Setari Cookie-uri

Gelozia boala grea...

Buna ziua doamnelor si domnisoarelor. Banuiesc ca acest subiect nu va fi citit de catre domni. Cred ca sunt unul dintre putinii barbati de pe acest site.
In primul rand felicitari ptr site. Am intrat pe el la inceput din curiozitate. Apoi am descoperit ca este interesant si ca ma pot documenta din el ptr a evita greselile dintr-o relatie.
Dar sa trec la tema. Prietena mea de care sunt indragostit pana peste urechi este geloasa pe fosta mea sotie. Am fost casatorit in urma cu 5 ani, dar nu s-a terminat deloc bine acea relatie. A urmat divortul si bineinteles linistea de dupa. Nu ne-am mai vb de mai bine de 4 ani.
Zilele trecute a descoperit in mail-ul meu scrisorile de la fosta sotie si a facut o scena urata de tot. Am incercat de mai multe ori sa vorbesc cu ea dar efectiv nici macar nu ma priveste.
Recunosc ca nu pot intelege femeile, dar o iubesc prea mult ca sa las situatia asa.
As aprecia mult ajutorul dumneavoastra sau macar un sfat.
Va multumesc
aris2000
Postat pe 27 Octombrie 2008 18:43
Ca vrem sa o aratam sau nu, in fond si la urma urmei toti suntem gelosi, oricat ar vrea unii sa o ascunda. Gelozia este si ea o forma de iubire, Unii pot trece mai usor peste ea, altii mai deloc. Uneori poate fi chiar exagerata iar cel de langa tine la un moment dat s-ar putea satura. Prietenei tale s-ar putea sa ii pese prea mult de tine, sau mai este o varianta: poate cauta nod in papura. Tu o cunosti cel mai bine, incearca si comunica, nu o lasa pe ea sa traga fel de fel de concluzii pripite. Comunica, explica, lamureste!(Asa suntem noi, voi nu trebuie decat sa ne intelegeti.)
Calinutza
Postat pe 27 Octombrie 2008 19:17
Multumesc de raspuns.
Intr-adevar solutia a fost comunicarea. Nu era vorba in nici un caz de cautat nod in papura. Pur si simplu prietena mea ma iubeste tare mult si ... asa se explica cearta respectiva.
Va multumesc inca o data ptr sfaturi
aris2000
Postat pe 28 Octombrie 2008 20:46
Gelozia este intr-adevar o boala grea,devine pe zi ce trece o boala cronica.Eu sunt victima a acesteia,incercand totul nu reusesc sa o tratez.Gelozia apare din iubire prea mare pt partener,din frica de a-l pierde,din teama de a fii inselata sau mintita;oricine este gelos cand iubeste cu adevarat,de aceea nu accepta secrete sau mistere.Vrea sa stie totul despre partener.Se zice ca cine da totul ce are in suflet, asteapta la randul sau sa primeasca totul.Nu este deloc o inscenare sau teatru.Este o boala la care si eu as vrea un tratament,dar inca nu stiu cum sa scap de ea.O data aparuta,se pare ca pe zi ce trece ea evolueaza rapid.De aceea din proprie experientza iti spun ca o data ce a aparut o astefel de criza de gelozie,trebuie sa ai mare grija :comunicarea,multa afecctiune,sinceritatea si destainuirea a tot ce se intimpla este un bun ajutor.De exe:daca fosta sotie sau alta femeie ti-ar trimite msg sau ti-ar face avansuri, eu zic ca e bine sa-i spui totul prietenei actuale si sa o faci sa inteleaga ca nu ai nici o vina, nici un amestec cu ele.E bine sa previi dacat sa tratezi.Nu incerca sa ascunzi nimic,pt ca daca ea descopera singura aceste avansuri facute tie de altele,vinovat pari tu.Si cine crede ca a ascunde aceste msg,avansuri.... o protejeaza de suferintza,se inseala.Este o vorba care zice ca cine ascunde ceva e pt ca se simte vinovat.De aceea fii sincer chiar daca va fii speriata auzind ceea ce-i spui.Daca o iubesti cu adevarat si nu vrei sa o pierzi,fa tot ce ea va hotari:poate sa-ti schimbi nr de telemobil.sau e-mail-ul etc.Dar trebuie sa lupti sa-i recastigi increderea.Ai grija pe viitor sa nu mai descopere astfel de lucruri ,vreau sa spun ca e bine sa stie tot din gura ta ,nu sa descopere singura sau din alta parte.Pt ca pe urma ,la a doua aparitie a acestor probleme ea poate pierde definitiv increderea in tine,pe urma nu mai crede nici cand ii spui adevarul.Ar fii pacat daca o iubesti mult.Sper sa te ajute cu ceva sfaturile mele,eu am trecut si trec prin asta si doare mult.Barbatii poate nu sunt prea gelosi si nu sufera atat de mult ca femeile.Dar crede-ma ,ea este geloasa din iubire prea mare pt tine,daca o ranesti mult ,nu te va ierta niciodata ,ba poate chiar ajunge sa fie razbunatoare(in general gelozia e cam legata de violentza si razbunare).Depinde si de zodia si caracterul ei.Mult susces .

Postat pe 2 Noiembrie 2008 14:41
sunt balanta

Nativa din Balanta este cea mai sociabila zodie din tot horoscopul, fiind mereu inconjurata de multi prieteni. Datorita firii sale vesele, mereu pus ape sotii, prezenta sa este foarte apreciata in grupul sau de prieteni. Pentru ca are oroare de singuratate, este intr-o continua cautare a sufleteului pereche.
In relatiile sentimentale, nu este nici susceptibila, nici suparacioasa. S-ar spune ca nu este nici geloasa. Dar nu-i asa. Doar, pare ! Din cauza ca este foarte rationala, este dispusa sa accepte compromisuri. Este adepta principiului ca totul se aranjeaza pana la urma si daca ea nu poate face nimic, timpul oricum va rezolva. Exista posibilitatea ca despartirile sa para ca au loc fara motiv – desi la mijloc e gelozia. Dar tot astfel ea poate ierta in urma unui gest afectuos al „vinovatului”.
Georgiana____
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:43
De la: yubytzyk_yubareatza2008, la data 2008-11-09 21:43:42sunt balanta

Nativa din Balanta este cea mai sociabila zodie din tot horoscopul, fiind mereu inconjurata de multi prieteni. Datorita firii sale vesele, mereu pus ape sotii, prezenta sa este foarte apreciata in grupul sau de prieteni. Pentru ca are oroare de singuratate, este intr-o continua cautare a sufleteului pereche.
In relatiile sentimentale, nu este nici susceptibila, nici suparacioasa. S-ar spune ca nu este nici geloasa. Dar nu-i asa. Doar, pare ! Din cauza ca este foarte rationala, este dispusa sa accepte compromisuri. Este adepta principiului ca totul se aranjeaza pana la urma si daca ea nu poate face nimic, timpul oricum va rezolva. Exista posibilitatea ca despartirile sa para ca au loc fara motiv – desi la mijloc e gelozia. Dar tot astfel ea poate ierta in urma unui gest afectuos al „vinovatului”.


Incerci sa il convingi pe domnul care a deschis subiectul sa-si ia o balanta sau ai zis sa te lauzi un pic ? ...

Postat pe 10 Noiembrie 2008 19:56
De la: yubytzyk_yubareatza2008, la data 2008-11-09 21:43:42sunt balanta

Nativa din Balanta este cea mai sociabila zodie din tot horoscopul, fiind mereu inconjurata de multi prieteni. Datorita firii sale vesele, mereu pus ape sotii, prezenta sa este foarte apreciata in grupul sau de prieteni. Pentru ca are oroare de singuratate, este intr-o continua cautare a sufleteului pereche.
In relatiile sentimentale, nu este nici susceptibila, nici suparacioasa. S-ar spune ca nu este nici geloasa. Dar nu-i asa. Doar, pare ! Din cauza ca este foarte rationala, este dispusa sa accepte compromisuri. Este adepta principiului ca totul se aranjeaza pana la urma si daca ea nu poate face nimic, timpul oricum va rezolva. Exista posibilitatea ca despartirile sa para ca au loc fara motiv – desi la mijloc e gelozia. Dar tot astfel ea poate ierta in urma unui gest afectuos al „vinovatului”.

nu cred ca esti balanta!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:41
De la: aris2000, la data 2008-10-27 18:43:22Buna ziua doamnelor si domnisoarelor. Banuiesc ca acest subiect nu va fi citit de catre domni. Cred ca sunt unul dintre putinii barbati de pe acest site.
In primul rand felicitari ptr site. Am intrat pe el la inceput din curiozitate. Apoi am descoperit ca este interesant si ca ma pot documenta din el ptr a evita greselile dintr-o relatie.
Dar sa trec la tema. Prietena mea de care sunt indragostit pana peste urechi este geloasa pe fosta mea sotie. Am fost casatorit in urma cu 5 ani, dar nu s-a terminat deloc bine acea relatie. A urmat divortul si bineinteles linistea de dupa. Nu ne-am mai vb de mai bine de 4 ani.
Zilele trecute a descoperit in mail-ul meu scrisorile de la fosta sotie si a facut o scena urata de tot. Am incercat de mai multe ori sa vorbesc cu ea dar efectiv nici macar nu ma priveste.
Recunosc ca nu pot intelege femeile, dar o iubesc prea mult ca sa las situatia asa.
As aprecia mult ajutorul dumneavoastra sau macar un sfat.
Va multumesc


hmm....am sh eu o intrebare : d c ai mai pastrat mailuri d la fosta sotzie?
Sunt intr o situatzie f putzin asemanatoare...prietenei tale:D
pussyCat_
Postat pe 11 Noiembrie 2008 01:42
Am si eu o întrebare: cine va obliga sa tot scormoniti în trecutul unui partener?
Poate a uitat de mesaje...
Poate le dorea ca amintire, ca fac parte din trecut...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Noiembrie 2008 02:08
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-11 02:08:19Am si eu o întrebare: cine va obliga sa tot scormoniti în trecutul unui partener?
Poate a uitat de mesaje...
Poate le dorea ca amintire, ca fac parte din trecut...


poi...nush...poate snt putzin complexata d faptu' k eu n am avut o relatzie pana acum sh avand in vedere k e primul baiat la kre tzin ma simt putzin nesigura p mine.
pussyCat_
Postat pe 11 Noiembrie 2008 02:23
eu as avea o intrebare:mail-urile care le-a gasit erau recente?daca da,consider ca daca aveti o relatie serioasa,ea trebuia sa stie ca inca mai tii legatura cu fosta...parerea mea!
mary_ct
Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:09
Niciodata nu am putut sa inteleg de ce unii avem parte de suferinte in adevaratul sens al cuvantului singurul lucru pe care mil doresc e sa nu mai sufar niciodata asa cum am suferit pana acum din cauza partenerului meu din cauza ca era gelos l-am iertat in inima mea fiindca stiu ca ca avea operatie pe creier si era pe sistem nervos dar cum ma torturat ,mutilat ,chinuit credca asteas singurele cuvinte mai frumoase pe care pot sa le gasesc nam sa uit niciodata ce-am patit si prin ce-am trecut scenele astea n-o sa-mi iasa din cap niciodata nu doresc la nimeni sa inatlneasca un om gelos daca puteti evita lucrul asta din prima nu mai stati sa va mai ganditi
slin
Postat pe 25 Noiembrie 2008 21:58
slin ai dreptate...nu trebuie sa te pedepsesti stand langa o persoana care iti face viata un cosmar,oricare ar fi imprejurarile...cat despre cel care a deschis acest topic,consider ca trebuia sa isi anunte iubita de acele mailuri inainte sa le vada aceasta...dar acum, totul se rezolva prin comunicare...orice in viata
tupeista
Postat pe 25 Noiembrie 2008 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
...un vis ciudat... 28 De la: hystria1 27 Octombrie 2010 11:44
Probleme... 2 De la: MikeLuk 14 Septembrie 2013 13:24
A-ti apela vreodata la TEST DE FIDELITATE? 33 De la: 2 Septembrie 2014 15:21
Prietena care foloseste pozele alteia pe site-uri de socializare. 19 De la: nicolagrozava 16 Mai 2015 06:41
nu mai vreau sa sufar....dar il iubesc prea mult... 68 De la: bestiuitza 20 Octombrie 2013 11:52