Setari Cookie-uri

nu pot sa merg mai departe..

am o relatie de 7 ani,care de la inceput a scartait.au urmat certuri violente,prima palma,momente in care imi vorbea foarte urat de fata cu toti prietenii nostri.am tot incercat sa continui ptr ca simteam ca-l iubesc in ciuda a tot ce se intampla.nu mergea la ai mei,respectul fata de mine era 0,pleca tot timpu cand voia unde voia,nu ma ajuta in casa absolut deloc.de inselat nu cred sa o fi facut vreodata.ceea ce spuneam eu nu conta.tot ce facea in relatia asta erau cateva momente in care se alinta ca un copil.tot timpu facea in asa fel incat sa ma simt eu cea vinovata.anul asta prin martie am cunoscut un tip,cu care vorbind zi de zi pe messenger am inceput sa tinem f mult unul la celalalt.am devenit cei mai buni prieteni.mai ieseam intre colegi,au mai fost cateva saruturi furate..prin iulie,intr-o seara cearta dintre mine si prietenul meu a degenart in violenta fizica.nu lovituri neaparat,dar stransori puternice care s-au soldat cu multe vanatai.m-a amenintat ca ma omoara incet pana dimineata.am innebunit de frica in noaptea aia.dupa catva timp,de insistente puternice din partea prietenilor si rudelor am plecat de la el.am fost un weekend cu celalalt tip la munte,a fost minunat.cand m-am intors el fusese deja pe la toata lumea zicand ca a gresit si vrea sa se schimbe.nu stiu cum a facut ca toti l-au crezut.si mi-au zis ca ar fi mai bine sa-i mai dau o sansa.am facut asta calcandu-mi pe inima si renuntand la relatia cu celalalt.cu toate ca apoi am reluat-o.si acum sunt cu el(cu actualul),da nu stam impreuna.el incearca din rasputeri sa fie altfel,sa stau mai mult cu el..eu nu vreau,nu-l mai vreau,cand trebuie sa ma duc la el,parca imi da cineva cu ceva in cap.cum acum stau sg,si ma desparteam de el,il chemam pe celalalt si petreceam niste nopti de vis impreuna.celalalt ma iubeste la nebunie,si ar face orice sa-mi fie bine..chiar sa renunte la mine,doar sa fiu eu fericita.prietenul meu incearca sa fie un model de barbat cu toate ca se vad sechelele..dar eu simt ca nu-l mai iubesc si mi-e teama sa ma despart de el..de un nou incepu,cu toate ca il iubesc pe celalalt.dar problema cea mai mare in mintea mea e faptul ca celalalt e cu aproape 5 ani mai mic ca mine..si mi-e teama ca nu ar merge relatia,ca nu si-ar asuma prea curand responsabilitati mai mari.ca mna,am o varsta la care ma gandesc la intemeierea unei familii,el mi-a zis ca tot ce-si doreste in momentul asta e sa fie cu mine,sa fim fericiti si ca nu ii e teama de responsabilitati.il ador..si cu toate astea mi-e teama sa ma despart de actualul,nu ma pot desprinde cu toate ca relatia asta imi face rau si mie si lui si celuilalt tip..ptr ca duc o viata dubla,care ma oboseste,ma sleieste de puteri..ma gandesc ca relatia in care sunt imi ofera o anumita stabilitate,e deja veche si ar urma o casatorie..cu toate ca nu cred ca mi l-as dori pe actualul de sot..as duce o viata fada,lipsita de iubire..ptr ca intre noi nu mai e nici o scanteie..el zice ca ma adora,ma iubeste,da mi-e teama ca nu se va schimba niciodata si ca atunci cand voi fi din nou a lui va deveni la fel..si stiu ca nu va renunta usor la mine..avem tatia prieteni comuni..ce greu e!!!

Postat pe 24 Octombrie 2008 16:45
e decizia ta in intregime,tre sa alegi unul din ei,dar nu duce o viata dubla!e la moda chestia asta cu viata dubla,tripla,cvadrupla.. ce naibii...in fine..nu e recomandat sa alegi pe baiatul cu 5 ani mai mic daca tu cauti stabilitate,eventual o casnicie...nu e bine,parerea mea...opreste-te un pic si gandeste un pic la rece ce vrei cu adevarat.dar nu uita sa iti asculti si inima.daka nu il iubesti delok pe vechiul prieten,atunci nu are rost zic yo..casatoria e ceva pt toata viata...in mod normal..asa ca alege pers care te va face fericita din toate punctele de vedere,altfel viata ta se va transforma intr-un calvar.
good luck
razz
Postat pe 25 Octombrie 2008 00:28
De la: dilema20, la data 2008-10-24 16:45:22 nu pot sa merg mai departe...

Fii optimista,poti sa mergi mai departe, orcat de greu este drumul.Trebuie numai sa vrei si vei merge. Fara sa te uiti inapoi.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 25 Octombrie 2008 01:07
Lupul isi schimba parul dar naravul ba!.. ce mult adevar este in acest proverb... cel cu care ai o relatie de 7 ani nu se v-a schimba niciodata! ..se comporta o perioada bine pt ca s- a speriat cand si-a dat seama ca te poate pierde.. dar asta nu inseamna ca lucrurile vor si ramane asa.. este doar o chestiune de timp pana cand se va dezlantui iarasi.. si nu cred ca ai vrea sa fii alturi de un astfel de om si poate chiar Doamne fereste ! sa-si duca amenintarea la bun sfarsit.. mai ales cand esti atat de norocoasa ..cand ai primit o sansa ..un colac de salvare.. prin celalat barbat care te iubeste.. e ca si cum te aflii pe o mare involburata si desi ti se arunca colacul de salvare tu nu intinzi mana dupa el.. de ce sa stai si sa te casatoresti cu un barbat pe care nu-l iubesti mai ales cand stii cum e si ca sigur se va schimba dupa casatorie? cand ai gasit un altul care te iubeste si foarte important ..si tu il iubesti... raspunsul il ai in tine.. dar probabil nu ai curajul sa-l folosesti .. deh asa suntem noi oamenii credem ca viata este facuta numai pt suferinta ..si ne plangem de asta.. dar atunci cand intalnim fericirea.. surpriza! dam inapoi.. pt ca nu suntem obisnuiti cu ea si ne e teama ... de ce oare? oare n ar trebui sa-ti fie mai teama de cel care te-a amenintat ca te omoara ? Eu sunt de p[arere ca in dragoste nu conteaza varsta.. ce daca e cu 5 ani mai mic? daca te iubeste in timp va veni si casatoria.. nu trebuie sa-ti fie teama de asta.. eu zic sa te bucuri de viata si de iubirea voastra.. ce va fi va fi.. daca-i dai cu piciorul vei regreta mai tarziu.. daca nu incerci nici nu castigi.. Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si-n traista.. asa ca Dumnezeu ti-a trimis dupa cum am spus colacul de salvare ..de tine depinde ce faci cu el...
Sper sa iei deicizia cea mai buna pt tine ! Bafta!

criss_sweet
Postat pe 6 Iulie 2009 16:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-a parasit pentru alta! 26 De la: babuinel 9 August 2013 12:43
fecioara & fecioara 30 De la: pamela_1 29 Mai 2009 16:28
hmm 13 De la: _dulcik_ 9 Martie 2009 21:31
Atractia dintre 2fete..sa intamplat vreodata sa fiti atrasi de o fata?? 35 De la: DieMann 8 Iulie 2009 05:12
Chiar exista acele persoane care sustin ca si-au gasit jumatatea?? 45 De la: FRANNNCE 10 Februarie 2009 09:45