Setari Cookie-uri

va rog sa-mi raspundeti si mie!

buna!!!sora mea este casatorita cu un barbat divortat,acesta la randul lui are un copil de 15 ani dar ea nu-l suporta deloc pe copil,copilul nu este in relatii bune cu tata,dupa partaj cumnatul meu a ramas cu un teren.
iar fosta nevasta cu un apartament,sora mea fiind casatorita cu acest barbat ea nu-si doareste sa imparta candva cu baiatul lui,impreuna isi construiesc o casa pe terenul lui el cica are de multi ani autorizatie platita,intrebarea mea este ce ar putea face cumnatul meu ca tot ce construiesc acolo sa aiba parte numai copii pe care o sa-i aiba cu sora mea el zice ca o sa fac un testament,sau deodata ce sunt casatoriti totul se imparte in doi dar cu copilul lui cum ramane va multumesc daca o sa-mi raspundeti
bkkl
Postat pe 15 Septembrie 2008 11:40
Imbarligata explicatie...parerea mea e sa consulti un avocat...sau daca e vreunul pe aici ..
Kittynelle
Postat pe 15 Septembrie 2008 22:50
in primul rind proprietarul terenului este si al casei.in al doilea rind numai in caz de deces impart copii ceva nu si in caz de divort(la divort se face partajul intre soti).copii lor si primul copil,vor imparti cu sotia vaduva mostenitoare!totusi nu inteleg atita egoism deoarece el trebuie sa fie un parinte bun pentru toti copii care trebuie sa imparta in mod egal!oricum la divortul parintilor el nu a luat nimic iar mama lui sigur a muncit pe ce sa partajat.singura posibilitate sa nu ia nimic este acea sa il dezmosteneasca s-au in timpul vietii poate face vinzare cumparare sotiei care apoi dispune de bunuri.dar ce parinte face asta?sora ta stia la ce se baga cind sa casatorit ca doar stia de existenta copilului!

Postat pe 15 Septembrie 2008 23:14
si mie mi se pare ca amandoi dau dovada de un egoism de prost gust.. Este copilul lui!

Postat pe 15 Septembrie 2008 23:25
Este o intrebare a carui raspuns il are fiecare in constiinta sa, dupa caracterul pe care îl are.

El a facut un copil, indiferent daca îi "bun" sau "rau" care are anumite drepturi acordate de lege. Este o obligatie pe care o are el.
Indiferent de faptul ca mama copilului este o întretinuta etc.

Iar daca copilul este rau-cu ce a contribuit el sa-l faca bun?

Copil bun sau rau este orcum numai o valoare pe care o acordam noi iar comportamentul copilului nu oglindeste decît valorile învatate acasa de la parinti.

O lege se poate ocoli prin metode diferite. Legislatia româneasca nu o cunosc. Dar orcum problema se pune în momentul in care barbatul moare.

Absurda mi se pare "problema" pe care si-au pus-o.
Dovedeste mai mult lipsa de caracter.

De la început se gîndesc cum sa "învirteasca" legislatia contra unui copil in favoarea cui? A unor urmasi care inca nici nu exista. Si daca acei copii vor fi rai, needucati ?
Daca nu vor avea copii? Daca.....




Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Septembrie 2008 19:46
da,sora ta stia in ce se baga.se pare ca se urmaresc unul pe altul.foarte urat,mai bine ar divorta ca altfel o sa iasa urat.parerea mea.asta nu mai este casnicie....

Postat pe 22 Septembrie 2008 23:42
sa le faca contract de vanzare -cumparare copiilor pe care o sa-i faca cu sora ta si nu se mai atinge nici dracu' de mostenirea lor!!
diana1981
Postat pe 15 Noiembrie 2008 00:19
De la: bkkl, la data 2008-09-15 11:40:19buna!!!sora mea este casatorita cu un barbat divortat,acesta la randul lui are un copil de 15 ani dar ea nu-l suporta deloc pe copil,copilul nu este in relatii bune cu tata,dupa partaj cumnatul meu a ramas cu un teren.
iar fosta nevasta cu un apartament,sora mea fiind casatorita cu acest barbat ea nu-si doareste sa imparta candva cu baiatul lui,impreuna isi construiesc o casa pe terenul lui el cica are de multi ani autorizatie platita,intrebarea mea este ce ar putea face cumnatul meu ca tot ce construiesc acolo sa aiba parte numai copii pe care o sa-i aiba cu sora mea el zice ca o sa fac un testament,sau deodata ce sunt casatoriti totul se imparte in doi dar cu copilul lui cum ramane va multumesc daca o sa-mi raspundeti


problema se pune in felul urmator: daca cei doi soti (sora ta si sotul ei) construiesc orice impreuna, la moartea sotului copilul in viata vine la partaj cu sora ta. pentru ca el are dreptul la mostenirea tatalui lui. partajul se face astfel: din toata masa succesorala ea are jumatate si sotul mort jumatate. din jumatatea sotului mort ea va mai avea inca jumatate si copilul supravietuitor jumatatea cealalta. cu alte cuvinte din toata masa succesorala sotia ramane cu 3/4 si copilul cu 1/4.
indiferent daca terenul era doar al lui la momentul casatoriei, acest lucru nu mai conteaza, trece in patrimoniul familiei pentru ca, prin constructia casei se modifica total valoarea bunului(in speta terenul) si i-a fost modificat automat valoarea. daca el ar fi avut terenul si casa deja la momentul casatoriei atunci sora ta nu putea avea nici o pretentie.
chiar daca ei ar vinde terenul acela si ar cumpara teren in alta parte ca sa fie bun dobandit in timpul casniciei si ar construi casa pe noul teren, copilul tot are dreptul la mostenirea tatalui in proportia care ti-am aratat-o mai sus.
daca cei doi soti au copiii lor atunci acestia vor imparti jumatatea tatalui din masa succesorala in cate parti sunt ei. de exemplu, daca ei vor avea doi copiii plus cel doar al lui se va imparti partea tatalui la trei. sotia ramane cu aceeasi cota adica 3/4 parti din intreaga masa succesorala, copiii impartind sfertul ramas.
sper ca ti-am fost de folos.
chandramuki_md
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:33
ca o continuare la ceea ce ti-am spus mai sus, daca sotul dupa constructia casei va intocmi un act de vanzare-cumparare catre un copil facut in a doua casatorie(sau catre o terta persoana), atunci primul copil nu mai poate veni la mostenirea tatalui. poate desigur sa atace in instanta, dar fara sorti de izbanda. testamentul poate fi atacat si chiar desfiintat, contractul de vanzare-cumparare nu.
chandramuki_md
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:37
cu o singura precizare....................daca mai are 2 copii, partea lui din masa succesorala se imparte la 4, care este o optime din total.....................atata ii revine fiecarui copil...........iar sotia i-a jumatate plus o optime...............
dienuta_nou
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:44
va multumesc ca mi-ati raspuns ,ati fost foarte explicita,sper sa se rezolve aceasta problema si sa fie linistiti amandoi
bkkl
Postat pe 16 Ianuarie 2009 07:45
Mai intai:
copii, buni sau rai, iubiti sau nu au drept de mostenire dupa parintele decedat.
se poate face un testament prin care, sa lasi ce si cui vrei tu din averea ta...dar poate fi contestat la o adica, sau poti sa faci un contrect de vanzare cumparare cu clauze doar copilului care vrei sa te mosteneasca.
dar intreb:
Atunci cand s-a casatorit cu el nu stia ca are copil?
Nu poti sa ceri celui de langa tine sa-si renege viata de dinainte...
Apoi:
In cazul decesului partea mostenita de copii este mica oricum, partea mare ramane sotului supravietuitor.
luulya
Postat pe 16 Ianuarie 2009 08:12
am si eu o intrebare: de ce e "rau" copilul??? asta ofera copilul, rautate? tind sa cred ca asta a si primit....rautate.......si el ofera ce a primit......; ce semeni , aia culegi......cam asa ceva....;
camellii
Postat pe 16 Februarie 2009 18:07
De la: trandafirul_rosu, la data 2008-09-15 23:14:35in primul rind proprietarul terenului este si al casei.in al doilea rind numai in caz de deces impart copii ceva nu si in caz de divort(la divort se face partajul intre soti).copii lor si primul copil,vor imparti cu sotia vaduva mostenitoare!totusi nu inteleg atita egoism deoarece el trebuie sa fie un parinte bun pentru toti copii care trebuie sa imparta in mod egal!oricum la divortul parintilor el nu a luat nimic iar mama lui sigur a muncit pe ce sa partajat.singura posibilitate sa nu ia nimic este acea sa il dezmosteneasca s-au in timpul vietii poate face vinzare cumparare sotiei care apoi dispune de bunuri.dar ce parinte face asta?sora ta stia la ce se baga cind sa casatorit ca doar stia de existenta copilului!
nu are cum sa fie proprietarul terenului si al casei daca casa este facuta impreuna cu actuala lui nevasta!tot ce se construeste impreuna dupa casatorie se imparte in mod egal!are dreptul si ea si el!nu conteaza ca pamantul e al lui!acesta se calculeaza separat!dar cu imparteala asta e cam ciudat!dupa moartea lor,adica a parintilor,in cazul ca nu a facut acte pe casa la nimeni atunci copii au dreptul,inclusiv copilul sotului!la divort copilul nu primeste nimic,totul se imparte intre cei doi parinti!dar cine isi considera copilul rau,ala nu e parinte,bun sau rau este copilul lui si nu ar trebui sa il dezmosteneasca pe saracul copil!
playboy
Postat pe 1 Martie 2009 16:57
De la: bkkl, la data 2008-09-15 11:40:19buna!!!sora mea este casatorita cu un barbat divortat,acesta la randul lui are un copil de 15 ani dar ea nu-l suporta deloc pe copil,copilul nu este in relatii bune cu tata,dupa partaj cumnatul meu a ramas cu un teren.
iar fosta nevasta cu un apartament,sora mea fiind casatorita cu acest barbat ea nu-si doareste sa imparta candva cu baiatul lui,impreuna isi construiesc o casa pe terenul lui el cica are de multi ani autorizatie platita,intrebarea mea este ce ar putea face cumnatul meu ca tot ce construiesc acolo sa aiba parte numai copii pe care o sa-i aiba cu sora mea el zice ca o sa fac un testament,sau deodata ce sunt casatoriti totul se imparte in doi dar cu copilul lui cum ramane va multumesc daca o sa-mi raspundeti

Din cate stiu eu...
Daca divorteaza inainte de 10 ani si totul e pe numele lui...ea nu primeste nimic. Daca dupa ce construiesc casa o vor trece pe numele amandorura, atunci in cazul unui divort ea are asigurata jumatatea ei....daca el moare, iar ea are jumate la nume, ea are jumatatea ei + jumatate din partea sotului, adica trei sferturi iar eventualii ei copii vor imparti cu celalalt fiu sfertul ramas...daca nu are nimic la nume, nu are anii de casnicie necesari, nu are copii iar sotul moare...nu va primi nimic...adica fiul acela va mosteni tot....
Dupa ce faceti casa intabulati-o pe numele amandorura.Fifty/fifty. Asa mi se pare cel mai corect.
ocs
Postat pe 5 Martie 2009 14:35
egoisti sunteti... acel copil dc sa nu ramana cu nimic?
_dulcik_
Postat pe 6 Martie 2009 09:51
De la: _dulcik_, la data 2009-03-06 09:51:58egoisti sunteti... acel copil dc sa nu ramana cu nimic?

Are apartamentul maica-si pe dea-ntregul...
ocs
Postat pe 6 Martie 2009 20:35
Copilul pe care sora ta il va avea cu acest barbat va mostenii totul!celalat nu va avea nici un drept deoarece casa care se construieste in prezent se construieste cu actuala sotie nu cu fosta!Poate sa stea linistita din acest punct de vedere sora ta!
angyk_mik
Postat pe 7 Martie 2009 23:58
si daca il are pe a lu maicasa dc sa nu aiba nici un drept de la tata? in fine fiecare cu ideile lui
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 20:58
Nu-i corect cum gadeste sora ta, cand sa casatorit a luat si copilul in casatorie , E EGOISM si inseamna ca nu-l iubeste destul pe sotul ei...
nadia_elena2205
Postat pe 13 Martie 2009 07:19
De la: trandafirul_rosu, la data 2008-09-15 23:14:35in primul rind proprietarul terenului este si al casei.in al doilea rind numai in caz de deces impart copii ceva nu si in caz de divort(la divort se face partajul intre soti).copii lor si primul copil,vor imparti cu sotia vaduva mostenitoare!totusi nu inteleg atita egoism deoarece el trebuie sa fie un parinte bun pentru toti copii care trebuie sa imparta in mod egal!oricum la divortul parintilor el nu a luat nimic iar mama lui sigur a muncit pe ce sa partajat.singura posibilitate sa nu ia nimic este acea sa il dezmosteneasca s-au in timpul vietii poate face vinzare cumparare sotiei care apoi dispune de bunuri.dar ce parinte face asta?sora ta stia la ce se baga cind sa casatorit ca doar stia de existenta copilului!


Vorbesti de accesiunea imobiliara. Bun ,dar nu i-ai dat solutia legala....juristo.
nocturnalia
Postat pe 11 Iunie 2009 12:51
De la: bkkl, la data 2008-09-15 11:40:19buna!!!sora mea este casatorita cu un barbat divortat,acesta la randul lui are un copil de 15 ani dar ea nu-l suporta deloc pe copil,copilul nu este in relatii bune cu tata,dupa partaj cumnatul meu a ramas cu un teren.
iar fosta nevasta cu un apartament,sora mea fiind casatorita cu acest barbat ea nu-si doareste sa imparta candva cu baiatul lui,impreuna isi construiesc o casa pe terenul lui el cica are de multi ani autorizatie platita,intrebarea mea este ce ar putea face cumnatul meu ca tot ce construiesc acolo sa aiba parte numai copii pe care o sa-i aiba cu sora mea el zice ca o sa fac un testament,sau deodata ce sunt casatoriti totul se imparte in doi dar cu copilul lui cum ramane va multumesc daca o sa-mi raspundeti


Te intereseaza solutia d.p.v.juridic si nu ai nevoie de lectii de moralitate . SOLUTIA JURIDICA: sora ta si sotul sau sa mearga impreuna la notariat unde sotul da o declaratie din care sa rezulte ca e de acord ca imobilul( casa si teren) sa constituie bun comun al sotilor (sora si el). DECI LA NOTAR CU EI !
nocturnalia
Postat pe 11 Iunie 2009 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARTA FEMINITATI FLORILE 95 De la: pryntzesyta 18 Iunie 2009 16:31
campanie de promovare - help 1 De la: kudika077508 28 Aprilie 2010 16:49
depunere CV pe net 8 De la: chinabuye 9 Mai 2010 13:06
ati fii in stare sa donati 1 euro pt un caz umanitar??? 7 De la: kudika226898 21 Septembrie 2010 17:52
muzica romantica 1 De la: dedexu 24 Aprilie 2010 14:27