Setari Cookie-uri

soare si nisip

in ultimii ani am fost la mare pe meleaguri autohtone... in statiunea tineretului ( costinesti ) parca in fiecare an e tot mai ciudat si incep sa nu ma mai regasesc in nmic acolo... poate doar terasa de la white horse sa mai insemne ceva...
nu am nimic cu oamenii care asculta manele dar parca litoralul romanesc a ajuns un loc de intalnire al manelistilor . ei si cei din MISA cred ca sunt penste 80% din ceea ce inseamna turisti romani la mare...
loc de relaxare sau de distractie?... da daca reusesti sa faci slalom printre masinile cabrio ( numere de bucuresti si constanta) din care suna guta, minune, salam si alte mezeluri...
ultima bariera a simplitatii incepe sa fie sparta si ea... Vama ... nu mai e ce era dar parca iti mai poti gasi acolo un mic refugiu pe una dintre terasele de pe plaja...
parca Vama ar fi un ultim lupataor dintr-o armata de mult apusa si rapusa de "gloantele" inamicului... e ranita nu stiu cat va mai putea sta in picioare ... nu stiu cat va mai trai... asteapta sprijin ... asteapta alti "soldati" sa i se alature, dar in soarele arzator parca nimeni nu mai vrea sa lupte alaturi de el...
ice_me
Postat pe 19 August 2008 11:01
Ai incercat sa te duci pe alte meleaguri? Merita. Am fost cu sotul meu anul trecut in Grecia pe insula Thassos, intra pe www.thassos.ro, sa vezi mai multe despre insula, a fost super. Apa limpede, nisipul curat, hotelul chiar daca nu era de cinci stele, curat, cu piscina. Ai sezlonguri pe plaja, plaja se afla vi a vis de hotel. Nu platesti sezlongurile plus ca nu este aglomerat. Nu am auzit manele decat de la un tip care venise la hotelul nostru, un smecheras din Bucuresti, in rest doar valurile si din cand in cand zgomotele din port. Este si port ptr ca pe insula se ajunge cu feribotul. Noua ne-a placut. AM fost in SKALA PRINOS, la hotelul ELEKTRA BEACH. E mai mult un hotel de familie, linistit cu oameni cumsecade care il administreaza. Eu zic sa incerci. Cat a costat toata treaba? Cred ca tot la preturile de aici ajungi, dar nu se compara.
rosuveronika
Postat pe 19 August 2008 21:18
am fost in creta si in tenerife...
in tenerife mi-a placut e superb... dar multa plictiseala... in 2 e ok
in creta nu mi-a placut fiindca nu prea e plaja si conditiile la hotel sunt sub ale noastre chiar daca cica sunt hoteluri de 4 stele
ice_me
Postat pe 20 August 2008 01:37
Acuma depinde si ce vrei, daca vrei si un pic de agitatie nu e genul tau un loc linistit. Poate daca te duci cu iubita o sa vrei intimitate si liniste, atunci e ok. Mersi si ptr ponturi. Vacanta placuta, oriunde te-ai duce.
rosuveronika
Postat pe 20 August 2008 11:23
dooamna rusu, e vorba de spiritul vamii vechi!!
2 mai si vama veche au fost localitati unde tinerii veneau si nu se expuneau la riscul de fi judecati. era libertate, daca ma intelegeti.
nu trebuiesc sezlonguri si baruri pe plaja sa te simti bine, nu-i nevoie e hoteluri de cinci stele sa simti ca traiesti liber.
simpla strangere in jurul unei chitari zdranganite si o sticla de vin trecuta din gura-n gura , fac cat toate all inclusiv-urile la un loc!
apropierea itre oameni se simtea atat de tare incat nu stii cu cine te trezeai dimineata in cort. mancarea era indestulatoare pentru ca se gasea in copacii din jur si in apa marii.
spiritul vamii vechi a fost cumparat de bani. de cei cu bani!

Postat pe 20 August 2008 11:28
domnu' geo, respectele mele. Am gustat si eu din placerile oferite de Vama veche o singura data, in 1990. Honestly, a fost bestial. Deci ai dreptate.
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 11:31
Spiritul vamii a cam apus din pacate .
Nu sunt adepta vamii dintr-un singur motiv : prima data cand am fost in vama am avut surpriza sa vad un grup de tineri JEGOSI,efectiv putzeau cand am trecut pe langa ei in conditiile in care era sufiecient sa faca o baie in mare si gata.....

Acum doua sapt am venit din vama ....nu am observat nici o diferenta intre vama,mangalia,eforie si mamaia ....in afara de faptul ca pe plaja la mamaia sunt cele mai bune fete in rest totul este la fel ...
iris_4_ever
Postat pe 20 August 2008 11:34
Pu mai stiu cum e acum la mare ca n-am mai fost de 3 ani si atunci am stat in Mangalia cu copila mea la o gazda. Prietena cu care am fost atunci s-a dus la Stufstock(cred ca asa se scrie) si desi erste o rockeritza inraita, a fost foarte dezamagita de ce se intampla pe-acolo.
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 11:51
Domnul Geo, nu am fost la hotel de cinci stele, dar a fost ok. Am fost si cu cortul la Ocnele Sibiului si crede-ma ca si acolo mi-a placut. Nu sunt genul de femeie care nu se poate spala la lighean la nevoie la tara unde nu sunt posibilitati, dar daca ma duc in concediu prefer sa am cat de cat loc sa respir si sa nu fac echilibristica printre resturi de mancare, peturi si sa nu am loc sa imi pun rogojina. Sunt de acord ca zdranganitul chitarei poate fi placut asa pe inserate, dar depinde cu cine si unde. Apropo sunt doamna ROSU.
rosuveronika
Postat pe 20 August 2008 12:29
Da Doamna Lucia , aveti dreptate. In 1990 a fost bestial la malul marii, dar de atunci lumea s-a mai schimbat. Drept dovada reportajele deloc incurajatoare de la posturile tv.
rosuveronika
Postat pe 20 August 2008 12:31
scuze, imi bate soarele si aeru' de mare din spate si n-am vazut ca lumea.
doamna , la 2 mai si la vama veche, ideea de turism n-a existat niciodata, pana acum!!!! nici macar nu erau catalogate ca statiuni sau ca loc de popas pentru turisti.
doamna , stiti ce reprezinta montmarte(habar n-am cum se scrie , as ca scuze!) pentru pictori? sau strada cu felinare rosii din amsterdam pentru prostitutie?
e, cam asta reprezenta vama veche si 2 mai pentru tineri, chiar si batrani , cu ceva sensibilitati, libertinaj(nonsexual) si romantism feroce-n oase.
poate ca nu reusesc sa exprim cum trebuie starea de atunci , de acum 10-15 ani, cam de cand a inceput invazia prostului gust si a banului atotputernic, dar era locul de pelerinaj preferat al multor oameni care iubeau natura, salbaticia locurilor, atmosfera de grup compact cu aceleasi preocupari.

Postat pe 20 August 2008 12:44
doamna rosu, ca sa ma intelegeti, io vorbesc de atmosfera , nu de conditii.

Postat pe 20 August 2008 12:48
De la: rosuveronika, la data 2008-08-20 12:31:52Da Doamna Lucia , aveti dreptate. In 1990 a fost bestial la malul marii, dar de atunci lumea s-a mai schimbat. Drept dovada reportajele deloc incurajatoare de la posturile tv.

"Doamna"? Hai mai ca sunt tanara inca! Eu sunt Lucia si atat.
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 13:16
geo, tu inca visezi? Offffffffff... esti incurabil! credeam ca voi constantzenii v-ati saturat de mare...
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 13:17
Da domnul Geo, dar si tu vorbesti la trecut, deci....tind sa cred ca nu mai esti incantat de litoralul nostru, incearca si la munte, e natura salbatica destula in Brasov...
rosuveronika
Postat pe 20 August 2008 14:09
Scuze, Lucia, m-a cam luat valul. Salutari si
rosuveronika
Postat pe 20 August 2008 14:10
pentru tine, Veronica. Stii, pe mine m-a uimit geo. Pentru ca am avut ocazia sa cunosc un constantzean care mi-a spus ca atata de mult a vazut marea (de altfel si lucreza la o firma legata oarecum de... mare) incat s-a saturat de ea.
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 14:52
Da asa este,noi constantenii suntem satui de mare.Nu toti dar majoritatea da.Eu si la plaja nu merg decat de vreo 2-3 ori pe an,dar la munte as merge in fiecare weekend.
ramo77
Postat pe 20 August 2008 15:07
exact asta mi-a zis si respectivul!
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 15:29
Ice me, pot eu sa-ti recomand ceva in Romania, la mare. Un loc mult mai frumos si mai putin intoxicat de curentul manelistic. Se numeste Gura Portitei. E o mini statiune in stil rustic construita pe un grind maritim intre lacul Razelm si Marea Neagra. Dupa parerea mea e superb. Doar o fasie de pamant intre doua ape. Pe o parte peisaj de delta cu flora si fauna specifica si pe cealata plaja cu nisip alb si marea mult mai curata decat in statiunile din jud Constanta. Cazarea poate fi in vile de 3 stele, in casute de camping pe plaja sau daca vrei sa fii una cu natura in cortul personal. Exista doua restaurante (o pizzerie si unul a la carte), un bar pe partea cu lacul, un bar pe plaja (care se transforma seara intr-o mini discoteca) si un magazin cu diverse. In fiecare sambata se face un foc de tabara pe plaja si are loc un mic spectacol traditional lipovenesc. Toti 'smecherii de oras' n-au ajuns acolo pentru simplu fapt ca nu se poate ajunge cu masina. Neavand ce sa mai etaleze, toata lumea e egala, outfit de plaja, buna dispozitie si cam atat. Turistii sunt foarte diferiti variind de la familii cu fonduri mai reduse pana la directori de banci si oameni politici veniti sa se relaxeze, sa scape de traficul si praful orasului. Multi vin sa-si exerseze talentul de pescari sau doar sa se bucure de preparatele specifice zonei. Nimeni nu sufera si n-are fite pentru ca nu e loc de asa ceva acolo. Se ajunge intradevar putin mai greu decat pana la Constanta dar eu incerc sa merg in fiecare vara macar un weekend prelungit. E o experienta care merita din plin. Daca am uitat sa scriu ceva care v-ar interesa sau v-ar fi util just ask:)
irinaandreia
Postat pe 14 Octombrie 2008 11:32
eu am fost in Grecia si in Muntenegru...mi-a placut la fel de mult peste tot! poate putin mai mult in Muntenegru ...asta pt ca am avut la dispozitie 12 km de plaja, nici vorba de patura langa patura, ai si munte si mare la un loc...eu vreau si la noi la mare bineinteles, dar nu am reusit sa-l conving pe sotul meu, inca..

Postat pe 18 Noiembrie 2008 08:02
De la: irinaandreia, la data 2008-10-14 11:32:25Ice me, pot eu sa-ti recomand ceva in Romania, la mare. Un loc mult mai frumos si mai putin intoxicat de curentul manelistic. Se numeste Gura Portitei. E o mini statiune in stil rustic construita pe un grind maritim intre lacul Razelm si Marea Neagra. Dupa parerea mea e superb. Doar o fasie de pamant intre doua ape. Pe o parte peisaj de delta cu flora si fauna specifica si pe cealata plaja cu nisip alb si marea mult mai curata decat in statiunile din jud Constanta. Cazarea poate fi in vile de 3 stele, in casute de camping pe plaja sau daca vrei sa fii una cu natura in cortul personal. Exista doua restaurante (o pizzerie si unul a la carte), un bar pe partea cu lacul, un bar pe plaja (care se transforma seara intr-o mini discoteca) si un magazin cu diverse. In fiecare sambata se face un foc de tabara pe plaja si are loc un mic spectacol traditional lipovenesc. Toti 'smecherii de oras' n-au ajuns acolo pentru simplu fapt ca nu se poate ajunge cu masina. Neavand ce sa mai etaleze, toata lumea e egala, outfit de plaja, buna dispozitie si cam atat. Turistii sunt foarte diferiti variind de la familii cu fonduri mai reduse pana la directori de banci si oameni politici veniti sa se relaxeze, sa scape de traficul si praful orasului. Multi vin sa-si exerseze talentul de pescari sau doar sa se bucure de preparatele specifice zonei. Nimeni nu sufera si n-are fite pentru ca nu e loc de asa ceva acolo. Se ajunge intradevar putin mai greu decat pana la Constanta dar eu incerc sa merg in fiecare vara macar un weekend prelungit. E o experienta care merita din plin. Daca am uitat sa scriu ceva care v-ar interesa sau v-ar fi util just ask:)

intrebare-la portita nu se mai poate ajunge si cu vaporul sau nu mai e valabila varianta ?
misspis
Postat pe 18 Noiembrie 2008 23:45
dragul meu ai dreptate in tenneriffe e superb si mai ales sa fii in doi este fffff romantic si imi pare rau ca si tu si eu nu am gustat aceasta placere in doi.poate in viitor
minunea28
Postat pe 4 Februarie 2009 14:15
Pe criza asta voi aveti bani de vacante? Eu particip la concursuri care dau premii vacante, e mai ieftin. Si satisfactia castigului e mult mai mare. Cine vrea sa incerce, sa se inscrie aici: http://www.sejur-circuit.ro/brand-turistic-national/
ionella_b
Postat pe 5 Aprilie 2009 15:14
uite ca eu merg de ceva timp in costinesti si muzica house urlaaaa in boxe si pot sa zic ca de 3-4 ani muzica house/minimal a luat locul manelelor mult consacrate acum 5-6 ani !!!ignora daca nu ai bani sa pleci in afara ,daca iti permiti sa pleci multa distractie
honeybrunette
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:59
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scoala de soferi 1 De la: kudika005471 10 Iunie 2009 15:35
SHOPPING DUBAI 1 De la: realturism 6 Ianuarie 2010 14:06
cazare sibiu ..cine stie? 18 De la: kudika057622 14 Mai 2013 15:15
munte 9 De la: Cassey 13 Mai 2009 18:19
bucuresti - cartierul militari 3 De la: keracunan_hati 11 Septembrie 2009 03:17