Setari Cookie-uri

Familia

Familia este locul unde fiecare isi are drepturile si indatoririle lui, unde se stabilesc prioritatile in folosirea timpului, a talentelor si a valorilor. Ce inseamna familia? Inseamna egalitate desavarsita, inseamna respect, realitate, adevar si bunatate, inseamna o zi de odihna continua in inima. Inseamna sacrificiu in iubire. Familia e locul unde fiecare primeste darul vietii si unde viata umana este pretioasa de la conceptie pana la moarte. Suntem nascuti prin durere si ridicati prin educatia primita in familie. Familia este locul unde cazi, te ridici si planuiesti din nou. Este locul unde se primeste har si toti au harul pe buzele lor. Iubirea este considerata cea mai importanta conditie a succesului intr-o casnicie, urmata de conditiile bune de locuit si de sprijin reciproc, incredere si fidelitate. Când iubeºti cu adevãrat iþi pui sufletul în palmele persoanei iubite fãrã sã te întrebi ce va face aceasta cu el. Ai încredere nemãrginitã în persoana pe care spui cã o iubeºti. Când iubeºti iþi picurã miere în cuvinte, pentru ca mereu le cauþi - chiar inventezi unele noi

care sã exprime ce simþi. Când iubeºti nu ai vise ºi planuri de viitor diferite de ale persoanei iubite. N-ai putea, pentru cã fiinþa ta se simte desãvârºitã doar alãturi de persoana pe care o iubeºti. Nu iubeºti numai acea persoanã, îi iubeºti si familia. O iubeºti cu toate calitãþile, dar mai ales cu toate defectele ei ºi þi se pare de-a dreptul fermecãtoare ºi unicã. ªi chiar aºa este, pentru cã nimic nu este mai puternic pe lumea asta decât credinþa noastrã. Nu, nu mã refer la credinþa religioasã aici, mã refer la credinþa-încredere în tot ce reprezintã persoana iubitã. Când iubeºti cu adevãrat, fiecare lucru mic devine o mare bucurie pentru cã o împarþi cu acea persoanã. Fiecare lucru pe care îl atinge capãtã o aura de sfinþenie ºi-þi doreºti sã-l pãstrezi neatins ca într-un muzeu al iubirii. Fiecare lucru pe care îl primeºti în dar de la persoana iubitã are o valoare nemãsuratã ºi eºti în stare sã te lupþi cu toata lumea din jur ca sã nu-l pierzi. Când iubeºti cu adevarat pluteºti în al noualea cer, dansând printre nori ºi persoana pe care o iubeºti þi se pare a fi un înger .De la nastere, copilul este ajutat sa creasca datorita familiei si calitatii legaturilor care se stabilescintre el si mama. Familia este cea care ii stimuleaza dezvoltarea fizica si tot ea este cea care ii da forta sa lupte impotriva agresiunilor externe
Familia este instituþia care asigurã copilului primii paºi în viaþã ºi rãmâne un punct important o întreagã viaþã. Copilul se naºte în sânul unei familii, el este încununarea unei legãturi trainice între pãrinþii sãi, deseori chiar garanþia acesteia. Pãrinþii acordã copilului întreaga lor iubire, afecþiune ºi îngrijire sufleteascã ºi materialã. Ei se ocupã intensiv de creºterea ºi dezvoltarea fizicã ºi psihicã a copilului. Copilul primeºte dragoste ºi hranã. Primele cunoºtiinþe de limbã ºi culturã generalã le dobândeºte copilul în cadrul familiei. Familia este ºi celula de bazã a unei transpuneri corecte ºi temeinice a unei imagini a lui Dumnezeu.

Pãrinþii poartã o mare rãspundere pe umerii lor: Ei sã dea pilde demne de urmat copiilor lor, atât în viaþa creºtinã, religioasã, cât ºi în viaþa cotidianã. Familia trebuie sã trãiascã în armonie. Bunicul, bunica, tata, mama si copii sunt elementele de bazã ale unei familii complete. Toþi au primit viaþa de la Dumnezeu. Totodatã au moºtenit misiunea primilor oameni de a cultiva ºi duce mai departe creaþia lui Dumnezeu. Nu numai pãrinþii au primit de la Dumnezeu o misiune, ci ºi copii: referirea se face la Porunca a IV-a Cinsteºte pe tatãl ºi pe mama ta. Familia este universul vieti de zi cu zi este minunata .
MUNTEANMARIOARA
Postat pe 27 Septembrie 2008 18:49
data viitoare te rog sa dai si link-ul de unde iei toate povestile astea lacrimogene ok ?

hai totusi sa nu impanzim kudika cu ,,de la altii adunate'' ...
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 18:54
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 19:53
asaaa
in primul rand mi-e lene sa citesc, ca e prea lung
in al doilea, care ar fi subiectul de discutie?
si in al treilea, daca n-ai nici o parere personala, de ce sa ocupi spatiu pretios?

deci topicul asta e mort din nascare, zau
googoodoll
Postat pe 27 Septembrie 2008 19:53
Nici eu nu am stat sa citesc ca se vede de la o posta ca-i copiat din alta parte
Ce nu o sa pot intelege vreodata este de unii deschid topicuri asa ...doar de dragul de a deschide un topic ....ce rost are ? imi zice si mie cineva DEEE CEEE ?

iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 19:56
cred ca ne da ceva puncte pentru postari si noi nu stim.
ia sa-i luam pe astia de la kudika la intrebari!
pai ce fac cu punctele noastre? ai?
googoodoll
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:09
Nu pot sa cred si noi nu stiam nimic de punctele astea ? daca continuam sa postam pe topicurile neinteresante inseamna ca autorii lor vor avea mai multe puncte de castigat ?
Poate facem fifty fifty cu ei
Oricum pe mine nu m-ar duce capul sa deschid un subiect ca-s mai timida de felul meu

Poate totusi , raspunde marioara si ne explica motivul pentru care a deschis acest topic
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:13
vreau si eu puncte ca am deschis topic...ce-i drept acum 100 de ani...

Postat pe 27 Septembrie 2008 20:16
le meriti ino , daca ai topic deschis clar ai deja o sumedenie de puncte mai ales ca a fost acum 100 de ani ...iti dai seama cata dobanda iei la ele ?
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:21
pai da, daca ne spuneau, nu mai intrau statele in colaps, ca am fi cumparat noi si aig-u si lehman, si ce mai era, tot luam
googoodoll
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:23
De la: Iris4ever, la data 2008-09-27 20:21:14le meriti ino , daca ai topic deschis clar ai deja o sumedenie de puncte mai ales ca a fost acum 100 de ani ...iti dai seama cata dobanda iei la ele ?


atunci vreau puncte si desertul de pe topicul celalalt..

Postat pe 27 Septembrie 2008 20:30
Evident , ca doar aveam cu ce
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:30
De la: googoodoll, la data 2008-09-27 20:09:43cred ca ne da ceva puncte pentru postari si noi nu stim.
ia sa-i luam pe astia de la kudika la intrebari!
pai ce fac cu punctele noastre? ai?



ne dau puncte si facem bani stand pe net

Postat pe 27 Septembrie 2008 20:39
aaa georgia , te-am prins ai trimis email la fata aia si nu vrei sa ne spui secretul acum
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:45
NICI EU NU STIU NIMIC DE PUNCTE ACUM AUD PRIMADATA ,SI IN TOTCEAM SCRIS MA REGASESC EU SI FAMILIA MEA,AS VREA SA STIU PAREREA VOASTRA CE CREDETI DESPRE FAMILIE.
MUNTEANMARIOARA
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:59
In primul rand ....dezactiveaza caps lock-ul te rog
In al doilea.....foloseste cuvintele tale ca sa ne explici cum sta treaba cu familia ta !
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 21:06
da, chiar, ce-i cu punctele alea mah?
de unde le-ati scos?
acum aud prima dat de ele
googoodoll
Postat pe 27 Septembrie 2008 21:11
astia de la kudika au innebunit ?????/// nu imi apar postarile

Postat pe 27 Septembrie 2008 21:14
cred ca ai deja prea multe puncte :D
googoodoll
Postat pe 27 Septembrie 2008 21:20

asa e georgia , prea multe puncte acumulate , mai lasa si la altii
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 21:21
pai tocmai scriam ca de la atatea puncte si atatia bani ma pregatesc sa plonjez intr-o maaaare gramada de valuta....


sa vad daca apare postarea asta

Postat pe 27 Septembrie 2008 21:28
numai la valuta si la punctul G va e gandul !
Rusineeee !!!
googoodoll
Postat pe 27 Septembrie 2008 21:30
De la: MUNTEANMARIOARA, la data 2008-09-27 20:59:37NICI EU NU STIU NIMIC DE PUNCTE ACUM AUD PRIMADATA ,SI IN TOTCEAM SCRIS MA REGASESC EU SI FAMILIA MEA,AS VREA SA STIU PAREREA VOASTRA CE CREDETI DESPRE FAMILIE.

pai si chiar trebuie sa citesti din cartea de istorie toata poavestea asta
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 21:32
De la: googoodoll, la data 2008-09-27 21:30:10numai la valuta si la punctul G va e gandul !
Rusineeee !!!


pai valuta merge mana in mana cu punctul G sau D,R,F,B..

Postat pe 27 Septembrie 2008 22:59
De la: bestiuitza, la data 2008-09-27 21:32:26
De la: MUNTEANMARIOARA, la data 2008-09-27 20:59:37NICI EU NU STIU NIMIC DE PUNCTE ACUM AUD PRIMADATA ,SI IN TOTCEAM SCRIS MA REGASESC EU SI FAMILIA MEA,AS VREA SA STIU PAREREA VOASTRA CE CREDETI DESPRE FAMILIE.

pai si chiar trebuie sa citesti din cartea de istorie toata poavestea asta


Nu e mah din cartea de istorie ca nu ar mai fi putut da copy/paste ...
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 23:30
De la: inocica, la data 2008-09-27 22:59:52
De la: googoodoll, la data 2008-09-27 21:30:10numai la valuta si la punctul G va e gandul !
Rusineeee !!!


pai valuta merge mana in mana cu punctul G sau D,R,F,B..


eu-s in urma ca deobicei am auzit doar de punctul G ...cand ajuns sa le cunosc si pe celelalte inocica stie
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 23:31
De la: Iris4ever, la data 2008-09-27 23:30:10
De la: bestiuitza, la data 2008-09-27 21:32:26
De la: MUNTEANMARIOARA, la data 2008-09-27 20:59:37NICI EU NU STIU NIMIC DE PUNCTE ACUM AUD PRIMADATA ,SI IN TOTCEAM SCRIS MA REGASESC EU SI FAMILIA MEA,AS VREA SA STIU PAREREA VOASTRA CE CREDETI DESPRE FAMILIE.

pai si chiar trebuie sa citesti din cartea de istorie toata poavestea asta


Nu e mah din cartea de istorie ca nu ar mai fi putut da copy/paste ...

inseamna k a stat si a copiat
hm dupa efortul depus ...
tot e ceva
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 23:34
De la: Iris4ever, la data 2008-09-27 23:31:03
De la: inocica, la data 2008-09-27 22:59:52
De la: googoodoll, la data 2008-09-27 21:30:10numai la valuta si la punctul G va e gandul !
Rusineeee !!!


pai valuta merge mana in mana cu punctul G sau D,R,F,B..


eu-s in urma ca deobicei am auzit doar de punctul G ...cand ajuns sa le cunosc si pe celelalte inocica stie


pai am stat eu asa si am meditat...daca tot e incerta provenienta "G"-ului..fiecare poate sa si-l boteze cum doreste...

Postat pe 27 Septembrie 2008 23:37
eu optez pt copy/paste totusi ...tu bestiutza crezi ce vrei
ino...pana la urma tot la G se ajunge credeam ca am reusit sa trecem de litera asta
iris_4_ever
Postat pe 27 Septembrie 2008 23:43
De la: Iris4ever, la data 2008-09-27 23:43:32eu optez pt copy/paste totusi ...tu bestiutza crezi ce vrei
ino...pana la urma tot la G se ajunge credeam ca am reusit sa trecem de litera asta



la litera asta s-au oprit toti si o tot cauta prin vaginul femeii :)))) culmea este sa gasesti un D in loc de G

Postat pe 27 Septembrie 2008 23:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 7 De la: kiki_1234 16 Decembrie 2008 09:29
Oare sunt eu ciudata 3 De la: anca0704 28 Mai 2009 02:52
Gemeni si Scorpion! Oare merge? 8 De la: adina_black 23 Octombrie 2009 17:09
IERI MA IUBEAI..... AZI IMI SPUI CA NU?!?!?!?1?! 35 De la: kudika074931 17 Mai 2010 09:10
cat sunt de vinovata? 20 De la: lumimari 5 Iulie 2009 09:04