Setari Cookie-uri

asta e iubire?!?

am cunoscut un tip in noiembrie, anul trecut... culmea, eram colegi de facultate dar pana atunci nu-l mai vazusem in viata mea(nu avusesem cursuri comune)
Insa el mi-a zis k ma stie de mai bine de un an… ma mai vazuse prin curtea facultatii. In ziua aia a venit la mine si m-a intrebat dc l-as putea ajuta din cand in cand cu niste cursuri si mi-a cerut numarul de telefon. I l-am dat. i-am data poi si ID-ul de messenger iar discutiile colegiale s-au transformat in discutii amicale k apoi sa incepem sa iesim impreuna. Din februarie au inceput intalnirile noastre si tot de atunci il vedeam rar… cam o data la una sau 2 saptamani… nu prea ma deranja, fiind la inceput. Lucrurile au inceput sa devina mai serioase si a inceput sa ma deranjeze absenta lui din viata mea… imi doream mai mult de la el… nu doar vorbe dulci la telefon si imbratisari si saruturi pe fuga…
De fiecare data mi-a invocat serviciul solicitant, plecarile pe mare etc.etc…. L-am inteles o perioada dupa care am inceput sa ma intreb cand o sa ma inteleg si pe mine. Nu i-am reprosat niciodata k are serviciul pe care il are insa ma deranja faptul k dc era sa plece acasa(in capatul celalalt de tara) pleca in toiul noptii, cand avea vreun prieten nevoie de el imediat se implica… tot ce era legat de prieteni sau rude era prioritar… Sunt constienta k sangele apa nu se face iar cu prietenii se stie de aproape o viata insa ce-i ofera familia si prietenii nu-i poate oferi iubita si viceversa. Oamenii nu sunt substituibili. Am mai mers si pe principiul k ne despart 50 de km care probabil nu sunt asa usor de parcurs cand vii obosit de la munca… nici nu am mai stiu ce scuze sa ii gasesc…
Acum nici nu mai stiu ce sa cred despre el… imi zice k sunt speciala, k sunt exact ceea ce ii trebuie, k ii e greu sa renunte la mine…
A fost plecat vreo 3 sapt din tara din cauza serviciului si mereu imi zicea k ii e dor de mine, k o sa vina si zilele noastre, k ii pare rau k nu e mai mult cu mine… dar dupa ce a revenit in tara a luat in discutie despartirea fiindk “nu e corect fata de mine, k stie k ma face sa sufar si e ultimul lucru pe care doreste sa-l faca”. S-a mai pus problema gasirii unei solutii… insa dc el, cel care are programul aglomerat, nu gaseste o solutie astfel incat sa ma pot strecura si eu in timpul lui, eu ce putere am?
i-am zis de atatea ori k dc doreste sa plece din relatia asta eu nu-i stau in cale, k dc e de parere k nu insemn nimic pt el sau dc exista altcineva in viata lui, sa-mi zica fiindk n-o sa-I stau in calea fericirii insa continua sa-mi zica acelasi lucru…
asta e iubire???
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 29 Septembrie 2008 20:44
uffff...iar relatii la distanta, complicate si automat lipsite de fericire. nu am sa inteleg niciodata oamenii care isi aleg astfel de cai in viata. daca voi ati avut o astfel de ralatie inseamna ca ti-ar fi oarecum usor sa pui punct. lasa-l sa stea cu prietenii lui, cu familia lui. daca nu a stiut sa iti faca si tie un loc in viata lui atunci chiar nu se mai merita efortul de a-l intelege. e dureros sa stii ca ai pe cinva care iti confirma faptul ca tine al tine, ca te iubeste dar nu iti ofera si ocazia sa iti demonstreze.....nu iti permite sa te bucuri de aceste sentimente daca ele exista cu adevarat. daca te-ar fi iubit, si-ar fi facut timp sa sta cu tine pt ca asta inseaman sa iubesti....sa arati ca iubesti. dragoste prin telefon, mess si alte mijloace electronice nu prea ung sufletul!
bangla_soul
Postat pe 2 Octombrie 2008 01:22
eu cred ca are pe alta. Distanta nu e 50 KM. Eu am avut o relatie la distanta ... erau 250 de km. Ne vedeam in f care week end.
dafffne
Postat pe 2 Octombrie 2008 01:27
De la: bangla_soul, la data 2008-10-02 01:22:44uffff...iar relatii la distanta, complicate si automat lipsite de fericire. nu am sa inteleg niciodata oamenii care isi aleg astfel de cai in viata. daca voi ati avut o astfel de ralatie inseamna ca ti-ar fi oarecum usor sa pui punct. lasa-l sa stea cu prietenii lui, cu familia lui. daca nu a stiut sa iti faca si tie un loc in viata lui atunci chiar nu se mai merita efortul de a-l intelege. e dureros sa stii ca ai pe cinva care iti confirma faptul ca tine al tine, ca te iubeste dar nu iti ofera si ocazia sa iti demonstreze.....nu iti permite sa te bucuri de aceste sentimente daca ele exista cu adevarat. daca te-ar fi iubit, si-ar fi facut timp sa sta cu tine pt ca asta inseaman sa iubesti....sa arati ca iubesti. dragoste prin telefon, mess si alte mijloace electronice nu prea ung sufletul!

sincer. nu ma asteptam sa fie o relatie la distanta nu m-as fi implicat din start pt ca nu cred in ele... si uite k totusi, de ce mi-a fost frica nu am scapat ... in momentul de fata niciunul nu vrea sa spuna "de maine nu ne mai vedem" dar e clar k nu evoluam ci ne indepartam unul de celalalt... e trist iar eu sunt si mai trista fiindca mi-as fi dorit sa se termine altfel(am o idee fixa k daca e sa fie sfarsit, macar sa fie mai dramatic)... insa o sa-mi revin(sau macar asa sper)... multumesc pt raspuns
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:25
draga mea aceasta iubire exista pentru k mai vrei tu sa existe...stiu been there.done that...de fapt ce sa mai zic k si eu tin de o relatie kre e km terminata,dar nu vreau eu sa cred asta....nu iti zic sa o termini,k nici eu nu prea pot...si sincer nici nu vreau....doar trebuie sa te gandesti bine dak asta vrei in continuare....pentru k iti zic eu,indiferent de ce ii vei zice sau de ce vei face nik nu se va schimba...ai grija de u si gandeste-te bine ce vrei!!
ancadecember
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:36
De la: ancadecember, la data 2008-10-02 17:36:45draga mea aceasta iubire exista pentru k mai vrei tu sa existe...stiu been there.done that...de fapt ce sa mai zic k si eu tin de o relatie kre e km terminata,dar nu vreau eu sa cred asta....nu iti zic sa o termini,k nici eu nu prea pot...si sincer nici nu vreau....doar trebuie sa te gandesti bine dak asta vrei in continuare....pentru k iti zic eu,indiferent de ce ii vei zice sau de ce vei face nik nu se va schimba...ai grija de u si gandeste-te bine ce vrei!!

nici eu nu o numesc iubire...pt k iubirea e altfel in mintea mea... iubirea se naste in timp... timp in care iti cunosti partenerul si te reindragostesti de el la fiecare intalnire
in cazul nostru, nu pot zice k ne cunoastem, insa ne simtim unul pe celalalt si dc poate nu stim dc ii e bine celuilalt, in mod sigur stim cand e ceva in neregula cu el
sunt constienta k relatia asta nu o sa duca la nimic bun in viitorul apropiat si totusi, nu pot renunta... nu stiu sa pierd, mai ales cand e vorba de cineva drag...
si uite asa, eu astept sa ia el o decizie(motivand e e "barbatul" in relatia asta) si el asteapta sa decid eu(motivand k poate vad lucrurile mai clar decat el)...
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 2 Octombrie 2008 18:13
Draga mea... asta nu e iubire ! Cand iubesti iubesti si gata. Nu exista distante, oprelisti, motive. Clar nu e iubire! Asa ca nu spera in ce nu e si cauta-ti norocul in alta parte...
dancombi
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:18
De la: dancombi, la data 2008-10-29 11:18:52Draga mea... asta nu e iubire ! Cand iubesti iubesti si gata. Nu exista distante, oprelisti, motive. Clar nu e iubire! Asa ca nu spera in ce nu e si cauta-ti norocul in alta parte...



'' Clar nu e iubire! Asa ca nu spera in ce nu e si cauta-ti norocul in alta parte!!!''

agoldfish
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:58
Nu i mai cauta scuze.Daca vrea sa fie cu tine, isi face timp.Ceea ce trebuie sa ti dea de inteles ca s a terminat, e ca CHIAR EL a adus in descutie despartirea.Fa un test: zi i ca ok, esti de acord sa va despratiti.Vezi daca se zbate sa te opreasca.Eu cred ca va zice ca ti "respecta decizia". E dureros, dar mai bine stii exact cum stau lucrurile ca sa poti sa ti vezi de viata ta.
sabinamori
Postat pe 2 Noiembrie 2008 14:11
evident,subscriu...cand iubesti pe cineva nu exista obstacole prea mari,nici macar distanta!dak te-ar fi iubit ar fi venit in fiecare week-end la tn dupa cum spunea cineva mai devreme.unii oameni sunt cam patetici in cautarea lor de pretexte si tertipuri in a face fata unor astfel de probleme.dar mai rau este ca ei prin asta dau sperante desarte celeilalte persoane,cand este atat de simplu si fara dureri de cap sa spuna adevarul.1000 de vorbe nu valoreaza nimik,faptele vorbesc!
asta nu este iubire din partea lui..iar din partea ta este prea multa.sfatul meu ar fi sa pui capat relatiei si sa cauti ceva mai bun pentru tine.
razz
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:48
sincer nu stiu ce sa iti spun.am avut si eu o relatie in genu asta. a durat chir 3 ani.poate ca afost iubire din partea lui dar frica de implicare.poate asta e si in cazul tau.si poate pt tine a devenit o obsesie persoana li.incearca sa privesti viata obiectiv si ia o decizie. oricare ar fi sa fi mandra de ea. pt ca ai facut si u ceva referitor la relatia asta aiavut un cuv d spus!!!!
joulique
Postat pe 30 Noiembrie 2008 05:32
sincer eu cred ca este iubire.eu am avut o relatye timp de 1 an dupa care am plecat in spania iar iubitul meu ramanand in romania.al este vecin cu mine dar niciodata nu neam inselat desi eu puteam al insel pt ca el nu cunostea pe nimeni in spania dar nu lam inselat acelas lucru pot spune si de el ca nu ma inselat niciodata pt ca sora mea imi spunea mereu ca sta mai tot timpu in casa.am continuat relatya la distanta timp de 7 luni dupa care iam spus ca nu mai am de gand sa ma intorc in romania doar pt a nul face sa sufere la mintyt ca nul mai iubesc desi il iubeam enorm de mult,am plans un an de zile pt cal iubeam dar pana la urma lam uitat,se spune ca ochii nevazuty se uita dar eu nu pot sp acelas lucru succes

Postat pe 3 Ianuarie 2009 13:58
De la: agoldfish, la data 2008-10-29 21:58:40
De la: dancombi, la data 2008-10-29 11:18:52Draga mea... asta nu e iubire ! Cand iubesti iubesti si gata. Nu exista distante, oprelisti, motive. Clar nu e iubire! Asa ca nu spera in ce nu e si cauta-ti norocul in alta parte...



'' Clar nu e iubire! Asa ca nu spera in ce nu e si cauta-ti norocul in alta parte!!!''







iubirea se simte

Postat pe 4 Ianuarie 2009 08:54
eu zic ca nu e iubire... iubirea nu tine cont de distanta...
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 21:01
Asta 100% nu e iubire.. .nu poti ajunge sa iubesti pe cineva inainte sa il cunosti.Necesita foarte mult timp pt a ajunge sa ai acest complicat sentiment pt o persoana,timp petrecut impreuna(in special in doi),increderea pe care o capeti treptat in el/ea si simti ca si el are la fel de mare incredere in tine,puteti discuta liber si va spuneti in fatza daca ceva va deranjeaza la el .La care se adauga clipele de iubire pasionala unice,minunate in care v-ati simtit in al 9-lea cer...dorintza aceea de a fi mereu langa el mai ales atunci cand are nevoie de tine si el e acolo mereu pt tine,sa stie sa te faca sa te simti iubita,sa te imbratiseze si sa te sarute chiar si atunci cand va reintalnitzi dupa o ora,doua aratandu-ti astfel ca ii face placere sa fie din nou cu tine.Stii k esti mai importanta decat prietenii sai(si nu pt k asa iti spune,ci pt k asa simti...el te face sa simti ) ....
Un lucru e cert : nu astepta sa fii mai presus decat familia sa,deoarece nu e posibil...[[un pic voi fi pe langa subiect,dar face parte din explicatia mea]]....deci... spun asta pt k m-au incercat astfel de sentimente si de multe ori mi-am dorit ca eu sa fiu cea mai importanta persoana din viatza lui,eram pur si simplu geloasa cand se intampla sa ma simt pe un loc mai codas,desigur k era doar impresia mea,era egoismul meu,nu vroiam sa il impart cu nimeni (s-a intamplat intr-o relatie de 3 ani...si pt k eu la un moment dat chiar il consideram mai presus pe el decat familia mea si asta imi declansa nemultumirea.....a fost o prostie,dar una din iubire k asa e iubirea mai ales in tineretze,realizez k am gresit si nu vreau sa faca altii aceeasi greseala,nici eu din nou k doar acu m-am maturizat ).Mai spunea cineva ca nu poti inlocui o persoana cu alta.TRUE!De aceea nu tre` sa privesti lucrurile asa...sa faceti concurentza care va simtiti mai importanti
Cam asa este iubirea din punctul meu de vedere...combinatia perfecta a mai multor sentimente si trairi :D Vorbele au si ele valoarea lor,cand sunt spuse din inima...dar fara fapte = zero...
Mayisa
Postat pe 10 Martie 2009 23:46
nu stiu ce sa zic ..si eu am avut o relatie la distanta ,dar venea pe fiecare weekend.Nu prea cred ca e iubire pt ca pe tine te pune pe locuri codase,dupa familie ,dupa cariera ,dupa altceva ...si asta nu e bine pt ca eu consider cand iubesti pe cineva il pui pe primul loc si ai face orice pt aceea persoana.
nu ai mai zis nimic...ce s-a mai intamplat de atunci? ai grija de tine
dalma
Postat pe 11 Martie 2009 21:17
eu am avut iubire la distanta .. la mine a durat si dureaza ... numai ca acum ne-am mutat impreuna pot sa zic ca 1 an jum am vb cu el pe net si la tel...dar in cazul tau nu
_dulcik_
Postat pe 11 Martie 2009 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Noua Lege a pensiilor :celor care mai apuca! 1 De la: MIMI1958 10 Februarie 2010 23:15
salutare 3 De la: no_money 26 Aprilie 2009 00:02
Devine foarte agresit si incearca sa ma omoare??? 38 De la: alyna38 4 Ianuarie 2011 14:01
neatza fetele 7 De la: puiut_77 1 Februarie 2011 14:40
o alta dilema in dragoste 36 De la: sirghea 7 Februarie 2010 12:27