nu aveam de unde sa stiu cine a fost la manichiura inaintea mea, si cum a spus initiatoarea topicului, riscurile sunt mult prea mari. In afara, toate ustensilele vin intr-o punguta sigilata,pe care manichiurista o desface in fata ta. Nu sunt de unica folosinta, dar dupa fiecare client se depoziteaza in recipiente speciale pentru sterilizare.
mrskattousa
Postat pe 23 Februarie 2009 09:35
buna, pai pentru a fi sigura de manichiurista la care mergi trebuie sa ai recomandari evident! ideea este ca daca te duci cu setul tau de manichiura chiar s-ar putea sa o patesti in sensul in care majoritatea manichiuristelor sunt obisnuite cu forfecuta lor ... de obicei suntem linistite sa stim ca in spatele ei este un sterilizator ...care majoritatea nu fac absolut nimic!!! salonul trebuie sa aiba un pupinel este un dispozitiv de stomatologi si acolo se face de fapt sterilizarea! o manichiurista care nu are ce sa ascunda se vede in primul rand la ea ...la cat este de ordonata, la cum sunt sticlutele de oja, la faptul ca sterizeaza ustensilele in fata ta!!
eu iti recomand o super manichiurista care a convertit multe "necredincioase" prin simplul ei mod de lucru si obsesie pentru igiena, elena de la Joelle Beauty Care(pta romana) preturi super!
traiesteclipa007
Postat pe 23 Februarie 2009 12:52
Buna...iti pot recomanda salonul la care merg eu, SunLounge,in Amzei. Dupa fiecare utilizare le sterilizeaza( chiar si in fatza ta) cu un aparat special si cu o solutie de la OPI, iar Mimi ( manichiurista) e foarte meseriasa. Iti las un nr de tel: 021 312 96 44 si dute cu toate increderea.
ancutzik_c_18
Postat pe 20 Mai 2009 18:29
draga ancutica tin sa iti zic k produsul de la opi nu face absolut nimic in ceea ce priveste microbii. poate doar ii intinde!
iar aparatul special dak este vorba de cel cu cristale ....iar nu face mare lucru deoarece incalzeste doar pana la 100 de grade ...iti zic sigur ....cea mai buna sterilizare este in pupinel ...si isorapid ...astea se folosesc si in cabinetele stomatologie si acolo nu e de gluma ;)
iti recomand joelle sa vezi cum se face :)
traiesteclipa007
Postat pe 30 Iunie 2009 13:31
Cel mai sigur e sa-ti faci manichiura singurica, acasa. Nu-i asa de greu.
Eu n-am fost niciodata la salon pentru manichiura sau pedichiura si sunt foarte bine.
bestest_girl
Postat pe 16 Iulie 2009 20:32
De la: traiesteclipa007, la data 2009-06-30 13:31:42draga ancutica tin sa iti zic k produsul de la opi nu face absolut nimic in ceea ce priveste microbii. poate doar ii intinde!
iar aparatul special dak este vorba de cel cu cristale ....iar nu face mare lucru deoarece incalzeste doar pana la 100 de grade ...iti zic sigur ....cea mai buna sterilizare este in pupinel ...si isorapid ...astea se folosesc si in cabinetele stomatologie si acolo nu e de gluma ;)
iti recomand joelle sa vezi cum se face :)[/qu

dupa normele europene se folosesc si sterilizatoarele Uv si sterilizatoarele cu cuart.(ele ating temperatura de 300-320grade..) unde sunt distruse bacteriile. fierberea ustensilelor este interzisa, deoarece acestea ating abia temperatura de 100grade.
insa ustensilele sunt puse la sterilizator NUMAI dupa ce au fost tinute intr-o solutie SEKUSEPT sau SECUDRIL 15 min pt a fi dezinfectate. apoi sunt puse la sterilizator.
Acestea sunt normele U.E.
10nails
Postat pe 8 August 2009 21:19

Avatarul lui
1 mesaj
Membru din: 1/01/1970

Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 00:02 Raporteaza abuz de limbaj
Citeaza Raspunde

din pacate nu poti fi sigura, sa le sterilizeze in fata ta ar fi o idee, dar asta numai daca manichiurista are doua randuri de ustensile, trebuie lasate cel putin 20 min in sterilizator, intre cliente nu poate pierde atata timp, deci ustensilele cu care te va face frumoasa ar trebui sa fie in sterilizator cand tu ajungi acolo...asa ar fi ideal, dar..


ouaaaauuuaa !!!!! utilizator din 1970 !!!!!
_oktober_
Postat pe 8 August 2009 22:27
nu iti mai taia cuticulele. eu nu le tai deloc si nu se vede urat, sunt asa mici ca nici nu se vad. atunci manichiura devine f simpla si o poti face singura acasa.
DayC
Postat pe 9 August 2009 13:03
De la: DayC, la data 2009-08-09 13:03:09nu iti mai taia cuticulele. eu nu le tai deloc si nu se vede urat, sunt asa mici ca nici nu se vad. atunci manichiura devine f simpla si o poti face singura acasa.


eu am un remover pt cuticule, imi dau cu d'ala, imping si curat cuticula si arata sooper ingrijit si frumos si natural;) + k nu mai creste cuticula in timp ;)
10nails
Postat pe 9 August 2009 16:39
buna.eu imi fac maniciura singura si asa consider ca e cel mai bine.ma pricep foarte bine si as vrea sa stiu daca sunteti interesate vreuna ca eu fac manichiura la domiciliul meu si daca doreste cineva astept mesaj .desenez pe unghi cu tus si arata super.astept solicitari.e ieftin :)
frumusikka_lore
Postat pe 14 August 2009 19:52
Daca iti faci manichiura doar la salon , cred ca cea mai sigura varianta ar fi sa-ti aduci ustensilele de acasa Eu una , o fac singura acasa :) si zic ca imi iese destul de bine . Nu las pe nimeni sa-mi faca unghiile poate e si un fix d'al meu
yo0olixa
Postat pe 5 Septembrie 2009 10:52
Super afacere! Daca doresti produse de calitate la preturi accesibile si un discount de 25% pentru achizitiile tale :) Intra pe www.superafacere.webs.com - este un minisite creat de mine si are toate detaliile :) SUCCES
claudiarebecca
Postat pe 17 Noiembrie 2009 01:50
Coco Nails, Hair, Make-Up, Bar Constanta - o experienta unica - Va ofera servicii complete de manichiura si pedichiura, hair styling exceptional si machiaje ultramoderne - carti de vizita ale personalitatii si frumusetii dumneavoastra, stil si eleganta. Rasfatati-va cu o manichiura spa, o pedichiura de relaxare, un refreshing facial, sau un hair styling exceptional. Veti adora timpul relaxant petrecut in salonul nostru de manichiura si frumusete! Fotoliile si minibarul, manichiura si pedichiura luxoase, sunt doar cateva exemple din oferta noastra de servicii de lux cu stil. Tehnicieni nostri de unghii sunt profesionisti si experimentati, precum si echipamentul nostru este de cea mai buna calitate, astfel va veti bucura de ingrijirea decadenta a unghiilor si de relaxarea serviciilor spa, numai la Coco Nails Constanta


Bulevardul MAMAIA, nr.232, Constanta, judetul Constanta
0341/881831; 0724178995
www.coconails.ro
BlondaX
Postat pe 11 Martie 2010 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unghii false la preturi exceptionale(la domiciliu) 1 De la: kudika_9144 4 Iunie 2012 17:24
Unghii false profesionale 11 De la: alexa_ph 25 Iulie 2011 11:44
unghii tehnice 10 De la: kudika123399 24 Aprilie 2010 15:21
Aplic unghii false doar 60 ron 3 De la: kudika055684 29 Iulie 2009 17:13
Curs manichiura aplicare unghii false 9 De la: alexa_ph 25 Iulie 2011 11:36