Setari Cookie-uri

"VIATA SI OPERA LUI MIHAI EMINESCU"

nu mi-a placut niciodata sa invat poezii pe de rost, a trebuit e adevarat, dar sa le tin minte peste ani m-a depasit :D
imi pare mult mai placut sa le descopar savoarea de fiecare data, o floare albastra, un zburator cu plete negre...
googoodoll
Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:29
De la: Kathara, la data 2008-11-25 23:27:33Nu prea i-a iesit manipularea ca razboiul tot a inceput.


pai da... dar muuult timp turcii s-au impiedicat de "mosnegii" de la dunare....

mi-a placut mircea cel de aici... mosnegul "nevolnic" care e in stare sa i-o cam reteze ... "turcului".
dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:33
Cine stie ce o fi fost in realitate. Invatam atat de multe gogosi cand suntem mici, probabil ca sa ne creeze spiritul patriotic.
Kathara
Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:34
cand spui Eminescu,spui traire,spui iubire ,spui credintza,spui atatea lucruri minunate.....
matracucu
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:16
Eu unul sunt de acord cu Titu Maiorescu - sunt împotriva poeziei patriotice...
Chiar nu ºtiu vreo poezie patrioticã bunã cu adevãrat...Chiar ºi Ce-þi doresc eu þie, dulce Românie este plinã de cliºee...
hamilcar
Postat pe 3 Decembrie 2008 01:48
Doamne!!!Ce mult iubesc operele lui Eminescu..Sunt disperata dupa poeziile lui..Pacat ca in ziua de azi copiii habar n-au ce-i aia sa citesti o poezie, o nuvela, o piesa de teatru..TRAGIC!!!

Cand eram mica,eram geloasa pe Veronica Micle:)))))Cu timpul insa,mi-a mai trecut...
Nu pot spune ca am o poezie preferata,insa Lucearaful ma unge pe inima..
sissy85
Postat pe 7 Decembrie 2008 16:54
imi place "Icoana si privaz" si "Lasa-ti lumea..."

De vrei ca toatã lumea nebunã sã o faci,
În catifea, copilã, în negru sã te-mbraci ­
Ca marmura de albã cu faþa ta rãsari,
În bolþile sub frunte luminã ochii mari
ªi pãrul blond în caier ºi umeri de zãpadã ­
În negru, gurã-dulce, frumos o sã-þi mai ºadã!
De vrei sã-mi placi tu mie, auzi? ºi numai mie,
Atuncea tu îmbracã mãtasã viorie.
Ea-nvineþeºte dulce, o umbr-abia uºor,
Un sân curat ca ceara, obrazul zâmbitor
ªi-þi dã un aer timid, suferitor, plãpând,
Nemãrginit de gingaº, nemãrginit de blând.
Când îmbli, a ta hainã de tine se lipeºte,.......


..................si din "Lasa-ti lumea...":

Te desfaci c-o dulce silã,
Mai nu vrei ºi mai te laºi,
Ochii tãi sunt plini de milã,
Chip de înger drãgãlaº.

Postat pe 12 Decembrie 2008 11:54
De la: hamilcar, la data 2008-12-03 01:48:51Eu unul sunt de acord cu Titu Maiorescu - sunt împotriva poeziei patriotice...
Chiar nu ºtiu vreo poezie patrioticã bunã cu adevãrat...Chiar ºi Ce-þi doresc eu þie, dulce Românie este plinã de cliºee...


acum Eminescu e de-al nostru...ce-mi pasa mie ca a zis rau de rusi in "Doina", de pilda...

nu prea le am eu cu patriotismul , citind pe hartie nu are de ce sa ma impresioneze...dar intr-o zi am auzit "Doina" spusa de o actrita matura, nici nu stiu cum o chema .....mi-a inghetat sanjele in mine....cuvintele lui Eminescu si rostirea acelei actrite ....de atunci ma intreb zilnic care o fi numele acelei artiste...si de atunci imi place si "Doina" lui Eminescu

Postat pe 12 Decembrie 2008 12:20
Aho, Aho, copii si frati, Linga sobe v-adunati, Si cuvintu-mi ascultati Ca de altfel inghetati!!! Ca pe-aici pe la Moldova, Ca si-n toata Europa Multumita tot lui Vova, Ne mai incalzeste soba Cica Vova cel Viteaz, Nu mai vrea sa daie GAZ Chiar de-ngheata lumea azi Si stau cu tsurtsuri la nas Din Ucraina si Slovacia Rominia si Croatia/ Franta, Bosnia, Bulgaria Modovenii din Italia, In Europa-i mare frig Se-ncalzesc toti cu "Tizic" Iar la noi in Chisinau Toti sarbatoresc si beu In loc de GAZ ii dau cu Vodka Ca-i tot deacolo de la Vovka Dar asta e - Mare necaz Lumea-n gheata fara Gaz Dar na-i ce-i face, asa-i la noi Unde te-ntorci numai "Cioroi" Dar ce-i cu asta, ian sculati Cit o sa stati si-o sa-nghetati Suiti pe=o roata de Camaz Si strigati cu totii: GAZ!!! GAZ!!!

Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:34
mihai eminescu este unul din autorii mei preferatii.... imi plac foarte multe poezii de-ale lui....
_dulcik_
Postat pe 26 Februarie 2009 09:26
am avut in liceu o profesoara de romana in varsta dar cu mare drag de meserie, avea un stil f diferit de a ne preda , ne atragea catre scriitorul despre care urma sa ne vorbeasca aducand la scoala carti din care ne citea povestiri din viata personala a scriitorului respectiv si abia apoi ne preda ,scriitorul , biografia si operele lui.
asa am ajuns sa- mi placa sa aflu cat mai multe despre viata scriitorilor romani.
despre eminescu am aflat ca era priceput si in astrologie , ca-i placea si teatrul mai ales comediile la care se ducea f des si la care radea cu mare pofta, dar ca era si un mare sugubat si sa va povestesc o farsa pe care el a facut-o unui coleg de al sau de facultate in timp ce era student la viena:) .
eminescu nu prea statea bine cu banii , primea rar de acasa merinde si bani si uneori se culca si mai nemancat. El statea in gazda cu un alt student roman, la o austriaca.
Intr-o seara , in timp ce erau stransi cei doi romani impreuna cu alti prieteni nevoiasi la un restaurant mai fara pretentii si se luptau cu o foame mare, lui eminescu ia venit o idee si i-a intrebat pe toti , in gura mare , ce zic de o masa copioasa cu carnati bine rumeniti pe varza si o stacana de bere.:) binenteles ca toti au fost incantati si au asteptat cu bucurie comanda data de eminescu . acesta insa, si-a rugat prieteni sa-l astepte o jumatate de ora , taman bine vine si comanada pana atunci, pt ca el trebuie sa plece putin. S-a dus acasa la gazda austriaca si a rugat-o sa-i dea a doua pereche de pantaloni a colegului de camera pe nume , Gramada.Aceasta, uimita a intrebat ce s-a intamplat iar eminescu ia spus ca prietenul Gramada a avut un accident nefericit in timp ce era la restaurant la masa i s-au rupt pantalonii in fund. “saracul Gramada “ !! austriaca a fost de acord cu conditia sa-i arate un bilet scris de Gramada cu rugamintea respectiva. ..eminescu exclama " ah , da , am uitat !" si scoate o hartie mototolita din buzunar pe care o intinde austricei. dar din nefericire gazda tot nu e multumita :" domnule eminescu , biletul este scris in romaneste si eu nu inteleg !" eminescu se plezneste cu palma peste frumte si -l compatimeste pe bietul Gramada care probabil nu si-a mai dat seama in ce limba scrisese din cauza necazului patit darrr.... ii arata gazdei austriece iscalitura lui Gramada undeva mai in josul paginii si care este autentica necontand limba la scriere ei ,nu?iscalitura este aceeasi sin orice limba!gazda incuviinteaza si da pantalonii lui eminescu!acesta se duce la primul telal si ii vinde cat poate mai bine apoi ajunge intr-un suflet la restaurant unde mananca copios cu Gramada si ceilalti prieteni varza cu carnati comandate si berea dupa care plateste consumatia tuturor.la cateva zile Gramada cere austricei care ii era gazda si ii avea grija si de curatarea hainelor , sa-i inapoieze pantalonii dati la curatat. gazda uimita si nervoasa tipa si ii reproseaza ca face pe uitucul dupa care ii spune povestea cu eminescu.Gramada isi da seama ca acesta a facut o farsa stiindu-l bun de pocinoage si ii cere explicatii. eminescu ii spune;”stii ca v-am cerut parerea la toti si ai fost si tu de acord sa manaci si cum altfel puteam proceda? noi ceilalti avem o singura pereche de pantaloni, tu esti singurul care ai doua. Ce, vrei sa venim in fundul gol la facultate???" Gramada se amuza si il intreaba " bine , bine dar cum ai convins gazda noastra sa-ti dea pantalonii fara un bilet din partea mea ?" ..."ba da , iubitul meu prieten am avut si bilet din partea ta !:) " si scoate o hartie din buzunar pe care era scris : :” draga eminescule , fii bun si da aducatorului acesteui bilet ...(o carte , nu mai stiu care) fiindu-mi necesara imediat la facultate ! cu drag prietenul tau Gramada! “…acesta a ras copios si nu s-a suparat pe prietenul sau, eminescu !
cand a murit eminescu a lasat inceputa dar neterminata , parca 5 capitole decat , o comedie , “gogu tatii “!
lauracris
Postat pe 17 Martie 2009 21:26
Ochii ei cei mari, albastri, de blândete dulci si moi,
Ce adânc patrund în ochii lui cei negri furtunosi!
Si pe fata lui cea slaba trece-usor un nour ros -
Se iubesc... Si ce departe sunt deolalta amândoi!
INGER SI DEMON
Dara
Postat pe 25 Martie 2009 16:14
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 17:45
De la: , la data 2008-08-27 15:07:37ma gindii si eu asa ca omul ca o sa ne se aplece de atita sexologeala de pe acest forum si cu riscul de a sta singurica pe aicea am zis ca e cazul sa ne mai culturalizam putin! deci astept amatori.......(parca ma vezi pe mine si wolfita ca tineretul au probleme cu grosimea,lungimea si orgasmul)


imi pare rau ca subiectul carti nu este patruns,doar sex ,atunci cand se deschide un topic despre carti este pus in umbra.despre mihai eminescu ,poeazia insasi(in cazul autoriilor nostrii),inger si demon m-a atins si m-a impresionat cel mai tare
iulia069834
Postat pe 8 Mai 2010 21:23
Poezia "Luceafarul" recitata de o fetita de doi anisori:

http://adevarul.ro/educatie/prescolar/la-doi-ani-zece-luni-memorat-cele-98-strofe-luceafarului-8_520a1c13c7b855ff56d2a17a/index.html

:)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Ianuarie 2014 10:24
http://www.youtube.com/watch?v=1PGdeDvoMk8

Tudor Gheorghe - Sara pe deal (versuri: Mihai Eminescu)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Ianuarie 2014 10:39
http://www.youtube.com/watch?v=28SSz5evTqc

Margareta Paslaru - Ce suflet trist (versuri Mihai Eminescu)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Ianuarie 2014 10:45
Am sa postez si linkul catre poezia "Luceafarul", recitata de catre George Vracea:

http://www.youtube.com/watch?v=V0LAJkimuMQ


Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Ianuarie 2014 11:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce carti citeste femeia secolului XX?! 148 De la: angelradios 2 Septembrie 2010 11:56
Vand urgent carti noi si interesante...[f ieftin] 10 De la: LiveFromHell 20 Decembrie 2011 01:48
Carti motivationale - pro si contra 4 De la: iulia069834 8 Mai 2010 21:18
toate natiile de carti on-line 7 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:44
Cititorul - Berhard Schlink 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:45