Setari Cookie-uri

UN SFAT se poate?

Salutare

Citesc de ceva timp tot feluri de bloguri de genul acesta din pura curiozitate si m-am gindit sa intreb pe cei care se delecteaza si ei cu problemele si afaturile altora cam ce parere sau ce sfat imi pot da.

Am 30 de ani si viata sentimentala mi-a fost pusa la incercare de mai multe ori, ma refer ma viata sentimentala mai serioasa, nu aventurile adolescentine, si am ajuns in acest punct al vietii mele in care iubesc o fata pe care o cunosc de un an si ceva.

Pina aici e ok pentru ca din punct de vedere sentimental sunt liber si pot face asta fara nici o prejudecata si fara nici o limita numia ca problemutza, dupa parerea mea, de fapt si dupa parerea ei este in partea cealalta.

Aceasta domnisoara, cu 4 ani mai mica decit mine vine dupa o relatie care a cam bulversat-o, dupa spusele ei, relatie ce a construit un zid in jurul ei si a vietii ei. Avind o relatie de amicitie, la inceput a fost o prietenie sincera dar cu trecerea timpului am inceput sa vad si sa simt destule lucruri sa imi doresc sa am o relatie serioasa si de lunga durata cu aceasta domnisoara. Bineinteles ca la un moment dat mi-am facut cunoscute sentimentele si intentia mea de a incepe o astfel de relatie cu ea dar m-am lovit de raceala acelui zid construit cu grija si tenacitate.

Ea spune ca fosta relatie, cea care a schimbat-o foarrte mult, nu mai conteaza pentru ea si ca acum e libera, ca s-a eliberat de tot ce a fost in trecut dar nu stie inca ce vrea, cam ce drum sa apuce sau cum sa actioneze. De fapt pe scrt, daca o citez pe ea: "ideea e ca m-am obisnuit singura si imi e greu sa incep ceva".

Am incercat sa ma apropii de ea mai mult, sa incep sa o cunosc si sa o fac sa aiba macar incredere in cineva, pentru ca dupa cum se vede treaba si dupa cum spune ea nu ami are incredere in nici un barbat pe lumea asta. Totul a esuat cu aceeasi raceala de care m-am lovit din primul moment.

Acum eu sunt plecat pentru o perioada si am convenit sa o las sa se gindeasca si sa ia o hotarire pentru viitor si sa imi comunice atunci cind ma voi intoarce. A fost de acord si mi-a multumit ca am rabdare cu ea si ca o las in pace sa isi revina si sa ia cea mai corecta hotarire.

De fapt asa sunt si am fost tot timpul in viata asta, am respectat persoana de linga mine fapt ce de foarte multe ori nu mi-a adus numai satisfactii. Asta este viata! Nu ma voi schimba niciodata cred.

OK. Am apelat la aceasta metoda in speranta ca cineva imi va putea spune cam ce ar trebui sa fac eu in acest moment, in afara de a astepta. Oare eu trebuie sa pun la spate aceasta perioada, sa nu ma gindesc, sa nu vorbesc si sa nu iau legatura cu ea deloc in aceasta perioada? Oare trebuie sa nu imi mai bat capul si sa ma duuuuuuucccccc cit ma tin picioarele si sa o las in nefericirea ei?

Nu as vrea sa o las asa cum e acum. Chiar si ea nu este pe deplin multumita de starea ei in aceste momente dar ma si oftica faptul ca nu prea face nimc sa iasa din asta. Se complace in aceasta stare.

Multumesc oricarei persoane care imi da un sfat.

Sa ne auzim cu bine.


Postat pe 27 Octombrie 2008 01:51
E greu de dat sfaturi in aceasta situatie...depinde de tine, cat esti dispus sa astepti, dar eu cred ca daca ea te-ar iubi, ar uita de trecut si ar da o sansa relatiei!
Cred ca esti un barbat deosebit si ma bucur sa vad ca mai exista astfel de oameni!
Ai rabdare cu ea, nu o stresa cu hotararile, lasa totul sa curga de la sine si vezi ce se intampla!
bafta!
ina84
Postat pe 27 Octombrie 2008 14:04
singurul raspuns e sa ai rabdare cu ea. chiar dc ea spune k s-a eliberat de tot ceea ce a presupus acea relatie de 4 ani... nu prea cred k a reushit in adevaratul sens al cuvantului... zici k a ieshit cam bulversata din acea relatie?! pai orice nefericire lasa urme, traume, rani... care in tp se vindeca shi raman doar cicatricele care amintesc de cauza ce le-a produs... asha k tb sa ai rabdare...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 27 Octombrie 2008 17:22
parerea mea e ca nu exista scanteia, ceea ce e esential pana la urma.
ca te simpatizeaza, admira,te simte aproape, astea chiar nu prea conteaza in balanta cu pasiunea.
googoodoll
Postat pe 27 Octombrie 2008 17:29
Multumesc de sfaturi si sincer asta a fost si hotarirea mea: sa o respect, sa o ascult, sa o ajut, intr-un cuvint sa AM RABDARE dar problema este ca si ea sa isi doreasca sa fie asa.
O sa vad eu cind ma voi intoarce acasa cum o sa fie situatia.
Multumesc mult tuturor



Postat pe 29 Octombrie 2008 17:48
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 23:57
cred ca ar fi mai bine sa o lasi in pace pana cand te cauta ea,caci daca ea vrea ceva cu tn at te va cauta iar daca nu sigur ai sa o vezi cu altcineva!!! e naspa cand cineva are un asa trecut si mai ales ca nu poate sa treaca peste!!!caci eu asta cred ca nu a trecut!!!sper sa ti fie bn!!!mult noroc
ymk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu pot sa renunt ... 21 De la: loveordie 23 Iulie 2009 15:44
Am o mare dilema si asi vrea un raspuns scurt si la obiect! 31 De la: Alexandru_Tudor_1 5 Mai 2015 01:53
cum dracu scap de el din mintea mea 24 De la: Barbie30_ 8 Ianuarie 2011 09:02
ma doare.. 48 De la: kudika_nikole 1 Ianuarie 2012 03:03
Comunicarea inr-o relatie.. 35 De la: razz 6 Aprilie 2010 16:09