Setari Cookie-uri

Fidelitatea..un termen relativ!!!

Pt a fi fidel/a cuiva..trebuie sa-si castige acest drept..pt ca...acelasi lucru e valabil si pt pers de langa noi...
ingerdemon69
Postat pe 20 Octombrie 2008 11:16
asta e vreo maxima ceva??? sau intra in sfera generalizarilor
?????
dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:46
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-25 12:46:54asta e vreo maxima ceva??? sau intra in sfera generalizarilor
?????





sigurat vreo maxima

Postat pe 25 Octombrie 2008 12:55
nu te obliga nimeni sa fii fidel
e o alegere. in plus, daca tu esti fidel, nu scrie nicaieri ca si celalalalt trb sa fie:P
morticia_adams
Postat pe 10 Noiembrie 2008 00:18
cand te casatoresti spune preotul k trebuie sa fi fidel/a celui de langa tine,dar in general conteaza si de relatia pe care o au cei 2,de cat respect si dragoste exista.
Onutza_bby
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:58
si cu maxima asta cum ramane???
merge topil ,merge???
sau deschidem asa ca ne-am trezit cu moaca la cearceaf azi?

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:51
Ema, ce faci? Ratacesti pe forum pana apar mimozele iar?
Viata are alt gust cu ele... Daca nu ti-ar fi greu, n-ai recunoaste cand ti-e bine, nu?

Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:54
De la: crista_galli, la data 2008-11-20 17:54:49Ema, ce faci? Ratacesti pe forum pana apar mimozele iar?
Viata are alt gust cu ele... Daca nu ti-ar fi greu, n-ai recunoaste cand ti-e bine, nu?



vaaai crista daca ai sti cat de repede a trecut ziua de azi in companie (pot sa fiu rea????) neplacutaaaaaaaa!!!!!

ma mai uit la "topicele " astea mai vechi... mai scot de la naftalina cate unu .poate dau si de coman si mihaela... ahhhh ,topicul unde ne-am intersectat prima oara eu si cu tine...
iti mai amintesti????

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:21
Care, ala cu virginii????

Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:23
daaaaaa. mihaela si coman.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:28
si daca tot era vorba de maxime pe aici, vin cu un citat'' Singura forma de a scapa de ispita este sa i se supui'' As spune ca fidelitatea tine in primul rand de respect( atat pt tine cat si pt partener/a) dar si de imprejurari.
Andrheya
Postat pe 29 Noiembrie 2008 22:29
De la: Onutza_bby, la data 2008-11-11 12:58:50cand te casatoresti spune preotul k trebuie sa fi fidel/a celui de langa tine,dar in general conteaza si de relatia pe care o au cei 2,de cat respect si dragoste exista.



du-te pe topicul cu amantii :))

Depinde de persoana ! Unii accepta sa aiba aventuri, altii nu concep etc. Totul este relativ !

Postat pe 29 Noiembrie 2008 22:34
Relativitatea infidelitatii, asa cum o expuneti voi , e data de persoane, deci e subiectiva. Sentimentele sunt trairi personale, interpretari subiective ale situatiei prin care trece persoana in cauza si pot fi controlate. Autocontrolul ar salva multe relatii si ar transforma infidelitatea in recunoasterea propriilor valori si necesitati. A te lasa dus de val , in voia sentimentelor, e o dovada de imaturitate afectiva si de lasitate morala.
maria_zada
Postat pe 19 Decembrie 2008 01:42
Si dk scriu si eu ceva chiar daca e veki subiectul? Mi se pare absurd si aberant ca un om sa insele, si ma ingrozezc cand vad in jurul meu cum ne animalizam cu fiecare clipa ... FRATILOR: saracele animale nu au ratiune; se f... intre ele pentru k asa le e scris sa se inmulteasca .... da noi daca ne alegem un partener avem OBLIGATIA MORALA de al respecta si daca nu il mai vrem avem OBLIGATIA MORALA de al anunta asupra deciziei noastre si de a-i explica k nu este vina lui... Mi se pare nesimtire sa-ti bati joc de un om si dup-aia ne intreban de ce femeile / barbatii sunt asa perfizi, rai, sau nu mai sunt k o dinioara.... OARE DE CE???? Ca ne batem joc unii de altii cei mai slabi de ingeri sufera, se intaresc si devin incrancenati aparatori ai propriilor interese, niste egoisti ....Asta se intampla!!!!! Reflectati stimati cititori REFLECTAAAAATI!!!! D-asta e in toata lumea fuga asta dupa sex si se evita sentimentele si responsabilitatea.... E inadmisibil, ca Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune si noi ne comportam tot ca animalele ...
dark_maria87
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:24
De la: Andrheya, la data 2008-11-29 22:29:21si daca tot era vorba de maxime pe aici, vin cu un citat'' Singura forma de a scapa de ispita este sa i se supui'' As spune ca fidelitatea tine in primul rand de respect( atat pt tine cat si pt partener/a) dar si de imprejurari.

subscriu..si adaug faptul ca tendinta de a fii sau a nu fii fidel(a) este influentata uneori si de anturaju in care traim, familiile in care crestem, prietenii cu care ne petrecem timpul....si uneori si in codul genetic..unuii oameni sunt infideli pt ca asa sunt ei progrmatai genetic...altii pt ca au vazut la prieteni sau neamuri ca a mers treaba si nu au fost prinsi..asa ca nu li se va parea mare lucru sa o faca si ei...
cantafabule
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:10
salutare tuturor...
Eu consider ca infidelitatea unuia dintre parteneri inseamna nemultumirea lui/ei in relatia respectiva...adica barbatul/femeia infidel/a chiar si-au aruncat privirea peste gardul relatiei in care sunt implicati...gestul asta de a privi peste gard cam asta inseamna: semne de intrebare legate de relatia existenta. Deci, cand intrun cuplu, unul dintre cei doi inseala, asta inseamna ca ceva nu este in regula intre cei 2, ca sunt sau nu casatoriti, nu conteaza. Eu asa cred, ca nu trebuie condamnat doar cel care a fost infidel, si gata, l-am condamnat si tipul/tipa sunt persoane groaznice si fara simtul responsabilitatii...nu...cu toata durerea si parerea de rau...despartirea unui cuplu in baza unei tradari de acest gen, cred ca inseamna ca cei doi au nevoie fiecare de un alt tip de relatie, inseamna ca amandoi trebuie sa treaca la o noua etapa in viata...trist, dar necesar in multe cazuri...
Infidelitatea cred ca inseamna continuarea cautarii perechii, spun asta nu pentru ca idealizez infidelitatea, nu. Dar trebuie sa luam in considerare ca, oricat de oribil ne simtim atunci cand descoperim infidelitate la partener, tocmai pentru ca il/o iubim, trebuie sa intelegem ca omul cauta in continuare, deci nu a gasit in relatia respectiva tot ce ii trebuia.
Si mai am de spus ceva legat de ideea ca am ramas precum animalele...ei bine, animalele, in general, nu isi cauta perechea pentru o viata ci doar pentru un sezon. Pe cand omul, se presupune ca, isi cauta perechea pentru o viata....dar de multe ori, in cautarea asta, este posibil sa gresim cand facem alegerea, si pe parcursul drumului sa apara iluzia ca am gasit in alta persoana ce cautam de fapt.
Subiectul ramane deschis...este foarte amplu, si cred ca mai exista si alte pareri legate de infidelitate respectiv fidelitate...
tzache
Postat pe 21 Septembrie 2009 13:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai merita? 30 De la: razz 30 Septembrie 2009 00:19
cat sunt de vinovata? 20 De la: lumimari 5 Iulie 2009 09:04
imi este teama 124 De la: miss_darine 24 Iunie 2010 21:24
sa ma marit cu cine vor parintii? 1 De la: lloremmy 20 Septembrie 2011 11:55
Eu -sagetator- ;el-taur.. 7 De la: pissyk87 19 Mai 2009 20:47