Setari Cookie-uri

loialitate

se spune k in dragoste varsta nu conteaza...oare? care e diferenta maxima de ani dintre un barbat si o femeie la care dragostea sa poata rezista? ma refer mai ales cand femeia e mai mare ca el...poti sa te bazezi pe un barbat mai tanar ca te va iubi toata viata?cat de tanar???
audrey
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:25
Nu stiu. Eu cunosc mai multe perechi. Mai precizez ca nu traiesc in România deci exemplele au la baza o alta "gura de lume rea ;-)

ex.1: diferenta de 10 ani. Casnicia nu a tinut, deoarece el a murit anul trecut la 42 de ani :(.
ex.2: diferenta 15 de ani. casnicia tine de vreo 10 ani. Fara probleme.
ex. 3: diferenta 17 de ani. casnicia a tinut 5 ani
ex. 4: diferenta 20 de ani. relatia tine de vreo 20 de ani
ex. 5: diferenta de 5 ani între fratele meu si cumnata. Nu au probleme de nici un fel...
ex. 6: difernta de 14 ani. Casnicia tine de 2 ani.
ex. 7: diferenta de 12. Relatie de 3 ani
Orcum in spatele fiecarei relatii exista o poveste mai mult sau mai putin frumoasa, si au si ei aceleasi probleme ca ceilalti.
Aceasi nesiguranta o are si barbatul mai tînar. Si el traieste cu frica, de a fi parasit.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Septembrie 2008 00:12
Mai, nu e nimic concret! ..
degeaba zicem noi acum maxim 10 sau 50!
de ei depinde daca merge sau nu.
daca vor ei, tine!
cat? cat vor!
morticia_adams
Postat pe 30 Septembrie 2008 19:26
cred ca diferena de varsta nu conteaza...eu am 20 si am avut reatie cu un barbat de 36 care nu s-a terminat din considerente legate de varsta,ci pt ca vroia sa renunt la facultate sa plec cu el la viena...acum am o relatie cu un tip de 48,nu-si arata varsta dar oricum o are si eu ma simt bine langa el...nu stiu ca va dura dar eu n pot fi cu cineva apropiat de varsta mea
mystery83
Postat pe 1 Octombrie 2008 22:02
... Hmmm, intre mine si iubitul meu actual e o diferenta de 4 ani... adica eu sunt mai mare decat el (mi'e greu sa spun ca sunt mai batrana, prefer mai mare..). ce sa zic?! e mai matur decat mine, e mai realist, mai ponderat, poate si din cauza ca a avut o viata grea, stie ce vrea si nu se abate de la drumul sau. e un om cu coloana vertebrala, desi fratii lui sunt niste fustangii si mincinosi... poate l'a mostenit pe tatal lui, avand in vedere ca niciunu nu au un tata comun.am incredere in el cum nu am avut in nimeni, si e asa de biiiine. nu mai cunosc stress'ul. asa ca, eu cred ca depinde de om, nu de diferenta de varsta.
uitai sa specific ca eu am 27 de ani... el 23
peace

Postat pe 13 Octombrie 2008 12:31
Nu conteaza varsta sau ma rog,diferenta de varsta dintre parteneri.Totul e sa"plece de la cap" si sa nu gandesti negativ.Si ce dk e mai tanar?va ajunge si el ca tine si va vedea cum e,dk se poarta"naspa".
magda_65
Postat pe 27 Octombrie 2008 18:47
Am 21 de ani iar iubitul meu are 30 de ani, deci o diferenta de 9 ani intre noi si iti spun sincer ca sunt mai fericita ca niciodata. Raspunde tuturor nevoilor mele cu placere si promptitudine tocmai din dragostea pemcare mi-o poarta si eu fac la fel. Am avut o relatie cu un baiat de aceeasi varsta cu mine si a fost o experienta groaznik pe care nu o doresc nimanui. Totul era o minciuna si inselaciune. Deci in cazul meu diferenta de varsta e benefica.
Inca ceva. Asta nu e o regula pentru ca puteam la fel de bine sa ma inteleg cu el si daca ar fi avut 21 de ani pentru ca este un om minunat.
Deci faptul ca femeia sau barbatul e mai mare intr-o relatie nu garanteaza succesul acesteia.
buttercup_cris
Postat pe 3 Noiembrie 2008 14:25
loialitatea nu tine de varsta fiziologica ci de cea psihologica.nu tine de etate ci de moralitate!
razz
Postat pe 6 Noiembrie 2008 02:16
bravo razz super raspunsul tau.Scurt,profund si cuprinzator.
magda_65
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:52
De la: razz, la data 2008-11-06 02:16:48loialitatea nu tine de varsta fiziologica ci de cea psihologica.nu tine de etate ci de moralitate!


Jos palaria!
Alexandra09
Postat pe 13 Noiembrie 2008 22:12
DA POATE EXISTA O DIFERENTA SI DE 20 ANI NUMAI CA IUBIREA E FOC DE PAIE TINE PUTIN AN ASTFEL DE CONDITII DAR DACA E PRIETENIE POATE TINE O VIATA EU UNA AM EXPERIMENTAT SI STIU CE VB

Postat pe 1 Februarie 2009 07:45
Ca sa ai ceva cu adevarat, trebuie sa fii dispus sa pierzi acel lucru.
O relatie in care predomina frica de despartire nu se poate numii relatie.
Eu merg pe ideea ca atunci cand nu te mai intelegi cu partenerul, cand nu mai exista incredere, e mai bine sa te desparti.
my_melody
Postat pe 1 Februarie 2009 09:04
Eu am o relatie cu cineva mai mare cu vreo 10 ani decat mine ... Recunosc k relatia nu merge k pe roze. Ne iubim insa avem probleme la capitolul comunicare. important e ca ne iubim si vom incerca sa rezolvam lucrurile . in rest e ok. sunt de parere ca o relatie poate exista daca exista si iubire.
lavinia_gabryela
Postat pe 1 Iunie 2009 06:19
loiala sunt si loiala voi muri
kolonics_ing
Postat pe 27 Iunie 2009 21:26
De la: audrey, la data 2008-09-28 23:25:11se spune k in dragoste varsta nu conteaza...oare? care e diferenta maxima de ani dintre un barbat si o femeie la care dragostea sa poata rezista? ma refer mai ales cand femeia e mai mare ca el...poti sa te bazezi pe un barbat mai tanar ca te va iubi toata viata?cat de tanar???

NU. Am constatat pe propria piele. Si acum imi pare rau ca m-am maritat cu un barbat mai tanar decat mine. Imi pare rau ca m-am maritat punct.
Deci oricine ce ar zice, pina la urma isi va gasi una mai tanara, sau de aceeasi varsta cu el.
lonely_soul
Postat pe 27 Iunie 2009 21:45
Atunci cand iubim ne indragostim in primul rand de sufletul persoanei de langa noi, de modul in care ne priveste, in care ne zambeste, de felul in care ne vorbeste, de modul in care ne face sa ne simtim. Ne indragostim de sclipirea din ochii acelei fiinte iubite, de rasetul care ne umple viata si sufletul de bucurie, ne indragostim de tot ce inseamna acea persoana.

In Geneva lui Calvin - secolul XVI - era ilegal ca o casatorie sa fie oficiata daca diferenta de varsta era mai mare de 10 ani. Unul dintre motive era disproportia relatiilor de putere. Sotia tanara era asimilata unui ornament.

Si psihologii sustin ca diferenta admisa este de 10 ani. Dar, important este mediul in care au trait partenerii pana s-au cunoscut, valorile care le au fiecare si care nu trebuie sa fie diametral opuse. Pentru cel mai in varsta e important sa nu se simta epuizat, lipsit de multe lucruri pe care le poate oferi partenerului.

Daca intr-o relatie cei doi parteneri sunt diferiti, ca si conceptii, idealuri, hobby-uri, acea relatie nu va rezista prea mult. Daca vorbim de dragoste, orice diferente apar estompate in ochii subiectilor, de unde si "dragostea oarba", insa societatea le observa. Si poate ca, si ei le vor observa atunci cand sentimentul va disparea.
Aphrodite
Postat pe 25 Septembrie 2009 21:16
diferenta de virsta chiar nu cred ca e importanta intr-o iubire adevarata ! sufletul nu are virsta si nu face riduri! Intelugenta, inima, gindurile, sarutarile si imbratisarile nu tin cont de virsta partenerilor atunci cind iubirea isi face loc in ambele suflete !
Aproape_eu
Postat pe 14 Noiembrie 2009 16:17
in cazul meu a fost asa:
- prima relatie (mai degraba de amicitie, pt k eram 2 copii) a durat 8 luni cu un baiat cu 2ani si 4 luni mai mare ca mine(eu 15, el 17)-ne-am despartit caci a trebuit sa merg in alt oras la liceu; :sml-love0087
- a doua relatie a durat 2 ani, cu un tip mai mare k mine cu 7 ani si 4 luni (eu 16-el 23)
- a 3-a relatie a durat 4 ani cu un tip cu 10 ani mai mare k mine( eu aveam 18 el 28)
- a urmat o foarte scurta relatie de 2 luni cu un tip mai mic decat mine (eu eram cu 2 ani si 4 luni mai mare ca el, eu aveam 23, el 21)
- ultima relatie, e de fapt e cea dintai (cu acelasi tip cu 2 ani mai in varsta, dar dupa multi ani, si acum e o relatie adevarata, pt k deja avem un an de relatie, in care am locuit impreuna -in alta tara- (si aici ma refer la faptul k fara interventii ale parintilor sau alte neamuri sau prieteni, ceea ce conteaza enorm) si totul e ok, si parca din ce in ce mai bine...acum facem planurile de nunta pentru anul viitor ;)


PS: ceea ce e interesant, e faptul k eu fiind in zodia Gemeni, am avut prieteni mai mari ca mine Varsatori, iar cel mai mic ca mine a fost Balanta. toate 3 zodiile sunt semne de aer, si sunt f compatibile intre ele.


On Topic: LOIALA am fost doar cu iubitul meu actual (si primul in acelasi timp), si cand spun loiala, ma refer loiala cu sufletul, nu doar cu trupul...si eu cred, k atunci cand iubesti cu tot sufletul atunci poti fi si loiala, iar daca dragostea celuilalt iti umple sufletul, nu mai e loc pt nimeni si nimic.
anaraoul
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zodia rac 12 De la: pisicuta_trista 14 Octombrie 2009 20:54
sa-l iubesc, sa nu-l iubesc... 16 De la: copacelul 2 Mai 2009 17:12
de ce n-am si eu noroc in dragoste 3 De la: ina_clau 26 Mai 2009 16:03
ciudat dar........... 16 De la: kalevalla 18 Februarie 2009 02:28
de ce aproape toti barbatii se poarta ca si copii ? 19 De la: blue07scorpion 24 Mai 2009 23:59