Setari Cookie-uri

Care este diferenta intre naivitate, iubire oarba si prostie?

Nu pot spune decat ca am trecut prin toate, iar partea proasta este ca nu mi-am revenit inca.Povestea mea incepe in urma cu 2 ani si cateva luni cand m-am indragostit pentru prima oara(la 18 ani) de un barbat cu 10 ani mai mare decat mine.L-am cunoscut la o nunta, la niste prieteni unde eu eram domnisoara de onoare, a stiut cum sa ma cucereasca, iar dupa 3 luni m-am culcat cu el(eu fiind virgina), dupa care lucrurile au inceput sa nu mai mearga iar dupa inca o luna ne-am despartit...a durut un pic dar nu asa tare..4 luni am stat despartiti dupa care ne-am impacat si parca il iubeam si mai tare, pana la un moment dat knd totul a inceput sa ia o intorsatura f urata, imi interzicea sa mai ies cu prietenii, uneori se purta urat cu mine degeaba, avea si un job solicitant si eu mereu il cicaleam ca nu ne vedem atat de des k inainte( eu indragostindu-ma si mai mult...de indiferenta lui).Odata mi-a spus k pleaca cu un prieten sa se uite de o masina la Braila si seara trebuia sa vina sa ma ia sa dorm la el si nu mi-a dat nici un semn pana dimineatza cand disperata la ora 7 eram cu tel in mana imi era teama sa nu fi patit ceva..dar imi raspunde foarte nonsalant ca de fapt s-a intalnit cu o fata si ca s-a indragostit de ea si vrea sa ne despartim..va inchipuiti ce am simtit.Dupa care seara ma suna ca vrea sa ne vedem ca nu a vorbit serios ca a glumit, si ca pe zi se gandea la mine si era sa de-a peste un om, si ca este un semn ca ma iubeste f mult si vrea sa ne impacam..ne-am despartit in final inainte cu 2 zile sa fac 20 ani pt ca nu o suporta pe o prietena de-a mea care urma sa vina si ea la ziua mea,si domnul m-a pus sa aleg intre ei, l-am ales pe el in final dupa certuri si discutii..dar tot el m-a refuzat in final.Si cam asta cu naivitatea acum o dau usor in prostie...mi-am facut in final ziua intr-un club cu fetele, a iesit super, m-am combinat cu barmanul kre era mai mic decat mine cu un an, doar eram singurik si parasita de ziua mea(si sunt genul f petrecareata)dupa care my ex ma suna si imi spune k a doua zi sa ma duc la doctor k l-am imbonlavit, ceea ce era complet fals pt k eram fata cuminte si inconstienta k am avut incredere in el.Evident eu nu aveam nimic, el da...si dupa ce m-a mintit k m-a inselat cu o fosta mi se face mila de el...si ghiciti ma intorc la el...apoi dupa o vreme dupa ce era aproximativ vindecat, dupa o plimbare in parc ma invita la el...sa ne impacam oficial(de specificat ink nu ma despartisem de barmanul din club, insa nu aveam nimic serios cu el)ma duc..facem dragoste,si ma aduce aksa..ma pun in pat si ma suna si imi spune k de fapt a vrut sa-mi demonstreze ca si eu mi-am inselat prietenul, k de fapt el a vrut doar sa se culce cu mine..k nu ne impacam.in seara aia a durut mai mult decat atunci knd am aflat ca ma inselat.Dupa care a inceput calvarul luta cu mine insumi sa renunt la el..el insista sa ne impacam, mai dispare cate o luna din peisaj iar ma cauta..si tot asa, are si parti bune, e romantic e tandru e nebun dar e scorpion razbunator.Asta e doar o mik parte din ceea ce a fost intre noi..si cum pot opri prostia asta a mea, stiu k nu e nimic sanatos in relatia asta, stiu ca tot ce se intampla intre noi este in zadar..dar daca nu o sa pot trece de prima dragoste voi ramane nefericita toata viata?
diana88
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:17
prea mult "final" in povestea asta..:P
diana88
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:21
fara sa o iei ca pe o jignire, dar la tine le-am intalnit pe toate 3.asta nu e o relatie, isi bate joc de tine....doar atat!
bangla_soul
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:39
doamne diana, tu nu-ti dai seama ce pierzi, eu stiu cat de reazbunatori sunt scorpioni....dar ce-ai povestit tu m-a lasat cu gura cascata....eu atat vreau sa-ti spun....cred ca suntem de-o seama si eu nu mi-as face una ca asta, stiu ca doare, si doare mult...dar nu stii tu cum timpul le vindeca pe toate...si nu e doar un proverb...asa e! Trezeste-te dimineata si spune ca viata e frumoasa oricum....cu sau fara el!!! TU esti mai importanta decat el!!!! si tine minte, poate ca viata ar fii mult mai frumoasa fara el! te pup si mai gandeste-te si la tine si la sufletul ala care sufera prea mult pentru cineva care nu merita iar viata asta trece asa repede!!
raluki_rtz
Postat pe 28 Octombrie 2008 17:58
Puiule, trezeste-te si traieste-ti viata, e mult prea frumoasa.
Ai doar 20 de ani, o sa mai iubesti.
sheeva
Postat pe 29 Octombrie 2008 10:15
fetelor, degeaba ii zicem noi k tb sa fuga mancand nori... k nu o s o faca... eu cunosc un caz asemanator care dureaza de peste 30 shi ceva de ani. el e tot scorpion, un nenorocit care niciodata nu shi-a ascuns infidelitatea fata de sotia sa, care mereu l-a iertat sau s-a facut k nu vede... in prezent tot casatoriti sunt shi el tot un nenorocit este, iar ea nu-l va parasi niciodata. au scorpionii un dar de a te intoarce din drum, de a se folosi de slabiciunile tale, dea te manipula... eu cunosc f bine acest tip de scorpioni... k sa nu mai zic cat sunt de razbunatori... shi cum te fac sa te simti vinovat de relele facute de ei... incat ajungi sa crezi cu tarie k tu esti unicul vinovat al situatiei create... samd...deci draga mea... dc vrei sa patesti shi tu la fel.... shi te complaci in situatia asta de dependenta prosteasca n-ai de cat sa taci shi sa inghiti! dar dc vrei cu adevarat sa ieshi din aceasta poveste care iti garantez k nu are un happy end, atunci fa-o! rupe orice legatura cu respectivul. nu mai ceda telefoanelor lui, smsurilor sau ce ti-o mai trimite el... el te va minti in continuare folosindu-se de nevoia ta de a te minti in continuare k va fi altfel... stii f bine k nu va fi altfel. nu are cum sa fie, draga mea!

sper k nu te-am supi cu cele de mai sus, dar nu am cum sa te zgaltai fizic k sa deschizi ochishorii tai naivi care vad numai ce vrea inimioara sa vada...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Octombrie 2008 10:41
stiu ca nu ar trebui sa dau tocmai eu indicatii sau sfaturi, fiind barbat, dar cunosc destule despre comportamentul baietilor din jurul meu (prieteni,amici,rude etc) si in majoritatea cazurilor si comportamentul (starile sufletesti) parti opuse iti spun ca am momente cand imi este rusine de comportamentul barbatilorla modul general, toti se dau mari Don Juani si vad sexul opus ca pe un trofeu.
esti tanara si frumoasa, ai toata viata inainte cu de toate, si bune si rele, traieste-o asa cum consideri tu ca trebuie traita, dar...in conditiile actuale, pe care le-ai descris tu, nu merita.prea multe suturi in fund ai luat in reletia asta si cred ca este momentul sa dai si tu unul, asta depinzand in primul rand de tine, de ce vrei tu.
nu te impovara inutil cu o relatie care deja de la inceput a plecat cu stangul.
texaco
Postat pe 29 Octombrie 2008 20:34
nici nu stiu ce sa va raspund...knd sunt cu el nu pot sa gandesc rational, knd ma suna imi bate inima, knd ma ia in brate si imi spune ca tine la mine m-am pierdut..insa cand e rautacios ci ma supar pe el intradevar ma face sa cred k e vina mea si se supara la randul lui pe mine k sa ma faca sa ma intorc la el...iar cand ma hotarasc sa o termin odata, sufar enorm o perioada si park atunci cand reusesc sa ma pun pe picioare apare el si imi spune k vrea sa fie cu mine...e atat de greu, dar in acelasi timp ma simt atat de bine in bratele lui! ce-i care iubesc si au trecut prin asta ma inteleg cei care nu vor spune k sunt o mare proasta...si sunt, din fata naiva care am fost..acum am dat-o grav in prostie, dar e ca un drog..te ucide dar totusi te ridica la cer...Acum suntem iar impreuna, m-am simtit sigura pe situatie, suntem in perioada in care se poarta ca un mielusel, dak eu fac ceva gresit trece cu vederea, si doar imi atrage atentia dar in scurt timp se va razbuna..va multumesc frumos pentru grija voastra..v-am pupacit pe toate..si pe texaco :)
diana88
Postat pe 31 Octombrie 2008 15:56
stiu.....asta e!!!! si eu stiu cum e doar ca eu tin si la mine nu numai la cei din jur, in cazul tau el!! te pup si ai grija de tine!
raluki_rtz
Postat pe 31 Octombrie 2008 16:28
ar trebui sa te gandesti putin...mai mult si la tn.incearca sa te gandesti de 100 de ori,inainte sa faci ceva,pentru ca din cate mi-am dat seama i-ai cazut de multe ori in plasa si vad k nu prea te inveti minte... DELOC...
nu te supara ca-ti spun,dar esti naivaaaaaaaaaa rauuuuuuuuuuuuuuuuuuu
anaida_84
Postat pe 7 Noiembrie 2008 10:12
sincer, nici nu stiu daca se poate face vreo diferenta intre toate 3... Cred ca e o coincidenta... si eu ma numesc Diana (mai putin conteaza) si am trecut printr-o relatie pot sa zic asemanatoare cu a ta.. numai ca eu aveam 15 ani cand l-am cunoscut, (el avand aceeasi varsta si era mai matur ca mine la mentalitate) iar dupa 10 luni mi-am pierdut virginitatea cu el. Primii 2 ani au fost ca un vis (cel putin pt mine) iar apoi a inceput sa isi bata joc de mine de nenumarate ori. toti prietenii imi spuneau ca el face si drege multe ce toti stiau, numai ca eu.. fiind oarba, naiva si prostuta nu credeam pe nimeni, pt mn el era singurul baiat si nu-l credeam in stare de asa ceva... bineinteles ca il intrebam de ce auzeam si mereu imi zicea ca lumea e rea si invidioasa si daca eu vreau sa cred in lume sa raman cu ce cred si sa il las.. numai ca nu puteam, era asa de credul ca pt mn nu mai conta... uitam de tot si il alegeam pe el. E fffff lunga povestea... si as avea multe de spus.. in concluzie.. dupa 4 ani de zile... (asta dupa ce l-am prins cu 2 fete si bineinteles ca l-am si iertat de fiecare data, mai devreme sau mai tarziu) mi-am luat inima in dinti, am mers la el acasa (inima imi batea sa imi iasa din piept pt k in mom ala stiam ce pas fac si stiam ca voi suferi fff mult.. dar alta posibilitate nu mai aveam, isi batuse prea mult joc de mn, iar eu nu-i gresisem cu nimic (timp de 4 ani de zile) dar stiam ca ceea ce fac ma va ajuta si nu imi voi da seama pe moment.. ci abia dupa ce voi inceta sa-l mai iubesc sau cel putin sa mai am vreo legatura cu el. Pot spune ca primele luni.. chiar un an a fost jalnic pt mine si chinuitor.. dar apoi am intalnit fel de fel de amici care mi-au deschis ochii si sufletul. Acum sunt fff bine..dupa aproape 3 ani de la acea relatie... in sf sunt fericita. Am un prieten de un an jumate si mai sunt si logodita. Deci Diana, crede-ma pe cuvant... o sa-ti treaca. nu mai lasa sa -ti bata joc de tine. Esti tanara si viata merita traita. Nimeni si nicodata nu trebuie sa iti blocheze drumul fericirii din viata. te vei indragosti de mai multe ori, dar ai grija ca data viitoare sa fii putin mai atenta la detaliii, si la baieti sa nu le mai arati prea multa dragoste(asta daca nu primesti si tu). Asteapta sa fii iubita!!! Daca vrei sa tinem legatura, lasa-mi un msj. te poop si ai grija de tine
LECÞIA IUBIRII: Incerc sa ii invat pe ceilalþi cã iubirea este compasiune... iubirea este TOTUL, asta pentru a înþelege în final cã amorul este etern ºi divin.:-P
sympatik_4u
Postat pe 12 Ianuarie 2009 22:21
nu e :)
morticia_adams
Postat pe 17 Ianuarie 2009 21:06
Nici una, toate inseamna prostie dar spus in cuvinte diferite .
tinel
Postat pe 20 Ianuarie 2009 19:08
cand iubesti cu adevarat,devii naiv,pt ca treci cu vederea defectele celuilalt.tu o faci din iubire,el o ia drept prostie.asta e problema.
dana_mv
Postat pe 6 Februarie 2009 19:27
Simplu ; nici una !
tinel
Postat pe 7 Februarie 2009 16:52
dak d ziua ta teai combinat c barmanul inseamna k ce simti pt respectuvul baiat c care teai culcat nu e dragoste;) inceark sati faci p altcineva si sa vezi k ai sal uiti imediat
iazmina20
Postat pe 8 Februarie 2009 14:08
Inseamna si prostie dar si complacere in mocirla.
Offtopic: voi ma speriati cu scorpionii astia chiar asa de rai sunt barbatii scorpion?
alexia30
Postat pe 22 Martie 2009 16:20
o sa fiu un pic cam dura insa cred ca oricum nu vei lua aminte la ceea ce iti voi spune eu sau celelalte kudice.........life goes on..........am aceiasi varsta ca si tine si sincer sunt umita cat de putin te gandesti la tine ca si femeie nu te respectii deloc,,,,vb de iubire,prostie amagire,,,,,si iar prostie,,,,,,,,,nu ma mir ca se gasesc barbatii atat de lasi incat se joaca cu fete care nu pot iesii din prostie....sincer.......fa o schimare si neaparat curat la tine in viata acordati RESPECT!!!!!!!!!!!!!SRY POATE AM FOST CAM DURA imi cer scuze daca am jignit astept o veste de la tine
chance
Postat pe 22 Martie 2009 17:33
Nu exista nici o diferenta.... Iubirea fara rational este prostie. Din pacate, va mai trece ceva timp pana o sa-ti revii.... si atunci iti va parea rau de timpul pierdut (cel putin)... Ai grija de tine, puiule! Sigur meriti mai mult...
carinio10
Postat pe 22 Martie 2009 18:37
Nu pot sa cred...
Cum poti spune ca iubesti o asemenea persoana ?
PUR SI SIMPLU ISI BATE JOC DE TINE...Te cauta numai knd te vrea el...atat ...se foloseste de tine...se culca cu tine apoi te lasa......Te vrea iar in patul lui ...iar te cauta...Cat mai vrei sa ii faci pe plac?
rallu_31
Postat pe 22 Martie 2009 21:10
a fi naiv cand esti indragostit este apanajul iubirii...
a face aceleasi greseli in dragoste este o prostie.
luulya
Postat pe 24 Martie 2009 11:17
la varsta asta aproape toti trec prin iubire oarba ,naivitate si prostie dar o sa te trezesti mai devreme sau mai tarziu si o sa privesti in urma si nu o sa poti compara cu nimic din urmatoarele iubiri k nu vor fi la fel..Important e ka-ti dai seama k nu duce la nimic relatia asta sau eventual el o sa te iubeasca intr-un final dar tu o sa fii deja satula si plina de frustrari
lacrasar
Postat pe 24 Martie 2009 16:43
diana te inteleg perfect... si eu am avut o relatie cu cineva mai mare cu 9 ani jum decat mine si am ajuns sa cred k am fost o proasta ... dupa fiecare cearta, dupa fiecare decizie de-a lui sa ne despartim, eu k o proasta ma intorceam la el ... si eu eram naiva, proasta si idioata care ii "propunea" sa ne impacam, ceea ce ma face mai proasta decat oricine altcineva ... eu si el acum o zi am avut o cearta foarte mare, cea mai mare de pana acum si bineinteles k ne-am despartit ... chiar daca stau si plang incontinuu ( k vorba aia , l-am iubit k o proasta ) am decis sa ma trezesc la realitate , sa nu mai fiu speriata de cum vor fi lucrurile fara el si sa ma gandesc la mine, sa incep de la zero fara el, sa invatz sa ma bazez numai pe mine ...din toata inima te sfatuiesc sa faci si tu la fel ... o sa fie foarte greu la inceput insa cand lucrurile nu merg bine si nu depinde de tine k sa le rezolvi, mai bine pui punct si iti refaci viata fara el .. daca intr-adevar te-ar iubi, nu s-ar comporta asa cu tine , ar veni si ti-ar cere sa va impacati si ati incerca amandoi sa schimbati lucrurile acolo unde nu functioneaza pe placul vostru .. la urma urmei totul se intampla cu un scop si poate tu ai avut nevoie de o persoana asa langa tine pentru a valorifica mai mult viitoarele persoane din jurul si din inima ta ... ai nevoie doar de putina sperantza, incredere in tine si de vointza ... vointza cat cuprinde ... mult succes si ai grija de tine !
lavinia_gabryela
Postat pe 29 Mai 2009 14:42
l_diana_c
Postat pe 29 Mai 2009 14:57
Cine a zis ca dragostea e oarba, sigur s-a referit la tine draga mea...
Aphrodite
Postat pe 29 Mai 2009 23:13
am trecut si eu prin ceva asemanator. da mi-am deschis ochi si l-am ignorat.
a durat vreo luna pana sa scap de el.
SugarBubbles
Postat pe 30 Mai 2009 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Seria 7 si iubitul meu 119 De la: dandanaua_reloaded 4 Iulie 2009 19:03
Hello 9 De la: valy90 7 Ianuarie 2011 17:03
Cursuri zumba 18 De la: kudika513317 9 Martie 2012 16:15
caciuli din blana de vulpe! 9 De la: greierash_is_back 3 Noiembrie 2009 21:39
ce sa fac simt k inebunesc 12 De la: l_diana_c 28 Mai 2009 18:15