Setari Cookie-uri

schimbari radicale pt par...

Buna fetelor!Am nevoie de niste sfaturi de la voi:acum cateva luni m-am vopsit bruneta(mai exact in mai) iar zilele trecute m-am facut blonda inapoi...dar acum vreau sa folosesc produse naturale pt a preveni arderea parului la varfuri de la vopsea... ce ma sfatuiti?
dydy88
Postat pe 2 Septembrie 2008 14:43
stai putin ca nu am inteles ceva.. te-ai facut din bruneta direct blonda?

uff.. cred ca parul tau inca striga de durere..

oricum, s-a ars la decolorarea respectiva, nu stiu cat il mai poti salva acum.. dar produse care stiu sigur ca sunt excelente sunt cele de la kerastasse.. cele de culoare verde-deschis pt primul tratament si cele galbene pt urmatorul. Sunt destul de scumpe, dar au efect garantat.

Alte sfaturi.. mastile de casa cu ulei de masline si miere. Evitarea uscatului cu aer cald si evident, evitarea oricarei forme de modelare agresiva a parului

bafta dyanaa!!

Postat pe 2 Septembrie 2008 14:58
nu l-am decolorat,ci mai intai mi-a facut suvite foarte dese si blonde cu pudra iar apoi am ajuns la partea cu vopsitul in nuanta dorita.
Multumesc oanaa ptr sfaturi
dydy88
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:04
pudra e decolorant.. dar daca inca esti cu zambetul pe fata inseamna ca starea parului tau e buna! ma bucur

Postat pe 2 Septembrie 2008 15:05
la varfuri nu-mi prea place cum sta...desi l-a tuns dupa "tratamentul " facut...sa scap de la birou si...incgirjire scrie pe el
dydy88
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:12
De la: dyanaa_88, la data 2008-09-02 15:12:08la varfuri nu-mi prea place cum sta...desi l-a tuns dupa "tratamentul " facut...sa scap de la birou si...incgirjire scrie pe el


wow! felicitari... inca nu imi explic cum ai reusit dintr-o data sa-ti faci atatea suvite fara sa ramai fara par...

si eu am avut asftel de probleme, ptr ca ma plictiseam des de culoarea parului si o tot schimbam,a sa ca a trebuit sa apelez la tratamente. produse de ingrijire sunt cu sutele, majoritatea foarte bune, dar , din experienta iti spun, daca vrei rezultate reale, ia si vitamine, VITAMINA A, ZINC,etc...
chiar dau rezultate! multa bafta draga!
Anissia27
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:22
multumesc mult draga mea..probabil ca am ramas cu par pe cap din cauza ca-l am mai lung...si incepe deteriorarea de la varfuri mai intai...intru la farmacie sa cumpar!multumesc pt sfaturi
dydy88
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:24
iti recomand si eu ceva. incearca masca de la kallos, cea cu maduva de bambus.e foarte buna si nici nu e scumpa. am trecut si eu la un moment dat de la o culoare foarte inchisa la blond. nu mi-a placut cum imi statea si iar l-am vopsit intr-o culoare inchisa, asa ca a cam avut de suferit. totusi, cu masca asta si cu vitamine a fost totul ok in scurt timp.
mariada
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:20
te sfatuiesc cel mai bine sa nu-i mai faci nimic parului in afara de mastile de casa.Cea care da randament cu adevarat e cea cu ou si cu ulei de masline.Si eu am facut acelasi lucru ca si tine, de la negru la suvite foarte multe si dupa an nu am mai avut alta solutie decat sa ma tund.Deci anul trecut mi-am facut suvite blonde si uite ca nu am decat cateva zile de cand m-am tuns scurt ,ptr ca am fost nevoita.Intr-adevar eu am si folosit placa de intins zilnic.Eu am riscat ptr ca am stiut unde ajung si asta fiindca imi sta bine si cu parul scurt.Sper sa nu fii nevoita sa ajungi si tu la ...foarfeca

Postat pe 10 Octombrie 2008 22:56
sora mea a trecut prin aceeiashi expierenta(de la brunet la blond)...shi parul ei o perioada a fost k shi devastat ea il are cret dar park nu ii mai state in nici un fel..l a tuns la varfuri...dar de la o vreme folosetse produse profesionale de la loreal shi eu zic k se observa in bine...is scumpisoare shi nu cre k gasesti decat la coafor...dar eu zic k merita pupici shi succes:*
HannaH_RaluK
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:41
De la: Dydy88, la data 2008-09-02 15:24:30multumesc mult draga mea..probabil ca am ramas cu par pe cap din cauza ca-l am mai lung...si incepe deteriorarea de la varfuri mai intai...intru la farmacie sa cumpar!multumesc pt sfaturi



te ai vopsit singura acasa sau ai fost la salon?
puffulete
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:56
De la: oanna_81, la data 2008-09-02 14:58:46stai putin ca nu am inteles ceva.. te-ai facut din bruneta direct blonda?

uff.. cred ca parul tau inca striga de durere..

oricum, s-a ars la decolorarea respectiva, nu stiu cat il mai poti salva acum.. dar produse care stiu sigur ca sunt excelente sunt cele de la kerastasse.. cele de culoare verde-deschis pt primul tratament si cele galbene pt urmatorul. Sunt destul de scumpe, dar au efect garantat.

Alte sfaturi.. mastile de casa cu ulei de masline si miere. Evitarea uscatului cu aer cald si evident, evitarea oricarei forme de modelare agresiva a parului

bafta dyanaa!!



Oana te rog mult imi poti spune mai multe despre masca cu ulei de masline si miere? cum o prepar, cantitatea si la ce ajuta! mersi mult!
puffulete
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:57
pentru puffulete: Cam de 3 ori pe saptamana, se amesteca 2 galbenusuri de ou cu 4 linguri de ulei de masline sau ulei de ricin se face o maioneza dupa care se aplica pe parul in prealabil spalat dupa care e bine sa stai cu parul intr-o folie si un prosop deasupra .Stai cat poti de mult minimum 40 de minute.Miere se foloseste doar in cazul in care parul are tendinte de ingrasare.E foarte sanatos frecat scalpul capului cu lamaie iarasi.La ce ajuta?-un par bogat si sanatos.Sa-ti fie de folos si iti doresc o zi buna

Postat pe 20 Octombrie 2008 13:14
dellos, masca asta se aplica pe parul ud sau uscat? adica spal parul, si aplic masca pe el ud, sau il usuc mai intai, aplic masca si apoi il spal din nou? mersi
ellise85
Postat pe 15 Decembrie 2008 13:55
Pentru ellise85:Ar fi foarte bine daca in prealabil te-ai spala pe cap,sau cel putin sa iti uzi parul cu apa mai calda asta ca sa ti se deschida porii,urmator lasat sa se usuce sau in cazul in care te grabesti sa iti aplici masca,iti usuci parul cu foenul dar sa ai grija sa nu-l usuci la temperatura prea ridicata si maximum 30 cm departare fata de par,dupa care iti aplici masca.Este de preferat sa ramai cat mai mult cu ea in cap.Acum depinde si de tine si de cat timp ai la dispozitie.Eu cand imi fac masca stau in jur de 4-5 ore cu ea in cap.Sper sa iti fi fost de folos.Pa pa si o zi buna sa ai

Postat pe 17 Decembrie 2008 20:49
mersi ,mult de sfat! eu imi fac masca asta de vreo 2 saptamani dar o aplicam fara sa spal parul inainte si stateam cu ea cam o ora. efectul l-am vazut dupa prima aplicare: parul are volum, sta in sus si 3 zile, e stralucitor si buclele elastice. dar daca zici ca e mai bine sa il spal inainte o sa fac asa. nu il usuc niciodata cu foenul, il las sa se usuce de la sine, dar cu toate ca il menajez f tare e cam distrus. sper ca dupa 2 luni de masca sa isi revina in vreun fel, macar sa nu mai cada. mi-a facut fff mult bine samponul klorane cu chinina, dupa 3 spalari caderea s-a oprit considerabil. va pup si numai bine!
ellise85
Postat pe 18 Decembrie 2008 18:41
unde gasesc : samponul kloran cu chinina impotriva caderii parului ?
timeaa
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:58
unde gasesc : samponul kloran cu chinina impotriva caderii parului ?
timeaa
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:58
m-am decolorat si eu din negru ( decapat ) si vopsit ciocolatiu . M-a tuns la varfuri si nu-l simt distrus . chiar e moale si are luciu . nu ma asteptam
timeaa
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:01
produsele Klorane se gasesc in farmacii....sunt foarte eficiente..eu folosesc pe langa sampon si masca si un tratament pentru varfuri despicate pe baza de mango de care sunt foarte multumita ( am parul lung si vopsit blond de aproximativ 6 ani-natural sunt un saten foarte inchis-)....
micutza_micutza
Postat pe 2 Februarie 2009 12:05
Masca tratament cu argila de la Asla Vital...nu e scumpa, regenereaza varfurile si lasa o mireasma extrem de placuta parului care tine pana la 3 zile!:)
andra_ale
Postat pe 10 Februarie 2009 11:02
nu stiu cum va iese voua blond peste brunet...parul meu natural e saten deschis, dar nu am reusit niciodata sa ma fac blonda. am incercat cu toate vopselele posibile, cu decolorant...nu vrea si pace. se deschide f putin la culoare, aproape nici nu se cunoaste cand creste. si culmea,....nici nu mi se arde parul, e tot mai des si mai puternic. chiar daca las o ora vopseaua sau decolorantul.
are cineva vreo solutie?:D
Lexy87
Postat pe 27 Februarie 2009 16:25
sunt vopsita blond,am fost bruneta,in timp mi-am deschis parul si am ajuns la un blond mai alb-platinat..dar am o problema... mi se rupe f tare parul...l-am ars..nu prea se vede k e ars,deoarece este ondulat...ce mai e din el...as dorii sa stiu qm pot sa-l deschid la radacina fara decolorant,pt k decolorantul mi-l arde...am fost la saloane,m-au vopsit dar degeaba,nu am aceeasi nuanta la radacina k in restul parului,decat q decoorant..spuneti-mi va rog ce pot face...

Postat pe 8 Martie 2009 23:23
De la: Lexy87, la data 2009-02-27 16:25:00nu stiu cum va iese voua blond peste brunet...parul meu natural e saten deschis, dar nu am reusit niciodata sa ma fac blonda. am incercat cu toate vopselele posibile, cu decolorant...nu vrea si pace. se deschide f putin la culoare, aproape nici nu se cunoaste cand creste. si culmea,....nici nu mi se arde parul, e tot mai des si mai puternic. chiar daca las o ora vopseaua sau decolorantul.
are cineva vreo solutie?:D


daca parul tau, desi e deschis la culoare, nu se decoloreaza inseamna ca ai un par uscat si in cazul asta nu se poate face nimic, din cate stiu. Nu ai sa poti deveni blonda niciodata. Blondul prinde numai pe firul de par gras si nu foarte negru.
_ame_
Postat pe 10 Martie 2009 14:40
ame, cred ca am cel mai gras par din lume...crede-ma...
Lexy87
Postat pe 11 Martie 2009 23:38
De la: Lexy87, la data 2009-03-11 23:38:40ame, cred ca am cel mai gras par din lume...crede-ma...

Atunci mai am o solutie; sa mergi la un salon in Grecia! Mi-a povestit mie o data o coafeza ca avea o clienta foarte bruneta care vroia sa aibe parul blond-platinat. Mai mult de acel blond-morcoviu nu putea face din parul ei foarte negru iar tipa care se dorea platinata era foarte nemultumita. Dupa o perioada tipa respectiva s-a intors la salon sa ii arate coafezei noastre ce blond platinat reusisera sa ii faca la un salon in Grecia! Spunea ca au tinut-o cu tot felul de tratamente si chestii in cap o zi intreaga, de dimineata pana seara, dar la final stilistii greci au obtinut platinatul. In consecinta, cei de afara detin tehnici mult mai avansate in materie de coafat decat detin chiar si cele mai simandicoase saloane de la noi.

Ai putea incerca in caz ca faci o vacanta acolo sa mergi si la un salon, poate ei vor reusi sa-ti faca parul blond.
_ame_
Postat pe 15 Martie 2009 13:28
ms, dar nu cred ca o sa ajung prea curand in grecia... oricum am gasit acum o vopsea decoloranta de la Garnier Color Naturals cu care am reusit sa-mi mai deschid un pic parul.
Lexy87
Postat pe 15 Martie 2009 18:54
Hey ftelor...:)...Am ji ew nevoie de ceva sfaturi...:)...Imi indrept parul cu placa,deoarece nu am parul nici drept,dar nici cret,si mi-am cumparat astfel placa......aceasta este destul de puternica...cred ew...ma refer la ,grade....si...de fapt,parul nu imi sta drept a doua zi,si ma indrept aproape mereu...dar acum am obs,k parul imi cade ff mult,adik...sa nu exageram:D...dar.....numai la o ``tragere``,cum ar fi,atunci knd,imi fac o codita:D>...mi se ia mult....si....varfurile se rup la fel d eusor...deci sunt casante....:):((:((:((....fetelor...plsss...ajutati-ma...:((...adik...ew am o frizura ca a ``Rihannei``...insa...off....voi ce ziceti...?mai pot face ceva sa imi ``recuperez`` parul..?:)plssss help!

Postat pe 24 Aprilie 2009 20:28
lasa-ti parul sa traiasca. asa cum o fi...drept...ondulat...zi ms k ink il mai ai.
Lexy87
Postat pe 26 Aprilie 2009 04:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
samponul johnsons baby 4 De la: balrog 14 Martie 2011 14:03
vopsirea parului 22 De la: kudika083036 16 Octombrie 2013 20:01
suvite blonde 4 De la: balrog 14 Martie 2011 12:55
Incearca extensiile de par natural 2 De la: extensii4u 6 August 2011 13:42
Extensii Par Oradea 1 De la: kudika094478 16 Decembrie 2009 16:41