Setari Cookie-uri

vreau sa studiez ceva ce ma atrage...

Am 21 de ani si anul acesta,in sfarsit,voi reusi sa ma inscriu la facultate...doar ca am o problema si am nevoie de un sfat...In liceu am fost mereu cea mai buna la stintele reale:matematica,fizica,etc...Bine,de atunci au trecut 2 ani,timp in care ceva s-a intamplat si...mi-am dat seama ca...ma pricep sa scriu...despre orice...Nu am posibilitatea de a face o faculatate la zi,doar la frecventa redusa...Ai mei spun sa ma inscriu la profilul Finante si banci.Stiu ca m-as descurca si imi va fi usor sa-mi gasesc un loc de munca,dar nu e ceea ce imi doresc eu...De exemplu,eu visez la un loc de munca in cadrul unei reviste...articole si tot tacamul de acest fel...Deci,ce sa fac?Pentru ca timpul trece,iar eu trebuie sa ma inscriu la facultate... Pls,HEEEEEELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 6 August 2008 16:13
Sunt ziarista..... cel putin conform diplomei... E greu ptr o femeie, din punctul meu de vedere, sa fii ziarist in adevaratul sens al cuvantului. Nu stiu daca se merita, cel putin la noi. Doar sa te duci la un post sau un ziar supertare. Eu am facut un timp ziaristica, am lucrat la un ziar.... am renuntat. Munca care o fac acum e ceea ce imi place ptr ca sunt platita binisor pe cand la ziarul provincial la care lucram..... Mai scriu din cand in cand, dar a devenit un hobby mai mult. In viata nu tot timpul alegem ceea ce ne place ci ceea ce trebuie. Daca ai bani poti face ceea ce vrei, daca nu, ceea ce trebuie. Adica sa faci o meserie de viitor. Gandeste-te bine. Documenteaza-te inainte sa faci o miscare. Bafta.
rosuveronika
Postat pe 18 August 2008 23:48
Si prietenele mele din presa spun ca rosuveronika. Unele dintre ele lucreaza in domeniu de aproape 10 ani. Sunt pasionate. Nu prea se vad sa nu mai scrie deloc sau putin. Uneori ar prefera sa aiba o slujba mai bine platita si sa faca presa ca hobby. De ce nu faci o vizita intr-o redactie....sa vezi ce inseamna o zi de munca. Poate chiar sa te ia pe teren cu ei, o zi - doua.
simona_persa
Postat pe 28 August 2008 11:47
eu nu sunt ziarista, dar colaborez cu anumite publicatii in timp ce am un alt serviciu. parerea mea, fa ceea ce iti place. un job la care mergi fara placere, e aiurea...la un moment dat vei renunta.
Lulli
Postat pe 6 Ianuarie 2009 09:28
Iti vei da seama singura ce ti se potriveste. Ai o viata intreaga in fata. Succes!

Postat pe 7 Ianuarie 2009 00:06
Fa ce-ti cere inima nu ratiunea.... :)
liza24_84
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:45
pe mine ma atrage corpul unei femei. l-as studia in amanunt, da' n-am bani sa platesc scolarizarea!

Postat pe 8 Ianuarie 2009 23:00
cel mai sincer Geo
alina_luminita
Postat pe 9 Ianuarie 2009 00:01
sa muncesti intr-un domeniu care nu-ti place e un chin, e ca in iad. gandeste-te ca va trebui sa te duci zilnic la un loc de munca pe care vei ajunge sa il detesti..
e foarte bine ca stii ce iti doresti si ce ti-ar placea sa faci pe viitor, asa ca eu te sfatuiesc sa faci ce iti place, va fi o placere sa muncesti. iar daca intradevar te pricepi vei ajunge sa castigi la fel de bine ca in domeniul celalalt, poate chiar mai bine, daca ai succes :)

noroc!
baiat_anonim
Postat pe 6 Martie 2009 18:20
Poti sa faci o meserie sigura pe care sa o faci lejer , in joaca, zambind si scrisul ca pe un hobby , sa te bagi in tot felul de cluburi, asociatii, etc, in timp sa te legi de oameni din domeniul care te intereseaza si mai vezi dupa aceea. Scriitori sunt in toate domeniile si au cluburi pentru ei. Tu hotarasti. Puteai sa faci chestia asta si pana acum; in scoala, etc.
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 00:50
Iti recomand cu caldura Robert Gordon University din Aberdeen Scotia
Intra pe site www.rgu.ac.uk si gasesete-ti o facultate la undergraduate courses.
Daca te intereseaza ceva da-mi mail la rgu_dbs.romania@yahoo.co.uk ,eu sunt reprezentantul oficial al Universitatii in Romania.

Ai bursa de studii si pt profilul economic mai exista o bursa .

Te astept,
Daniela
120856
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:01
De la: geo_tz, la data 2009-01-08 23:00:13pe mine ma atrage corpul unei femei. l-as studia in amanunt, da' n-am bani sa platesc scolarizarea!


munceste, castiga bani, plateste-ti facultatea(de medicina bineinteles, doar tre sa ajungi ginecolog) si invata anatomia feminina oricum ginecologii au obiceul sa studieze in "profunzime" si in "amanunt" corpul unei femei. cum spuneau cei de la Parazitii: "Daca eram ginecolog, cu sticla in bot te consultam de frica, e sanatos sa dai la buci, in general nu strica"
arhanghel
Postat pe 17 Mai 2009 01:09
De la: noemi_alexandra, la data 2008-08-06 16:13:34Am 21 de ani si anul acesta,in sfarsit,voi reusi sa ma inscriu la facultate...doar ca am o problema si am nevoie de un sfat...In liceu am fost mereu cea mai buna la stintele reale:matematica,fizica,etc...Bine,de atunci au trecut 2 ani,timp in care ceva s-a intamplat si...mi-am dat seama ca...ma pricep sa scriu...despre orice...Nu am posibilitatea de a face o faculatate la zi,doar la frecventa redusa...Ai mei spun sa ma inscriu la profilul Finante si banci.Stiu ca m-as descurca si imi va fi usor sa-mi gasesc un loc de munca,dar nu e ceea ce imi doresc eu...De exemplu,eu visez la un loc de munca in cadrul unei reviste...articole si tot tacamul de acest fel...Deci,ce sa fac?Pentru ca timpul trece,iar eu trebuie sa ma inscriu la facultate... Pls,HEEEEEELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Cunoaste-te foarte bine, daca tu crezi ca nu ai ajunge sa obosesti pt. a fi cel mai bun si a te remarca, alege jurnalismul. Ar fi bine sa iti asumi lupta, lupa pt a fi cea mai buna, ca sa iti faci loc si sa ajungi unde trebuie. asa trebuie sa te gandesti. Eu asta fac, am terminat 3 ani de stiinte economice din voia parintilor si acum ma lupt cu ei sa ii conving ca tr sa intru in avocatura. e lupta pe care mi-o asum. Multa bafta!
Diannnnnnna
Postat pe 17 Mai 2009 16:45
buna
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 23:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa invat mai repede???????? 30 De la: LisaMe 25 Iunie 2015 10:19
Ala bala portocala 57 De la: Lalyly 21 Iulie 2012 20:16
te imbraci la fel 16 De la: Liliana_Gancev_1 20 Iulie 2014 22:24
Protectia mediului este de viitor????? 5 De la: dark_eye 27 Iunie 2010 19:23
buna ziua tuturor! As dori daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfat 1 De la: NdK 2 Decembrie 2013 15:56