Setari Cookie-uri

Sa fiu sau nu cu el???

Buna.sunt noua pe aici dar am tot citit mesajele voastre pe diferite teme.Am si eu o problema si m-am gandit sa scriu aici in speranta ca voi gasi vreun rsp,sfat.L-am cunoscut pe M. acum 1 an,a fost °dragoste la prima vedere°.Ne-am placut de la inceput si pana la urma am fost impreuna.Totul a fost bine pana acum 1 luna knd el mi-a spus k este insurat si n-a vrut sa-mi zik d frik s nu ne desp.El este musulman si a fost obligat sa se insoare cu o femeie pe kre nu o iubeste.Ei doi cik ar avea o familie dar totul se plateste jumate-jumate fiekre cu treburile lui.El vine knd vrea aks pleak knd vrea,sunt nopti la rand in kre nu doarme aks si zile in kre ei doi nici nu-si vorbesc.El mi-a spus k s-ar desparti de ea si maine dar au un baiat de o luna impreuna si parintii lui nu sunt de acord k ei sa se desparta mergand pe premiza cum ti-e scris asa traiesti si ca, chiar dk n-o iubeste acum,cu timpul va invata s-o iubeasca.Ei practic sunt °colegi de camera° n-au mai avut relatii sexuale de knd a ramas ea gravida....si nici makr nu dorm impreuna.El sta tot timpul plekt si vine aks noaptea foarte tarziu knd ea eventual doarme si pleak dimineata si tot asa.El mi-a propus sa fim impreuna pana cand face copilul un an ca atunci poate sa se desparta de ea, ca el ii i-a copilul chestie kre n-o poate face acum deoarece copilul este prea mic.Nu stiu ce sa fac....eu tin la el,el tine la mine,ne dorim sa avem un viitor impreuna dar cu toate astea gandul k sunt amanta si k ii fc rau acelei femei fara s vreau ma da inapoi...Ce s fac?voi c ati face?
denisag
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:11
Ti-a propus sa fi cu el pana face colpilul 1 an?...ca sa il ia atunci de la mama lui? si tu esti de acord? ce fel de om ii ia copilul mamei? e o mama denaturata? cu ce a gresit tipa respectiva? si daca ia copilul ce va face cu el? o sa il cresti tu?
hai sa iti spun ce cred eu/
cred k tipul are nevoie de f.... si te-a gasit pe tine....ca deh in timpul sarcinii mama nu prea poate sa presteze....i-a placut de tine ....i-a placut ca te poate manipula ....si incerca sa mai faca asta in continuare. tu il vei lasa? eu zic sa deschizi ochii. daca ii faci si tu un copil si apoi el gaseste pe alta si cand nasti si face copilul 1 an vine si ti-l ia? copilasul tau pe care l-ai purtat in pantece 9 luni si pe care te chinui sa il faci mare....pt care te ingrijorezi in fiecare zi la fiecare sughit iti e frica sa nu se inece....pt care ti-ai da viata.
eu cred ca esti prea buna ca sa faci asta....si ai sa iti dai seama ce vrea acest barbat
si inca ceva....daca nu o iubea de ce a mai facut un copil cu ea in timpul in care el avea o relatie cu tine....o relatie pe care a tinut-o in minciuna.
poate k nu ai stiut ....dar acum stii k e insurat si are un copil.
esti in stare sa mai traiesti in minciuna?
axyalexya
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:39
iar el a fost obligat sa se insoare cu ea si ii i-a copilul k asa este la ei, la musulmani.Dar asta nu inseamna k ea nu-si poate vedea copilul sau cv d genul asta
denisag
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:52
hai k ma bag shi io acuma in discutie!
la ce-i ajuta mamei respective sa-l vada din cand in cand pe copil????? ia pune-te in locul ei! ti-ar placea sa treci printr-un astfel de cosmar? nu prea cred! ce vina poarta sotia lui k ai aparut tu in viatza lui? la ei sunt niste traditii shi legi f aspre care cer sa fie respectate! dc el divorteaza, ea o sa piarda copilul! dc el nu s a casatorit din dragoste, crezi k ea a facut-o din dragoste? asha e treditia la ei. iar faptul k acum au un copil.... tu esti o amenintare pt proaspata mamica. pune-te in locul ei.... shi trezeste-te!!!!
ar fi tb sa te trezesti in momentul in care ai fi aflat k e casatorit! mai ales k are un bebe!

nu reusesc sa inteleg niciodata astfel de persoane...

msai ales k scriu aici pe forum pt ce?!

cautai o sustinere?! eu una nu te sustin deloc! nu-s de acord cu dorinta ta de a fi cu acest barbat, mai ales cu luatul copilului de la mama! n-ai fost mama k sa-ti inchipui macar pe jumatate ce poti simti in astfel de situatii! uneori egoismul unora este ceva de speriat! shi crezi k faptul k ea shi-ar vedea copilu asha cand vrea muschiul lui .... crezi k iti va mai micsora sentimentul de vinovatie? ai putea trai cu gandul k ai lipsit o mama de copilul ei shi un copil de mama lui?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:26
sorry pt unele incoerente, dar m-am enervat la culme....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:27
De la: just_because, la data 2008-09-29 17:26:09hai k ma bag shi io acuma in discutie!
la ce-i ajuta mamei respective sa-l vada din cand in cand pe copil????? ia pune-te in locul ei! ti-ar placea sa treci printr-un astfel de cosmar? nu prea cred! ce vina poarta sotia lui k ai aparut tu in viatza lui? la ei sunt niste traditii shi legi f aspre care cer sa fie respectate! dc el divorteaza, ea o sa piarda copilul! dc el nu s a casatorit din dragoste, crezi k ea a facut-o din dragoste? asha e treditia la ei. iar faptul k acum au un copil.... tu esti o amenintare pt proaspata mamica. pune-te in locul ei.... shi trezeste-te!!!!
ar fi tb sa te trezesti in momentul in care ai fi aflat k e casatorit! mai ales k are un bebe!

nu reusesc sa inteleg niciodata astfel de persoane...

msai ales k scriu aici pe forum pt ce?!

cautai o sustinere?! eu una nu te sustin deloc! nu-s de acord cu dorinta ta de a fi cu acest barbat, mai ales cu luatul copilului de la mama! n-ai fost mama k sa-ti inchipui macar pe jumatate ce poti simti in astfel de situatii! uneori egoismul unora este ceva de speriat! shi crezi k faptul k ea shi-ar vedea copilu asha cand vrea muschiul lui .... crezi k iti va mai micsora sentimentul de vinovatie? ai putea trai cu gandul k ai lipsit o mama de copilul ei shi un copil de mama lui?



Tocmai asta am zis si eu.Chestia asta ma tine pe loc si e mai sus dekt sent kre le am fata de el.Nu e vb d Ea kt d acel copil...
denisag
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:32
Just because nu vroiam o sustinere vroiam doar o parere atat.Nu caut compatimire,nu fc pe victima, vroiam s aud doar cateva pareri
denisag
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:38
Draga mea, din punctul meu de vedere tot ceea ce trebuie sa conteze in aceasta situatie este faptul ca exista o femeie fara vina (este sotia lui vinovata cu ceva ca asa sunt legile la ei??) si care e posibil sa isi piarda copilul din cauza ca al ei SOT s-a indragostit de o alta.... Cu ce drept sa te bagi in asemenea situatie??? Ca il iubesti? Si mama respectiva isi iubeste copilul... Ai putea sa cresti copilul alteia fara nici un resentiment, ca si cum ar fi al tau? Dar acel copil cum crezi ca te va privi peste cativa ani???
Sfatul meu: iesi cat mai repede din treaba asta si lasa-l in pace pe respectivul. Daca el nu mai vrea sa stea cu sotia lui sa isi rezolve problemele de unul singur si sa se intoarca la tine atunci cand le-a rezolvat. Dar nu trebuie sa porti tu o vina pe care nu ai de ce sa o ai.
Sau respectivul a prins o ramura de care sa se agate si e mult mai comod sa renunte acum cand il asteapta cineva cu bratele deschise?
Eu cred ca un barbat (cap de familie) ar trebui sa isi insuseasca atributiile pe care le are si sa se comporte ca atare, nu sa fuga...
Decizia ta daca vrei sa ai alaturi un asemenea specimen...
Deuttza
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:49
De la: denisag, la data 2008-09-29 17:38:51Just because nu vroiam o sustinere vroiam doar o parere atat.Nu caut compatimire,nu fc pe victima, vroiam s aud doar cateva pareri



pai io ti-am zis parerea mea! ai grija sa nu faci ceva care mai tz sa se rasfranga asupra ta! asta ar fi sfatul pe care nu cred k nu l-ai considera de bun simt...

shi-mi pare rau k m-am lasat dusa de val... dar sincer nu m-am putut abtine, pt k la mijloc e vb de o mama shi un bebe!

take care!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Septembrie 2008 18:02
fugi cit poti de tare fara sa privesti inapoi!el este musulman......tu esti crestina nu? nu o sa fi acceptata de familia lui decit daca te convertesti altfel nu esti de a lor!poate o sa dea vina pe familie ca nu poate divorta si o sa fi a doua nevasta!asta iti doresti? si cum poti accepta ca sa desparti o mama de copilul ei?e inuman indiferent de religie!asa vezi tu o viata?sa iti construiesti fericirea pe lacrilile unei mame ?..................fugi si lasa copilul sa traiasca linga parintii lui chiar daca tatal este iresponsabil! femeia aia nu a gresit cu nimic si nici bebelusul!eu am doi copii dar as face crima pentru ei!

Postat pe 29 Septembrie 2008 18:06
,,L-am cunoscut pe M. acum 1 an,a fost °dragoste la prima vedere°.Ne-am placut de la inceput si pana la urma am fost impreuna''.....dar nu am avut relatii sexuale cu el .....

Trecand peste randurile de mai sus intrebarea mea este ce se va intampla cu,copilul dupa ce il va lua de la mama lui ....il cresteti impreuna sau il trimite la parintii lui ?

Si daca il trimite la parintii lui ce rost are sa ia copilul de langa mama lui ?

iris_4_ever
Postat pe 29 Septembrie 2008 18:12
Salam aleikum!

Pai dk îsi permite finantziar, poate sa aiba pîna la patru sotii.Nu-si permite?
Eu n vd kr este probl y?
De ce sa divorteze, ca-i pakt pentru copii si de familie.
Mergeti în strainatate,in tara lui, ca doar sper de n-o rmâna tt viatza in românia, acolo are voie sa aibe 4 neveste. Cresc copii impreuna- o mare si frumoasa familie. Peisaje frumoase ca in 1001 de nopti....


Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Septembrie 2008 18:52
Si daca il trimite la parintii lui ce rost are sa ia copilul de langa mama lui ?

Asa se cam face:( Mi-e lene sa caut siteul unde sunt cautati numai copii care sunt rapiti de tata si tinuti ascuns în diferite tari arabe (turcia...)....de nu-i mai vede mama niciodata. daca cunosti cartea lui betty mahmoody-nu este o fictiune si din pacate nici o întimplare unica.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Septembrie 2008 19:01
De la: bestdevilinside, la data 2008-09-29 19:01:31Si daca il trimite la parintii lui ce rost are sa ia copilul de langa mama lui ?

Asa se cam face:( Mi-e lene sa caut siteul unde sunt cautati numai copii care sunt rapiti de tata si tinuti ascuns în diferite tari arabe (turcia...)....de nu-i mai vede mama niciodata. daca cunosti cartea lui betty mahmoody-nu este o fictiune si din pacate nici o întimplare unica.


Bun , de aici vine intrebarea logica pentru autoarea subiectului : cum poti iubi un barbat care este capabil de o asemenea magarie ?
iris_4_ever
Postat pe 29 Septembrie 2008 19:04
Eu nu stiu :( cum se poate iubi un asemenea individ, care are asemenea idei.

O fi dragostea oarba fara limite etc. NEstiinta....?Naivitate?
Cred ca la atîta naivitae si impertinenta îmi lipsesc cuvintele în romana.


Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Septembrie 2008 19:13
Mai ,nu ma intelegeti gresit ,eu-s de partea dragostei dar chiar sa ajungem sa sacrificam pe altarul dragostei atatea mi se pare jenant.

Pana mea , sunt atatea chestii care nu se pupa intre ele in toata povestea fetei ....sunt convinsa ca daca eu iau povestea ei si deschid un alt topic in care sa postez aceleasi tampenii dar sub alta forma prima care ar sari si ar spune ca tipul minte cu nerusinare ar fi autoarea.....nici macar nu-s pusa pe analizat acum
iris_4_ever
Postat pe 29 Septembrie 2008 19:18
Mey am avut si eu un prieten musulman kare era casatorit cu vara lui de 17 ani si aveau 2 copii....nu cred ca o iubea...nu stiu daca o iubea ....dar cred k niciodata nu i-ar da prin cap sa ii ia cei 2 copii....asta pt k era un om bun.
Tipu asta vrea sa iti puna tie copilul in brate sa il cresti.
Ok sa ziceam ca va casatoriti....te lasa si constiinta sa iei copilul de langa mama lui. Apoi va casatoriti. Bun .... banuiesc ca ai vrea si tu un copil.....te apuci de treaba.....si bufff vine mandrul tau si iti zice ca vrea sa divorteze.....si iti ia copilul.
Lasa faptul k te inseala el.....dar mai are si tupeul sa iti ia copilul.
Dupa ce ca el e un porc si un bigam?
Ti se pare normal?
Si cat despre culcatul cu el.....nu conteaza daca te-ai culcat cu el sau nu.....conteaza ca inca esti cu el dupa ce ai aflat ca e insurat!!!!
Intelegi?
ASTA E CEL MAI GRAV LUCRU CA TU INCA STAI SI TE GANDESTI!!!!
axyalexya
Postat pe 30 Septembrie 2008 17:00
Denisaq, cati ani ai? Cum poate sa-ti treaca prin minte ca un astfel de om te iubeste? Judecand dupa modul cum se poarta, nu e decat un nemernic! Tu ce naiba poti sa iubesti la el? Nu inteleg in ruptul capului! Sa spunem ca nu te gandesti la sotia si la copilul lui, dar la tine te gandesti? Chiar esti atat de naiva, sa crezi ca te va face fericita?! Trezeste-te, mai fato!
darksukkubus69
Postat pe 30 Septembrie 2008 22:14
el e musulman de unde e musulman strain sau din romania te sfatuiesc cum toate celelalte fete sa-ti revii din somnul profund de dragoste si sa revii cu picioarele pe pamant k nu sa terminat lumea la musulmanidak era far sotie si copil poate ca aveai o sansa sa fiti in preuna dar asa tu esti pe post de amanta langa el si tu crezi ca va divorta vreodata eu nu prea cred ca dak vroia sa divorteze o facea de pe acum si mai gandeste la copil ca el e nevinovat vrei sa plateasca ptr greselile parintilor lasa-l sa creasca langa parintii lui ptr ca cum ti-a zis lui ca la 1an cand face fiul lui ca il ia la el atunci ce faci il vei creste tu copilul va creste si vrea sa-si vada mama chiar daca tatal lui nu mai e cu ea si atunci iti va reprosa ca te-ai bagat intre ei si k ia-i despartit copilul creste gandeste-te la tine si la binele tau sunt barbati pe lume te impiedici de ei si poate mult mai buni ca musulmanu

Postat pe 7 Octombrie 2008 11:58
aoleu fato...faptul ca vrea sa ii ia copilu nu are nimik dea face cu treaba ca el e musulman...fi atenta...prietenul meu e musulman, avem un copil impreuna care are 1 an jumate. Eu sunt in anglia, el e in dubai, dar nu mia zis niciodata ..mai vin sa iti iau copilul....si nici nu se gandeste la asta, prietenul tau, vrea doar sa iti puna un copil in carca, gandestete cum au zis si fetele...cum teai simti daca vati casatori veti avea un copil, si pe urma te va parasi si pe tine si iti va lua copilu...
scuze de ortografie...
poope fetelor...iubitiva mult
yohana_maria
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:50
asa si tu chiar l ai crezut la faza asta nu i asa/?el saracul de el a fost fortat sa se insoare si sa se culce cu sotia pe care o uraste foarte tare dar te iubeste pe tine...e extrem de patetic.ce o sa faci cu un musulman?hai sa ti spun eu....in cel mai fericit caz va divorta si se va casatori cu tine....si apoi vei sta cu forta in casa si nu vei avea dreptul la libertate si el va mai avea o amanta pe langa tine careia ii va turna gogosi asa cum iti toarna tie acum.ce naiba?chiar nu esti in stare sa gasesti un barbat neisurat si care sa nu fie musulman?asa tare te a lovit dragostea incat nu mai esti capabila sa fii femeie?
imi pare rau ca ti am scris asa de dur dar altfel nu se poate ca sa intelegi si tu ceva din ce se intampla de fapt in jurul tau.
elisa_me
Postat pe 29 Noiembrie 2008 21:16
cum sunt colegi de camera dak are copil de o luna si voi sunteti de un an impreuna?
moneycaprice
Postat pe 30 Ianuarie 2009 08:17
prea dur fetelor...dak vb asa "urat" sau dur nu cred k se va rezolva nimik adik nu cred k va intelege fff multe dak toata lumea da cu piatra!!!
draga ar trebuii sa intelegi k legile la musulmani sunt fff aspre sa presupunem k e asa cum iti zice omu, nu isi iubeste nevasta, nu se inteleg sunt numai colegi etc. intr-un fel il inteleg la partea cu copilu pt k la ei e o mare mandrie sa ai copii mai ales baieti si avortul este fff aspru opedepsit nici nu stiu dak se concepe asa ceva...dar gandestete in primul rand la tine, nu stiu dak vei fi vreodata acceptata de familia lui, vei fi capabila sa-i cresti copilul alteia?? vei avea puterea sa treci peste toate prejudecatile,vei mai putea avea incredere in el stiind ce ia facut celeilalte femei?? sunt multe intrebari la care trebuie sa gasesti raspuns...si pt celelalte fete eu nu sunt de acord k sotia lui sa ramana alaturi de el...pt ce??? k sa duca o viata chinuita si sa-i fie sluga?? el ar putea sa-i lase copilul si sa-si vada de golanit mai departe....
bruneagra25
Postat pe 30 Ianuarie 2009 08:38
buna denisa! ti-am citit povestea si am citit si unele comentariile,chiar daca unele ti se par rautacioase si te dor in mare parte au dreptate,nu te judeca nimeni,nu trebuie sa te judece cineva,toti cei de aici iti dau un sfat iar tu daca vrei sa intelegi si sa-l iei in considerare este alegerea ta.am sa-mi spun si eu parerea cu toate ca nu difera f mult de celelalte pareri...parerea mea este ca tu esti cea care poate face ceva,poti pune punct relatiei dintre tine si el,el este musulman,tu daca te vezi in viitor cu el va trebui sa te vezi la fel ca el,convertita la religia lui,pt ca asa este traditia la ei...te-ai gandit vre-o data ca daca ar fi sa treci la religia lui,te va lua de sotie si te vei duce la el in tara,te va minti ca s-a despartit de sotia lui asa cum te-a mintit ca nu este insurat si acolo vei descoperi ca este inca insurat ce ai face?am in familie un astfel de caz si iti spun ca nu este asa usor precum poate ti se pare tie,asta era parera cu privire al el care este musulman....cu privire la copil,gandeste-te!da,la ei barbatii au voie sa-i ia copii mamei dar crezi ca este bine?nu este femeia aia vinovata cu nimic ca parintii lor i-au casatorit doar pt ca asa este traditia....eu sunt sigura ca te gandesti la sufletelul ala nevinovat dar nu rezolvi nimic daca el ii ia dupa un an de la mama si il creste cu tine,nu de tine are nevoie copilul ci de mama lui si invers,femeia aia de copilul ei....gandeste-te bine si nu continua pentru un an relatia asta asa cum el ti-a propus,eu in locul tau i-as propune sa stea anul asta cu sotia lui si copilul si dupa un an sa vorbiti iar atunci vei vedea ce face...eu cred ca daca ar accepta propunerea ta in acest an te va uita pt k se va atasa de copil si de sotie si te va uita pe tine...nu-ti irosi un an din viata pt el.sper ca nu am fost rautacioasa,mult succes sa faci alegerea corecta!si asteptam sa ne spui ce ai facut!
angel_05
Postat pe 30 Ianuarie 2009 10:00
Buna, crede-ma ca dak nu as fi incercata de viata asta nu ti-as raspunde.Uite ce as face eu in locul tau, din suflet iti spun si cit se poate de sincer. Dak vreti sa reusiti sa va lamuriti vrerea si sentimentele asa sa fie, din acest moment (miine, poimiine, ales de voi) nu va mai vedeti pina ce face copilul un an si el se poate desparti legal. Dak dupa aceasta perioada de tinut legatura doar firav prin telefon cel mult odata pe saptamina la capatul timpului scurs va veti lamuri sigurrr % .Numai asa va puteti lamuri si hotari ca nu dati gres si ca nu raniti pe nimeni .Dar atentie nu incalcati regulamentul si va garantez ca se va alege ceea ce trebuie sa fie si fara sa va atrageti de partea voastra alte rele. Regula sa fie sa nu va vedeti, sa tineti legatura doar telefonic destul de rara dak se poate delok, iar el sa nu se mai atinga de aceea cu care a fost "obligat"sa se casatoreasca.Va doresc succes.
lizi_preda
Postat pe 30 Ianuarie 2009 10:40
to be or not to be




vezi tu ........esti majora
portitza_Maria
Postat pe 30 Ianuarie 2009 10:42
renunta la relatia asta pana nu e prea tarziu,o sa pierzi niste ani degeaba cu omul asta,si e pacat . te pop ai grija de tine.
yna_cris22
Postat pe 1 Februarie 2009 15:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
si eu am nevoie de un sfat... 12 De la: danutza888 27 Februarie 2011 17:55
Sa raman cu sotul meu sau sa incerc o noua relatie? 16 De la: nikky_summer_2008 30 Iunie 2009 13:17
Credeti in fidelitate? 254 De la: blue07scorpion 6 Iulie 2009 14:33
nu ma mai vrea in viata lui...de ce?va rog ajutati-ma!!:( 47 De la: alyn27 6 Iunie 2010 12:38
oare ma iubeste? 30 De la: Kamitzu_15 6 Februarie 2011 21:10