Setari Cookie-uri

Prietena mea... sau umbra mea?

Ce e de facut atunci cand prietena ta cea mai buna incepe sa te copieze? Marturisesc cu regret ca, cu o astfel de problema ma confrunt eu… Sa o numim X pe respective prietena. Ei bine, aceasta X, nu numai ca a inceput sa se vopseasca folosind aceeasi culoare ca mine, mai nou se si penseaza ca mine, iar stilul de machiaj tot de la mine este “imprumutat”. In ultimul timp am o mica obsesie pentru culoarea roz. Ei bine, pana si acest lucru il copie.Ea, care nu avea nici o treaba cu aceasta culoare… si chiar se uita ciudat la mine pentru ca ma atrageau lucrurile in tonurile respective…. Ce sa vezi: e “pasionata” si ea..de roz!!!!
Ce sa fac?nu pot sa ii zic in fata ca deja cand o privesc parca ma uit in oglinda…pana si glumele si expresiile mele le foloseste.. este prietena mea cea mai buna, nu pot sa ii spun: “Auzi draga, fii mai originala”… dar a inceput sa ma deranjeze faptul ca ma copiaza in tot ceea ce fac..
Ce credeti?Ce pot face?
tiffany
Postat pe 19 Octombrie 2008 19:15
E clar ca nu e prietena ta cea mai buna daca esti deranjata de acest lucru
In general cand ajungi sa petreci foarte mult timp cu cineva fara sa vrei incepi sa-i copiezi anumite chestii ...asta nu inseamna ca renunti cu totul la persoanlitatea ta .

Daca ii sta bine in roz si daca machiajul imprumutat de la tine o avantajeaza ....inseamna ca a imprumutat niste chestii bune de la tine ....si ar trebui sa te bucuri ca ai o prietena desteapta in loc sa fii stresata de acest lucru.

Ma rog , daca incepe sa-ti impumute iubitul atunci se schimba foaia
iris_4_ever
Postat pe 19 Octombrie 2008 19:29
Poate te place...
Vorbesc foarte serios.
Copiaza pentru ca te place.
Bine, eu am intalnit comportamentul acesta la fete de 14-15 ani, dar poate se dezvolta ea emotional mai greu. Este ceva normal, si eu cu prietena mea cea mai buna ne copiam mereu.

Ai putea sa-i atragi atentia delicat, poate nici nu-si da seama.

Postat pe 19 Octombrie 2008 19:32
nu e vorba ca ma deranjeaza faptul ca ia lucrurile bune..din contra. dar asa cum am zis, pur si simplu simt ca ma vad in oglinda. Mi se pre normal sa imprumutam unii de la altii diverse cutume, dar chiar asa, sa copiem in totalitate?
tiffany
Postat pe 19 Octombrie 2008 20:00
pai e posibil ca intentiile ei sa nu fie deloc rele, pur si simplu te ia drept model, pt ca se simte mai mica decat tine. asta e problema defapt, ca nu se vede egala cu tine, nu ca te copiaza..pana la urma in roz se imbraca multe "printzese moderne" :)
lauuua
Postat pe 20 Octombrie 2008 17:17
si pe mine m-ar deranja...daca zici ca este cea mai buna prietena, ar trebui sa fii sincera cu ea si sa-i spui ce te deranjeaza.Asa o sa afli parerea ei, motivele pentru care te copiaza...mi se pare fare enough.In caz contrar, ce fel de prietenie e asta, daca nu poti fi deschisa si sincera cu prietena ta? Daca lucrul cu copiatul te deranjeaza atat de tare, si nu vb, va afecta sigur prietenia voastra.
yunita
Postat pe 22 Octombrie 2008 20:31
De la: tiffany, la data 2008-10-19 20:00:32nu e vorba ca ma deranjeaza faptul ca ia lucrurile bune..din contra. dar asa cum am zis, pur si simplu simt ca ma vad in oglinda. Mi se pre normal sa imprumutam unii de la altii diverse cutume, dar chiar asa, sa copiem in totalitate?


Nu cumva te iubesti prea mult,nu cumva te simti superioara fata de ea?
Si faptul ca iti imprumuta obiceiurile si stilul o scot mai mult pe ea in evidenta si pierzi teren?!
Mereu Cenusareasa a invins!
Alexandra09
Postat pe 7 Noiembrie 2008 22:17
De la: tiffany, la data 2008-10-19 19:15:15.. este prietena mea cea mai buna...


ce semnificatie are pt tine "prietenia"?
ce intelegi prin "prietena cea mai buna"?
sandra33
Postat pe 14 Noiembrie 2008 00:20
Daca incearca sa te copieze inseamna ca te admira si vrea sa fie ca tine,normal aici intra si putina invidie ,care daca e multa e bolnavicioasa,sa nu ii iei in seama asa zisele sfaturi si sa nu ii ceri parerea pt ceva (ex:imbracaminte,iubire etc) pt ca s-ar putea sa-ti dea sfaturi intentionat gresite..asa ca ai grija la astfel de prieteni si incearca sa rupi relatia cu ei daca insista in ati face numai rau :)
liza24_84
Postat pe 19 Decembrie 2008 16:39
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:50
fii tu insuti si nu o lua in seama .... e cel mai bine te asigur!

Postat pe 24 Ianuarie 2009 21:44
E bine daca face ce faci tu.....Sa zicem ca te venereaza :)) si mie imi luau baietii pozele si se dadeau drept eu :)) Tu gandestete ca X te copiaza dar nu te egaleaza :P
kevin
Postat pe 25 Februarie 2009 02:34
dap...aici cunosc cazul...asa era prietenul sotului...il copia intodeauna...si pina si zimbetul...felul de a ride.. se forta sa fie la fel...acum nu mai sunt prieteni...deoarece il mintea mult...si obsesia este ceva...ai grija fi tu insuti spunei ca te deranjaza cu tupeu....si daca nu te simti bine cu ea...renunta la prietenia voastra macar o perioada
mikela_my
Postat pe 25 Februarie 2009 13:33
Mie nu mi se pare deloc ca e prietena ta , am trecut si eu prin ceva de genul asta , s-a dovedit ca ma invidia la maxim. Mi se pare ca e cam bolnavicioasa "prietena ta" , sa nu ai personalitate , trist. Eu mi-am facut curat intre prietena si se pare ca am facut-o bine
Petek
Postat pe 25 Februarie 2009 21:41
Cand ne deranjeaza ceva, de cele mai multe ori avem tendinta (si o si facem cu succes) sa exageram lucrurile, sa vedem o imensa gaura neagra, o problema fara solutie.. Daca si-a cumparat aceeasi bluza ca si tine, dar nu o poarta in acelasi timp sau mai deloc, daca si-a dat cu acelasi fard doar o data, daca iti foloseste expresiile.... intr-un context bun... etc etc si totusi pe tine te deranjeaza atat de mult, s-ar putea ca problema sa nu fie ea.. ci tu, sentimentele tale fata de ea sa nu fie care chiar asa de profunde.
ca e asa, ca e altfel.. de ce nu pui problema ca prietena ta isi cauta propria identitate, propriul stil... si o face incepand sa copieze omul pe care il admira cel mai mult?! Ar fi fost mult mai simplu sa ii spui: "draga mea x, totusi, parca mie nu imi place cum iti sta SI TIE cu roz..., ai fi mult mai draguta daca ai folosi albastru..." . Sufletul omului e mult prea fragil..... si alegand modalitatea de a-i spune raspicat: "gata cu amicitia noastra, esti insuportabila pentru ca ma copiezi" parca e prea mult. Personal nu as face asa... poate si pentru ca intr-o relatie caut sa primesc ceea ce imi ofera OMUL si nu exteriorul lui..
In fine.. daca prietenia ei conteaza pentru tine foarte mult, atunci vorbeste cu ea.. serios dar bland, incercand sa afli de ce o face... S-ar putea sa constati ca esti singura ei sursa de inspiratie si atunci o buna indumare i-ar fi de folos.
rashela
Postat pe 27 Februarie 2009 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre prieteniile adevarate 51 De la: negrul_de_serviciu 14 August 2010 15:27
Sa o mai astept? 25 De la: Tycu 26 Februarie 2014 16:05
Am nevoie de niste sfaturi...:] 4 De la: kudika142598 15 Martie 2010 22:39
nu mai inteleg ce vrea 10 De la: Barbie30 8 Iulie 2010 10:59
Caut....noi prieteni :) 7 De la: portulica 15 Septembrie 2013 19:21