Setari Cookie-uri

exista q adevarat Dumnezeu sau e doar inventat de biserica?

am vazut o multime de documentarii despre qm s-a format lumea si mi-am pus aceasta intrebare pt ca totul e foarte stiintific daca stai sa te gandesti si sa te uiti la multe documentarii despre formarea Terrei.voi ce parerea aveti?
sweet_heart
Postat pe 26 Octombrie 2008 11:25
daca nu ar exista DUMNEZeu ,cred ca nici nu am fii.sincer intrebarea mea este mai ciudata ,dece de atatea mii si mii de ani se naste se traieste si la sf murim? VIATA DE VECI dar ...

Postat pe 26 Octombrie 2008 23:37
Cred ca ideea de Dumnezeu precede ideea de biserica.
Kathara
Postat pe 27 Octombrie 2008 09:33
si eu ma gandesc de multe ori pt c mai suntem facuti daca toata viata ne chinuim sa traim bine,qm s-ar zice,si dupa o viata lunga chinuita ajungi la batranete tot singur si fara nimic si...mori.pt c toate astea?daca ai parte de clipe d fericire cu siguranta sunt mai putine decat acelea de suferinta.
sweet_heart
Postat pe 30 Octombrie 2008 00:07


Fenomenele naturii si formarea lumii au fost "dintodeauna" acordate unei Divinitatii creatoare cu puteri supranaturale.
Divinitatea creatoare a existat inaintea judaismului, crestinistumui sau islamului in religiile polyteiste [ de ex. la romani ,greci sau in egipt in anichitate]
Banuiesc ca si etimologia cuv. dzeu explica provenienta si devedeste ca nu este o "invetie" ci are la baza cuv. zeu...
Mai degraba biserica un instrument de control si asuprire a oamenilor.
Ati vazut filmul Luther?Despre reformatorul Martin Luther?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 30 Octombrie 2008 00:54
eu inca nu m-am lamurit ce ai vrut sa intrebi.....
daca imi aduc bine aminte credinta in zeitati exista inainte de formarea ordinelor bisericesti si cu atat mai mult cu mult inainte de formaea bisericii...
deci la ce anume exact te-ai referit cand ai spus dca dumnezeu a fost inventat de biserica???
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Octombrie 2008 17:48
nu stiu daca exista Dumnezeu, nu stiu daca exista cineva care sa spuna cu siguranta ca exista ! eu cred ca unele povesti au fost inventatea pt ca oamenilor sa le fie frica de o divinitate, ceva suprem, care sa stabileasca o anumita ordine in lume.

Postat pe 30 Octombrie 2008 17:55
DA. Exista.
Iryshka
Postat pe 31 Octombrie 2008 23:14
Tu existi !?
stii cumva k in acea camera in care stai tu sunt voci care iti vorbesc ? sunt imagini!? dpeinde doar modul prin care ele se fac auzite! asa e si Dumnezeu ! iti trebe modalitatea exActa de al putea auzi de a'L vedea!
da Dumnezeu exista !
jarked
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:23
Mai este un post cu aceeasi tema. Sunt dovezi indubitabile care atesta existenta Creatorului vesnic.

Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:35
Daca nu ar exista Dumnezeu credeti ca ar putea fi totul atat de perfect,si ma refer la Creatie,de la atom pana la planete.Daca nu ar exista suferinta cum am aprecia fericirea,ar fi totul monoton si rece. Stiinta sustine atatea teorii incat nici nu stii ce sa alegi.In fine tot Dumnezeu ne-a dat puterea de a alege daca sa credem sau nu in El
ankh87
Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:44
normal ca exista!

Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:54
fericire/tristete, bucurie/chin, ...depinde ce parte a paharului vede fiecare.
La fel e si cu Dumnezeu.EL exista, trebuie numai TU sa vrei sa-L vezi, sa vrei sa-L simti.
micabis
Postat pe 10 Noiembrie 2008 17:41
Dumnezeu asa cum este descris de biserica este cu siguranta doar un mijloc de a controla masele. Ateismul a inflorit pe parcurs ce teoria evolutionista a prins putere, insa de ceva timp unii cercetatori sustin ca au gasit dovezi care infirma teoria lui Drawin. Ei opteaza pentru teoria designului inteligent ceea ce inseamna ca exista un fel de entitate, energie care a programat totul. Cel mai bine e sa studiezi singur si sa alegi in ce sa crezi dupa ce ai analizat toate teoriile. Cel putin Istoria religiilor ar fi bine sa o citeasca toti cei care-si pun astfel de intrebari.

Postat pe 11 Noiembrie 2008 18:45
De la: jarked, la data 2008-11-03 10:23:35Tu existi !?
stii cumva k in acea camera in care stai tu sunt voci care iti vorbesc ? sunt imagini!? dpeinde doar modul prin care ele se fac auzite! asa e si Dumnezeu ! iti trebe modalitatea exActa de al putea auzi de a'L vedea!
da Dumnezeu exista !
Ciudat....eu nu aud voci....nu-mi dicteaza nici o voce ce sa fac....
kassandry
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:04
Sunt prea multe momentele in care ma indoiesc...
Dar stii ce? Mi-ar placea sa CRED (asa, cu majuscule) mereu si oricand. Fara indoieli, fara intrebari - Sa Cred!
Nu ar fi foarte frumos?
Si viata pare mai usoara, cand poti sa crezi fara sa ai nici o indoiala ca oricand, la orice colt, cineva - altcineva, cineva Atotputernic - a pregatit o surpriza pentru tine.
Dor_a
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:45
eu cred ca una din greselile noastrea tocnmai asta e ca noi CREDEM si ASTEPTAM bazandu-ne k cineva va avea grija sa se intample..e un refugiu de multe ori prostesc credinta(da Doamne sa iau examenul asta....de ce sa nu zici"fa ma ceva,invata,citeste,pregateste k trebuie sa iei exam asta")e o expresie"d-zeu iti da da nu-ti baga in sac....se pare ca noi asteptam sa ne bage in sac ca sa ii simtim puterea....eu una cred in d-zeu meu..in divinitatea care imi calauzeste mie viata si care niciodata dar niciodata nu m-a dezamagit...
razaraza
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:52
Dumnezeu exista... fie ca vrem noi sa credem sau nu.

Postat pe 9 Decembrie 2008 10:00
Unii dintre noi ne intrebam de ce atata suferinta,de ce nu ne alegem cu nimic,de ce nu ne merge bine si de ce nu gasim fericirea iar raspunsul este pentru ca Dumnezeu nu exista nu?Gresit!Tocmai pentru ca El exista,noi induram multe.
Ne plangem de mila,ne consideram neindreptatiti,ne revoltam si ne cerem drepturile.Pentru a culege roade e nevoie sa muncim,sa punem seminte si abia apoi sa ne asteptam ca ceva sa creasca pentru noi.Vrem sa fim mereu bucurosi,sa avem una si alta si sa traim numai clipe de liniste si bunastare dar oare meritam?
Credeti ca daca am fi facut numai fapte bune si am fi avut o gandire si inimi curate,nu am fi avut o viata lipsita de griji si nenorociri?
Oare acele suferinte pe care le tot aducem in discutie nu sunt cumva provocate tot de noi?Se spune ca orice lucru,gand,vorba,fapta,sunte provoaa o reactie,un alt lucru,un alt eveniment,o alta fapta s.a.m.d. deci daca noi primim numai lucruri negative inseamna ca asta si facem!
Nu sunt o persoana f religioasa,nu ma duc des la biserica,nu fac mii de rugaciuni sau nu aprind sute de lumanari dar cred in Dumnezeu,ma rog Lui,Ii multumesc sau imi cer iertare si plang atunci cand stiu ca am gresit.Nu sunt o persoana rea,nu ucid,nu violez,nu fur,nu ma inchin la alti Dumnezei,incerc sa ajut atat cat pot si in general gandesc pozitiv si evit sa deranjez.Ati putea spune ca merit sa primesc numai bine nu?Dar sunt incercata si eu de griji,de nemultumiri,de tristete,de ghinion,de nefericire,de lipsuri s.a. pentru ca nu merit sa mi se dea tot ce este mai bun,nu sunt sfanta!Doar un om care face numai bine,care nu incalca cuvantul divin,va culege roadele muncii sale si se va simti binecuvantat si fericit dar acela..inseamna ca va deveni un sfant...Cati dintre noi suntem sfinti?...Hmm...Nu-i asa ca acum nu va mai intrebati de ce nu ne alegem cu foarte multe recompense?
Chiar si asa,nefiind sfinti,nefiind perfecti si buni 100%,putem sa primim caldura,iubire si mai ales fericire si echilibru interior,armonie.Cum?Incercand sa selectam din toata multitudinea de sfaturi pe care le primim,din toate posibilitatile cu care ne intalnim in drumul vietii.Doar incercand sa fim corecti si buni,vom avea ceva frumos!
E usor sa te gandesti ca ajungi la batranete sarac si trist,ca doar Dumnezeu e de vinsa sau chiar ca El nu exista,deci e mai usor sa dam vina pe altcineva decta pe noi insine...
Si chiar daca am fost testati de nenumarate ori,chiar daca am suferit,chiar daca am avut putine momente de bucurie,daca am ales totusi un drum drept si am incercat sa ne corectam,atunci cu siguranta ca vom si rasplatiti...dar pentru a avea aceasta conceptie ar trebuie sa credem in viata de dupa moarte si din nou ajung la o alta intrebare:cati dintre noi cred in asa ceva?....
despinarose
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:25
Nu cred in nici un fel de Dumnezeu.De ce sa ma rog de el sa ma ajute?Dar cand vad la televizor copii torturati,violati,omorati,de ce nu se baga d-zeul asta?Eu asta ma intreb...Daca tot sunt afirmatii ca ar exista,daca acest dumnezeu se considera tatal nostru,de ce-si pedepseste ara grav copiii?İnseamna ca e cinic.De ce trebuie sa fiu mai bun pentru o viitoare viata?nu pot sa o iau de la capat acol.Cred ca Dumnezeu este inventat,in spatele acestei idei a unei existente divine exista niste interese masiva care controleaza masele.si tare bine o face,desi nu stiu pana cand va mai avea putere.

Dumnezeu nu este inventat de biserica.De mii de ani omenirea crede in putere divina.Am vazut un film foarte interesant,se spune ca İsus si toata povestea cu nasterea lui,cu cei trei crai s.m.d este pura astrologie.İar personaje ca si isus se gasesc in multe religii pagane.
Daca vreti,iata linkul.puteti urmari online acest film daca aveti rabdarea


http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477
kassandry
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:37
Exista si le stie pe toate...n are nici o leg cu stiinta!
angel_in_disguise
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:37
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-16 00:37:53Exista si le stie pe toate...n are nici o leg cu stiinta!
ai dreptate ,,,,,,dar vati intrebat de ce dumnezeu nu are si el o nevasta ??????????ca veni vorba....
sarutama
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:39
raspuns.........daca era sa aiba nu vrea una ca ,,,stiu eu una care e cu gesturi pe aici pe acest site ,,,si este dana3
sarutama
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:42
Mai am cateva pareri de postat la anumite intrebari puse aici bineinteles nu sunt neparat general valabile dar cred ca au logica.

De ce dupa ce ne chinuim toata viata ajungem la batranete si murim?
In primul rand pentru ca asa este lasat sa fie!Pentru ca daca Adam si Eva nu ar fi pacatuit,noi am fi trait vesnic dar ei au facut acel pacat si astfle tot neamul care a urmat sa existe dupa acestia,a mostenit pacatul.
Asadar noi am fost predestinati sa suferim,sa ne chinuim ca sa ne castigam din nou drepturile de a aspira la nemurire.dar se pare ca nu vom capata asa ceva pentru ca nu stim sa pretuim tot ce ne-a lasat Dumnzeue si ne tot indepartam de bine,apropiiindu-ne de rau...
In al doilea rand,chiar ne dorim sa traim fara sa murim avdn in vedere conditiile in care traim?Eu una nu imi doresc in astfel de lume!

Exista Dumnezeu,sunt multe dovezi stiintifice care dovedesc cum a aparut lumea dara fara Dumnezeu!
Mda...Aceste divezi de cine sunt fabricate si cine le crede?Va spun punctul meu de vedere:sunt fabricate de catre oameni si crezute de catre mintea umana care e predestinata greselii...deci care este dovada pana la urma?
A fost macar un moment in viata in care sa va intrebati cum este posibil ca ceva sa fie atat de perfect si atat de frumos?
Cu siguranta!Eu,mi-am pus intrebarea aceasta de multe ori si am ajuns la aceeasi concluzie:datorita Lui!

Dumnezeu este o modalitate de a controla si manipuila masele!
Suntem niste genii!Am gasit adevarul absolut nu?
Este atat de trist ca se ajunge la asa un gand pervers...Sunt dezgustata(nu de persoanele care au asemenea idei dar de mintea umana per ansamblu)...
Sa acceptam ipotetic faptulca Dumnezeu nu exista si ca este doar o nascocire pentru a controla oamenii si a-i determina sa urmeze un sablon care presupune existenta unor reguli,a unei ordini.Asta are reprezenta creatia unei minti atat de diabolice dar in acelasi timp atat de fara cusur,o minte perfecta!Spuenti-mi voi acum cine a fost posesorul acestei minti?Este ilogic si imposibil!Oamenii s-au chinuit sa evolueze dupa mii de ani de existenta pe acest pamant si vreti sa spuneti ca inca de la inceputul lumii a existat cineva atat de priceput,atat de intelept,atat de invatat incat a reusit sa gandeasca asa o nascocire prevazand ca este nevoie de un Dumnezeu?
despinarose
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:46
De la: sarutama, la data 2008-12-16 00:39:59
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-16 00:37:53Exista si le stie pe toate...n are nici o leg cu stiinta!
ai dreptate ,,,,,,dar vati intrebat de ce dumnezeu nu are si el o nevasta ??????????ca veni vorba....


pt k atunci knd apare o femeie in ecuatie se modifica toata treaba...
angel_in_disguise
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:46
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-16 00:46:38
De la: sarutama, la data 2008-12-16 00:39:59
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-16 00:37:53Exista si le stie pe toate...n are nici o leg cu stiinta!
ai dreptate ,,,,,,dar vati intrebat de ce dumnezeu nu are si el o nevasta ??????????ca veni vorba....


pt k atunci knd apare o femeie in ecuatie se modifica toata treaba...
aaaaaaaa asta da e tare ,,,poop
sarutama
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:48
Tare nedrept dumnezeu asta....lui Mohamed ii da dreptul sa aiba cate neveste vrea,dar crestinilor nik...
kassandry
Postat pe 16 Decembrie 2008 00:50
De la: sarutama, la data 2008-12-16 00:48:54
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-16 00:46:38
De la: sarutama, la data 2008-12-16 00:39:59
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-16 00:37:53Exista si le stie pe toate...n are nici o leg cu stiinta!
ai dreptate ,,,,,,dar vati intrebat de ce dumnezeu nu are si el o nevasta ??????????ca veni vorba....


pt k atunci knd apare o femeie in ecuatie se modifica toata treaba...
aaaaaaaa asta da e tare ,,,poop


angel_in_disguise
Postat pe 16 Decembrie 2008 01:03
De la: sweet_heart, la data 2008-10-30 00:07:53si eu ma gandesc de multe ori pt c mai suntem facuti daca toata viata ne chinuim sa traim bine,qm s-ar zice,si dupa o viata lunga chinuita ajungi la batranete tot singur si fara nimic si...mori.pt c toate astea?daca ai parte de clipe d fericire cu siguranta sunt mai putine decat acelea de suferinta.
marieta_mary
Postat pe 18 Decembrie 2008 01:11
am avut 2 intamplari in viata mea pana acum care m au facut sa cred k exista d zeu ..
alina_luminita
Postat pe 18 Decembrie 2008 01:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
New Apple iMac, 27-inch 3.06GHz -----€900EUR 2 De la: mitura 2 Ianuarie 2010 12:19
help ! :(( 5 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 12:04
LUXURY BOUTIQUE 1 De la: kudika006719 5 Aprilie 2009 13:10
rochie de seara pentru bal 5 De la: kudika032667 12 Iunie 2009 10:36
Infidela cu zimbetul pe buze 10 De la: andreea1976 1 August 2009 16:03