Setari Cookie-uri

testul papa nicolau

buna fetelor,cine a facut acest test,cam ce pret are si care a fost experienta voastra va ajutat
elep
Postat pe 26 Octombrie 2008 21:37
Este foarte bine sa-l faci! M-am dus la control si mi-au gasit o rana pe uter, am facut testul (noiembrie 2007 = 90lei) a iesit negativ. Am facut si vaccinul impotriva cancerului de col (42 lei/vaccin, 3 vaccinuri in total). Nu te doare nimic, e vorba doar de bani. Multa sanatate.
roxypoxy
Postat pe 1 Noiembrie 2008 23:47
De la: elep, la data 2008-10-26 21:37:59buna fetelor,cine a facut acest test,cam ce pret are si care a fost experienta voastra va ajutat


Toate femeile tre sa il faca...1 data pe an.
Te sfatuiesc sa faci si tu la fel.
Eu am programare maine si ma costa 70 lei.


Sanatate maxima!
Felicia.
Felicia_29
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:24
De la: roxypoxy, la data 2008-11-01 23:47:42Este foarte bine sa-l faci! M-am dus la control si mi-au gasit o rana pe uter, am facut testul (noiembrie 2007 = 90lei) a iesit negativ. Am facut si vaccinul impotriva cancerului de col (42 lei/vaccin, 3 vaccinuri in total). Nu te doare nimic, e vorba doar de bani. Multa sanatate.



Povesteste-mi si mie despre vaccin...tooooot ce stii...conditiile care se impun sa il faci...toooot!!!
Merci anticipat!

Felicia.
Felicia_29
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:25
Si pt amandoua cate un
Felicia_29
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:26


Povesteste-mi si mie despre vaccin...tooooot ce stii...conditiile care se impun sa il faci...toooot!!!
Merci anticipat!

Felicia.[/quote]


Vaccinul se numeste Silgard, se administreaza prin injectare intramusculara (de preferat in brat).

Pima injectare: la o data aleasa
A doua injectare: la 2 luni dupa prima injectare
A treia injectare: la 6 luni dupa prima injectare

Nu afecteaza capacitatea de a conduce autoturisme.
NU DOARE!!!
roxypoxy
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:32
CE ESTE SILGARD SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA (copy - paste prospect)

Silgard este un vaccin. Vaccinarea cu Silgard are scopul de a proteja impotriva bolilor determinate de papilomavirusul uman (HPV), tipurile 6, 11, 16 si 18.
Aceste boli includ cancerul cervical, leziunile pre-canceroase ale organelor genitale feminine (cervixul si vulva) si verucile genitale.HPV tipurile 16 si 18 sunt responsabile de aproximativ 70% dintre cazurile de cancer cervical si HPV tipurile 6, 11 de de aproximativ 90% dintre cazurile de veruci genitale.
roxypoxy
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:43
Multumesc frumos Roxy
Felicia_29
Postat pe 7 Noiembrie 2008 11:14
Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar pe mine m-a durut cand am facut testul. E drept ca ma pusese si doctora intr-o pozitie aiurea.

Postat pe 7 Noiembrie 2008 11:17
costa in jur de 1 mil la o clinica particulara
alinuta1980
Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:26
as vrea si eu sa-l fac ca m-am speriat tare de cate am auzit. vreau sa ma duc luna viitoare dar mi-a povestit o fata ca e cam dureros ca iti scoate uterul afara! nu stiu sunt cam derutata. cine a facut poate sa-mi zica exact? va rog sunt doar curioasa! chiar daca ma doare tot il fac mai bn depistezi acum decat mai tz cand nu prea ai ce face. va multumesc!
raluca_sarbu
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:32
Cine ti-a spus asa ceva a vrut sa rada de tine, raluca!! Doamne, ce tampenii pot debita unele fete!! Pur si simplu nu ma pot opri din ras!!! Nu iti scoate puiule, nimic afara si nu te doare nimic! Iti ia cu o spatula mica, mica cateva mostre de secretie din colul uterin. Nu te doare nimic, nu se intampla nimic rau. Mergi si fa testul cu incredere!! Cu 24 de ore inainte nu faci spalaturi vaginale, sa se poata aduna secretie suficienta. Succes!!!
lidiaolteanu
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:41
Buna.Si eu am facut testul si nu este chiar atat de rau, in nici un caz nu iti scoate uterul afara!!! ci doar iti ia o monstra de pe col( cred ca te ,, racaie,, putin cu un instrument).Intradevar nu e placut dar nici groaznic! Curaj! Chiar merita!
emmannuela
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:42
Buna, si eu am facut testul Papanicolau si nu m-a durut, adik nu are dc sa te doara...si a fost totul ok! Daca lucrezi poti sa te duci la medicul de fam sa ceri trimitere la gineco (cabinet din cadrul unui spital de exemplu) nu te costa nimik!!! rezultatul testului vine in 2 sapt. este foarte bn sa-ti faci acest test;) Daca te doare ceva in zona ovarelor,sau in zona apropiata lor, cere-i dnei ginecolog sa-ti dea sa faci o eco vaginala- pe mn m-a costat 50 ron la un cabinet particular,dar a meritat, mi-a iesit totul ffff bn-ovare,uter,trompa!!!sanatate!
cris_25
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:19
De la: raluca_sarbu, la data 2008-11-25 11:32:09as vrea si eu sa-l fac ca m-am speriat tare de cate am auzit. vreau sa ma duc luna viitoare dar mi-a povestit o fata ca e cam dureros ca iti scoate uterul afara! nu stiu sunt cam derutata. cine a facut poate sa-mi zica exact? va rog sunt doar curioasa! chiar daca ma doare tot il fac mai bn depistezi acum decat mai tz cand nu prea ai ce face. va multumesc!


Mai Raluca...cine naiba ti-a zis tie ca iti scoate uterul afara?
Asa ceva este peste poate....Dumnezeule!
Asa ceva nu se intampla...citeste ce au scris fetele, ca au zis bine.
Mi-au iesit si mie analizele sunt super ok.
Succes fetele si
Felicia_29
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:26
va multumesc mult pentru raspunsuri! da...adevarul ca suna ciudat rau ca-ti scoate uterul dar nu puteam s-o contrazic ca eu nu stiam in ce consta acest test! Multumesc inca o data!
raluca_sarbu
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:28
Si eu l-am facut acum doua saptamani. Nu te doare nimic! Nu numai ca nu te doare ci nu simti nimic! Nu are cum deoarece recolteaza decat niste secretie! Atat!
Gaby211081
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:28
Raluca, nu ai de ce sa te sperii,crede-ma si nu are cum sa-ti scoata uterul!!cine ti-a zis asta nush de unde a scos-o, e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. du-te linistita si fa testul. daca esti stresata, vb cu dna doctor si spune-i k nu ai mai facut acest test...si o sa te in"indrume" ca sa zic asa, adik o sa-ti zica sa stai cat mai relaxata...o sa vzi tu, nici nu o sa-ti dai seama knd a terminat, cert e k NU TE DOARE!! si nu sunt singura care am zis asta. citeste cu atentie mesajele si ai sa vezi k majoritatea feteler au zis numai de bine!!Apropo ce varsta ai?
cris_25
Postat pe 25 Noiembrie 2008 17:00
Multumesc mult! imi spusese o colega de servici care este destul de mare si care facuse un test papa nicolau. Am crezut-o va dati seama ca mi s-a parut o femeie cu capul pe umeri. in fine nu asta conteaza, vroiam sa stiu doar daca e adevarat, cautasem si pe net dar nu gasisem nimic si de asta v-am intrebat. Da, stiu ca am 2 chisturi ovariene am fost la ginecolog mi-a dat niste spalaturi sa fac si niste anticonceptionale dar nu cred ca mi-au trecut ca tot mai am niste dureri cateodata. de aceea vreau sa fac si un test papa nicolau si eram un pic derutata de ce auzisem. am 22 de ani. Multumesc frumos de sfaturi!
raluca_sarbu
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:46
De la: raluca_sarbu, la data 2008-11-25 11:32:09as vrea si eu sa-l fac ca m-am speriat tare de cate am auzit. vreau sa ma duc luna viitoare dar mi-a povestit o fata ca e cam dureros ca iti scoate uterul afara! nu stiu sunt cam derutata. cine a facut poate sa-mi zica exact? va rog sunt doar curioasa! chiar daca ma doare tot il fac mai bn depistezi acum decat mai tz cand nu prea ai ce face. va multumesc!




bine ca nu ti-a zis ca iti scoate si vezica :))...ce oameni, trebuie sa o agiti putin ca sa ii vina mintea la cap

Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:51
De la: raluca_sarbu, la data 2008-11-25 11:32:09as vrea si eu sa-l fac ca m-am speriat tare de cate am auzit. vreau sa ma duc luna viitoare dar mi-a povestit o fata ca e cam dureros ca iti scoate uterul afara! nu stiu sunt cam derutata. cine a facut poate sa-mi zica exact? va rog sunt doar curioasa! chiar daca ma doare tot il fac mai bn depistezi acum decat mai tz cand nu prea ai ce face. va multumesc!




bine ca nu ti-a zis ca iti scoate si vezica :))...ce oameni, trebuie sa o agiti putin ca sa ii vina mintea la cap

Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:51
De la: raluca_sarbu, la data 2008-11-25 11:32:09as vrea si eu sa-l fac ca m-am speriat tare de cate am auzit. vreau sa ma duc luna viitoare dar mi-a povestit o fata ca e cam dureros ca iti scoate uterul afara! nu stiu sunt cam derutata. cine a facut poate sa-mi zica exact? va rog sunt doar curioasa! chiar daca ma doare tot il fac mai bn depistezi acum decat mai tz cand nu prea ai ce face. va multumesc!




bine ca nu ti-a zis ca iti scoate si vezica :))...ce oameni, trebuie sa o agiti putin ca sa ii vina mintea la cap

Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:51
te rog lamureste-ma si pe mine te rog! cine trebuie agitat ca sa-i vina mintea la cap??????? Si daca era sa-mi zica ca-mi scoate vezica cu siguranta erai tu pe forul si ma lamureai,nu? of bine ca mai avem si lume desteapta pe aici ca altfel muream cu totii!!!!!!!!
raluca_sarbu
Postat pe 27 Noiembrie 2008 09:27
DRAGUTA,TESTUL PAPANICOLAU AR TREBUI EFECTUAT PERIODIC DE TOATE FETELE CARE SI-AU INCEPUT VIATA SEXUALA,PENTRU CA TE PREVINE DE APARITIA CANCERULUI DE COL UTERIN,PRETUL LUI ESTE F ACCESIBIL,IN JUR DE 20 RON,DEPINDE UNDE TE DUCI SA IL FACI.DE AJUTAT NU TE AJUTA,DAR NU MORI PROASTA,ASTA E CLAR.
iordacher
Postat pe 28 Noiembrie 2008 13:26
PT CEA VACCINATA:DACA TI-AI INCEPUT VIATA SEXUALA VACCINUL L-AI FACUT CAM DEGEABA,NU MAI ARE EFECT.TREBUIE SA FII VIRGINA.
IN PLUS VACCNUL TAU ACOPERA DOAR 4 TULPINI,ELE SUNT CAM 30
DECI,TRAGE SINGURA CONCLUZII
iordacher
Postat pe 28 Noiembrie 2008 13:33
De la: iordacher, la data 2008-11-28 13:33:17PT CEA VACCINATA:DACA TI-AI INCEPUT VIATA SEXUALA VACCINUL L-AI FACUT CAM DEGEABA,NU MAI ARE EFECT.TREBUIE SA FII VIRGINA.
IN PLUS VACCNUL TAU ACOPERA DOAR 4 TULPINI,ELE SUNT CAM 30
DECI,TRAGE SINGURA CONCLUZII



Pe vremea cand eram virgina acest vaccin nu exista... Nu l-am facut chiar degeaba... cele 4 tulpini de care specifici tu sunt cele mai importate ... deci trage si tu concluzii.
roxypoxy
Postat pe 28 Noiembrie 2008 17:47
cred ca nu intelegi.
daca ti-ai inceput viata sexuala vaccinul isi pierde eficienta.
deci l-ai facut degeaba.
iordacher
Postat pe 29 Noiembrie 2008 16:15
cine ti-e spus ca-ti "scoate afara uterul"...nu-ti poate fi prietena,doar a vrut sa te sperie; pur si simplu te urci pe masa ca la orice consultatie ginecologica,si ti se recolteaza din vagin o proba pe care apoi o analizeaza in laborator;o proba din mucoasa vaginala,nu din peretele vaginal;am facut-o de mai multe ori;fa-o ,ca trebuie!succes
Mariana_Rosculet
Postat pe 29 Noiembrie 2008 16:50
De la: iordacher, la data 2008-11-29 16:15:44cred ca nu intelegi.
daca ti-ai inceput viata sexuala vaccinul isi pierde eficienta.
deci l-ai facut degeaba.



Crede-ma ca nu l-am facut de capul meu!!! Am vb cu 3 doctori si toti 3 mi-au zis k vaccinul are eficienta nu ca la o virgina dar ARE. Deci nu l-am facut degeaba.
roxypoxy
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:36
De la: iordacher, la data 2008-11-28 13:26:57DRAGUTA,TESTUL PAPANICOLAU AR TREBUI EFECTUAT PERIODIC DE TOATE FETELE CARE SI-AU INCEPUT VIATA SEXUALA,PENTRU CA TE PREVINE DE APARITIA CANCERULUI DE COL UTERIN,PRETUL LUI ESTE F ACCESIBIL,IN JUR DE 20 RON,DEPINDE UNDE TE DUCI SA IL FACI.DE AJUTAT NU TE AJUTA,DAR NU MORI PROASTA,ASTA E CLAR.


Daca din punctul tau de vedere testul Papanicolau nu te ajuta, tu de ce il faci? Sa nu mori proasta? Nu mi se pare un argument intemaiat
roxypoxy
Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru femei IN LEGATURA CU SANATATEA LOR si pentru barbatii carora le pasa de sanatatea femeilor 2 De la: kudika036990 14 Iunie 2009 11:17
glaucom 1 De la: healthy000368 7 Martie 2011 12:46
HELLO!!! CHIAR NU SUFERA NIMENI DE REFLUX GASTROESOFAGIAN? 26 De la: paraschivmonicagabriela 14 Ianuarie 2013 18:50
ce sfaturi aveti contra ejacularii precoce? 8 De la: julien90 17 Iunie 2015 09:58
Alex are nevoie urgenta de ajutor!!! 54 De la: iffiuanamaria 5 Noiembrie 2009 14:59