Despre viata...

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Despre viata...: (5 din 2 voturi)

dydy88 Avatarul lui dydy88

273 mesaje
Oras: bucuresti

Un profesor de filosofie stãtea īn fata clasei avānd pe catedrã cāteva lucruri.Cānd ora a īnceput, fãrã sã spunã un cuvānt, a luat un borcan mare gol, pe care l-a umplut cu mingi de tenis.
I-a īntrebat pe studenti dacã borcanul este plin si acestia au convenit cã era.
Profesorul a luat atunci o cutie cu pietricele pe care le-a turnat īn borcan, scuturāndu-l usor. Pietricelele au umplut golurile dintre mingile de tenis.
I-a īntrebat din nou pe studenti dacã borcanul era plin iar acestia au fost de acord cã era.
Profesorul a luat dupã aceea o cutie cu nisip pe care l-a turnat īn borcan. Firesc nisipul a umplut de tot borcanul.
I-a īntrebat din nou pe studenti cum stãtea treaba iar acestia au rãspuns īn cor "pliiin"!
Profesorul a scos de sub catedrã douã cesti cu cafea pe care le-a turnat īn borcan umplāndu-l de aceastã datã definitiv.
Studentii au rās.

Dupã ce hohotele s-au domolit, profesorul spus: "Acum as dori sã īntelegeti cã acest borcan reprezintã viata voastrã. Mingiile de tenis reprezintã lucrurile importante pentru voi: familie, copii, sãnãtate, prieteni si pasiunile voastre. Dacã totul ar fi pierdut īn afarã de acestea, viata voastrã ar fi tot plinã. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteazã pentru voi: serviciul, casa, masina, iar nisipul e restul lucrurilor mãrunte. Dacã veti īncepe cu nisipul, nu veti mai avea unde sã puneti mingile de tenis si pietricelele. La fel si īn viatã, dacã īti irosesti tot timpul si energia pentru lucrurile mici, nu vei avea niciodatã timp pentru lucrurile importante pentru tine. Acordã atentie lucurilor importante pentru fericirea ta. Joacã-te cu copiii, iesi cu sotia īn oras la cinã, joacã tenis, vei avea suficient timp altã datã sã faci curat sau sã repari cine stie ce dispozitiv. Ai, īn primul rānd grijã de mingiile de tenis, ele conteazã cu adevãrat. Stabileste-ti prioritãtile, restul e doar nisip."
Unul dintre studenti a ridicat māna interesāndu-se ce reprezentau cele douã cãni de cafea. Profesorul a zāmbit:
"Mã bucur cã īntrebi asta, ele vor doar sã arate cã, oricāt de plinã ar pãrea viata ta, e loc īntotdeauna pentru douã cãni de cafea, īmpreunã cu un prieten."...
Raporteaza abuz de limbaj
~am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese, atunci cand nimeni nu te crede in stare...~

273 mesaje

am citit undeva aceasta povestioara si voiam sa v-o impartasesc si voua!
~am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese, atunci cand nimeni nu te crede in stare...~
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

superb!dar ai gresit topicul...se potrivea de minune la "povestioare"intra acolo si da un copy-paste sa o citeasca toata lumea!

273 mesaje

mersi pentru sfat!
Fosta membra Kudika.ro
Sarbatori fericite!
Ofer consultanta in carti si tarot. Astept mesaje pe privat. Referinte:http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua -lui-Cassey.html... http://cassey-tarot.blogspot.com/ Magazin online de bijuterii si decoratiuni interioare: http://artbijoux.ablog.ro/ Vizionati "ZEITGEIST - ADDENDUM", ar trebui sa va dea de gandit...
liza24_84 Avatarul lui liza24_84

681 mesaje

Frumoasa povestioara....si ff adevarata in fapt....asa e ,oricat ar fii de plina viata noastra si oricat de ocupati am fii sa nu uitam niciodata sa ne bucuram de lucrurile marunte care ne fac cu adevarat fericiti....
Nu putem stii daca lumea in care traim este reala sau e doar un vis....