Setari Cookie-uri

Am gresit oare atat de mult?!

Nu stiu cu ce sa incep, povestea e lunga, dar o sa incerc sa fiu succinta.Am o relatie de doi ani si ceva in care totul a fost frumos in primele luni, apoi in ultimul an si jumatate lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai prost. Am ramas in relatie pt ca ne iubeam si speram ca o sa reusim sa rezolvam problemele (certuri, reprosuri, suferinte). Il iubeam mai mult decat pe mine si puneam binele lui inaintea binelui meu. Totul a culminat in august cand prietenul meu si-a luat o pauza de 10 zile fara sa ma anunte (mi-a dat doar un sms sec ca e bine si sa nu-l mai sun) si fara ca eu sa mai stiu nimic de la el. In tot acest timp am tinut insa legatura cu mama lui care imi spunea ce mai face, daca mai traieste sau nu. Stiu ca a avut probleme personale mari in acea perioada (am aflat asta ulterior cand a venit la mine), dar m-a ranit faptul ca a disparut fara nici un motiv si, mai ales, ca nu m-a lasat sa-i fiu alaturi cand a avut probleme. M-a ignorat si m-a respins pur si simplu. Dupa cele 10 zile s-a intors la mine cerandu-mi sa-l ajut cu bani (ceea ce am si facut) si sa-l inteleg, se intorsese pt ca avea nevoie de mine. In acel moment nu mai voiam sa-l vad, dupa 2 ani in care ma ranise prin atitudinea lui adesea ostila si recalcitranta, ma respinsese, imi facuse promisiuni de care nu s-a tinut, ma neglijase si ma facuse sa plang o data la 2-3 zile. Cand a venit la mine simteam ca-l urasc, nu era drept ce-mi facuse, mai ales ca intotdeauna cand a avut nevoie de ceva fusesem alaturi de el si ma implicasem in toate problemele si bucuriile lui. Cand a venit la mine l-am anuntat ca in week-end urma sa plec la mare cu 2 prietene pt 4 zile (in 2 ani de relatie nu am facut nici un concediu impreuna cu el pt ca nu reusise sa stranga bani, desi imi promisese adesea) si mi-a zis ca ar vrea sa nu plec pt ca are nevoie de mine. Cererea lui mi s-a parut de un egoism monstruos. El disparuse fara sa-mi spuna ce se-ntampla cu el exact inainte de data la care noi doi urma sa ne incepem concediul impreuna si acum imi cerea sa raman pt el? Concediu pe care evident nu l-am mai putut face cu el nici de data asta. Am plecat totusi, aveam nevoie sa ma linistesc, eram facuta bucati sufleteste, ranita si dezamagita si simteam ca e timpul sa-mi ofer singura dupa un an de munca ceea ce nu-mi oferise el niciodata. Mica mea vacanta la mare a fost un cosmar, m-a sunat de zeci de ori, cand ii raspundeam ori tipa la mine si-mi spunea ca nu-mi pasa de el ori plangea si-mi spunea ce ticaloasa am fost ca am plecat si cat l-am ranit intorcandu-i spatele. Vazand cat suferea, m-am oferit sa-mi scurtez vacanta si sa vin inapoi in Buc si mi-a zis ca sa nu vin ca nu-mi deschide usa... M-am intors dupa cele 4 zile, ne-am impacat hotarand amandoi sa refacem relatia si sa o luam de la inceput. A fost bun, bland si afectuos cu mine cam 2 saptamani, dupa care a inceput din nou sa-mi reproseze cu cuvinte grele ca l-am tradat plecand la mare, ca sunt josnica si un om de nimic pt ca i-am facut asta, ca nu am fost alaturi de el dupa o perioada asa de grea a vietii lui. Intrebarea mea este: e greseala mea atat de mare, am fost indreptatita sa plec atunci sau trebuia sa uit de faptul ca am simtit nevoia sa plec pt cateva zile departe de el ca sa ma calmez si sa elimin resentimentele pe care le aveam in acel moment fata de el? A, mai nou mi-a cerut sa rup orice legatura cu prietena mea cea mai buna care m-a invitat la mare vazandu-ma indurerata si deprimata.
delianamaria
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:55
Eu inteleg ca a avut probleme...nu ai specificat ce fel de probleme a avut, acea escapada o inteleg, pt ca poate este genul care vrea sa se linisteasca singur, care are nevoie sa se regaseasca, depinde de el. Dar ce ai mai scris in continuare, din privinta mea este horror/thriller...eu te-as sfatui sa incheie relatia cu el pt ca iti distrugi viata si nu iti mai da nimeni anii pierduti. Mult succes

Postat pe 29 Septembrie 2008 17:59
din pctul meu d vdr nu ai greshit cu nimik. nici macar egoism nu pot numi alegerea ta de a pleca cateva zile departe de el pt a-ti pune in ordine gandurile. te aplaud pt actul tau de curaj - pt k stiu k ti-a tb mult curaj shi tarie k sa pleci in ciuda rugamintilor tale. dar uite k te-ai intors shi a i vrut sa faci ceva pt rel voastra, dar acum dupa numai 2 sapt el a inceput cu reproshurile shi cuv grele. nu sunt clarvazatoare, dar imi pot imagina cum va decurge relatia voastra shi nu vad nimik bun pt tine. imi pare rau, dar vei suferi in continuare... dc vei continua. asta e parerea mea.
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Septembrie 2008 18:09
trezirea femeie , ce naiba e in capul tau de accepti sa te manevreze tipul asta psihologic in halul asta ,chiar tre sa vina o oarecare dupa forum sa-ti spuna ca gandesti aiurea ca sa iei o decizie ?

Ia gata cu vorbele frumoase ca nu vor avea nici un efect asupra ei , in mod sigur si prietena ei a incercat sa-i vorbeasca frumos si ce a facut ? a renuntat la ea ca doar asa i-a spus iubitul nu ?

tie nu ti-e jena de tine ? cand te gandesti la cum te trateaza tipul si tu accepti totul nu ai un sentiment de rusine fata de tine insuti ca accepti asa ceva ?

femeie sau carpa lui ....ce esti ? hotaraste-te odata !

iris_4_ever
Postat pe 29 Septembrie 2008 18:21
Va multumesc tuturor pt mesaje si pareri, ma ajuta f mult. A reusit sa ma manipuleze in asa hal incat sa ma simt vinovata chiar si pt greselile, mitocaniile si gafele lui. Este incredibil cum te poti juca cu mintea unui om! Nu credeam ca mie, o femeie puternica, independenta si inteligenta, mi se va putea intampla vreodata asa ceva. Nu v-am spus ca in sept 2007 m-a cerut in casatorie si de atunci n-a mai zis nimic despre casatorie decat cand il intrebam eu, ca erau week-enduri cand trebuia sa mergem la film sau la teatru (eu cumparam biletele din banii mei pt ca el n-avea niciodata) si el uita sau dormea, ca ziua mea a picat exact in perioada lui de pauza si nu mi-a adus macar un buchet de fori si nu m-a sunat sa-mi zica la multi ani, etc. Incercam sa trec cu vederea toate astea gandindu-ma sa fiu mai flexibila si mai toleranta si sa ma conving ca astea nu erau motive de cearta... M-a indus in eroare tocmai comportamentul lui contradictoriu: azi era minunat, cald, atent, tandru, iar a doua zi se transforma in altceva, intr-un om pe care nu-l cunosteam: agresiv, rece, plin de ura, irascibil si cu care nu puteam comunica. Ajunsesem sa-l cred ca din cauza mea era asa, ca eu cu reprosurile si lacrimile mele il facusem sa intre mereu in defensiva, sa-si piarda increderea-n el si sa se indeparteze de mine. Acum sunt constienta ca toata atitudinea lui a fost o incercare de a ma domina si de a ma rupe de oamenii importanti pt mine pt a putea sa ma controleze. Mi-am dat seama de asta acum 2 zile cand mi-a cerut pt prima oara in mod raspicat sa-mi stabilesc prioritatile, asta insemnand sa aleg intre el si ai mei si apoi intre el si prietena mea care mi-e ca o sora si la care tin f mult. Am refuzat sa fac vreo alegere si i-am spus ca daca ma iubea nu-mi cerea sa ma rup de oamenii care fac parte din viata si sufletul meu. Evident a inceput sa se victimizeze si sa-mi spuna ca nu-l iubesc si in cazul asta sa raman cu familia si prietenii mei. Am sperat mereu ca isi va depasi complexele si frustrarile si ca vom putea face o echipa si construi ceva impreuna.
delianamaria
Postat pe 30 Septembrie 2008 09:57
se drogheaza?
wdy
Postat pe 30 Septembrie 2008 10:04
Nu se drogheaza
delianamaria
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:19
De la: delianamaria, la data 2008-09-30 09:57:22Va multumesc tuturor pt mesaje si pareri, ma ajuta f mult. A reusit sa ma manipuleze in asa hal incat sa ma simt vinovata chiar si pt greselile, mitocaniile si gafele lui.


Cred ca deja v-ati raspuns singura la intrebari

Postat pe 30 Septembrie 2008 12:28
Draga Iris4ever, evident pt tine e usor sa ma invinovatesti si sa arunci cu pietre, dar fereste-te sa judeci pe cineva atata timp cat n-ai trait tu insati o anumita situatie si n-ai simtit anumite lucruri. Pt mine n-a fost asa simplu sa ma rup de un om pe care-l iubeam si in care la un moment dat mi-am vazut viitorul si linistea. Iti doresc sa nu treci vreodata prin zbuciumul, suferinta si indoielile prin care am trecut eu. In fine, la prietena mea nu am renuntat si daca citeai mai atent mesajul meu ai fi vazut ca am spus ca am refuzat sa aleg intre el si prietena mea.
delianamaria
Postat pe 30 Septembrie 2008 19:51
Draga mea ,faptul ca am fost mai dura cu tine nu inseamna ca am aruncat cu pietre ,nu stiu cum s-au comportat alte persoane fata de tine si relatia ta dar se pare ca majoritatea au fost blanzi si draguti cu tine motiv pentru care vorbele lor probabil ca ti-au intrat pe o ureche si ti-au iesit pe alta imediat.

Tu esti cea care a ales zbuciumul,suferinta si indoielile,nu ti-a pus nimeni arma la tampla sa fii obligata sa accepti aceste senzatii care nu au ce cauta intr-o relatie de dragoste.

,,Am o relatie de doi ani si ceva in care totul a fost frumos in primele luni, apoi in ultimul an si jumatate lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai prost.''

Daca ai vazut ca relatia nu merge tu ai preferat sa alegi sa suferi crezand ca tipul se va schimba ....asta numesti tu dragoste ?

,,pt mine n-a fost asa simplu sa ma rup de un om pe care-l iubeam si in care la un moment dat mi-am vazut viitorul si linistea'' .....la un moment dat ...care ? in cele cateva luni de liniste de la inceput ? merita sa suferi un an jumate pentru cateva luni de calmitate ?


iris_4_ever
Postat pe 4 Octombrie 2008 11:33
intradevar ai dreptate iris,dar tot timpul pentru cei din afara relatiei e mai simplu sa vada realitatea exact asa cum este ea,cel direct implicat o vede putin deformata din cauza iubirii ce i-o poarta partenerului,sau si daca o vede ii gaseste tot timpul scuze sau traieste cu speranta ca poate se(il) va schimba...

Postat pe 4 Octombrie 2008 14:34
Iubita, este un mic monstru iubitelul tau ..

Cum adica EL dispare asa,. cand vrea EL iar TU sa nu care cumva sa pleci undeva dupa aceasta patanie a lui ca IL TRADEZI????????

ASTA E O MARE MARE PROSTIE FACUTA DE UN MARE MARE N----T. Sa ma scuzi ca sunt dura dar meriti ceva mai bun, meriti sa fii recompensata pt tot ce faci ... Da-l naibii si gaseste-ti un barbat iubitor si dornic de o relatie, nu un copil egoist, rasfatat si n----t.

si un mic sfat : nu mai iubi in halul asta , ca nu e bine ... fii putin mai reticenta si iubeste-te pe tine cel mai mult !!!

Te pupic

si one more thing: Ca femeie, daruieste toata inima ta barbatului pe care il simti langa tine si care face totul cu tine ... care te iubeste asa cum vrei sa fii iubita ...

Postat pe 9 Octombrie 2008 16:06
dupa parerea mea nu ai gresit cu nimic
,dar te antreba asa prieteneste?tu nu ai nici un pic de orgoliu?
impuneti punctul de vedere si spunei an fata ce te doare si cum ai vrea sa fie sau ca vrei sa fie ca la anceput si atunci vei vedea ,data te iubeste cu adecarat se va schimba,am fost si eu an situatia ta o perioada pana nu am mai suportat si iam zis anfata,dar bine eu sunta casatorita cu elde trei ani jumate si sunt cu el de 5 ani ,dar dupa totte astea vad ca din ce an ce se schimba an bine,tu stii ce ai de facut acum,e vorba de viata ta si de sentimentele tele,si eu al iubesc mai mult decat pe mine si nu vad viata fara el ,dar tottusi am avut curajul si iam zis ca dada cu se schimba punem punct,si uite ca a avut efect,incearca si tu
iuli_gys
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:39
te-ai gandit vreo clipa ca zilele alea in care a fost disparut s-ar putea sa le fi petrecut cu prietena ta, cea cu care iti interzice sa mai vb...
myalina
Postat pe 23 Octombrie 2008 19:40
tu nu ai gresit cu nimic, i-ai platit cu aceeasi moneda.......???????????????????????????????????????????????????
myalina
Postat pe 23 Octombrie 2008 19:43
deci prietenul tau nu are niciun drept sa iti reproseze ca ai fost la mare fara el cand el si-a luat pauza de 10 zile printr-un sms.asemenea om nu trebuie sa mai fie luat in seama;stiu ca ti-e greu,dar ar trebui sa il parasesti pentru binele si fericirea ta;nimeni de pe lumea asta nu merita sate trateze asa;respecta-te tu pe tine ca sa te respecte ceilalti nu uita;mult noroc!
sayuri_m
Postat pe 31 Octombrie 2008 15:04
Ma bucur ca ti-ai dat seama pana la urma cine este el, si ce intentii a avut cu tine, cu siguranta motivul pentru care ti-a cerut sa te indepartezi de persoanele dragi tie a fost acela ca ii era frica sa nu cumva sa te trezeasca la realitate acele persoane, si ca sa te poata manipula dupa bunul plac...
Si parerea mea sincera este ca el nu te iubeste, cine te iubeste nu iti face asa ceva, cine te iubeste se bucura cand iti e bine, cauta sa te menajeze, ori el nu vrea decat sa ii fie bine lui...
Nu ai gresit absolut deloc ca ai plecat la mare, ci ai gresit ca ti-ai scurtat vacanta pentru el, nu trebuie sa lasi pe nimeni niciodata sa iti incurce planurile, mai ales pe el, care a plecat fara sa iti spuna nimic 10 zile, ma mir cum de a avut curajul sa iti reproseze tie ceva stiind ce a facut ...
Si mai cred ca el nu te vede pe tine ca pe o persoana prea inteligenta daca se comporta in felul asta fara nici o retinere, arata-i ca nu are dreptate, PENTRU CA NU ARE !
Impune-ti punctul de vedere, stabileste-ti singura regulile, si nu ceda in fata lui, nu-i mai da atata putere asupra ta... si daca nu va functiona lasa-l cu siguranta vei gasii pe cineva care sa te merite si sa te pretuiasca cu adevarat asa cum meriti
my_melody
Postat pe 2 Decembrie 2008 14:55
"Draga Iris4ever, evident pt tine e usor sa ma invinovatesti si sa arunci cu pietre, dar fereste-te sa judeci pe cineva atata timp cat n-ai trait tu insati o anumita situatie si n-ai simtit anumite lucruri."
Asta spune autoarea acestui subiect si bineinteles a fost aprobata, postura de victima ii sta foarte bine, dar inainte sa aruncati cu pietre in monstrul care este cauza tuturor necazurilor ei, sunteti siguri ca stiti toata povestea, sunteti siguri ca a fost sincera si obiectiva in a ma prezenta?
Am ezitat sa raspunt, dar cred ca e corect sa vedeti povestea acestei relatii si din punctul meu de vedere, relatie care intr-adevar nu a mai mers dupa 6-7 luni, timp in care am trait numai in reprosuri, critici, acuze, majoritatea fara a fi adevarate dupa cum recunostea si Delia in urma cu ceva vreme.Scuza ei a fost mereu aceeasi, trecea printr-o perioada nefasta, dar nu vad de ce trebuia sa arunce cu atata noroi in mine, de ce era imposibil sa discut cu ea.Daca era adevarat ce a scris si o manipulam, nu se ajungea aici, insa, din nefericire ea a fost cea care a manipulat.
A omis sa spuna cum am renuntat eu la prietenii mei, cum m-am rupt si de familia mea, toate astea la indemnul ei.
Am un prieten foarte bun, casatorit, stabilit in Anglia de ceva vreme. Trebuie sa spun ca eu sunt din provincie iar in momentul in care acest prieten a plecat, am fost invitat acasa la el sa mai stam de vorba, ma rog, sa fiu alaturi de el era un moment important din viata lui.Bineinteles ca nu am plecat, a urmat un mare scandall cand minunata mea prietena a aflat, cum sa plec fara sa anunt cu 1 saptamana inainte si altele.Asta a fost cea mai mare prostie facuta de mine in afara de faptul ca un alt prieten obisnuia sa ma mai sune si a fost sfatuit sa-i transmit sa ma mai lase in pace.
Toate astea nu inseamna nimic, mai ales ca nu am fost sfatuit de prietenii mei sa rup aceasta relatie asa cum a fost ea sfatuita de "prietena ei de suflet", prietena cu o moralitate dubioasa, o spun fara intentia de a jigni, prietena care sincer sa fiu putea foarte elegant sa o sfatuiasca sa-si rezolve problemele nu sa fuga de ele.
De ce am luat 10 zile pauza si de ce nu am facut concedii impreuna? In toata aceasta relatie a avut nenumarata concedii fara mine, concedii in care nu eram invitat si despre acre spunea ca "trebuie sa le faca". De ce sa mai vrea concedii si cu mine, sau de ce mai are nevoie de ele? De atunci ii spuneam sa inceteze pt ca voi face la fel. Si am facut. Monstruos nu?
In acele 10 zile chiar am avut probleme, iar cand am avut nevoie de ajutorul ei a plecat la mare cu minunata ei prietena, asa cum a facut si cand m-am simtit rau si am avut nevoie de ea si era in club cu aceeasi minunata prietena si nu a venit la mine, asa cum a a facut si cand am stabilit sa ne uitam in ziar sa caut un alt loc unde sa stau, apreferat sa se duca la o cafea cu prietena ei.
Cam asta este prietena ei, persoana care in realitate o manipuleaza pe Delia si cam asa a fost ea alaturi de mine.
Cat despre bani, am dat toate datoriile cu dobanda cu tot, oricum imi facuse contract pe acea suma si ma ameninta de multe ori ca ma da in judecata.
Cu un singur lucru sunt de acord cu voi, trebuia sa ne despartim de foate mult timp dar niciodata nu e prea tarziu si ma bucur ca in sfarsit am scapat de aceasta persoana "minunata, independenta si puternica"
.
remoter
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:08
acum oare cine sufera de dubla personalitate?? este un el sau o ea??? hmmm mare dilema...
bruneagra25
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:46
uh in primul rind este egois...un cuplu ca voi dupa 2 ani in primul rind se ajuta la bine si la greu...in privinta ca nu ai plecat niciodata cu el in concediu este penibil...chiar daca nu ai avut banii putea sa te ia pe banii lui doar exista relatie...iar in privinta ca tea lasat balta 10 zile este egois...poate si tu ai probleme si ai nevoie de el..nu numai el...se gindeste numai la el..cazul tau este asemanator cu al prietenei mele...care dupa 4 ani a renuntat la el din aceeasi cauza se gindea tipul numai la el...la problemele lui nu si la ale ei...deci mai bine suferi acum decit mai tirziu...este egoist...ai facut bine ca te-ai dus sa te relaxezi singura 4 zile...nu regreta...meriti si tu .... viata merge inainte...daca este egoist si reproseaza mereu inseamna ca nu te iubeste si nu are incredere in tine...bafta
pamela_1
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:06
trebuie sa-mi dau parerea cu subiectul asta halucinant!!
Mai nene, Remoter dar tu ai probleme mari dc o urmaresti pe prietena ta si pe topicuri sa vezi ce se spune despre tine. De ce nu discutati fata in fata aceleasi lucruri pe care le spuneti aici? Noi pe cine sa credem si sa sfatuim in necunostinta d ecauza.
Inca ceva, de ce sa renunti la prieteni si familie cand incepi sau ai o relatie? Nu e normal, tocmai ca trebuie sa ai prieteni CA SA PRIMESTI SFATURI LA NEVOIE.
iar cu concediile care-i treaba? tu nu ai bani sa faceti impreuna macar (pe din doua) cheltuielile pt concediu si mai vrei sa te invite ea pe tine=???? pai mai baiete iti spun deschis NU ESTI PREGATIT PENTRU NICI O RELATIE! NU SUPORTI CA ARE MAI MULTI BANI... atunci in loc sa faci eforturi sa castigi si tu si sa poti in viitor sa asiguri o familie, stai si plange-ti de mila. REgret pentru voi dar nu aveti nici o sansa impreuna, mai spuneti ca va iubiti... extrem de ciudat!!!!Bafta si minte multa
azalis
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:07
pamela_1
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:28
Cine a spus ca nu suport faptul ca are mai multi bani? Nu a platit nici o iesire impreuna iar cand a vrut sa-mi faca o surpriza si am fost la un concert, acel bilet a fost trecut la "datorii". Am cerut eu sa ma invite pe banii ei in concedii? nu ai citit cu atentie, DOAR SA MA INVITE.
Si nu am urmarit pe nimeni, am aflat intamplator si da ai dreptate, trebuia sa discutam astea impreuna nu sa posteze aici pt ca nimeni nu stie cu adevarat ce a fost intre noi.
Cat pentru pamela_1, in acel an ea a mai avut 2 concedii, bineinteles fara mine, asa ca sa se mai relaxeze singura inca 4 zile...
Si da, a fost o mare prostie sa renunt la prieteni si familie pentru ea.
remoter
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:11
Chiar credeti ca dupa cele 2 saptamani de liniste de care spunea si ea, am inceput eu sa-i caut nod in papura ca sa ne certam? A fost si este o femeie imposibila, cu toane, rece si insensibila. Vad ca a reusit sa se prezinte intr-o lumina favorabila si aveti tendinta sa o credeti si sa o martirizati.
Asa sa fie, nu am scris aici sa caut aprobare sau intelegere, am gresit si eu a gresit si ea.
Insa nu cred ca era normal sa posteze aici si ar fi fost corect si de bun simt sa discutam doar noi 2 problemele pe care le avem.Lucruri de genul "trebuie sa plec" nu cred ca sunt indicate intr-o relatie iar eu le-am auzit de foarte multe ori.Inainte sa plece la mare eu eram cel care o indemna sa se duca la o cafea sau sa se intalneasca cu prietena ei. In momentul in care acea prietena ia decizia ca noi sa ne despartim si o indeamna sa plece departe de mine nu cred ca mai este o prietena adevarata.Ma rog asta e discutabila, intrebarea mea este: credeti ca e normal sa aruncati cu pietre in mine doar pe baza vorbelor ei, sunteti siguri ca aceea este realitatea, e adevarat ca snt egoist si nu am luptat deloc pentru aceasta relatie?
remoter
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:03
tu esti iubitul?.........eu nu mai inteleg nimik...daca tu esti...ba da esti egoist....ai disparut ...ea a suferit...si acum cind a vrut sa se relaxeze..tu egoistul...suparat?!!!!......nu te gindii numai la tine....imparte tot cu ea...ce daca nu are banii...o scoti pe banii tai...cind nu ai tu...are ea..asta inseamna relatie ce aveti de impartit...comunicati...nu mai reprosati nimik..stati de vb civilizat....nu va certati pe forum si spalati-va in familie rufele...sau vreti sa rida lumea de voi...ofof
pamela_1
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:49
Ai dreptate, ar fi cel mai bine sa vorbesc cu ea, daca mai vrea sa vorbeasca cu mine si nu vad de ce sa rada lumea de noi, am vazut ca pe forum sunt oameni care-si prezinta problemele si cer un sfat.
Cred ca e cazul sa fiu sincer, chiar am fost egoist si m-am purtat urat crezand ca-i raspund cu aceeasi moneda si din pacate aveti dreptate, nu eram pregatit sa am o relatie, nu eram pregatit pentru aceasta relatie si asa cum se intampla de obicei iti dai seama ce ai pierdut cand este prea tarziu iar greselile pe care le-ai facut sunt ireparabile.



remoter
Postat pe 15 Aprilie 2009 07:04
deci te-ai despartit de el? nu?? sper ca da, mult succes, mai povesteste daca mai exista si o continuare, desi, sincer, sper ca ai incheiat socotelile cu el. doi ani nu e mult deloc, te refaci
dhoria
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:25
dhoria, esti retardata sau inapoiata mintal? Asta ai inteles tu? Ca doi oameni care au probleme trebuie sa se desparta? Eu cred ca ai complexe si esti frustrata. Incercam sa ne rezolvam problemele inainte de a ne desparti.
Ciudat este ca pe acest site cam toate concluziile suna "desparte-te de el/ea". Cine te face pe tine, de exemplu experta in relatii? Stii ce a fost intr noi 2, cine a gresit mai mult, esti sigura ca persoanele care au expus aici un punct de vedere sunt sincere?
Asa cum am fost eu jignit de anumite persoane pe acest topic, va invit sa va vedeti de viatza voastra, sa aveti grijaa doar de relatiile voastre, daca aveti, sa va intemeiatzi unele noi, daca nu avetzi si sa va pastrati casniciile, daca nu e timpul trecut.
Cat despre relatia mea, nu doresc nici celui mai mare dusman sa treaca prin ce am trecut eu.
remoter
Postat pe 4 Mai 2009 21:44
Stii cum se spune; ,,mai bine un sfarsit groaznic,decat o groaza fara sfarsit" si cu siguranta o relatie de durata(concubinaj,casnicie),daca incepe bine,poate degenera pe parcurs si sa se sfarseasca rau,dar dak e inceputa rau,cu siguranta se va sfarsi si mai rau !Am vazut uneori situatii asemanatoare la unele cupluri apropiate de familia noastra,intotdeauna,el,egoist fara limita ,poza in victima,o invinovatea pe ea de toate ratarile vietii lui,de cand erau un cuplu,pt ca era mai comod asa sa nu-si asume nici o responsabilitate,sa nu admita ca poate si el sa greseasca ,si pe parcurs,domnul se mai apuca si de baut,consecvent,ca nu-l intelege nimeni si trebuie sa-si inece amarul,pt ca la bautura se poate iluziona ca e un barbat puternic si tare de caracter.Iar cireasa de pe tort consta in faptul ca odata ce devine adept a lui Bachus,nu se mai poate controla si incepe sa loveasca,razbunandu-se parca pt toata viata lui de ratat.Am vazut casnicii care au decurs exact in acest fel,desi incepusera cu prietenii exact ca cea descrisa de tine...Mai rau e ca apar copii care platesc,desi nu au nici o vina,greselile parintilor.DACA TE IUBESTI SI AI CAT DE CAT CONSIDERATIE FATA DE PERSOANA TA FUGI MANCAND PAMANTUL DE ASTFEL DE OM SI FII FARA GRIJA,VA APAREA BARBATUL PUTERNIC SI STAPAN PE EL,CARE SA TE MERITE !BAFTA!
lumimari
Postat pe 23 Iunie 2009 07:57
Recunosc, cand sunt zeci de pagini la un topic.. citesc mai mult postarile celui ce a initiat topicul pentru a urmari sirul povestii.

Voi chiar nu cititi decat prima postare??? Cum e posibil sa raspunzi in continuare..... dand cu parul sau luand in brate, dand sfaturi depasite de evenimente, cerand explicatii care s-au dat ulterior, raspunzand unei cereri URGENTE de acum 2 ani etc etc.

V-as atrage atentia ca nu mai vorbiti cu EA ci cu EL.. (ma refer la personajele din povestea topicului), dar degeaba o fac. Oricum voi cititi doar prima postare, nu?


rashela
Postat pe 23 Iunie 2009 08:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ma fac cu MAMA LUI??:((( 11 De la: Lorena26 12 August 2009 15:08
buna 5 De la: bb_89 24 Octombrie 2009 22:39
dati-mi un sfat va rogg 25 De la: ali_alina 30 Iunie 2009 23:26
daca ignori barbtul gemeni.... 2 De la: kudika_14249 14 August 2012 21:38
Cum sa scap de el? 63 De la: bl_de 28 Iulie 2009 15:26