Setari Cookie-uri

PREMONITIILE

Ce parere aveti de ele?Eu visez mai tot timpul,culmea e ca visez si despre cei cu care nu mai vorbit de un an si incerc sa aflu daca e adevarat "filmul" care a rulat cu ceva timp in urma,si peste cateva luni,raspunsul e afirmativ.Depinde de la caz la caz.(se intampla sa nu aflu tot timpul).Nu se adeveresc de pe o zi pe alta,tot timpul.Am avut vise care s-au adeverit peste un an sau in cateva luni sau a doua zi(destul de rar).As vrea sa nu mai fie asa decalate visele,daca s-ar adeveri a doua zi...ce bine ar fi.Aaa,si sa nu mai visez de persoanele cu care nu am treaba,nu ma ajuta cu nimic si nici pe ele,atata timp cat nu pastram legatura.Daca are cineva idee,ce as putea face,as ramane recunoscatoare.

Postat pe 26 Septembrie 2008 05:37
Ce visezi? Despre tine sau despre altii?
catalina_hetel
Postat pe 16 Octombrie 2008 15:11
despre altii in general depsre mine ...cand ma trezesc am o senzatie de neastampar si de neliniste....

cu siguranta in respectiva zi se intampla ceva.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 16 Octombrie 2008 15:13
nu stiu daca ai ceva de facut. nu vad de ce te deranjeaza treaba asta. chiar nu vad o solutie ca sa scapi de problema asta. poate ca ar trebui sa incerci sa te linistesti pt cateva momente inainte sa adormi. Succes!!!
bangla_soul
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:44
Ar fi prea usor sa scap de ele,doar linistindu-ma.Ma deranjeaza ca nu pot ajuta.Daca tot aflu despre o persoana sa ii pot spune "Ai grija,am visat ca..."Eu visez ce face lumea... cunoscuta,evident.Chiar nu ma intereseaza ce face unul si altul.Mi-ai placea sa nu mai visez despre altii daca nu le pot fi de folos.Oricum multumesc pentru raspuns.O zi buna!

Postat pe 17 Octombrie 2008 18:22
Da te rog un exemplu concret.Despre cine ai visat si ce s-a intamplat? Pentru ca intamplari sunt, oamenii patesc tot felul. Cat de apropati sunt acei oameni de tine?
catalina_hetel
Postat pe 17 Octombrie 2008 22:15
Catalina_hetel:Am visat foarte des despre doua foste colege de serviciu(tipe cu care nu mai am treaba de un an)visam cam ce faceau ele in viata de zi cu zi.Ex. ii era rau uneia dintre ele(afla din vis),alta data am visat ca si-a schimbat culoarea la par,desi se vopsise recent si am visat ca isi schimbase culoarea la loc(ceea ce s-a si intamplat.)Cam astea ar fii unele din exemple.

Postat pe 18 Octombrie 2008 22:18
mie mi se intampla sa visez un anumit lucru, intr-o anumita noapte, iar peste o perioada mai mare de timp, maxim un an, sa se intample lucrul visat...

Postat pe 18 Octombrie 2008 22:22
sal faza cu visele mi se intampla si mie uneori si nu tiu daca e bine sau rau las timpul sa hotarasca.uneori mi se intampla anumite lucruri pe care parca leas fi mai trait odata si culmea,imi par asa de cunoscute incat ma intreb daca chiar sau mai intamplat sau daca e o chestie asa.....
creatza_cristinutza
Postat pe 20 Octombrie 2008 10:20
creatza_cristinutza: Tu vorbesti de deja vu...Mi se mai intampla si mie din cand in cand.Am citit pe net,cate ceva despre asta si nu am fost prea incantata de raspunsuri.

Postat pe 20 Octombrie 2008 11:30
Georgia99: Te avertizeaza cam rar,Dumnezeu. Eu le patesc frecvent si nu le inteleg rostul si faptul ca sunt foarte decalate.Sa visez ceva si sa se adevereasca peste o zi sau o luna si tot asa.Se mai intampla sa visez ceva de mai multe ori si peste cateva luni sa se intample.

Postat pe 20 Octombrie 2008 11:34
Este destul de dificil totusi sa inteleg cam ce visezi tu. Totusi, in mintea noastra sunt acumulate multe informatii. O parte dintre aceste informatii ni le putem reaminti, le putem recunoaste, alte informatii sunt adunate doar de catre organele de simt, fara ca noi sa fim constienti de ele. Asa se creaza si acea situatie de deja vu. Poate ca esti o persoana cu o imtuitie foarte buna, care poti cunoaste oamenii dincolo de "realitatile" lor, si iti poti da seama cand o persoana este nemultumita de culoarea parului sau cand alta poate sa nu se simta bine. Tu ce zici?
catalina_hetel
Postat pe 20 Octombrie 2008 22:31
sal.vrei sa imi zici ca ceia ce mi se intampla mie nu e de bine nu?
dar sa stii ca uneori chioar ma :bucur: ca visez anumite lucruri,poate asa reusesc sa impiedic ceia ce urmeaza.
creatza_cristinutza
Postat pe 21 Octombrie 2008 10:23
catalina hetel: ii simt pe oameni,in special pe cei apropiati. Dar faptul ca stau bine cu intuitia,nu are legatura cu vise de-ale mele.Am visat de curand ceva legat de mine si am zis ca nu are cum sa se intample. Si bineinteles ca Cineva de Sus,s-a gandit sa ma contrazica. Ma rog,la ghicitul in carti mi-ar placea sa pot " vedea" mai bine.

Postat pe 21 Octombrie 2008 17:50
creatza cristinutza: Nu am zis ca este rau ca visezi,ci ca destul de RAR.

Postat pe 21 Octombrie 2008 17:53
Eu de cate ori visez biserica imi moare cineva din familie, e verificata de doua ori, nu sunt o bisericoasa, nu merg la biserica foarte des, pur si simpu asa mi s-a intamplat, am vizsat biserica si dimineata am aflat ca nopatea imi murise socrul, a doua ora la fel imi murise bunica, nu stiu care e misterul .
alinuta_b2004
Postat pe 28 Octombrie 2008 07:48
draga syenna, mi se intampla acelasi lucru si si eu sunt un pic...mirata.partea mai grava e ca mi s-a intamplat chiar sa zic in gluma ca va muri persoana respectiva cu avionul si in 3 zile s-a intamplat.
acest lucru m-a speriat.de visat visez din ce in ce mai rar dar am premonitii(nu f des dar cele pe care le-am se adeveresc).mi se intampla cu persoanele apropiate sau care pe le cunosc.presimt uneori si cand urmeaza sa ma viziteze persoane cu care nu am mai discutat de f mult timp.ma trezesc dimineata si zic " azi va veni X la mine" ,si asa se intampla.
daca gasesti pe cineva sa te lamureasca despre acest lucru sau chiar sa vorbesti spune-mi , te rog , si mie.
lauracris
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:45
si mie mi se intampla foarte des sa visez si peste cateva saptamani sau luni sa se intample!!sunt foarte speriata de aceste vise! de ex se zice ca daca visezi o mireasa va muri cineva si am visat-ope prietena mea mireasa iar pste vreo luna am aflat ca i-a murit un unchi!daca aflati ceva va rog sa-mi spuneti si mie!
cristyna89
Postat pe 28 Octombrie 2008 13:09
unele vise sint premonitorii,dar altele sint starile voastre de fapt ,e greu dar nu imposibil sa le separi,eu de exemplu visez ce se poate intimpla intr-o situatie care nu imi da pace,se intimpla exact ca in vis, cu toate ca unele vise au foarte multe simboluri ce trebuiesc descifrate
scrichy
Postat pe 7 Noiembrie 2008 13:53
nu stiu ce se intampla si ce sunt c visele astea daca ma poate ajuta cineva.dar eu am visat ca facuse accident un fost prieten de al meu si eu plangeam in vis dupa el si a doua zi a murit in accident de masina.eu nu m am gandit k asa se va intampla si am auzit k a murit dupa o zi dar in ziua aia era f nelinistita ba chiar mai mult am dat sa l sun fara motiv mi a venit in gand sa l sun.ceva foarte ciudat.m a inspaimantat rau visul asta.si mi se mai intampla sa visez o pers sau k vb cu ea la tel si a doua zi asa sa fie.straniu dar adevarat.ajunsesem sa cred k am puteri!si poate chiar am totul depinde de starea de spirit pe care o ai in timpul zilei si cu care adormi.pooop fetele
madyna89
Postat pe 12 Noiembrie 2008 08:15
uita-te pe www.vise.ro

ai toate explicatiile
anonim12345
Postat pe 12 Noiembrie 2008 08:26
Buna tuturor...ce mi se intampla mie, nu sunt premonitii...am avut acelasi vis de nenumarate ori...se face ca e un mare razboi...ca multi oameni mor...ca toata lumea se cearta cu toata lumea...persoane dragi mie mor...si de fiecare data mi se pare atat de real, incat ma trezesc de mai multe ori pe noapte...si ma uit in jur, imi dau seama ca sunt in camera mea, realizez ca visez, dar imediat ce adorm, visul reincepe de unde l-am lasat. retin ca de fiecare data cand am acest vis, imi spun in vis...ca nimic nu e real, ca e doar un vis...si ca totul va fi bine de indata ce ma voi trezi. Si nu am visul asta in fiecare seara...ci asa dintr-o data, la un anumit interval de timp...
Nu-mi pot explica nici visul, nici de ce visez asemenea lucruri...Multi vor zice ca sunt influentate de chestii care tin de sfarsitu lumii...dar nu e asa...adica nu ma pasioneaza subiectul ca sa incep sa fac documentari, si sa zic ca de aceea visez, pentru ca as fi influentata...
Plus ca visul asta il am de cativa ani buni...

funkytza
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:24
de multe ori se intampla lucruri care nu le putem explica, cum sunt visele
eu visez de ani buni(15 ani) bani de tot felul.... la inceput ma trezeam speriata si cu ochii deschisi "visam la fel" dar ce sa mai zic de prietena mea care viseaza exact cum sunt casele oamenilor sau ce se intampla cu cei pe care ii cunoaste sau doar a auzit de ei... dar si ea e obisnuita cu ciudatenia ei
ariana25
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:42
De la: syenna, la data 2008-09-26 05:37:18Ce parere aveti de ele?Eu visez mai tot timpul,culmea e ca visez si despre cei cu care nu mai vorbit de un an si incerc sa aflu daca e adevarat "filmul" care a rulat cu ceva timp in urma,si peste cateva luni,raspunsul e afirmativ.Depinde de la caz la caz.(se intampla sa nu aflu tot timpul).Nu se adeveresc de pe o zi pe alta,tot timpul.Am avut vise care s-au adeverit peste un an sau in cateva luni sau a doua zi(destul de rar).As vrea sa nu mai fie asa decalate visele,daca s-ar adeveri a doua zi...ce bine ar fi.Aaa,si sa nu mai visez de persoanele cu care nu am treaba,nu ma ajuta cu nimic si nici pe ele,atata timp cat nu pastram legatura.Daca are cineva idee,ce as putea face,as ramane recunoscatoare.


E cam vechi postul tau . la multi se intimplaa sta si in modul cel mai detasat fara a te gindi la cevaa nume . vezi lucrurile dinainte sa se intimple si asta poate fi spre beneficiul tau pentru ca stii ce se va intipla . bucurate de acest lucru pentru ca este un dar iar daca crezi ca este un dar exploateaza-l si dute inainte e un lucru bun te asigur de asta . Omul are niste centri energetici .. unul (cel din frunte la tine este mai deschis ) in mod natural si de Sus primit ca dar .sunt o gramada de cursuri la ora actuala prin care te poti dezvolta din punct de vedere spiritual . Daca crezi si vrei mai mult te sfatuiesc sa te rogi la Dumnzeu sa deschida oportunitatea cea mai buna spre acest lucru .
Eu l-am considerat pentru mine personal acest lucru acum citiva ani un blestem pentru ca era destul sa nu ma gindesc la nimica si imi apareau tot felul de imagini ,persoane , intimplari + daca stateam si stau fata in fata cu cineva mi se dezvaluie o gramada de lucruri despre ea pe care in mod normal nu am de unde sa le stiu din trecut prezent si viitor .Singura problema aici cu acest lucru este sa fii detasat de ceea ce vezi si sa fii transparenta fara a te implica chiar daca este iubitul sau o persoana draga din viata ta , iti vei aduce numai si numai suferinta daca te implici .si inca ceva :fiecare are un mod de interpretare pur personal in ceea ce vede . Mult succes in viitor .

Postat pe 3 Decembrie 2008 10:38
Sincer, vis-s-vis de cititul in carti, eram si eu f reticienta pana cand o prietena m-a tarat pur si simplu cu ea la o doamna care "citea cartile de tarot" dupa cum ea singura sustinea. Si ce credeti...calcandu-i pt ptima data pragul,mi-a spus fara nicio intrebare prealabila despre diverse evenimente concrete din viata mea la momentul respectiv...am ramas socata cu cata exactitate imi relata lucruri pe care nici macar prietena care ma insotea nu le cunostea...pe langa tarot ar mai fi loc de o discutie luuunga despre bioenergie p forum in caz k nu am pierdut-o eu :)
Aeyanna
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:25
In legatura cu visele nu e chiar asa de simplu cum li se poate parea celor care nu au parte de asa ceva... si eu visez aproape noapte de noapte, sunt vise ciudate din care multi nju ar putea intelege nimic eu in schimb imediat ce ma trezesc stiu ce va urma sa se intample... fosrte rar mi se intampla ca visul sa nu fie "codificat", nu exista o carte din care sa citesc interpretarile...pur si simplu simt ce inseamna. Nu e mereu placut, de multe ori as vrea sa nu am parte de acest "har:"
adelinaana
Postat pe 14 Decembrie 2008 20:16
Mai fetelor, statistic dintr-un numar n de vise, x se vor intampla, mai ales daca luati seama ca visele apar din partile non constiente ale mintii noastre. LAsati-o mai moale cu prostiile astea, serios, parca sunteti babute de la tara!
Kathara
Postat pe 14 Decembrie 2008 20:40
si mie mi s-a mai intamplat sa visez ceva si a 2 zi sa s intample.
ideea e k eu cred k totul se datoreaza subconstientului....iti transmite anumite informatii pe kre u in mod incostient deja la stii;)
celelalte sunt pure coincidentze.....
eu nu cred in puterea viselor;)
kkt
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:59
Visele au fost larg dezbatute in trecut si inca mai sunt. Unii psihologi sustineau ca ele sunt lucrurile pe care le reprimam in viata constienta (cand suntem treji), aici ma refer la visele erotice si la cela care contin agresiune, crime, alte aspecte urate. Altii sustineau ca visele au aceasta capacitate premonitorie de care spuneti voi, care, daca reusesti sa dezlegi imaginile/actiunile din vis, poti prevedea viitorul. Cel care a analizat indelung si care a dezvaluit cu mare precizie (as spune eu - a deschis noi orizonturi in directia corecta) a fost Sigmund Freud cu binecunoscuta lui carte "Interpetarea viselor". El sustine ca visele sunt simple imagini, intamplari, situatii reale care au lasat o anumita impresie (constienta sau inconstienta) asupra celui in cauza in ziua precedenta visului (dar nu numai).
Acum sa va raspund la intrebari: Exista, da, persoane care au (dupa cum a mai spus cineva aici pe forum) o intuitie foarte buna. V adau un exemplu concret: O persoana intalneste o alta persoana si observa la ea o anumita stare de neliniste sau o suparare, dar care sa nu fie luata in seama. Aici este locul in care intervine INTUITIA. Aceasta persoana poate visa de exemplu ca acelei persoane cu care s-a intalnit i-a murit cineva drag. Si intradevar dupa un timp acea persoana pierde pe cineva drag. O privire neavizata ar spune ca visul i-a dezvaluit viitorul, dar adevarul este ca mintea noastra in vis prelucreaza datele pe care le primeste in timpul zilei si ne realizeaza un POSIBIL SCENARIU. Nimic mai mult.
Ar fi atat de multe de zis dar ma rezum la atat.Si asa v-am plisctisit. Daca mai aveti intrebari sunt deschisa sa povestim pe acest subiect. Va pup
v_venus
Postat pe 6 Ianuarie 2009 20:08
ciudat......si f rar cred,adik nu pot,d f des am si io premonitii.......dak l pot spune asa,mie greu s explic exact fenomenu ,cert e k.....cv s intampla
.............................e prima data knd deskid sub acesta......nu am curaj pt k nu cred d incerc sami explic s c intampla
nirvana_cukramel
Postat pe 17 Ianuarie 2009 03:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Echipa Kudika iti ureaza Craciun Fericit! 7 De la: OanaTrifu 1 Ianuarie 2015 11:44
pantofiii 14 De la: GODZILA 18 Decembrie 2011 10:13
ramanem indiferenti? 18 De la: claudia_stefanut 29 Ianuarie 2009 10:15
O posibila afacere?! 1 De la: Kathya_ 9 Martie 2009 10:20
Ajutati'ma va rog :) cu o parere .. ceva :-?? 14 De la: kudika037428 5 Martie 2010 01:12