Setari Cookie-uri

In ce perioada a lunii este cel mai convenient sa te tunzi ca sa ai un par sanatos si stralucitor?

Mi-ar placea sa-mi tund varfurile si nu stiu exact cand e cel mai bine.Acum un ann,mai exact toamna cnad am inceput faculta tin minte ca aveam un par lung,stralucitor si sanatos...Era pur si simplu de invidiat...I loved it...iar in rpimavara nu stiu de ce ...dar mi s-a pus pata sa ma tund..de cand m-am tuns si nu numa o singura data..Problema mea e ca nu imi recapat acel par super pana la arfuri......:(
tha_cold_butterfly
Postat pe 30 August 2008 12:10
Dupa parerea mea ori îl t-il face la coafor bine ori nu. Mai depinde de apa cu care te speli , de sampon,balsam etc...sau cum îl ingrijesti, usuci...

Daca crezi în baliverne;-) parul lung se taie pentru a creste frumos si repede cînd luna este în crestere,iar pentru îndesarea parului in descrestere.
Pentru esoterici dupa calendarul lunii zilele favorabile ar fi in septembrie de pe 1.09. pîna pe 13.09. In octombrie de pe 1.10-11.10.

In nici un caz pe 14.9.,12.10 sau 13.10.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 31 August 2008 23:44
Am auzit niste cazuri, daca cel care te tunde are mana buna iti creste mai repede, des si nu mai cade, eu inca nu am intalnit persoana aia, daca o intalniti da-ti-mi si mie nr ei.
Ectra
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:06
cica cel mai bine sa te tunzi este cand e luna plina.
paru' se zburleste si este mai usor de tuns , plus ca datorita atractiei lunii , firele rebele au tendinta sa cada ...jos!

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:10
De la: geo32, la data 2008-09-01 16:10:43cica cel mai bine sa te tunzi este cand e luna plina.
paru' se zburleste si este mai usor de tuns , plus ca datorita atractiei lunii , firele rebele au tendinta sa cada ...jos!
MOR DE RASSSSSSSS
Anissia27
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:40
hai frateeee..nu mai credeti in toate prostiile...cum k nu trebuie sa te tunzi in acele zile ale lunii ,sau cand e luna plina sau mai stiu eu ce...butterfly , eu una m-am tuns in primavara si mi-am propus sa imi las parul lung sa creasca , mi l-am ingrijit in fiecare sapt cu ulei de masline si acum arata asa de bine..nu mi s-au tocit deloc varfurile, am gasit si un sampon de care sunt fff multumita si totul e ok.tunde te , cand vrei, cand simti k trebuie sa faci o schimbare..si nu te mai preocupa de alte prostii..schimba ti samponul, foloseste o masca de par sau un balsam,tratament.o sa dea rezultate.

hai,spor la treaba!!
adelais
Postat pe 8 Septembrie 2008 13:38
parul trebuie tuns cel mult la doua luni .cind este luna in crestere .si nu uitati de un truc limpeziti parul cu apa rece . sint stilist si stiu ce spun succes
adenuti
Postat pe 17 Septembrie 2008 02:06
chiar daca folosesti tratamente parul se toaca . sint multi factori care produc tocarea parului si se suptiaza pe virfuri .si trebuie sa tinem cont de natura firului de par si de culoarea acestuia
adenuti
Postat pe 17 Septembrie 2008 02:10
parul se toaca? cum vine aia?

Postat pe 17 Septembrie 2008 02:11
Nu cred ca exista o luna anume in care sa te tunzi eu imi tund varfurile in fiecare luna si parul meu nu pateste nimic e chiar foarte sanatos!!Il distrugeam inainte ca il vopseam des dar acum de cand nu l-am mai vopsit e ok!!

Postat pe 17 Septembrie 2008 08:32
se toaca este un fel de-a spune . se deterioreaza din mai multe morive :soare ,apa ,vopsit supus procedeelor termice ,etc
adenuti
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:22
mda..e adevarat ca se deterioreaza , dar cum ai spus si tu depinde mult de textura lui..eu una nu mi l vopsesc si nici nu l indrept cu placa.folosesc balasam si tarament +k nu ma spal cu apa f cald(am observat ca se ingrasa mai putin).in alti ani deobicei daca nu l tundeam mai mult de 4 luni arata f aiurea..acum nici eu nu stiu ce s-a intamplat dar sunt f multumita.(era gravida coafeza mea..poate d'aia ) e posibil sa l fi tuns in vreo luna din aia cum ii ziceti voi?in crestere ?descrestere? macar de as crede in asta!
adelais
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:16
De la: geo32, la data 2008-09-01 16:10:43cica cel mai bine sa te tunzi este cand e luna plina.
paru' se zburleste si este mai usor de tuns , plus ca datorita atractiei lunii , firele rebele au tendinta sa cada ...jos!


Tare raspuns..bv bv bv bv...vezi...ai si tu idei bune cateodata..
Glumeam..chiar imi place cum gandesti..
mihaimelania20042
Postat pe 18 Septembrie 2008 19:28
De la: geo32, la data 2008-09-01 16:10:43cica cel mai bine sa te tunzi este cand e luna plina.
paru' se zburleste si este mai usor de tuns , plus ca datorita atractiei lunii , firele rebele au tendinta sa cada ...jos!



gata frate ai pus-o de o calificare

Postat pe 19 Septembrie 2008 00:58
De la: geo32, la data 2008-09-01 16:10:43cica cel mai bine sa te tunzi este cand e luna plina.
paru' se zburleste si este mai usor de tuns , plus ca datorita atractiei lunii , firele rebele au tendinta sa cada ...jos!



Sunt de acord cu geo, zburlit nu numai ca-i usor de tuns, dar poti lua fir cu fir, si dai jos doar ,, toacatura,,, lasi ce-i bun, ca-i pacat

lasa-ti fetelor aberatiile, sunt atatia factori care strica parul de la o perioada la alta....mai bine ai grija cum il speli, si mai ia si tu niste vitamine, si nu-l mai usca cu feohnul un timp, da-i cu miere, ou, ulei de masline, si alte chestii naturale....
schmarc
Postat pe 19 Septembrie 2008 11:07
da se spune ca daca il tunzi cand e luna intr-un fel anume e mai bine....acu sincer cred ca daca ai parul sburlit de la natura asta e te descurci cu ce ai...oul, mierea, uleiul de masline sunt foarte biune chiar daca sunt babesti :D
happy_kitten
Postat pe 19 Septembrie 2008 12:09
De la: geo32, la data 2008-09-01 16:10:43cica cel mai bine sa te tunzi este cand e luna plina.
paru' se zburleste si este mai usor de tuns , plus ca datorita atractiei lunii , firele rebele au tendinta sa cada ...jos!

hai ca esti tare..no tu crezi in basme si in mos craciun...aoleo..:-j
Domin0
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:12
maine vreau sa ma tund sa fiu atenta ce luna e in seara asta poate am noroc si e plina
bestiuitza
Postat pe 20 Septembrie 2008 00:45
Daca vrei sa-ti creasca parul repede trebuie sa te tunzi cand luna e in crestere, te uiti pe net si vezi faza lunii. Apropo cand luna e in crestere iti faci si manichiura, ca sa-ti creasca unghiile mai repede. Dar cand luna e in descrestere epilatul e recomandat.

Multa bafta!!!
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 11:38
Teoria asta cu tunsul era pe luna in crestere nu pe luna plina. Oricum s-a dovedit stiintific ca fazele lunii influenteaza viata pe pamant, in special la nivelul lichidelor si fluidelor (vezi teoria legaturii faze lunare/ maree/flux/reflux)deci ar putea avea o legatura totusi dat fiind faptul ca si noi suntem in mare parte apa. Nu stiu daca am vrut sa cred asta si a functionat placebo, dar ma tund numai cand e luna in crestere, atat eu cat si sotul meu si avem un par parca mai ok decat inainte desi regimul de viata e cam acelasi, poate chiar putin schimbat in rau sub aspectul stress-ului.
ocs
Postat pe 20 Septembrie 2008 12:21
Parul lung este greu de intretinut si ...de tuns in anumite zile ...o fi adevarat.De exemplu stiu ca este bine (spun batranii) sa-l tunzi de SF TOADER ,dar a trecut.
Cel mai indicat este sa alegi un sampon si masca de par necesare tipului de par si scalp pe care il ai.Un alt lucru destul de important este da nu il agresezi periindu-l,atunci se despica firul.Trebuie periat delicat si nu pe fuga ,mai ales daca se si incurca.Eu am parul lung si dificil,insa atunci cand ma clatesc am grija sa ramana pe par putin din masca pe care o folosesc ( se simte la mana ).Rezultatul ? am un par f frumos (spun altii )
ionia
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:52
Eu ma tund foarte rar...cam de doua ori pe an ,si atunci foarte putin.Parul meu este foarte sanatos si vreau sa cred ca si stralucitor...Depinde de vopsea,sampon ,balsam..



ella_c
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:01
Cred ca conteaza cine te tunde nu neaparat in ce perioada....sau ma insel?
Dorina1
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:33
De la: adenuti, la data 2008-09-17 02:06:30parul trebuie tuns cel mult la doua luni .cind este luna in crestere .si nu uitati de un truc limpeziti parul cu apa rece . sint stilist si stiu ce spun succes
kudika016488
Postat pe 8 Mai 2009 06:29
varfurile se tund cam la 3 luni
Peony
Postat pe 15 Mai 2009 17:04
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2008-08-31 23:44:57Dupa parerea mea ori îl t-il face la coafor bine ori nu. Mai depinde de apa cu care te speli , de sampon,balsam etc...sau cum îl ingrijesti, usuci...

Daca crezi în baliverne;-) parul lung se taie pentru a creste frumos si repede cînd luna este în crestere,iar pentru îndesarea parului in descrestere.
Pentru esoterici dupa calendarul lunii zilele favorabile ar fi in septembrie de pe 1.09. pîna pe 13.09. In octombrie de pe 1.10-11.10.

In nici un caz pe 14.9.,12.10 sau 13.10.


Nu, nu sunt baliverne !...
kudika002139
Postat pe 1 Iunie 2009 16:23
De la: merycam, la data 2008-09-20 11:38:52Daca vrei sa-ti creasca parul repede trebuie sa te tunzi cand luna e in crestere, te uiti pe net si vezi faza lunii. Apropo cand luna e in crestere iti faci si manichiura, ca sa-ti creasca unghiile mai repede. Dar cand luna e in descrestere epilatul e recomandat.

Multa bafta!!!


Foarte corect !
kudika002139
Postat pe 1 Iunie 2009 16:25
De la: ocgiogi, la data 2008-09-20 12:21:22Teoria asta cu tunsul era pe luna in crestere nu pe luna plina. Oricum s-a dovedit stiintific ca fazele lunii influenteaza viata pe pamant, in special la nivelul lichidelor si fluidelor (vezi teoria legaturii faze lunare/ maree/flux/reflux)deci ar putea avea o legatura totusi dat fiind faptul ca si noi suntem in mare parte apa. Nu stiu daca am vrut sa cred asta si a functionat placebo, dar ma tund numai cand e luna in crestere, atat eu cat si sotul meu si avem un par parca mai ok decat inainte desi regimul de viata e cam acelasi, poate chiar putin schimbat in rau sub aspectul stress-ului.


E foarte corect ce spui... nu este efectul placebo. Efectele lunii asupra pamantenilor a fost studiat cu atentie, statisticile sunt elocvente. Un om de stiinta spunea: Cine nu detine informatia, nu are dreptul la opinie!
kudika002139
Postat pe 1 Iunie 2009 16:29
eu chiar am invatat sa ma tund singur f repede urmand sfaturile de aici http://www.stilmasculin.ro/Cum-sa-te-tunzi-singur/comment-page-1/#comment-20387
kudika_31367
Postat pe 12 Martie 2013 20:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e sanatos pentru par? 16 De la: kudika025753 14 Mai 2009 16:36
imi cade parul groaznic!!!!!!!!!!!! 68 De la: buzatzica_eu 23 Mai 2018 09:45
Ce sa fac sa imi creasca parul ? 21 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 12:48
Gama SYOSS 84 De la: kudika418757 28 Octombrie 2011 15:10
Masca cu miere de albine, ulei de masline si suc de lamaie 2 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 10:44