Setari Cookie-uri

Iubesc un baiat cu probleme psihice! Cum l-as putea ajuta?

Il cunosc de 6 ani. A fost cel mai bun prieten baiat, in acest timp am avut o relatie de 4 ani cu altcineva. Stiu ca m-a iubit foarte mult acest baiat, dar cum eram cu altcineva nu i-am dat nici o speranta. Si acum peste 5 ani mi-am dat seama ca il iubesc. I-am dat de inteles ca tin la el, dar imi spune ca nu vrea sa se implice, ca prefera sa ramana in starea de inertie, ca asteapta sa moara, si ca cu cat sufera mai mult cu atat devine mai tare. E pesimist, vrea sa para rece, mi-a spus ca in lumea asta nimeni nu iubeste pe nimeni, el nu a avut niciodata o prietena si totusi are 21 de ani ca si mine. Eu am plecat la facultate in alt oras, la iubitul meu si totusi am continuat sa vorbim, stiam ca il fac sa sufere, ii povesteam ca imi iubesc iubitul, tot timpul m-a sprijinit si abea acum mi-am dat seama ca tin la el, as vrea din tot sufletul sa il ajut chiar daca asta ar presupune sa imi reprim sentimentele fata de el. Si nici nu se lasa ajutat, sper sa primesc un sfat ceva. Va multumesc!
fly_fly_87
Postat pe 27 Octombrie 2008 22:32
Gandeste-te k poate nu vrea sa inceapa o rel cu tine ca sa nu ajungi sa suferi ami tarziu. Eu nu inteleg un lucru totusi, ce probleme psihice are? k ai spus k el zice k va muri. Oricum daca asta e adevarat, pune-te si in locul lui, la 21 de ani sa sti k nu mai ai mult de trait, cred k e groaznic. Daca chiar il iubesti, ar trebui sa fi alaturi de el asa cum vrea, dc vrea doar ca amica, incearca asa pentru moment. Castiga-i increderea si aratai ca-l iubesti. Multa bafta si tine-ne la curent.
EuBebelusa
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:38
De la: fly_fly_topisor, la data 2008-10-27 22:32:07Il cunosc de 6 ani. A fost cel mai bun prieten baiat, in acest timp am avut o relatie de 4 ani cu altcineva. Stiu ca m-a iubit foarte mult acest baiat, dar cum eram cu altcineva nu i-am dat nici o speranta. Si acum peste 5 ani mi-am dat seama ca il iubesc. I-am dat de inteles ca tin la el, dar imi spune ca nu vrea sa se implice, ca prefera sa ramana in starea de inertie, ca asteapta sa moara, si ca cu cat sufera mai mult cu atat devine mai tare. E pesimist, vrea sa para rece, mi-a spus ca in lumea asta nimeni nu iubeste pe nimeni, el nu a avut niciodata o prietena si totusi are 21 de ani ca si mine. Eu am plecat la facultate in alt oras, la iubitul meu si totusi am continuat sa vorbim, stiam ca il fac sa sufere, ii povesteam ca imi iubesc iubitul, tot timpul m-a sprijinit si abea acum mi-am dat seama ca tin la el, as vrea din tot sufletul sa il ajut chiar daca asta ar presupune sa imi reprim sentimentele fata de el. Si nici nu se lasa ajutat, sper sa primesc un sfat ceva. Va multumesc!



in primul rand fa-l sa inteleaga ca nu o faci din mila!
e ca si cum l-ai jigni, daca simt acest lucru.

Postat pe 28 Octombrie 2008 15:41
Scumpa mea, eu nu inteleg ce boala are. Depresie? Peste asta se trece, nu este ceva pe toata viata.
O sa moara? Adica? Vrea sa se sinucida sau sufera de vreo boala incurabila?
Oricum ar fi, nu te baga in o relatie din mila, mai rau i-ai face si nici tie nu ti-ar fi foarte bine.
Succes
sheeva
Postat pe 28 Octombrie 2008 16:28
de ce a mai postat topicul daca nu mai intra sa raspunda la intrebari ? .......
ce sa intamplat cu tine...de ce nu vorbesti cu noi?
ferero
Postat pe 12 Februarie 2009 09:15
De la: sheeva, la data 2008-10-28 16:28:43Scumpa mea, eu nu inteleg ce boala are. Depresie? Peste asta se trece, nu este ceva pe toata viata.
O sa moara? Adica? Vrea sa se sinucida sau sufera de vreo boala incurabila?
Oricum ar fi, nu te baga in o relatie din mila, mai rau i-ai face si nici tie nu ti-ar fi foarte bine.
Succes
.............................amimpresia ca e schizofrenie................ajutal dar nu ati complica viata e destul de complicat sa traiesti cu astfel de om ....an general poate fi un prieten fff bun dar atat....e instabil...........posteaza mereu ca victima .............am avut si eu dea face cu asa ceva si nu te andemn sa mergi mai departe de prietenie
erikahd2008
Postat pe 24 Februarie 2009 03:55
du-l la dilimandrosi
Boka
Postat pe 20 Septembrie 2009 00:33
:) Buna! in 2008 aveai 21 de ani.......ai ajuns la 22 acum........probabil vezi lucrurile altfel, deja.Crezi ca amicitia este precum relatia erotica dintre un barbat si o femeie?Itre cele 2 exista o mare diferenta, ca prieteni/amici ,in acest fel de relatie nimeni nu vrea sa schimbe pe nimeni insa in relatia de iubire , de fiecare data, fiecare vrea sa-l schimbe pe celalalt.........sa-l modeleze dupa cum isi doreste , de unde rezulta conflictele adesea de necontrolat. Deci: daca intri in relatie cu el si ai asteptari imense ca el sa comporte asa cum era in cadrul relatiei de amicitie,cine crezi tu ca va suferi? itit vei asuma emotia ce a insotit decizia de a fi cu el? sau il vei acuza ca este rece , posesiv, neiubitor etc? va fi suferinta ta , pt ca asa vei vedea tu lucrurile, poate nu si el, pt ca tu vei avea asteptari nefondate,cazand foarte usor in dezamagire ,perceptia ti-o va lua-o razna, deci vei fii subiectiva.
Altceva,ai spus ca are probleme psihice, te-ai intrebat vreodata care o fi motivul pt care tu ai intalnit vre-un astfel de om? ce este imperios necesar sa inveti tu de la acest om cu probleme psihice? reale sau ireale(vorbesc despre perceptia ta). La varsta aceasta este normal ca adolescentii sa fie pesimisti, din punct de vedere psihologic, ei trec printr-o regie cumplita a vietii.Revenind......exteriorul reflecta conflictele noastre interioare, ne proiectam in altii pt a ne vedea.....ei devenind oglinzile noastre.In acest fel, foarte usor ne putem cunoaste pe noi, actiune ce ne aduce sentimentul de incredere in sine, curaj si multe altele. Cred ca este foarte important sa-ti pui intrebari despre sine,despre cum esti tu,despre ce-ti doresti tu cu adevarat, despre cum crezi ca ti-ar placea sa-ti decurga viata etc
Ce vei avea de pierdut? :)
Animaa
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:29
...eu nu sunt lamurita...ce probleme psihice?...la varsta lui apar de obicei intrebari existentiale, si ne pot face sa parem putin ciudati in modul in care percepem viata, dar asta nu inseamna ca are probleme psihice, si din moment ce ai avut o reletie de prietenie asa de stransa ma gandesc ca nu a fost din mila, ci pentru ca omul acela ti-a inspirat incredere, te-a ajutata, ti-a dat sfaturi, te-a sprijinit in momentele in care ai avut nevoie...deci unde e bolnavul psihic(ca unul in cauza nu ar fi in stare sa faca asta)?...eu zic sa te mai gandeti, pesimismul si problemele existentiale nu sunt neaparat simptome ale unei boli psihice..
blue_moonbutterfly
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama mi-a zis ca nu exista feti frumosi si relatii sau casnicii ca in povesti....Voi ce ziceti? 102 De la: Corina1205 30 Martie 2015 15:34
iubiri imposibile 27 De la: perce_neige 25 Noiembrie 2010 21:48
........ 4 De la: Barbie30_ 1 Aprilie 2011 03:00
Chestionar adresat persoanelor DIVORȚATE 1 De la: kudika_1032737 27 Aprilie 2018 17:07
un sfat... 21 De la: kudika059077 14 August 2009 11:56