Setari Cookie-uri

???mare dilema

Buna! e prima data cand trimit un mesaj pe forum de discutii, datorita faptului ca mi se par cel putin revelatoare raspunsurile primite la intrebari!si uite asa m-am decis sa va impartasesc dilema mea, sa vad care este parerea voastra!Sunt intr-o relatie de 2 ani de zile. Primul an a fost mirific, exact ca intr-o poveste, vroiam sa ne vedem cat mai des, faceam o multime de lucruri impreuna, week-end-urile eram nedespartiti, etc. Anul trecut in vara ne-am mutat impreuna pe perioada determinata, de 4 luni. sa vedem cum e, daca ne place sa locuim impreuna si asa mai departe. a fost superb, fapt confirmat si de dumnealui. dar a trebuit sa se intoarca sa locuiasca cu familia asa ca m-am resemnat. El e student in ultimul an la poli, eu an terminat anul trecut.dupa ce am locuit impreuna eu am fost promovata si timpul meu a devenit tot mai incarcat, plecari la training-uri, sedinte in capitala, etc etc si el si-a inceput un business propriu. timpul petrecut impreuna era practic doar seara, cand amandoi eram obositi.vara trecuta am fost plecata o spatamana din tara cu jobul, si cand m-am intors, la cateva zile dupa, a trebuit sa plec iar. mi-a trimis din greseala un mesaj, care nu era pentru mine, am aflat ca ma inseala, ne-am despartit. mi-am dat seama ca il iubesc si ca vreau sa ne mai dam o sansa.ne-am impacat la 2 luni dupa ce ne-am certat, si a inceput sa fie bine intre noi, in viziunea mea, dar nu mai am incredere in el si nici nu mai suntem la fel de apropiati. ma cert cu el din orice, stiu ca vreau mai mult decat imi ofera el , ca si atentie, momente in 2 si surprize, dar nu am curaj sa renunt la el. mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca nu e el si nici nu concep sa fiu cu altcineva!Acum il vreau pe el si sunt dispusa sa mai las de la mine, acum simt ca nu merita si oricum s-a rupt ce era frumos! voi ce ati face in locul meu?
sweet_alinush
Postat pe 10 Octombrie 2008 20:52
Salutare,
Adevarul e ca o relatie reinodata nu va mai fi cum a fost si mai ales daca nu mai exista incredere.Eu am terminat o relatie dupa 3 ani de zile tot asa din motivul ca el si-a gasit pe altcineva; dar eu sunt genul de persoana care care daca ia o hotatare nu mai da inapoi.Problema e ca trebuie sa analizezi lucrurile la rece,sa te gandesti cum a fost relatia la inceput, cum este acum ,ce iti doresti de la el si mai ales ce iti poate oferi el.
Daca tu crezi ca s-a transformat intr-o relatie care iti face rau mai bine pune-i capat.La inceput, da ai dreptate o sa simti ca ti se rupe sufletul, dar vei vedea ca daca ai incredere in tine si ambitie vei trece peste, ti-o spun din proprie experienta.Nu va fi usor, dar timpul le vindeca pe toate.Capul sus!
Te astept sa mai discutam.
HJKH
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:28
Salut!

Subscriu comment-ul lui HJKH. E o vorba care spune:"Supa reincalzita nu mai are acelasi gust.". 4 luni nu e suficient sa locuiesti cu o persoana sa vezi cum e, eu zic ca trebuie sa stai cu pers respectiva cam 1 an daca nu si mai mult.
Suferi o perioada, dar ai sa iti revii, nu te impancienta, suntem multi care am trecut prin asta si cu totii suntem constienti ca nu e sfarsitul lumii.
Mergi mai departe si vei gasi pe cineva care sa nu te insele.
Iertarea cere pacate noi! (asa era o replica intr-un film romanesc si din puncul meu de vedere este cat se poate de adevarata in cele mai multe cazuri).

Toate cele bune!
cnmoha86
Postat pe 12 Octombrie 2008 16:16
salut si tie :) iti multumesc pentru mesaj si sfat in acelasi timp...nu stiu cat de mult pot eu gandi la rece..dar am sa incerc si am sa vad daca merita sau nu sa merg mai departe..iti multumesc inca o data si tot respectul ca ai reusit sa treci peste experienta unei despartiri dupa 3 ani. mai vreau totusi sa imi spui ceva: cum ai trecut efectiv peste asta? ce anume ai facut? s-ar putea sa ma inspire si sa ma ajute experienta ta:).

te pup
sweet_alinush
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:38
Salutare,
Voi incerca sa iti raspund la intrebare si sper din toata inima sa-ti fie de folos ceea ce iti voi spune.In primul rand vreau sa-ti spun ca nu mi-a fost usor;la inceput nu era zi in care sa nu ma gandesc la el,fie ca eram la serviciu,fie ca ieseam in oras,fie ca faceam orice altceva.Si tocmai ca sa nu ma mai gandesc la el am incercat sa-mi ocup tot timpul pe care il aveam(si sa stii ca functioneaza).Datorita noului job pe care il aveam m-am inscris la a doua facultate,mergeam la fitness,m-am inscris la dansuri,faceam orice astfel ca seara cand ma puneam in pat eram epuizata,si nu mai aveam timp sa ma gandesc la nimic.Stii,asta e o chestie care tine si de autocontrol,de autosugestie; de exemplu eu dimineata cand ma trezeam imi spuneam:astazi nu ma voi gandi la el.Am continuat sa-mi tin capul sus, am zambit, nu am varsat o lacrima in tot acest timp si nimeni nu a stiut in acea perioada ce se petrece in sufletul meu.De abia dupa cateva luni bune am constatat ca treceau chiar si doua zile, iar eu nu ma mai gandeam la el(adevarata performanta!).A fost o experienta care m-a facut mai puternica,am mai multa incredere in mine si sunt mandra de asta.
Daca eu am reusit cu siguranta vei reusi si tu.Trebuie doar sa fii mai ambitioasa,sa te apreciezi mai mult,si vei gasi in tine puterea de a merge mai departe.
Dupa cum spuneai ai un job care te tine foarte mult ocupata.Incearca sa te refugiezi o vreme in munca,de multe ori munca ne alina sufletele.
Te mai astept sa vorbim,sunt curioasa care mai e starea ta de suflet dupa aceste zile in care nu am mai discutat.

Pa.
HJKH
Postat pe 18 Octombrie 2008 13:43
e normal sa nu mai fie ca la inceput,orice relatie ajunge la un moment dat sa capete o anumita uzura,dar ea poate fi salvata incercand sa faceti lucruri noi sau de ce nu lucuri pe care le faceati la inceput,sa va aduceti aminte de acele vremuri,vizitati un loc unde va duceati cu placere mai demult,reluati vechiurile obiceiuri sau duceti-va in locul unde v-ati intalnit prima data chestii dinastea...dati un "refresh"(dak imi permiti sa fol un termen de IT:P) relatiei...aku dak el te-a inselat...e cam problematica treaba..nu se stie dak o mai face si a doua oara,e probabil..totul e dak iti convine tie situatia asta de nesiguranta.
dar..inca o data subliniez...nu are cum sa mai fie exact ca la inceput..relatia avanseaza akum nu mai se bazeaza pe acea atractie ci mai mult pe iubire,respect si intelegere,lucruri cu adevarat durabile zic yo.
din pakate in ziua de azi,ne ocupam prea mult timp cu job-urile si uitam pe cine avem langa noi..tre sa va faceti cat mai mult timp impreuna
sa auzim de bine
razz
Postat pe 25 Octombrie 2008 00:42
Relatia mea a fost oarecum diferita de a ta dar starea sufleteasca a fost aceeasi.ne-am despartit din cauza lasitatii lui.au eistat si certuri dar nu neaparat pe teme de infidelitate.nu ne vedem 2-3 luni, nu stim nimic unul de altul si dupa aceea apare...nu vrea sa tina cont de parerile mele dar nici sa stea fara mine nu poate.de fiecare data cedam.sunt constienta k dk mi-ar zice sa o luam d la capat as accepta dar intotdeauna incerc sa am in minte ideea k oricat de bine ar fi cu el, e d 1000 d ori mai bn fara el...e greu, tare greu dar f important e sa ai liniste sufleteasca...acum am iar inima cat un ghimpe pt k stiu k trb sa reapara si nush dk o reusesc sa fiu tare....
Eli22
Postat pe 24 Noiembrie 2008 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fidelitatea..un termen relativ!!! 16 De la: tzache 21 Septembrie 2009 13:10
14 februarie-singura 51 De la: oana84onutza 12 Februarie 2010 18:15
cum capat incredere in mine? 23 De la: dyyd 28 Ianuarie 2010 17:24
:) 4 De la: lediable_symonyk 8 Decembrie 2009 16:50
scorpia de sora-sa!!!! 29 De la: diana3289 27 Ianuarie 2010 11:05