Setari Cookie-uri

o iubeste mai mult pe fosta

ce sa fac sa trec peste? am avut o relatie de aproape un an, inca o avem, mi.a zis sa ne mutam impreuna, ne.am cunoscut parintii (el e de alta religie, iar la ei e f important acest lucru), totul a fost inredibil de frumos si de cald.

ne.am certat de curand pt ca vroaim sa aflu daca sa fac pasul - sa ma mut cu el. mentionez ca pana acum n,am mai stat cu nimeni in aceeasi casa.

si dupa multe discutii interminabile mi.a marturisit k o iubeste mai mult pe fosta. ce sa fac?

cum pot sa trec peste? el plange, ma roaga sa raman cu el, zice a ea e trecut (btw ea e si maritata si in alta tara de mult).

el e barbatul vietii mele, stiam asta de cand ma sarutat prima oara. dar el nu ma vede ca pe femeia vietii lui.

sufar enorm enorm

am putere sa ma despart dar nu sa il uit.......
elena_22
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:15
wooowww!!!pai ai avea 2 optiuni:sa lupti pt iubirea lui( si cu asta vin o multime decompromisuri care te vor face sa suferi continuu) si a 2-a ar fi sa te desparti si sa iti vezi de viatza( vad ca ai 20 de ani.....ai timp cu nemiluita.......vei cunoaste si in alte moduri iubirea si vei vedea ca este la fel sau chiar mai frumos.....si in plus barbatul vietii tale nu este cel care iubeste pe alta si tu te agati cu disperare de firicele de vise provenite din imaginatia ta.....in ceea ce priveste lacrimile lui.....nu crede ca tot ce zboara se mananca......adica cum vine asta...plang dupa tine dar o iubesc pe fosta?????) IUBIREA ORI ESTE ORI NU ESTE!!!!
LuckyMe
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:21
dar stiu ca este greu sa vezi lucrurile ca mine pentru ca esti implicata ......pana la urma tu alegi.....dar crede-ma.....cand un om iubeste stie exact ce vrea de la persoana pe care o iubeste si stie exact ca nu exista limite......tu nu simti asta?????pai poate ca tu simti dar degeaba simti tu daca el simte acelasi lucru PENTRU FOSTA LUI......sau poate are nevoie de timp sa isi revina....intrebarea este daca tu vei avea rabdare si puterea de a-ti asuma acest risc si sa ramai langa el pana la capat( orice ar insemna acest ''capat''=despartire dupa lungi sacrificii din partea ta/ casatorie si fericire)
LuckyMe
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:26
am 22 de ani. o sa modific si la profil :D

am discutat cu el. ne.am despartit si a venit dupa mine de nenumarate ori. i.am spus ca nu vreau sa fiu a treia persoana intr.o relatie, nu vreau sa fie cu mine si sa se gandeasca cum ar fi fost daca era cu tipa aceea. adevarat au fost 4 ani impreuna, pe atunci era la facultate.

i.am spus ca daca o iubeste asa mult, sa o sune, poate ca se pot impaca. a cazut in genunchi, a cerut iertare, a jurat pe viata lui ca ceea ce o sa spuna in continuare e adevarat.

a spus asa: eram pustan atunci. mintea mea era alta. acum gandesc total diferit, mai matur, mai profund. am pastrat amintiri multe pt k 4 ani inseamna mult timp, si conteaza timpul intr.o relatie. dar daca as putea sa dau timpul inapoi si daca as avea de ales intre voi doua ( cu mintea pe care o am acum, de om matur la 30 de ani) te.as alege numai pe tine.
stiu ca orice mi.ar putea oferi ea, tu mi.ai oferi de 1000 de ori mai mult. stiu ca oricat as fi iubit.o pe ea, pe tine te iubesc de 1000 de ori mai mult. si stiu ca pe tine te.am asteptat pana acum. mi.a spus ca se teme enorm ca nu cumva eu sa il las. eu sunt foarte impulsiva, spun ce ma deranjeaza, discut mereu. mereu cand i.am spus ce vreau, ce imi doesc, ce ma deranjeaza, ce nu imi place, acele lucruri nu s.au mai repetat.

i.am spus ca daca era asa cum spune, stia asta pana acum. dupa ce ne.am certat, i.am spus ca o sa plec in afara la niste rude sa raman acolo. aveam intentia sa ii marturisesc planurile mele inainte sa ne certam. facultatea am terminat.o, i/am spus ca ma duc poate sa studiez poate master acolo si apoi o sa vad. parca innebunise. a zis k nu plec nicaieri sau daca plec, sa stie ca ma intorc la el. nu m.a lasat sa mai plec acasa in noaptea respectiva. m.a tinut in brate si am dormit asa impreuna pana dimineata. mi.,a zis de zeci de ori ca ma iubeste, ca nu conteaza ea. mintea lui e alta, ceea ce isi doreste e aici langa el, nu in tara lui natala. a spus ca vrea sa avem relatie serioasa, sa fim mereu mereu impreuna. se comporta ca si cum nu ii spusesem de zeci de ori ca totul s.a terminat. m.a sarutat si mi.a spus ca sunt frumoasa lui ca in fiecare dimineata. m.a tinut in brate ca sa aiba noroc in ziua respectiva ca intotdeauna. e un om cu suflet foarte cald si are o fire calma care mie imi place la nebunie. cand ne mai certam din cauza gargaunilor mei, niciodata nu m.a jignit, tot timpul mi.a aratat ca ma iubeste, iar cand eram supara imi spunea ca ii era dor de fata mea asa dulce si ca sunt cea mai frumoasa suparata din lume :)) si eu ma enervam mai tare, el radea in hohote, ma imobiliza si radea si mai tare cand incercam sa scap de bratele lui, ma saruta si spunea incet si sincer si serios " stii ca te superi degeaba. n.as putea sa iti fac rau niciodata. e ca si cum mi./as face rau mie. esti cea mai dulce...".

bineinteles ca nu l./am crezut cand a spus ca ea nu mai conteaza. am suferit cumplit si acum, ma gandeam eu, vine cu texte la mine. si m.a intrebat ce vrei sa iti dau ca sa intelegi si ca sa ma crezi? vrei sa iti dau tot ce am, viata mea? spune si imi sfarsesc viata aici. daca nu simteam pt tine ce simt, de ce as fi vorbit cu rudele mele, de ce te.as fi prezentat tatalui meu (in religia lui acest lucru coincide cu o logodna neoficiala, pt k ei isi respecta enorm parintii si nu aduc acasa decat cele sau cei care ar intra in familia lor), de ce stiu toti prietenii mei ca te iubesc, de ce vreau sa facem multi copii si ma vad langa tine crescandu.i si avand o viata fericita? de ce te vad iubita mea, jumatatea mea, femeia mea, mama copiilor mei? de ce vreau sa construiesc cu tine o relatie bazata pe iubire si nu pe compromis de dragul aparentelor? de ce ma vad cu tine peste tot, plecand in vacanta, mergand cu ai tai la tara, dansand la disco sau plimbandu.ne in parc?

din acest punct de vedere nu am ce sa reprosez. de cate ori am iesit cu el, niciodata, niciodata nu s.a uitat la altcineva, desi am fost foarte atenta la aspectul acesta inainte sa ma arunc de tot intr-o relatie. si nu numai in discoteca l/am urmarit, ci si pe strada i.am studiat reactiile, si la tv, si la terasa si in parc. numai eu contam, privirea lui am urmarea pretutindeni, mereu atent sa numa lovesc, sa nu ma loveasca cineva, sa nu fiu deranjata, sa plec mereu cu zambetul pe buze de undeva. desi cand nu mergeam cu masina in club, mai bea cate un whisky si la alcool iti permiti sa fii mai libertin, nici nu iti dai seama. :D si el atunci mai mult ma privea dansand, era gelos cand se uita cineva la mine, ma lua in brate si ma saruta in vazul tuturor. de multe ori imi aducea flori sau ciocolata sau ursuleti in fata tuturor angajatilor, nu se ascundea niciodata cu mine. nici acasa la mine nu a ocolit sa ii spuna mamei ca acum casa mea e la el acasa si ca ma iubeste. s.a inrosit foarte tare, se sfia, a varsat cafeaua, a fost show :D a luat pt mama flori de ziua ei, a cumparat ceramice foarte fine, a adus tot timpul prajituri, etc

azi dimineata eram impreuna, discutam si l.a sunat mama lui. ai i.a spus ca e cu mine si, din cate am inteles, dansa a vrut sa ma auda la telefon, desi eu n,.as fi inteles ce spune si nici dansa pe mine. mama lui s.a intristat ca nu am raspuns ( eu ii spusesem lui ca sa vorbeasca fosta cu mama lui - ce rea sunt D:D:D:D ) si a zis ca daca viitoare vrea sa o auda pe fata ei la telefon, sa nu imi mai fie rusine de ea. si el mi.a zis ca o sa vezi ce bine o sa te simti la mine in familie cand o sa mergem in tara mea. toti o sa te adore la fel ca mine.

relatia pe care a avut.o el atunci, ma repet, a tinut 4 ani si a fost acum multi ani, cred k 6. dupa ce ea l/a parasit si imediat s.a maritat cu altul din interes evident, el a venit aici sa lucreze cu tatal lui. si fiind intr.o tara noua, singur, i.a fost greu sa se apropie de cineva, mai ales din cauza limbii si a dezamagirii. a trebuit sa o ia de la capat cu totul, sa invete limba, cultura etc

acum eu o sa imi vad de viata mea. ce o fi o fi. am decis ca de acum el sa fie cel care sa se zbata. nu am cum sa lupt cu o amintire, dar tind sa cred ca ce mi.a spus despre mintea lui si felul cum gandeste acum e adevarat. a zis ca nu trebuie sa fiu geloasa pe o amintire, pt k e trecut si atat. ce conteaza e faptul ca pe mine ma vrea alaturi, a zis ca m.a cautat atata pana m.a gasit si ca nu vrea sa ma piarda niciodata pt ca stie ca o relatie ca a noastra nu se mai poate sa fie si nici sa intalneasca o femeie pe care sa o iubeasca asa cum ma iubeste pe mine, matur, tandru, total, fara egoism. foarte rar in foloseste numele. de multe ori, nu conteaza unde suntem, in preajma tatal lui, prietenilor lui de aceeasi nationalitate, el foloseste alinturi care in romana inseamna sufletul meu, bebetul meu, frumoasa mea, inima mea, sotia mea, draga mea, sufletul meu.

mi.a spus ca nu a inteles intrebarea mea. eu i.am spus, daca ar fi sa te uiti in trecut, sa spui o persoana pe care ai iubit.o cel mai mult, gandind ca si noi ne.am despartit, cine ar fi acea fata? si el a zis tipa aceea cu care am stat 4 ani. bineinteles ca a fost un soc, am umblat pe strazi in deriva, a mers dupa mine, m.a urmarit, m.,a sunat, m.a gasit si m.a "rapit". a zis k pana nu discutam si nu ne impacam, nu ma lasa acasa, orice i/as face ( i.am zis k il bat :)) ). suna el si explica parintilor ce trebuie, asa a spus. si mi.a explicat ca nu a inteles si se gandea la trecut, exceptandu.ma pe mine. si a spus ca BINEINTELES ca pe mine m.ar alege, indiferent dintre cele pe care le/.ar avea in fata lui. aceea a fost o relatie lunga si importanta, dar ca nu se compara nici ea nici relatia cu ce avem noi acum, in prezent. bineinteles ca i.am spus ca minte :D si a spus ca azi e o sarbatoare foarte importanta la ei (stiu asta) si daca ma minte in aceasta zi, sa il pedepseasca Dumnezeu. mi.a spus ca pe mine ma iubeste mai mult decat a iubit.o pe ea, mintea lui de barbat (pt ca atunci era pustan) nu vede viata fara mine, nu stie cum ar putea sa mearga mai departe fara sa fiu langa umarul lui, fara sa ma auda razand, fara sa ma ia in brate, fara sa imi sarute buza cu herpes, fara sa imi vada ochii sau sa imi simta mirosul.

este singurul care a avut grija de mine, care nu mi.a cerut NICIODATA NICIODATA nimic. a avut mereu grija de mine, a plans cu mine si m.a tinut in brate pana m.am calmat, a fost fericit pentru mine, s.a emotionat si m.a facut sa ma simt cu adevarat apreciata. de la fostul meu prieten am ramas numai cu multe complexe. a fost singurul care m.a facut sa trec peste, singurul pe care l/am acceptat langa mine. si fara modestie, aveam mai multi baieti care tot ma invitau sa iesim sau sa fim impreuna. colegi de facultate, fosti colegi de liceu, prieteni de role etc m.a acceptat asa, cu defecte. am si un virus in sange, se pare ca nu mai pot sa scap de el ( nu e hiv :D ). asta nu l.a speriat incat sa fuga, a facut vaccinele necesare si apoi a fost si mai mult alaturi de mine. a cumparat tot felul de medicamente, imi facea de mancare numai ce era pt regimul meu, ma menaja oricat era de obosit, nu ma lasa sa fac nici curat, nici sa strang masa (bineinteles ca nu il ascultam :D). mi.a adus medicamente cand aveam febra, a colindat tot orasul in cautarea unui pliculet de monural, atunci cand fusese retras de pe piata pt schimbarea pretului. a rugat farmacistele care tocmai incuiau lacatul la usa sa ii dea tratamentul, pt ca iubita lui sufera si nu poate sa o priveasca si sa stie ca nu i.a luat ce ii trebuie. pana la urma le.a convins :)) desi au stat la vorba cam 15 min. eu eram in masina vis-a-vis de farmacie :)) a fugit noaptea sa cumpere inghetata, a stat de vorba cu mine pana in zori, desi trebuia sa lucreze a doua zi pana tarziu, m.a sarutat cand aveam ditamai herpesul la gura, m.a dat cu unguente si m.a vegheat cand mi.a fost rau si exemplele sunt foarte multe. tot ce nimeni nu a facut pt mine vreodata, el a facut.

e atent mereu la ce imi doresc, mereu cumpara ceva ce stie ca imi place. nu pot sa va descriu cat de atent a fost in tot acest timp.
eu l/am respectat mereu, nu ne.am mintit niciodata, ne.am descoperit unul pe altul si am realizat ca suntem jumatati. toata lumea vede cat de bine ne completam, toti spun asta, inclusiv tipe care au vrut sa fie cu el si o spun printre dinti :D ne potrivim foarte bine. si tatal lui a spus ca in sfarsit a gasit o fata potrivita pentru el, mama glumeste si ii spune "giner-miu" (nu de fata cu el:)) ), tata, care e mai autoritar, nu a spus nimic, desi el tot timpul are ceva de comentat, ceva de rau bineinteles. e foarte pretentios cand vine vorba de cel cu care ma intalnesc:D

am povestit aceste lucruri pentru ca vreau sa intelegeti tot. nu vreau sa ii iau apararea, desi iubirea pe care o simt pt el e imensa, nu pot sa explic in cuvinte ce simt si cred ca nu as putea sa traiesc fara el, decat sa ma obisnuiesc sa traiesc cu durere in suflet, fara iubirea lui. vreau sa va arat si partea lui, ceea ce a facut bine, nu rau. ceea ce mi.a daruit frumos, nu doar cateva cuvinte gresit spuse care m.au facut sa sufar.de multe ori a spus ca ne completam perfect din toate privintele, si desi nu i.am dat dreptate, a spus ca in sufletul meu stiu asta. si asa e.

voi astepta sa vad ce va fi pe viitor, va multumesc pentru sfaturi, eu o sa imi tin sentimentele si vorbele sub control, o sa fiu mai retinuta. ma gandesc serios sa incerc sa plec, desi am vrut anul trecut sa plec cu bursa in afara si mi.a spus ca ma asteapta oricat, numai sa ma intorc la el. stiu ca n.ar putea sa ma insele, vad asta in ochii lui, simt in persoana lui. nu e in stare sa ma minta, suntem si cei mai buni prieteni, nu numai iubiti. e cea mai apropiata persoana mie. pot sa discut orice cu el, sa vorbim, sa ne sfatuim, sa ne sprijinim orice ar fi. prietena mea cea mai buna m.a tradat in cel mai urat mod posibil, dupa 14 ani de prietenie, cand am impartit cu ea aceeasi bucata de paine (la propriu am trecut printr-o asemenea situatie grea si eu si familia ei). si el nu ar putea sa faca asa ceva, imi vrea binele indiferent de ce va veni pentru el. si nici nu concepe ca ar putea sa fie cu o alta persoana. nici la scenele ma fierbinti din filme nu se uita. ori ma saruta, ori spune ca tot eu sunt mai sexy :))))) lol :))))

si daca Dumnezeu crede ca noua ne e bine impreuna, sper sa ma ajute sa uit acest episod si sa pot sa cred fara sa ezit o secunda, cand spune ca ma iubeste. inca sufar pentru ca inca trebuie sa revin in prezent, sa imi intiparesc in minte ce mi.a spus, sa inteleg ca nu a inteles bine intrebarea, sa ii revad in gand ochii inlacrimati si sinceri si sa stiu ca nu ma poate minti. stiu foarte multe situatii in care cupluri aparent stabile si serioase s.au destramat. lor le vedeam defectele si stiam ce urmeaza. oricat de analitica am fost cu el, nu am reusit sa ii vad vreo greseala fata de mine, privire nepotrivita sau gest rece.

am scris mult dar sunt multe de spus. sper sa nu va suparati. nu vreau sa par victima si nici sa las o impresie gresita despre el. am datoria sa spun adevarul, nu exagerez. cred ca mai mult scurtez evenimentele sau le raresc pentru ca am spatiu limitat.
elena_22
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:12
Mai,Elena,nu stiu ce sa zic...Cand am citit ce ai scris, mi-am adus aminte de fostul meu pe care l-am iubit enorm si n-o sa-l uit curand,cu toate ca au trecut 3 ani de la despartire(si am fost impreuna 2 ani jumate)...asa imi spunea si el,ca ma vede mama copiilor lui,ca voi fi cea mai buna mama, ca ma iubeste daca ma duce cu el peste tot si ma prezinta tuturor si e mandru ca ma are alaturi de el si cate si mai cate...vorbe dulci si frumoase....insa EL...statea cu gandul si cu inima la fosta lui.

In cazul tau,cred ca el insista atat de mult sa ramai cu el pt ca poate n-ar suporta sa ramana singur,sa te piarda si pe tine,sa piarda inca o fata la care tine (n-am zis ca te iubeste, ca nu stiu ce e in mintea lui). E pierdut, si-a dat seama ca nu mai are nici o sansa cu fosta si acum se agata de o ultima speranta: TU. Tocmai TU trebuie sa te gandesti bine (dar cred ca te-ai tot gandit pana ti-au iesit peri albi!),insa eu nu m-as mai implica intr-o relatie in care ''fosta'' reprezinta o prioritate (ca am patit-o de 2 ori)....consider ca atata timp cat un barbat e inca cu gandul la fosta iubire, acea relatie nu are sanse mari de supravietuire...Dar omul se mai schimba...poate o sa ai tu norocul asta!
emyia
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:12
Foarte frumoasa povestea ta. Pai ce mai astepti? Fiti impreuna si mai ales, fiti fericiti. M-ai facut sa-mi aduc aminte de fostul meu prieten. Si el a fost alaturi de mine in nenumarate randuri numai ca povestea mea nu a mers.In cazul tau este mai mult decat evident ca chiar isi doreste sa-i fi alaturi. Si asta e cel mai important. cel putin asta e deviza mea: merita sa lupti pt o relatie in masura in care il vezi si pe el implicat, ca depunde efort. Insa daca numai tu te zbati si lui ii pare indiferent ca e cu tine sau nu.... la ce bun?
Sper sa fii fericita alaturi de el si tot raul spre bine!

Postat pe 1 Septembrie 2008 19:29
mda....primul tau mesaj il cam baga la inghesuiala pe iubitul tau.....dar al doilea il prea ridica in slavi.....cred ca adevarul pe care l-ar putea vedea numai cineva din exterior este undeva la mijloc.....de fapt tu nu ai renuntat nici o clipa la el....il iuuuuuubbbbeeeeeesssstiii la nebunie.....il idolatrizezi( nu in sensul de obsesie)....si stii ce? poate chiar merita sa il iubesti....dar imi place ca esti cu capul pe umeri......nu il lasa sa te vada prea indifirenta.....lasa-l sa se zbata si sa vezi daca el chiar e gata sa mute muntii din loc pt iubirea ta si pt o relatie cu ''femeia vietii lui'' adica tu......si in timp( nu prea lung ca excesele nu is bune) vezi tu ce si cum.....sunt sigura ca se vor rezolva......din mesajul scris de tine( ultimul) am tras multe concluzii total diferite de primul msg.....am simtit ca citesc cel mai frumos si sensibil roman de dragoste.....dar uite ca nu este fictiune ci realitate.....sper ca finalul sa fie de o mie de ori mai frumos decat ce a fost pana acum....te pup si astep vesti
LuckyMe
Postat pe 2 Septembrie 2008 01:43
ma gandesc ca poate poate si-a dat seama ca nu fosta era viatza lui.....ce este drept...cum zicea cineva mai sus is foarte rare cazurile ca un barbat sa se schimbe cu adevarat.....dar dupa ce citesti ce ai scris tu mai sus nu prea vad cum ar mai putea omul sa il acuze....e greu pt mine de aici sa mai gandesc ''clar'' dupa ce am citit.....imi imaginez cum ii pentru tine care ai trecut si treci prin toate astea......offf.....cred ca ma retrag frumusel ca in seara asta m-a cam prins melancolia si nu cred ca mai pot spune ceva gandit''la rece''
LuckyMe
Postat pe 2 Septembrie 2008 01:48
pot spune ca si eu i/am raspuns cu aceeasi moneda. i/am spalat hainele, i/.am facut curat si mancare (ce am stiut si eu si bineinteles ca a mintit ca e super buna, desi mie mi se parea groaznica) :D ceea ce rar am facut acasa.

sa va povestesc ceva. asta-iarna era zapada aceea foarte mare, cand s,.a blocat orasul, masinile nu circulau. el racise foarte tare, nu mancase de vreo 2 zile, era la fabrica unde lucreaza, magazinele erau inchise, nu avea decat ceai si paine. fara niste vitamine, fara fructe etc. si.a cerut mii de scuze ca nu poate sa vina sa ma ia, de.abia statea in picioare, voma si capul ii vuia. totusi. ma suna de zeci de ori sa vada ce fac (desi noi vb f mult la tel, toate tampeniile, ce face pisica mea, ce fac florile mele de pe geam, daca am mancat, ce am mancat, cum m.am trezit, daca ma simt bine, ce mai stiu de nu stiu cine - mai barfim si noi :)) ). era blocat acolo. era 7 seara, ninsoarea se oprise, masinile de.abia se miscau in oras, multe blocate.

stiam k ii e foarte rau, simteam. m.am imbracat cu ce.am avut mai gros, am luat bocancii de munte, am fost la farmacie, am cumparat tot ce trebuia, apoi la supermarket am luat mancare mai usoara si fructe si direct la metrou. am facut pana la metrou 45 de min si erau 3 statii de ratb :) apoi de la metrou pana la fabrica erau 1 km si ceva. strazile nedeszapezite, ninsoare pana la genunchi si un frig..... imi trasesem tot fularul peste fata si tot simteam cum ma ustura.

am facut o ora jumate pana la el. nu stiu cum am rezistat, dar aveam atata putere cand ma gandeam ca are nevoie de mine. nu puteam sa ma opresc, mergeam si mi se parea asa frumos afara. plasa era destul de grea, bocancii la fel, zapada pana la genunchi imi facea probleme. am ajuns intr.un final. eram un mic om de zapada. cand am intrat in birou, era sedinta cu el, tatal lui si inca vreo 2 barbati care lucrau acolo. era trecut de 10 seara. i.am salutat si am inceput sa zambesc. el, cand m.a vazut, s.a frecat la ochi.... "esti chiar tu?". ceilalti au inceput sa zambeasca, au iesit incet din birou si vreau sa va spun ca a fost o intalnire de vis. era galben ca ceara, tremura tot de slabit ce era. lacrimile curgeau pe fata lui, m.a certat teribil "ce cauti aici? cum ai putut sa te pui in pericol? ce m.as face fara tine? trebuia sa nu vii. dinc auza mea ai facut atata drum. eu ma fac bine, dar daca pateai tu ceva cum puteam sa ma mai uit in oglinda?" m.a tinut in brate zeci de minute, mi.a dat jos fularul, m.a sarutat pe gat, pe obrajii ingehtati, mainile mele deja crapate de frig, mia sarutat genunchii uzi, parul, fruntea asudata. mi.a baut lacrimile de pe obraji.

"nu merit asa ceva. sa nu mai faci asa ceva pt mine. nu vreau sa te sacrifici cu nimic. mi.e de ajuns sa stiu ca ma iubesti. restul fac eu. cum se poate sa am un asemenea noroc in viata asta? esti tot ce mi.as putea dori! esti sufleutl meu!" au fost clipe de fericire si de regasire a celui pe care nu il vazusem de cateva zile. n.,a putut sa manance nimic, a luat niste vitamine si ceai si isi revenise putin. am mers in camera lui si parca prinsese putere... m.a dat cu crema peste maini, picioare, fata, mi.a sarutat trupul, m.a imbracat cu pijamalele lui preferate, m.a tinut in brate pana dimineata, multumindu.mi si multumind lui Dumnezeu ca totusi, atat de departe de casa, a gasit inima lui. am incercat sa il fac sa manance si a spus ca mancare pt suflet nu exista decat un fel principal, eu :))

si el a facut, inaintea mea, acelasi lucru. ramasesem la munte, iarna, fara cazare (pt k desi facusem rezervare camerele fusesera date. mare cearta cu proprietarii, am cautat in alta parte, nimic in oraselul acela micut. tot era ocupat. eu si prietena mea ne gandeam sa mergem la gara, sa vedem cand putem pleca. m.a sunat sa vada cum e, daca e bine, daca sunt fericita. i/am explicat si a zis "vin la tine". a lasat totul aranjat la fabrica, desi era mare nebunie cu sarbatorile, comenzi multe, si a fugit dupa mine. "nu pot sa te las asa. cum sa stai in gara? cum sa vii cu trenul? cum sa te las singura? daca patesti ceva? unde stai daca nu sunt trenuri? unde dormi?" a luat un prieten de.al lui ca sa conduca noaptea, el nu poate din cauza vederii, si in 2 ore era la mine, desi drumul era de vreo 3 juma :)

am mers alte 2 ore sa cautam cazare. am gasit la hotel foarte departe de unde ma dusesem eu. am facut un picnic in mijlocul camerei toti 4, am ciocnit pt "iubita lui" :)). am dormit cu prietena mea si ei in alta camera. a stat pe balcon noaptea, ma chema sa ma sarute si sa imi spuna ca ma iubeste, pe urma iar intra la el in camera, canta cantece de dragoste cu prietenul lui in limba lui natala, imi traducea pe balcon, imi facea bulgari si mi/i daruia. a fost foarte frumos. iar vecinii ciocaneau in teava :)))

a doua zi, trebuia sa ajunga la serviciu neaparat. totusi, ne.am oprit sa mancam, am facut om de zapada, ne.am batut cu zapada, ne.am alergat, am cazut unul peste altul in bataia aceea, m.a luat in brate si m.a sarutat asa, in zapada. "te iubesc, frumoasa mea! sunt cel mai fericit ca sunt langa tine. nu credeam ca o sa petrecem impreuna o zi la munte, dar uite ce vreme si ce frumos e totul....".

inca o faza plina de tensiune. lui ii este foarte foarte dar foarte teama de caini. are o fobie pe faza asta de cand era copil. ne certam exact pe tema fostei lui, acum cateva zile. in parcul in care am fugit sa ma calmez. bieninteles ca am inceput sa discutam si la un moment dat un mare dulau negru maidanez statea si se uita la noi. era cam la 2 metri distanta. eu am zis, treci in spate, mie nu mi.e teama de el si o sa plece. s.a mai intamplat asa, atunci erau 5. a stat in spatele meu, eu am vorbit cu cainii si pana la urma nu s.au apropiat de noi. in seara aceea totusi, el a ramas nemiscat, deja mainile ii tremurau. la un moment dat a zis "nu, treci tu in spate". a trecut mana lui si trupul in fata mea si, desi sudoarea curgea de pe el ca si cum ploua afara, a facut un pas in fata si a alungat cainele. nu mi.a venit sa cred ca a avut curaj. lui ii era teama si de un caine al vreunui prieten, caine bland si care il cunoastea. am ramas fara cuvinte. m.am uitat la el si a zis "decat sa patesti tu ceva, mai bine ma musca pe mine".

a fost alaturi de mine de foarte multe ori, mai ales cand mi.a fost greu. si eu la fel. de fiecare data se asigura ca am ce imi trebuie ca sa zambesc, si eu fac acelasi lucru. am avut grija de el, i.am daruit ce avea nevoie, pornind de la melodii pe care le cauta de foarte mult timp si terminand cu crema de maini. imi lasa tot timpul in vreun buzunar sau in geanta mesaje de iubire, hartiute, ravase.

am hotarat sa ne mai acordam o sansa. a stat langa mine pana m.a convins. ma suna mereu, a venit in vizita la ai mei, a spus ca pt el relatia continua si nu intelege de ce eu tot spun ca ne.am despartit :)) a spus ca pe mine ma iubeste, ca ea nu reprezinta decat un trecut si atat, nici macar o amintire frumoasa pt ca l.a ranit si relatia lor nu se baza neaparat pe iubire, ci pe obisnuinta. a spus ca acum vede intr.adevar ce inseamna sa iubesti si sa fii iubit si sa iti doresti sa fii cu o persoana care iti este si cel mai bun prieten si cel mai mare sprijin.

si.a cerut mii de scuze, m.a rugat sa il iert pt cata suferinta mi.a pricinuit fara sa vrea si fara sa inteleaga bine intrebarea mea. m.a rugat sa uit ce a spus, sa sterg cu buretele daca pot pt ca nu are rost sa sufar degeaba pt ceva ce nu a vrut sa se intample. a spus ca nu vrea sa mai discutam niciodata despre fosta lui pt k nu merita si pt k eu sunt prezentul lui si iubirea lui sincera. mi.a cuprins fata intre maini, s.a uitat la mine serios, sincer, adanc in ochii mei si mi.,a spus "intelege ca te iubesc mai mult decat orice. nu am iubit.o ca pe tine. nu sm trait langa ea nimic din ce traiesc cu tine. a fost altfel de relatie, nu se pot compara. nu e mai importanta pt mine, nu ar putea fi. nu am ramas legat de trecut, nu ma gandesc decat la tine. alta femeie nu imi trebuie de cand te.am cunoscut. barbatul din mine pe tine te vrea". m.a sarutat pe buze (inca mai am herpes :)) ), pe maini, pe ochi, pe gat, pe incheietura mainii... am simtit ca e sincer.

totul este ca si pana acum, cel putin in cazul lui.. la el nu s.a schimbat nimic. ma suna la fel de des, imi vorbeste la fel de mult despre orice, ma alinta la fel, imi poarta de grija ca si pana acum, imi duce dorul si doarme pe perna pe care mai dorm uneori la el doar ca "sa imi simta mirosul", radem la fle de des, zambim la fel cand vorbim, ne bucuram cand ne auzim.... este totul neschimbat.

pt el nimic nu s.a schimbat, sentimentele sunt la fel de puternice. mi.a spus ca vrea sa uitam tot si ca nu vrea sa mai auda niciodata ca as putea sa il parasesc. nu mai suporta gandul asta. a spus ca ma iubeste, pt el nu exista altcineva si nici nu va exista, ca s.a saturat sa traiasca fara mine si sa vb la telefon si ca vrea sa ma aiba mereu langa el.

sper sa fie sincer. m.a tinut in brate atat de puternic si mi,a transmis si mie o parte din siguranta sufleteasca a lui. eu imi continui relatia, dar i.am spus sincer ca nu voi putea uita usor aceasta suferinta. pana acum n.am suferit niciodata atat de crunt, n.am mancat si nu m.am odihnit aproape deloc. nu auzeam decat cuvintele acelea. i/am spus sa nu ma minta niciodata, desi asta a fost o conditie de la inceput. a spus ca nu a facut,o niciodata pana acum si nu se va intampla pe viitor.

mai am putin si trebuie sa dau admiterea la master. vrea apoi sa ne mutam impreuna. totusi, voi mai astepta. cred ca e mai bine. cand se va simti pregatit, va vorbi cu tatal meu si cu al lui, si voi face urmatorul pas. pana atunci ma concentrez sa uit ce am suferit, sa reusesc sa ascund sub praf cusaturile de pe inima mea. sunt o fire foarte sensibila, desi bravez de multe ori.

am citit undeva ca trebuie sa ne detasam de trecut, sa traim prezentul si sa invatam din greselile trecutului. am vazut ca si voi v.ati amintit de un fost prieten. de ce de un fost si nu de actualul? nu are sens sa ne gandim ce.ar fi fost daca. pur si simplu ne inchidem inima si optiunile de a fi fericite. eu vreau sa uit de fostul si de urmarile negative ale relatiei cu el si sa imi amintesc clipele frumoase petrecute cu el. vreau sa imi amintesc ce m.a invatat bun, sa imi amintesc ca m.a iubit, cred, mai mult decat actualul, dar mintea de copil si dorinta ca eu sa simt durerea lui l.au facut sa jigneasca si sa uite cu cine vorbeste. vreau sa il iert total, adica sa uit. cand ma gandesc la el sa fie doar ca sa ii multumesc ca m.a ajutat sa ajung unde sunt azi. vreau sa ma ierte pt k l/am facut sa sufere sau l/am suparat. chiar ii doresc sa fie fericit. si el vrea asta pt mine, stiu. si regreta ce a facut.

hai sa avem curaj sa pretuim persoana de langa noi. hai sa nu mai comparam pe nimeni. sa nu facem pe cineva sa sufere asa cum am suferit si noi cand am fost comparate cu fostele. hai sa zambim mai des. sa avem inima curata si plina de optimism.

va doresc sa fiti fericite. eu vreau sa incerc cu el. ne iubim si sper ca relatia sa duca spre stabilitate din toate punctele de vedere. incercati cu actualul. nu e ca fostul, sa zicem, dar poate fi mai bun. invatati.l sa fie asa cum vreti, sa se exteriorizeze asa cum doriti, discutati cu el, luati.l de mana si spuneti.i ca va bucurati sa va vedeti. mergeti in parc noaptea, pana vine frigul :D descoperiti,va reciproc si veti gasi poate cel pe care il cautati si care sa va iubeasca mai presus de orice.

si daca nu, inseamna ca va veni cand vom fi pregatite. Dumnezeu ne da ce este mai bun pt noi, nu neaparat ce ne dorim. toti avem un scop. hai sa descoperim care este.
elena_22
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:02
Am citit parerile si comentariile de mai sus.Pro si contra....Te rog un singur lucru:Nu te grabi, nu te avanta cu capul inainte in aceasta relatie.Daca el mereu se leaga de trecut,si nu-l poate lasa in urma...e f.grav.S-a invatat cu tine,tine la tine,nu vrea sa te piarda - pt. ca realmente tre sa fi chiar nebun sa nu vezi ce fel de fata esti-te apreciaza,insa:una e sa tina la tine si alta e sa te iubeasca.Daca apare brusc in viata lui "exa"si lupta si ea cu aceeasi tarie,vehementa si putere sa-l recapete si sa-l readuca inapoi?!cine va fi castigatoarea??asta sa te intrebi si sa incerci sa-ti raspunzi!Nu stai cu cineva din mila,prietenie sau obisnuinta-trebuie sa existe- iubire-din partea amanduora."Daca dragoste nu e,nimic nu e"Succes.
magda_65
Postat pe 16 Noiembrie 2008 19:35
am tot citit ce ai scris aici si, sincer, e evident ce simti si ce vrei, ai venit pe acest site dupa pareri cand de fapt tu cauti o confirmare a ceea ce iti doresti deja, sa fii cu el. esti un un pic prea copil cand e vorba de relatiia asta (sunt sincera, sper sa nu te superi) din cate povestweti, nu ai fost nici tu sfanta in a te comporta cu el, l-ai mai necajit si tu, dar spui ca ti-a raspuns cu dragoste. sincer, din ce scrii, el chiar te iubeste, sunt multe dovezi, sa stii ca nu multi barbatii se deschid atat si fac atatea lucruri, nu mai stiu de cand ai spus ca sunteti impreuna. are 30 de ani, e logic faptul ca n are chef de glume si vrea sa si faca o familie si asta cu tine, nu stiu ce iti este neclar aici, esti sigura ca el e problema?? tu ai 22, esti gata sa te casatoresti? e musulman? poate ca am idei preconcepute ca isi trateaza sotiile, retine sotiile, ca niste proprietati, dar poate ca nu e cazul. sincer, e mai bine sa gandeasca asa depre o fosta relatie, inseamna ca are suflet, ti-ar placea sa o jigneasca si sa o urasca pe fosta? gandeste-te cum ar fi sa fii tu fosta, ti-ar placea sa vb de tine de rau?? sa te urasca? eu cred ca trebuie sa-ti concentrezi atentia asupra a ceea VREI tu de la iata asta, esti fericita casatorindu-te, avand famile? sau iti place libertatea ta? il iubesti sincer sincer sau doar gandul ca el te iubeste? vad ca pui mult pret pe dovezile lui de iubire. succes, tine-ne la curent

p.s . nu te mai macina cu fosta, pe tine te bantuie mai mult ca pe el, uita, nu te mai gandi, e si in alta tara respectiva, GET OVER IT
dhoria
Postat pe 16 Noiembrie 2008 20:05
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:57
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:01
inainte sa te implici exagerat de mult intr-o relatie asigura-te ca partenerul tau e rupt de trecut........si ca vede doar viitorul........acu nu te mira......intotdeauna fostele o sa fie problema..........
nirvana_cukramel
Postat pe 18 Ianuarie 2009 01:03
Draga mea,Elena,tu intrebi de ce ne amintim de fostii,dar mai ales de lucrurile urate...Iti dau eu raspunsul: pentru ca situatia in care te afli e negativa, e urata, e depresiva, tocmai cu umbrele 'fostelor' am avut si noi de-a face, care le-au urmarit pe tipi multa vreme si dupa cum vezi, majoritatea dintre noi n-au avut pt ce sa lupte, pur si simplu n-a meritat. De obicei o 'fosta' e idolatrizata, dar daca la tine treaba sta altfel, fa ce doresti. Noi am facut ce-a fost mai bine pt noi, n-am acceptat sa fim a 5-a roata la caruta.
emyia
Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:29
N-as putea sa trec peste o astfel de situatie indiferent de cit de mult as tine la respectivul. Lasa-l draga mea , meriti pe altcineva cu mult mai bun. Individul asta nu e barbat; mai puternica e o femeie intr-o situatie similara. Trecutul e trecut ... Poate cu totii avem iubiri pierdute in trecut dar asta nu-nseamna sa plingem pe umerii actualilor parteneri. E imatur. LASA-L , UITA-L ! imi pare rau.
nocturnalia
Postat pe 29 Ianuarie 2009 09:35
eu nu incerc sa dau sfaturi...pt ca nu ma pricep..dar este de admirat faptul ca tipul a fost sincer cu tine...chiar trebuie sa admiri asta si pe deasupra eu cred sincer ca el chiar vrea sa treaca peste...spunandu-ti tie poate asa crede ca si tu il vei ajuta..si sa il si intelegi...gandeste-te ca la urma urmei...toate am fost "foste" si vom fi si "actuale"...nu e de vina nici fosta...nici partenerul...noi oamenii in general suntem complicati...nu ne intelegem propriile noastre actiuni, d'apoi pe ale altora...ca sa nu mai zic de sentimente...daca il iubesti cu adevarat..fii femeie alaturi de el...daca simti, ca nu vei putea, atunci mai bine nu...caci ii vei face si lui si tie rau...dar vezi sa nu regreti dupa si sa-ti pui intrebari de genu " cum ar fi fost daca?"...asa ca mai bine...vezi cum e daca il ajuti si treceti impreuna peste...nimeni nu a murit din dragoste...dar a facut compromiuri pt ea....sa iei cea mai buna decizie si sa fii fericita...
ladyflower
Postat pe 10 Martie 2009 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
L-am ignorat iar acum ma ignora. 8 De la: kudika_999908 7 Februarie 2016 15:43
relatie ciudata 19 De la: kudika_969267 5 Mai 2016 15:29
judecati-ma dar cititi, poate meritã 31 De la: greierash_is_back 2 Noiembrie 2009 16:03
Eu nu-mi dau cu rimel 13 De la: hystria1 17 Octombrie 2010 15:02
cum stii... 26 De la: alia1986 25 Martie 2008 22:30