Setari Cookie-uri

"UNDE-I MAMA?"

iti multumesc ptr tot, draga mea! ce iti mai face puiutul?
Anissia27
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:28
Si eu sunt in necunostinta de cauza...
Dar sunt foarte trista auzind povestea asta..pentru ca si eu vreau sa fiu mama...
Si dupa parerea mea...copilasul tau merita mai multa atentie...cum zici ca esti divortata, presupun ca vladut este un pic privat si de toata atentia tatalui...ceea ce e si mai rau.
Nu cred ca va ramane cu traume, ca nu e sechestrat saracu copil, dar cred ca se va vedea in viitor aceasta atitudine distanta cu copilul tau.
Deocamdata el e mic si nu constientizeaza, in schimb SIMTE.
Cred ca ai putea renunta la actiunile peste program, care daca sunt asa importante, le-ai putea face acasa...impreuna cu copilul..timp in care el isi gaseste o alta activitate pe langa tine, si asa puteti si comunica mai mult, fara ca altcineva sa-ti formeze copilul dupa principiile si bunul lui plac, altele decat ceea ce vrei tu.
E o simpla parere..:-??
Sabrina_Nede
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:51
trist...dar tot mai multe mame isi lasa copii in grija parintilor pentru a munci, pentru a le face un viitor copiilor... e greu sa iti spuna copilul unde-i mama??? si mama e langa el ...un copil la 3 ani poate ca nu percepe ce se intampla ca tata a plekat.... ca mama munceste... dar de ce asha si lucrurile nu stau altfel??? acum el este in formare intreaba acum iar in secunda 2 a uitat ce a intrebat , dar sufletelul lui simte si presupun ca tresare noapte si se trezeste si ii e dor de mama, ....desi mama doarme cu el...cel mai trist lucru este ca la 23 ani ai ramas singurika cand acum viata este frumoasa si trebuia sa traiesti intens si sa va bucurati amn2 de acest copil care pentru voi este lucrul cel mai de pret, e trist ca cel care ii este tata la lasat si a decis sa plece...am 23 de ani la fel ca si tine si imi inchipui ca nu iti este foarte confortabil acum, in aceasta situatie, dar un lucru iti spun CURAJ, esti tanara, o mamica inteligenta si cu siguranta ca intr-o zi copilul tau nu numai ca iti va spune mami te iubesc pt tot ce ai facut pt mine dar sunt sigura ca va fi langa el si un tata care il va indruma pe drumul cel drept... si uite asha ve ti trai fericiti pana la adanci batranete poopici dulci
my_chocolat
Postat pe 11 Septembrie 2008 08:59
De la: my_chocolat, la data 2008-09-11 08:59:36trist...dar tot mai multe mame isi lasa copii in grija parintilor pentru a munci, pentru a le face un viitor copiilor... e greu sa iti spuna copilul unde-i mama??? si mama e langa el ...un copil la 3 ani poate ca nu percepe ce se intampla ca tata a plekat.... ca mama munceste... dar de ce asha si lucrurile nu stau altfel??? acum el este in formare intreaba acum iar in secunda 2 a uitat ce a intrebat , dar sufletelul lui simte si presupun ca tresare noapte si se trezeste si ii e dor de mama, ....desi mama doarme cu el...cel mai trist lucru este ca la 23 ani ai ramas singurika cand acum viata este frumoasa si trebuia sa traiesti intens si sa va bucurati amn2 de acest copil care pentru voi este lucrul cel mai de pret, e trist ca cel care ii este tata la lasat si a decis sa plece...am 23 de ani la fel ca si tine si imi inchipui ca nu iti este foarte confortabil acum, in aceasta situatie, dar un lucru iti spun CURAJ, esti tanara, o mamica inteligenta si cu siguranta ca intr-o zi copilul tau nu numai ca iti va spune mami te iubesc pt tot ce ai facut pt mine dar sunt sigura ca va fi langa el si un tata care il va indruma pe drumul cel drept... si uite asha ve ti trai fericiti pana la adanci batranete poopici dulci


multumesc mult.... cred ca nu ati citit cu atentia toate posturile mele, ptr ca , la un moment dat, intr-unul din ele, spuneam ca vlad are o relatie minunata cu tatal lui in continuare, ca avem diverse activitati, etc... tatal lui nu "m-a lasat"... ba chiar eu am fost cea care am decis sa ne despartim, ptr ca am constatat ca ne indepartasem atat de mult unul de celalalt incat deveniseram parca straini... si astfel am decis ca e mai bine sa facem asta acum decat sa ne plafonam , complacandu-ne intr-o situatie care e atat in detrimentul nostru cat si intr-al copilului, care are nevoie de un mediu armonios ptr a creste sanatos.
va multumesc atat ptr aprecieri cat si ptr critici:)

voi da un copy acum la postul in care explicam mai bine situatia...:)
pupici
Anissia27
Postat pe 11 Septembrie 2008 10:00
De la: Anissia27, la data 2008-09-02 10:28:02hello! Mell, asa este, mi se intampla deseori sa ajung tarziu acasa si sa-mi gasesc puiul dormind, se intampla adesea sa raman peste program iar el sa stea cu buni, dar NU MEREU. fac tot ce pot ca sa evit asta, dar... se intampla! si de fiecare data cand puiutul meu intreaba deznadajduit "unde-i mama?" mie pur si simplu "mi se rupe sufletul", dar... recuperam, atat cat cineva poate recupera chiar si un minut din viata copilului sau. Ma straduiesc, ptr noi e putin mai greu intrucat abia am divortat iar relatia baietelului meu cu tatal lui era una exceptionala inainte de divort si ne straduim sa o pastram asa, astfel incat sambata cand ies de la birou sunt numai a lui, avem diverse activitati, mergem la plimbare cu bicicletele, improvizam o mica scena si facem piese de teatru in care noi 2 si alti cativa copii suntem protagonisti, construim castele, catnam la pian, etc...
Duminica incercam, pe cat posibil, sa facem o iesire in oras impreuna cu tatal lui, uneori el poate veni, alteori nu, dar incercam sa facem compromisuri de dragul puiului! cam asa sunt weekend-urile noastre... ma straduiesc sa fac parte din viata copilului meu intr-un mod cat mai real si mai frumos cu putinta .
si sunt sigura ca asta face fiecare mama !
Anissia27
Postat pe 11 Septembrie 2008 10:01
pe peretele din spatele scaunului meu, la birou, "troneaza" de astazi cel mai frumos "tablou" : vlad m-a desenat aseara ...pe mine!!!!!
capul mi-e un cerc, am o claie mazgalita de par, ochii sunt cam inegali, iar mainile si picioarele-mi sunt linii. sub portret, a scris cu litere de-o schioapa : MAMAM!... are doar 3 anisori, si inca nu scrie foarte bine, iar acesta e cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodata.
tocmai l-am inramat si l-am adus aici.... e absolut fantastic.
micutul meu e-un picasso!
Anissia27
Postat pe 12 Septembrie 2008 11:06
Ce emotionant e! Imi imaginez cat de fericita e o mama care are un puisor langa ea pe care o iubeste. Eu nu sunt mama, ma pregatesc pt asta si abia astept, dar as vrea sa te intreb ceva: pe tine ce te-ar face mai fericita - sa petreci mai mult timp cu copilul tau si sa il cunosti pe dinafara,sa stii din priviri ce vrea sau sa stai peste program la lucru sa ii poti oferi tot ce-si doreste?
Sa-ti explic ce creau sa zic: e normal sa vrei sa-i oferi totul,ca pana la urma e viata ta copilasul asta, dar oare nu ai avea ce sa-i oferi si daca nu stai peste program? Cred ca si asa ai castiga totusi destul ca sa fiti amnadoi fericit unul cu altul: el, pt ca o are pe mama mai mult timp langa el si tu, pt ca poti petrece mai mult timp cu el si nu ai mai avea atatea mustrari de constiinta, fiindca asta vad ca te macina foarte tare si ma gandesc ce e in sufletul tau.
emyia
Postat pe 12 Septembrie 2008 11:17
De la: emyia, la data 2008-09-12 11:17:45Ce emotionant e! Imi imaginez cat de fericita e o mama care are un puisor langa ea pe care o iubeste. Eu nu sunt mama, ma pregatesc pt asta si abia astept, dar as vrea sa te intreb ceva: pe tine ce te-ar face mai fericita - sa petreci mai mult timp cu copilul tau si sa il cunosti pe dinafara,sa stii din priviri ce vrea sau sa stai peste program la lucru sa ii poti oferi tot ce-si doreste?
Sa-ti explic ce creau sa zic: e normal sa vrei sa-i oferi totul,ca pana la urma e viata ta copilasul asta, dar oare nu ai avea ce sa-i oferi si daca nu stai peste program? Cred ca si asa ai castiga totusi destul ca sa fiti amnadoi fericit unul cu altul: el, pt ca o are pe mama mai mult timp langa el si tu, pt ca poti petrece mai mult timp cu el si nu ai mai avea atatea mustrari de constiinta, fiindca asta vad ca te macina foarte tare si ma gandesc ce e in sufletul tau.


cum sa-ti zic.... e destul de ciudat... sigur ca mi-as permite financiar destul de multe lucruri si daca nu as sta peste program, dar aici am un alt impediment: am 23 de ani, sunt in plina ascensiune profesionala, si deseori stau peste program nu ptr banii pe care ii iau in plus, ci ptr ca asta imi cere job-ul. exista situatii cand vin investitori straini si vb limbi pe care colegii mei nu le cunosc ( ex. flamanda, olandeza,greaca)... si trebuie sa stau...
cum am mai spus, asta nu se intampla zilnic, poate doar de cateva ori intr-o luna, dar chiar de s-ar intampla o data-n an, ptr acea singura data, tot m-as simti vinovata.
incerc sa ma linistesc si imi spun in fiecare clipa ca, poate, exagerez, toti cei care ma cunosc ma intreaba cum reusesc sa le impac pe toate, cum reusesc sa fiu si cu vlad, si la birou,insa eu nu cred ca sunt deloc de admirat, eu simt mereu ca nu fac destul, insa poate ca asta are si o parte buna, poate in felul asta ma mobilizez, ma ambitionez sa fac mereu mai mult, sa fiu eu insami mai buna ptr copilul meu.
el merita asta!
Anissia27
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:03
Luni a fost prima zi de gradi....
Anissia27
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:28
Si ii place?E la parti?Ca si eu vroiam sa-l duc,,dar mai un pic sa faca si el 3 anisori...Aaa..misto desenul tau.....daca ai vedea caietele noastre..cu ham,,pisi,,,mam si teti...hihi.....a dat talentul in noi!!!!

Postat pe 17 Septembrie 2008 12:49
el a fost la cresa pana acum, inca de la un an si sase luni, in incinta aceleasi unitati, iar acolo i-a placut extraordinar de mult.... si duminica voia sa mearga :)
asa ca, fiind in aceeasi cladire, eu am crezut ca nu vor fi probleme, dar a fost ingrozitor... puiul meu e un mic santajist sentimental si a recurs la toate cele ptr a ma determina sa raman cu el: se taraia in genunchi, declaratii de dragoste, amenintari ca nu ma mai iubeste daca-l las acolo, plansee,urlete.... tot arsenalul
desigur ca a ramas acolo, iar eu am fugit plangand...
de ieri insa totul e ok, azi a intrat razand... toate bune si frumoase:)
Anissia27
Postat pe 17 Septembrie 2008 13:03
Ma bucur sa constat ca sunt asa multe mamici preocupate de binele copiilor lor. Asa cum s-a mentionat si mai sus...si eu cred ca sunt foarte importante si circumstantele. Spre exemplu, eu am crescut mai mult la bunici si nu regret acest lucru pt. ca stiu ca pentru perioada si situatia de atunci a fost cea mai buna decizie in ceea ce ma privea. Desi in general bunicii sunt ceva mai stricti decat parintii eu consider acea perioada ca fiind cea mai frumoasa din viata mea.

Postat pe 20 Septembrie 2008 09:43
Dragele mele,tot citesc aici si sincer nu am avut curajul sa scriu pana acum. Si eu sunt o mamica singura,cu 2 copii insa tot ce va pot spune e ca viata imi e f frumoasa doar datorita lor,chiar daca uneori fug de la serv o ora ca sa il duc pe cel mare la pregatire {are anul acesta teza unica cls a7a},apoi fug sa il iau pe cel mic de la gradi,il iau cu mine la serv si tot asa. Seara uneori nu mai vad bine povestea pe care i-o citesc celui mic sau nu mai pot sa fac radicalii la mate celui mare.....dar ce mai conteaza.....sunt fericita! Nimic nu se compara cu zambetul lor cand esti trista ca la serv te-a zapacit sefa,sau te mangaie pe frunte cand esti bolnava,sau cand razi cu pofta de bancurile auzite la scoala de cel mare. Nimic nu se compara cu diminetile cand ai vrea sa mai dormi si ei navalesc peste tine in pat si te gadila de te trezesti mai repede decat dupa o cana de cafea.....

Incercati sa sa fiti cat mai mult in preajma copiilor cat sunt copii,chiar daca trb sa renunti la un ruj de firma ca sa ii iei nu ctiu ce culegere la mate,sau nu stiu ce caiet special la gradinita,sa porti bluza de vara trecuta chiar daca nu mai e la moda, pt ca doar ei iti vor spune sincer ca tot frumoasa esti chiar daca ti-a aparut inca un fir de par alb. Doar ei iti vor aduce flori rupte din gradina din fata blocului si tot ei iti vor spune sincer daca iti sta bine cu fusta sau pantalonii tai cei noi.....

Stati langa copii vostri cat sunt inca copii...... Bafta si multa dragoste

self
Postat pe 20 Noiembrie 2008 22:55
E un subiect foarte delicat, iar eu te inteleg perfect. Fetita mea are aceeasi varsta ca si baietelul tau si stiu cata nevoie au de noi. Eu una sunt un caz mai fericit decat tine pentru ca lucrez doar de luni pana vineri si in fiecare zi sunt acasa in jur de ora 17. Cu toate acestea, de multe ori simt ca nu am petrecut suficient timp cu ea, chiar daca din momentul in care am intrat in casa ( fara sa exagerez, nici sa mananc nu ma lasa daca nu o tin in brate) si pana adoarme sunt numai a ei. Si eu sunt o mamica singura, desi nu suntem inca divortati, nu mai locuim impreuna de vreo 6 luni de zile. Uneori ne petrecem week end-urile impreuna, iar pe urma revenim la viata separata pe care am ales-o. ( Nu o sa enumerez motivele pentru care am ajuns aici, pentru ca nu au nici un fel de relevanta vis-a-vis de subiectul tau). Financiar nu ma ajuta cu nimic ( o mai rasfata uneori cu cadouri), insa intretinerea ei efectiva imi revine mie deocamdata. Probabil ca dupa ce se va pronunta divortul, o sa fie nevoit sa contribuie efectiv la cresterea ei. Nu castig suficient, insa prefer job-ul pe care il am, in schimb imi pot petrece mai mult timp cu ingerasul meu, iar in timpul liber imi iau diferite proiecte pentru un ban in plus. Poate ca uneori nu dorm decat 2 ore pe noapte, insa sunt fericita ca am posibilitatea sa imi petrec cat mai mult timp posibil cu fetita mea.
Este adevarat, fiecare face cum considera ca este mai bine in functie de imprejurari, dar din punctul meu de vedere, de condamnat sunt numai acele mamici total dezinteresate ( nu cele care sunt fortate sa petreaca mai putin timp cu puiutii lor).
catherinezj
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rugaciune 2 De la: kudika_1008078 1 Mai 2016 08:04
Fetelee 9 De la: lory08 18 Aprilie 2010 09:42
Ganduri de toamna 61 De la: valy90 26 Septembrie 2010 16:35
cum sa imi gasesc parintii???? 126 De la: Andrutza89 17 Octombrie 2018 23:56
TOMAPANT,SOTRON.... 6 De la: yumalai 27 Aprilie 2009 06:46