Setari Cookie-uri

nervii....

buna.....am si eu o problema ... de ceva timp ma enervez extraordinar de repede si nu pot sa ma controlez, e o stare destul de neplacuta ....daca cineva stie ceva medicamente ...sau stie eu vreo alta solutie, v-as fi recunoscatoare....multumesc mult....sa fiti iubite!
sadness
Postat pe 27 August 2008 22:14
N.-ar trebui sa te gandesti direct la medicamente.Poti rezolva problema asta si prin autocontrol.Vreau sa-ti spun ca in general oamenii se uita ciudat cand vad o persoana care isi iese din fire prea usor! Nu e placut sa vezi asta. Ar fi mult mai bine daca ai reusi sa iti controlezi nervii mai ales de fata cu cei pe care nu-i cunosti si prin asta iti poti ameliora si starea. Daca totusi simti ca nu te poti ocupa de aceasta problema,iti spun la modul cel mai serios,sa-ti faci prgrmare la un psiholog,care te poate ajuta si asculta,si isi va da seama de cauza problemei.Iti va da pastile si te va chema la un consult. Nu e nimic rusinos in asta,si daca iti e chiar jena sa afle cineva,nu spune nimanui.
Te poti trata (dar asta da rezultate dupa cateva saptamani) cu naturiste,de ex. cu nuci-refac celulele nervoase si sa bei cate un ceai de tei si unul de sunatoare pe zi,NEINDULCITE.
emyia
Postat pe 29 August 2008 14:51
Am trecut printr-o stare de genul asta, iar medicul mi-a prescris coaxil. A dat roade, dar parerea mea este ca a functionat mai mult subconstientul: iau antidepresive, sunt mai calma.. Nu sunt adepta medicamentelor cu toate ca momentan stomacul meu e drogherie. Poate esti stresata, poate esti obosita. O vacanta intr-un mediu placut si linistit cred ca ti-ar face mai bine decat toti psihologii din lume (cu exagerarile de rigoare :p). Ar putea ajuta de asemenea o ocupatie permanenta, iar eu ca sa uit de ale mele mi-am luat caine. :D
Lacramici
Postat pe 3 Septembrie 2008 03:50
buna!starile tale pot fi legate de multe cauze ,pot fi asociate cu perioade de stres prelungit,pot sa se asocieze cu un mod de reactie aparut brusc in urma unui soc sau a unui eveniment neplacut,pot sa se asocieze cu ciclul menstrual,pot sa fie virful de iceberg a unui confict sufletesc......etc!dar nu pastilele sint prima solutie.....ele sint chiar ultima in cazul in care un psihiatru asociaza asta cu un atac de ponica ,stare de anxietate etc....sfatul meu este ca tu sa te detasezi de toate problemele zilnice si sa mergi undeva la odihna facind o cura de magneziu si vitamine.....daca nu da rezultat poti consulta un psiholog care te va asculta si va incerca sa construiasca pentru tine un program zilnic de relaxare!asta te va ajuta sa pui capat conflictului care intretine ca un foc mocnit fumul acestor simptome!multa sanatate si nu uita totul sta in puterea ta iar antidepresivele luate fara recomandare medicala duc la dependenta si uneori la accentuarea simptomelor iar un organism practic sanatos devine bolnav!

Postat pe 3 Septembrie 2008 09:47
Sadness,sa stii ca si eu ma confrunt cu aceeasi pb.Am consultat un psiholog dar fara prea mare efect...Nu stiu ,poate nu a avut el rabdare sa ma asculte si a exagerat pb dandu-mi o gramada de medicamente,unul din ele era pt un somn linistit dar care la 5 min dupa administrare imi pierdeam echilibrul.Iar un alt medicament pt depresie dar care nu mi-a folosit deloc pt ca mi-era tare rau de le el..si tot asa.Deja o duc demult in starea asta si mi-e teama sa nu cedez nervos.Am o cunostinta care a intrat in coma si a avut nenumarate pb de la o simpla depresie.Vointa am,dar uneori simt ca nu ma pot controla.Deja nu mai stiu ce sa fac....Astept vesti de la tine,daca ai reusit cumva sa treci peste,spune-mi si mie cum.
danandi23
Postat pe 9 Septembrie 2008 03:25
totul tine de autocontrol si de puterea ta interioara.. medicamentele te pot ajuta insa numai pt o anumita perioada de timp.. si te ,,ajuta,, in sensul in care iti mascheaza temporar realitatea. Nu cred ca vrei sa devii dependenta si sa traiesti toata viata depinzand de un pumn de pastile.. La urma urmei, e numai alegerea ta..

Postat pe 9 Septembrie 2008 09:28
Tot ceea ce trebuie sa faci este sa te controlezi si sa incerci sa nu te mai enervezi asa de rpd

Postat pe 13 Septembrie 2008 09:27
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema de ceva timp, sunt nervoasa tot timpul si incep sa tip la lume.Chiar si azi m-am enervat si nici jumatate de zi nu a trecut.Deseori din cauza nervilor ma deprim asa de tare incat ma gandesc ca poate am niste probleme mai grave cu nervii.Nu as vrea sa cred asta, iar la pisholog nu vreau sa merg, totusi e prea mica varsta mea pentru a incepe sa iau pastile si sa devin o leguma.
Ma gandeam sa ma inscriu la un curs d-asta de kick_box sau ceva oarecum violent pentru a-mi "varsa" nervii. Ce parere aveti?Oare da roade?
dinescudianna
Postat pe 13 Septembrie 2008 13:58
Eu cred ca da roade incearca si dupa spune-ne si noua daca da rezultate!!eu cand ma enervez dau muzica la maxim tip si dupa imi revin!! asa e firea mea de fapt pana nu tip si nu ma agit nu rezolv nimic!!

Postat pe 14 Septembrie 2008 11:13
http://www.eva.ro/psihologie/autocunoastere/furia-nebunia-scurta-articol-7657.html

http://www.eva.ro/psihologie/autocunoastere/felul-de-a-fi-si-stresul-articol-7097.html

http://www.eva.ro/psihologie/situatii-si-sfaturi/invata-sa-ai-rabdare-articol-9503.html
Sabrina_Nede
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:18
Ce rabdare ca daca nu incep si tip si nu ma agit nu rezolv nimic!!Sunt o persoana care nu are rabdare deloc exact cum zice si la zodiac!!

Postat pe 15 Septembrie 2008 09:17
De la: sadness, la data 2008-08-27 22:14:46buna.....am si eu o problema ... de ceva timp ma enervez extraordinar de repede si nu pot sa ma controlez, e o stare destul de neplacuta ....daca cineva stie ceva medicamente ...sau stie eu vreo alta solutie, v-as fi recunoscatoare....multumesc mult....sa fiti iubite!

Buna! poate ai gasit, poate nu, sper ca intre timp sa iti fi revenit. Din cand in cand e bine sa faci o 'cura' de magneB6. Echilibreaza. Pupici si toate cele bune...aaaa si ceaiul de sunatoare e la fel de eficient
annanna
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:11
Wai nu iti mai fa grijiii... mi-a placut o chestie scrisa pe un cos la Mc: Aruncati aici grijile, laptopurile si toate problemele! Nu ai griji, nu ai probleme, nu ai nervi. Cred :) Sau cauta pe cineva care sa te asculte! :) Daca nici asta nu merge cred ca ai tot dreptul sa te enervezi :D glumesc!
mielul_shaun
Postat pe 2 Octombrie 2008 19:13
sex dragele mele!!!! si sa vedeti ce va calmati va pup pe toate
catch_a_fire
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:12
De la: sadness, la data 2008-08-27 22:14:46buna.....am si eu o problema ... de ceva timp ma enervez extraordinar de repede si nu pot sa ma controlez, e o stare destul de neplacuta ....daca cineva stie ceva medicamente ...sau stie eu vreo alta solutie, v-as fi recunoscatoare....multumesc mult....sa fiti iubite!

incearca sa iti dai seama DE CE.totdeauna exista o cauza.....daca tu nu poti, mergi la un psiholog.nu lua medicamente la intamplare, ca sunt periculoase.incearca naturistele, nu au efecte secundare.busuiocul de exemplu.
mkdisk
Postat pe 16 Ianuarie 2009 10:11
si eu ma confrunt cu aceeasi problema.cateodata ma controlez singura dar alte dati pana nu sparg ceva nu pot sa ma calmez...aa si e ff imporant sa nu fie cineva langa mine dar oricum imi trece repede,mai mult de 30 de min nu tine aceasta stare.
aliona_larisa
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:20
duceti-va la psihiatru
sirena22
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:28
lipsa de sex
Asynia
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:30
Si eu credeam ca doar Nikita este nervoasa
G_Bogdan
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:32
buna...eu de mult timp am fost diagnosticata cu spasmofilie...aceasta este in limba noastra atac de panica...nu exista decit un singur tratament...tu sa poti face ca viata ta sa fie mai linistita...pt ca stresul ne omoara mult......si de la aceste lucruri multi oameni ajung la declansari de glanda tiroida...si nu este bine....eu iti recomand la nervi sa te stapinesti singura fara medicament...eventual cu un calciu...sau pahar cu apa si zahar...numai in caz de urgenta un distonocalm....insa in caz de urgenta....in rest stapinire de sine...medicamentele nu sunt bune....
mikela_my
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:41
Daca spui ca in ultima vreme nu te poti stapani, atunci ori te-a ajuns stresul, ori e ceva ce s-a intamplat in ultima vreme care te face impulsiva. Mai bine incerci sa te relaxezi, decat sa dai bani pe calmante, mai degraba te duci o ora la un salon de masaj, te vei simti mult mai relaxata, si incearca sa mananci sanatos si la timp, si somnul la fel, minim 7 ore.
Aladiah
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:56
1. opriti cafea, alcool, tutun, droguri, alte excitante nervoase.
2. mergeti la control la un psihoterapeut sau psihiatru, dupa caz.
3. Urmati in mod strict tratamentul indicat.

Peste 40% din populatie are nevoie tratament la pshioterapeut sau psihiatru. Din pacate cei afectati nu se duc din diverse motive.

Un tratament facut la timp ajuta foarte mult!

Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:18
Cred ca e o solutie buna ce cu psihoterapeutul.Desi multi au impresia ca daca mergi la psihoterapeut, ai probleme grave.Eu cred ca fiecare dintre noi are momente cand are impresia ca o ia razna pur si simplu, si ii vine sa sparga ceva sau sa se dea cu capul de pereti.Degeaba luam pastile, chiar nu sunt bune. Trebuie sa ne relaxam si sa ne detasam de problemele cotidiene, ori mergand la un psihoterapeut ori discutand cu cineva foarte apropiat.Acum sa fim seriosi cati dintre noi au aceea persoana super apropiata careia poate sa ii spuna orice ii trece prin cap?
dinescudianna
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:36
toti avem nervii....suntem stresatii.....nu trebuie sa iei pastile...mai bine un pahar cu apa si zahar...sau un gluconat de calciu...si sa vezi ce linistita esti....poti sa te imbolnavesti...stai calma..nu mai baga in seama atitea lucruri ...fi relaxata ....ast e cel mai bun medicament crede-ma
mikela_my
Postat pe 4 Februarie 2009 16:20
roco iti dau dreptate....eu beau cafea si fumez...si imi face rau da nu le las....of cine poate sa imi zica cum sa nu mai fumez....ca inebunesc
mikela_my
Postat pe 4 Februarie 2009 16:21
De la: G_Bogdan, la data 2009-01-28 18:32:30Si eu credeam ca doar Nikita este nervoasa

aia e PROASTA de-a binelea imi pare rau, dar asa este.e PREA proasta.
mkdisk
Postat pe 9 Februarie 2009 15:28
mmmmmmmaaaaaaaaaaaaammmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaa da ce proasta ,nichita adika hahahahahaha

Postat pe 9 Februarie 2009 15:30
cand suntem f nervosi ar fi bine sa respiraaaaaaaaaaammmmmmmmm adancccccccccccc

Postat pe 9 Februarie 2009 15:32
nu este proasta....vrea un raspuns...mi se pare normal sa intrebe...insa se pare ca nuii fac numai misto....nu e frumos sa faci prosta o persoana despre care nu sti...o persoana care cere un sfat...doamne nu aveti inima?......trebuie sa mearga la doctor...normal...dar ca sfat poate sa incerce cu un calciu sa mai linisteasca nervii...toti avem nervi..la munca...poate acasa...e ceva normal
mikela_my
Postat pe 3 Martie 2009 16:10
goooooooooooosfraba ...
MissMe2
Postat pe 29 Aprilie 2009 16:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
balbismul la copii 6 De la: 1031974 27 August 2009 09:03
intrebare cel putin ciudata ? cauza/ cauzele bolilor.... 25 De la: hirudo_medicinalis_yahoo_com 9 Noiembrie 2009 16:04
Dureri menstruale groaznice!!! 9 De la: freakbabe 23 Aprilie 2010 21:17
Tulburari menstruale 37 De la: kudika114771 5 Februarie 2010 20:20
Ma sfatuieste si pe mine cineva??? 12 De la: kudika_1040823 8 Iulie 2020 07:48