Setari Cookie-uri

testul papa nicolau

De la: iordacher, la data 2008-11-29 16:15:44cred ca nu intelegi.
daca ti-ai inceput viata sexuala vaccinul isi pierde eficienta.
deci l-ai facut degeaba.

nu-i adevarat, cine te-a mintit?

Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:30
uite si un topic interesant pt toate urmasele evei,asta este o problema care ma framanta de ceva vreme nu stiu de ce aveam impresia ca acest test se face doar in unele clinici din tara chiar vroiam sa-mi intreb medicul de familie,acum m-am linistit si abia astept sa-mi fac programare.
va multumesc tuturor celora care ati venit cu lamuriri privind acest test.
adistefi1970
Postat pe 11 Decembrie 2008 08:17
Salut!

1. Testul Papanicolau se face pentru a putea depista cancerul de col uterin, eventuale rani pe col, uter, etc. Cancerul de col uterin se poate trata daca este descoperit inainte sa i-a amploare. Acest test se poate face la ORICE cabinet ginecologic si nu costa "o avere". Trebuie facut o data pe an, tocmai pentru ca descoperit devreme, cancerul de col se poate trata, descoperit prea tarziu... mori.
2. Vaccinul pentru care s-a face atata tam-tam, nu e tot una cu testul Papanicolau, sunt doua lucruri total diferite. Medicii spun ca pentru aparitia acetui tip de cancer este foarte probabil sa fie raspunzator un virus pe nume HPV. Vaccinul este impotriva acestui virus.

Virusul HPV are mai multe tipuri de "tulpini", in jur de 100. Dintre aceste tulpini Virusul HPV cu numarul 16 si 18 sunt considerate cu risc cancerigen crescut, iar vaccinul pe nume Silgard se face impotriva contaminarii cu virusul HPV 16. Se face acest vaccin pentru ca tratament pentru acest virus NU EXISTA. Din aceasta cauza te poti vaccina, ca sa nu iei virusul.Tot din acest motiv e de preferat sa fi virgina sa-ti poti face vaccinul.. pentru ca daca ai deja virusul in organism nu mai ai ce vaccin sa-ti faci, logic. Raspandirea virusului HPV este extrem de mare, nu vreau sa va sperii dar aproape toata lumea este contaminata cu acest virus...din acest motiv s-a luat decizia vaccinarii in masa a fetitelor de 9 ani. (de 9 ani pentru ca sunt extrem de multe cazuri cand fetele isi incep viata sexuala mult prea devreme).Intr-adevar vaccinul este nou, a fost descoperit si introdus pe piata abia in 2002, si sunt multe semne de intrebare cu privire la el. Daca esti contaminata cu acest virus ESTE POSIBIL sa faci cancer, nu 100%, dar e posibil. Si daca nu descoperi la timp acest cancer, mori. De-asta se face testul Papanicolau cel putin o data pe an, ca in Romania se moare pe capete din cauza acestui tip de cancer, ca foarte multi oameni au acest virus .. foarte, foarte multi.Si femeile nu merg la medic, la control ginecologic, la teste pentru ca le e frica, pentru ca le e rusine etc alte motive stupide.
Documentati-va, ca doar informatii pe internet sunt cu gramada, daca nu, vorbiti cu medicul dumneavoastra. Si da, nu va speriati daca aveti acest virus nu inseamna ca veti si face cancer 100%, doar ca aveti sanse mai mari. Dar daca va faceti regulat testul Papanicolau atunci se poate depista LA TIMP, si se trateaza cancerul LA TIMP.

Sa aveti o zi excelenta! Va pup!
Ioana252009
Postat pe 11 Decembrie 2008 09:10
Foarte documentat raspunsul tau Asa este.
Dor_a
Postat pe 11 Decembrie 2008 09:22
hey! si eu am facut testul acum o sapt.mi-a dat doctorul de familie o trimitere si m-am dus la o doctorita din spital...nu m-a costat nimic...decat 6 lei fisa de internare de zi. mi-am facut si control gineco si ecografie si testul. rezultatul mi l-a dat in 3 zile si sunt ok. o singura chestie....pe mine m-a km durut....intr-adevar nu f tare, adik suportabil...si e un pik neplacut...dar nu e mare tragedie.oricum intregul control nu dureaza mai mult de 3 min. so... succes.
elysse_xx88
Postat pe 11 Decembrie 2008 11:46
se poate efectua gratuit si in clinici particulare,spre exemplu la sanador se poate efectua cu trimitere de la medicul de familie,pt cele care sunteti din bucuresti!e un test nedureros dar care poate depista la timp dk ceva e in neregula
anuzza
Postat pe 11 Decembrie 2008 11:52
intradevar dk ti-ai inceput viata sexuala vaccinul nu are aceeasi eficienta,oricum nu e recomandat sa fie facut pt k inca se mai fac studii si se pare k are efecte adverse!sunt medici ginecologi foarte buni care nu il recomanda tocmai pt k inca este in faza de studiu!
anuzza
Postat pe 11 Decembrie 2008 11:56
Eu mi-am facut testul Papanicolau in Spania,mi-a iesit bine.Mi s-a spus de la doctor ca testul se face o data la 3 ani....asa scrie si pe brosurile pe care mi le-a dat,unde sunt mai multe informatii despre cancerul de col uterin.Nu stiu ce e cu diferenta asta de ani.in final fiind vorba despre acelasi test.
costinroxana
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:20
PAREREA MEA SI A DR MELE ESTE CA PERIOADA CEA MAI POTRIVITA ESTE CEL MULT 1 AN.DE CE?
PT CA DACA AI CEVA,DESCOPERIT IN FAZA INCIPIENTA ESTE MAI USOR DE TRATAT.3 ANI ESTE F MULT.IDEAL AR FI CA PAPANICOLAU SA FIE FACUT O DATA LA 6 LUNI,ASTA DACA AM AVEA SI TIMP.
SANATATE SI CRACIUN FERICIT,VA ZIC DE PE ACUM!
iordacher
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:05
De la: roxypoxy, la data 2008-11-28 17:47:37
De la: iordacher, la data 2008-11-28 13:33:17PT CEA VACCINATA:DACA TI-AI INCEPUT VIATA SEXUALA VACCINUL L-AI FACUT CAM DEGEABA,NU MAI ARE EFECT.TREBUIE SA FII VIRGINA.
IN PLUS VACCNUL TAU ACOPERA DOAR 4 TULPINI,ELE SUNT CAM 30
DECI,TRAGE SINGURA CONCLUZII



Pe vremea cand eram virgina acest vaccin nu exista... Nu l-am facut chiar degeaba... cele 4 tulpini de care specifici tu sunt cele mai importate ... deci trage si tu concluzii.


Eu spun doar atit vei vedea efectele lui abia dupa ce l-ai injectat in doza totala, pina atunci inca mai poti zimbi, si te rog nu spune ca nu doare e ca si cum ai invita pe toata lumea la sinucidere! faceti bine fetelor draga si va informati mai bine in ceea ce priveste acest asa zis vaccin care nu este alceva decit un experiment netestat si a venit in romania sa le foloseasca drept cobai pe fetele si femeile de aici! Totdeauna romanul a fost luat de fraier de americani si de altii cind e vb de niste amariti de euro!
Mult discernamint fetelor si aveti grija de sanatate cit mai puteti nu va lasati vaccinate de un vaccin care nici macar in america nu a fost acceptat deoarece nu e testat si nu e sigur deloc dimpotriva aduce numai rau!

si inca ceva fetelor nu intelegeti gresit papanicolau este un test si vaccinul acesta altceva. Atentie la confuzie!
Shamballa
Postat pe 6 Februarie 2009 21:46
eu nu inteleg pana la urma cei cu vaccinul :-?
kudika052582
Postat pe 16 Iulie 2009 18:48
Nu are ce sa te doara la testul Papanicolau, eventual spatula e un pic deranjanta, recoltarea propriu-zisa nu.
kudika073773
Postat pe 4 Noiembrie 2009 20:22
Nu-ti scoate nimic si doare doar foarte putin, in functie de cat de sensibila esti, dar e suportabil, pentru ca timpul e scurt cat iti recolteaza secretia.
mihapic73
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:38
eu reusesc sa il fac in fiecare an ...prima oara am simtit o mica durere cred k emotiile si stresul dupaia e mai simplu
bestiutza_relouded
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:46
am si eu o nelamurire, acest test are rost sa il fac dak mi-am inceput viata sexuala? k multe persoane se contrazic pe aici"ca nu are nicium rost", "ca trebuie facut nu conteaza knd". imi poate raspunde si mie cnv dar ceva sigur k sa stiu dak il fac si eu sau nu.
kudika175542
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:18
buna fetelor am si eu o ontrebare daca se pricepe careva: daca esti operata de fibrom cu histerectomie totala riscul de a face cancer uterin este zero sau nu are nici o importanta
mimika85
Postat pe 8 Februarie 2011 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fundatii si centre gratuite de diagnostica a cancerului mamar 3 De la: yarinay 23 Martie 2009 17:19
Sufletul meu plange... 44 De la: dalilapink 18 Mai 2014 20:42
Invitatie 1 De la: elisabeth_12 20 Martie 2012 10:05
operatie la ochi 1 De la: kudika025436 13 Mai 2009 21:32
Colon Help! 6 De la: healthy009442 18 Martie 2013 11:08