Setari Cookie-uri

Ce inseamna pentru voi patriotismul?

chiar ma intreb, mai exista patriotism?
Lulli
Postat pe 29 Decembrie 2008 12:38
De la: Luli2, la data 2008-12-29 12:38:00chiar ma intreb, mai exista patriotism?



io ma intreb , de ce te-ntrebi!!?

Postat pe 29 Decembrie 2008 12:40
De la: geo_tz, la data 2008-12-29 12:40:30
De la: Luli2, la data 2008-12-29 12:38:00chiar ma intreb, mai exista patriotism?



io ma intreb , de ce te-ntrebi!!?

ma si miram daca nu raspundeai tu, bre geo!

sa-ti spun de ce ma indoiesc ca ar mai exista patriotism? pentru ca vad zi de zi pe strada doar oameni care se gandesc doar la ei, care distrug paduri intregi ale iubite lor tari (ca niste adevarati patrioti!), care cersesc la coltul fiecarui oras european, care fura ca in codru si baga cutitul in tine fara a clipi macar...si ar fi multe exemple care ar demonstra ca patriotism nu mai exista...sa nu crezi ca dau aceste exemple doar pt a arunca cu noroi in romani...o spun doar din parere de rau...ca nu suntem o natie in care straluceste prostia...
Lulli
Postat pe 29 Decembrie 2008 12:49
Patriotism....acum mai putin de 50 de ani cred ca as fi fost!!
Acum ma gandesc ca oameni care au facut ceva pt tara asta, care au insemnat ceva pt Romania...se invart in mormant vazand ce jale, bataie de joc, nesimtire, rautate este!!!
jaqueline29
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:41
Poate ar aceasta intrebare ar fi mai potrivit sa fie pusa celor care au varsat macar o picatura de sange pentru aceasta tarisoara.
Este foarte comod sa vorbesti despre patriotism din spatele unui router, langa caldura unui calorifer, sau langa savoarea unui vin bun si in acelasi timp sa te simti si filosof.
Ce ati zice daca am intreba despre patriotism nu o pipita care a vizitat Europa in cautare de senzatii si de cadouri ci un soldat care a promovat interesele Romaniei in diferite zone cumplite cum sunt cele din Afganistan sau Irak si nu numai?
Ati fi surprinsi sa aflati ca inca mai sunt oameni care se emotioneaza la auzul imnului national cantat pe meleaguri unde doar putem gandi ca exista.
In aceste vremuri, este adevarat ca nu mai avem "dusmani la granita" cum se zice, insa tara noastra, constiinta noastra ca si romani isi gaseste reflectarea in actiunile noastre de zi cu zi.
Cati dintre voi au vota?
Oare acest act simplu pentru care anumiti oameni au murit incercand sa-l obtina, nu este o dovada de patriotism?
Cati stiu ca din impozitele pe care noi le platim sunt oameni numiti soldati care chiar in aceste momente se afla undeva pe aceasta planete, reprezentand Romania si interesele ei, in ultima instanta reprezentandu-ne pe noi, garantand o securitate care altfel nu ar putea fi obtinuta, garantand investitorilor straini si nu numai ca Romania este un teren propice pentru atragerea de capital.
Aceasta evident ca se reflecta in nivelul de trai.
Este scazut insa. De ce?
Deoarece sunt mult prea putini patrioti, mult prea putini platitori de impozite si taxe, este prea adanca economia subterana, este mult prea mare numarul asa numitilor baieti sau femei smecheri, cei care creeaza, fara sa vrea probabil un model in mintea atator romani.
Patriotismul? Pare demonetizat insa ar trebui sa ne gandim ca poate totusi a luat alte valente
jenesaispas
Postat pe 30 Decembrie 2008 00:01
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:06
nu-mi vine sa cred ca revin la topicul aasta dar din cu totul si cu totul alta persepctiva. In acelasi timp va cer ajutorul. Ajutati-ma sa inteleg si sa accept, de ce copiii mei fac ceea ce eu nu am facut acum 30 ani, emigreaza in strainatate si dau curs unei oferte greu de refuzat. Inteleg ca eu sunt mai batrana, dar va intreb pe voi, pe cei in jur de 30 ani, ca pe ei nu am curajul sa-i intreb. Nu as vea sa creada ca intervin in viata lor si ca-mi spun parerea din moment ce nici macar nu mi-au cerut-o si nici nu vreau sa creada ca ma simt parasita de ei, cind de fapt asa ma si simt, asta e adevarul..
Vorbesc despre fiica mea si ginerele meu, pe care il consider ca si pe fiul meu, impreuna cu micutul lor de 3 ani, o minune a lui Dumnezeu...
Sunt lucruri pe care le-as vorbi cu voi si cu ei, nu se poate.. nu mi-a placut nciodata nici un fel de imixtiune in viata lor privata, e mai bine asa..
nefer
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:47
De la: nefer, la data 2009-01-06 11:47:30nu-mi vine sa cred ca revin la topicul aasta dar din cu totul si cu totul alta persepctiva. In acelasi timp va cer ajutorul. Ajutati-ma sa inteleg si sa accept, de ce copiii mei fac ceea ce eu nu am facut acum 30 ani, emigreaza in strainatate si dau curs unei oferte greu de refuzat. Inteleg ca eu sunt mai batrana, dar va intreb pe voi, pe cei in jur de 30 ani, ca pe ei nu am curajul sa-i intreb. Nu as vea sa creada ca intervin in viata lor si ca-mi spun parerea din moment ce nici macar nu mi-au cerut-o si nici nu vreau sa creada ca ma simt parasita de ei, cind de fapt asa ma si simt, asta e adevarul..
Vorbesc despre fiica mea si ginerele meu, pe care il consider ca si pe fiul meu, impreuna cu micutul lor de 3 ani, o minune a lui Dumnezeu...
Sunt lucruri pe care le-as vorbi cu voi si cu ei, nu se poate.. nu mi-a placut nciodata nici un fel de imixtiune in viata lor privata, e mai bine asa..


nefer, nu trebuie sa te simti parasita... copiii tai pleaca probabil, dupa cum ai spus si tu, pentru ca oferta este greu de refuzat, pentru ca isi inchipuie ca vor avea un trai mai bun si vor putea oferi copilului lor tot ceea ce-si doreste. Nici pentru ei nu este usor pentru ca intotdeauna e mai greu printre straini, dar au curajul sa incerce... Poate tu nu ai avut curaj acum 30 de ani, poate nici nu te-ai gandit la asta ca la o posibilitate... Eu sunt in strainatate la studii dar imi este dor de familie si de tara mea... Intotdeauna cand faci o alegere trebuie sa sacrifici ceva... te pupacesc sa nu mai fii trista si crede-ma ca ei -copiii tai- nu te parasesc, nici nu o sa te uite...
raniya
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:59
Daca ai stii, Raniya, cat plang si cat mi-e frica ca nepotelul meu sa nu ma uite, sa nu stie niciodata cat de mult poate fi iubit. E ingrozitor... Mi-a facut bine sa-mi scrii, stii? dar fiica mea a facut facultatea la Bucurest, departe de orasul nostru si nu am simtit atunci nici o panica, ca nu ar fi langa mine, etc... Am considerat ca face parte din devenirea ei ca om, ca se formeaza, ca invata sa se descurce singura, un examen prin care toti trebuie sa trecem in drumul nostru catre maturitate... Acum sunt angoasata, de-a dreptul, sunt disperata, cu atat mai mult ca nu pot sa le spun, pe sleau, ce simt, atat doar: simt ca strig in mine : nu plecati!!! dar ei nu vad nimic
nefer
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:00
nefer, iti inteleg trairile...e greu, imi dau seama. eu am plecat de acasa la 15 ani, am lasat familie si copilaria in urma pentru a-mi face studiile in alta tara...nu pleaca nimeni de placere si de bine! cauta ceva mai bun, perspective mai favorabile, sa traiasca mai bine, sa-si permita o calatorie, sa-si permita sa-i ofere copilului un viitor mai bun decat au avut ei... nu trebuie sa te simti parasita, copii nu-si uita parintii, casa si amintirile. fii tare!
Lulli
Postat pe 1 Martie 2009 13:51
Mersi, Lulli, pentru mesaj, am fost atat de disperata, atunci cind am aflat si mi-a trebuit mult timp ca sa incep sa gandesc cu ratiunea si nu cu inima. Raman in aer niste intrebari, insa, cu privire la identitatea nationala..... dar singur ca ei sunt mult mai practici si nu-i impiedica nimic, ii impinge in fata doar dorinta de a le fi mai bine. Si cum in tara asta nu se poate, si chiar se poate foarte bine in alta tara...
nefer
Postat pe 2 Martie 2009 09:21
nefer, crede-ma ca te inteleg foarte bine. eu sunt in postura copilului care a plecat, dar mi-e dor de parintii mei in fiecare minut! ma gandesc mereu la ei, ma rog pentru ei seara inainte de somn, sun doar si pentru a le spune ca mi-e dor...nu toti copii uita de parinti, le este si lor greu! crezi ca eu nu m-as intoarce inapoi? ah, ba da! dar nu vreau sa am aceeasi viata grea ca parintii mei, vreau sa-mi indeplinesc visele si dorintele, vreau sa-mi permit cand voi avea copii la randul meu sa nu stie asa cum am stiut eu ce inseamna lipsurile...asta nu inseamna ca am renuntat la parinti, nu! niciodata!
Lulli
Postat pe 12 Martie 2009 13:53
Pt. mine patriotismul insemna sa nu uiti sangele care s-a varsat pt. libertatea ta,sa nu uiti sau sa iei in ras traditiile stramosilor tai,sa nu-ti vorbesti tara de rau doar pentru ca tu nu ai o vila super,o masina ultimul tip si toale de firma(stramosii nostrii au trait fericiti cu mult mai putin),sa faci ceva oricat de neinsemnat crezi ca e pentru tara ta pentru ca in mometul in care o sa realizam ca trebuie sa tragem impreuna ca sa ajungem undeva si nu sa ne tragem unii pe altii in jos,deabia atunci o sa ajungem si noi la nivelul tarilor pe care le invidiem si le ridicam atat in slavi.Patriotismul inseamna sa fii mandru de graiul romanesc si nu sa folosesti jargoane in limba engleza sau franceza(pop-corn,week-end,rendez-vous),sa te mandresti cu steagul tarii tale(americanii au pana si pe chiloti steagul lor) si sa cunosti macar primul vers din imnul tarii tale.
Desteapta-te romane .....
diana1981
Postat pe 16 Martie 2009 18:12
diana, m-ai atins la corazon
daca fiecare din noi ne-am face datoria civica, fara sa ne plangem ca "nu ne da statul", am duce-o mult mai bine
societatile vestice sunt atat de prospere si pentru ce fiecare isi face particica lui de treaba pentru comunitate
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 18:15
sunt perfect de acord cu Diana, mai inseamna ca, atunci cind esti in strainatate si esti intrebata de unde esti, atunci cand spui ca esti din Romania sa te uiti direct in ochii celui care te intreaba, ca sa inteleaga, ca nimic nu e in neregula c u asta, nu cum se uita unii, cunosc profesori universitari care se simt vinovati cand spun asta, cind sunt nevoiti sa spuna asta, si o spun cu o jumatate de gura, parca scuzandu-se ca sunt romani. Prin acesta atitudine admit ca romanii suint hoti, lasi, violatori si parca ar spune: stii, eu sunt roman dar nu din astia , fac parte din alt fel de romani. Nu, fiecare popor are uscaturile lui, are monstrii lui, nereusitii lui, popoare cu traditie in democratie traiesc cu rusine episoade rusinoase, nu numai noi, vezi, Anglia, America, cu copiii lor care impusca tot in jur, cu pedofilii lor, etc, etc.
Asa ca, eu una ma uit fix in ochii celui care ma intreaba de unde sunt si spun, nu cu mandrie agresiva, dar apeland la ratiunea unuia care este interesat: ce e in neregula cu asta ca sunt romanca? doar ca nu-i spun, la tine in tara nu se fura? nu aveti tigani? cine nu are?
Si daca il intereseaza si u stie pre amulte despre Romania, ii spun ca sunt din tara lui Cioran, al ui Enescu, alui brancusi si alui Eliade, a celui care a descoperit insulina sau a celui care a zburat cu avionul si a lui Coanda si o Doamne cite mai imi vin in minte atunci.. cit DE MULTEI MAI SUNT!!!
nefer
Postat pe 18 Martie 2009 08:32
sunt perfect de acord cu Diana, mai inseamna ca, atunci cind esti in strainatate si esti intrebata de unde esti, atunci cand spui ca esti din Romania sa te uiti direct in ochii celui care te intreaba, ca sa inteleaga, ca nimic nu e in neregula c u asta, nu cum se uita unii, cunosc profesori universitari care se simt vinovati cand spun asta, cind sunt nevoiti sa spuna asta, si o spun cu o jumatate de gura, parca scuzandu-se ca sunt romani. Prin acesta atitudine admit ca romanii suint hoti, lasi, violatori si parca ar spune: stii, eu sunt roman dar nu din astia , fac parte din alt fel de romani. Nu, fiecare popor are uscaturile lui, are monstrii lui, nereusitii lui, popoare cu traditie in democratie traiesc cu rusine episoade rusinoase, nu numai noi, vezi, Anglia, America, cu copiii lor care impusca tot in jur, cu pedofilii lor, etc, etc.
Asa ca, eu una ma uit fix in ochii celui care ma intreaba de unde sunt si spun, nu cu mandrie agresiva, dar apeland la ratiunea unuia care este interesat: ce e in neregula cu asta ca sunt romanca? doar ca nu-i spun, la tine in tara nu se fura? nu aveti tigani? cine nu are?
Si daca il intereseaza si u stie pre amulte despre Romania, ii spun ca sunt din tara lui Cioran, al ui Enescu, alui brancusi si alui Eliade, a celui care a descoperit insulina sau a celui care a zburat cu avionul si a lui Coanda si o Doamne cite mai imi vin in minte atunci.. cit DE MULTEI MAI SUNT!!!
nefer
Postat pe 18 Martie 2009 08:32
nefer, perfect de acord cu tine in privinta mandriei de a fi roman. nu mi-e rusine si nu-mi va fi niciodata sa recunosc acest lucru, chiar daca sunt basarabeanca, radacinile tot romanesti imi sunt! in Franta mi s-a intamplat sa fiu pusa in situatii jenante din aceasta cauza, intr-un supermarket cand au auzit ca sunt romanca au chemat politia si nu furasem nimic deci, e o imagine creata si alimentata de unii romani ajunsi in strainanate...dar acest lucru nu inseamna ca toti sunt hoti, violoatori, falsificatori, etc. fiecare padure cu uscaturile ei.
Lulli
Postat pe 19 Martie 2009 14:43
Un cantec istoric ne-aduce aminte
Ca fratii in veci vor fi frati
Un cantec de lupta batran ca Unirea
Voi, compatrioti, ascultati

Treceti, batalioane romane, Carpatii
La arme cu frunze si flori
V-asteapta izbanda, v-asteapta si fratii
Cu inima la trecatori

Ardealul, Ardealul, Ardealul ne cheama
Nadejdea e numai la noi
Saruta-ti, copile, parintii si fratii
Si-apoi sa mergem la razboi

'Nainte, 'nainte spre marea Unire
Hotarul nedrept sa-l zdrobim
Sa trecem Carpatii, ne trebuie Ardealul
De-o fi se ne-ngropam de vii

Cu sabii facura Unirea, ce inimi
Spre Alba cu totii mergeam
Toti oamenii tarii semnau intregirea
Vointa intregului neam

Cu toii eram regimente romane
Moldova, Muntenia, Ardeal
Fireasca Unire cu patria-muma
Ne-a fost cel mai drept ideal

Aceasta-i povestea Ardealului nostru
Si-a neamului nostru viteaz
Istoria-ntreaga cu lupte si jertfe
Traieste-n Unirea de azi

Dreptatea si pacea vegheaza Carpatii
Si tara e frunze si flori
A noastra-i izbanda, ai nostri sunt fratii
Traiasca in veci trei culori

Vrem liniste-n tara si pace in lume
Dar dac-ar veni vreun blestem
Carpatii si fratii sari-vor ca unul
Urmand comandantul suprem

Treceti, batalioane romane, Carpatii
La arme cu frunze si flori
V-asteapta izbanda, v-asteapta si fratii
Cu inima la trecatori .
matracucu
Postat pe 19 Martie 2009 14:53
ce?ha?
am cantat si io ,care-i baiu?
matracucu
Postat pe 19 Martie 2009 14:54
De la: Luli2, la data 2009-03-19 14:43:41nefer, perfect de acord cu tine in privinta mandriei de a fi roman. nu mi-e rusine si nu-mi va fi niciodata sa recunosc acest lucru, chiar daca sunt basarabeanca, radacinile tot romanesti imi sunt! in Franta mi s-a intamplat sa fiu pusa in situatii jenante din aceasta cauza, intr-un supermarket cand au auzit ca sunt romanca au chemat politia si nu furasem nimic deci, e o imagine creata si alimentata de unii romani ajunsi in strainanate...dar acest lucru nu inseamna ca toti sunt hoti, violoatori, falsificatori, etc. fiecare padure cu uscaturile ei.
stii de ce? la orice ce colt de strada exista cite un tigan roman la cersit pentru care nu este suficient sa cerseasca si trebuie sa mai si fure! din pacate faptul ca sint romanca mi-a dat mari batai de cap dar niciodata nu mi-a fost rusine cu originile mele! nu sint patrioata deoarece nu am facut nimic pentru tara mea ci din contra am abandonat pina si limba! dar totusi inima mea bate pentru tot ce este romanesc.........in venele mele curge acel singe care isi cere drepturile mai presus de vointa mea! un exemplu minor :am fost pe stadion cind a jucat steaua bucuresti cu olimpic lyon si am stat in galeria lyonului! cind sa cintat imnul Romaniei eram doi trei beleuzi de romani in picioare si atunci am lacrimat............cind toata lumea statea jos eu ma ridicam in picioare sperind ca ai nostrii sa inscrie macar un gol........stringeam cu putere in miini steagul nostru romanesc si etalam caciula mea tricolora cu o deosebita mindrie? de ce? nici astazi nu stiu..............apoi intr-o duminica am mers la slujba la biserica ortodoxa greaca si ascultam slujba in greaca(neintelegind nimic)si in franceza............la un moment dat aud TATAL NOSTRU...........in limba romana si incep sa pling.........de ce? la fel nici astazi nu stiu!...........apoi cind a aparut filmul lui Horatiu Malaele pe marile ecrane.........am simtit asa o mindrie cind o sala plina de francezi au gustat cu deosebita placere filmul nostru romanesc!atunci din nou am plins!de ce? .............probabil sufletul meu romanesc are in adincuri o imensa doza de patriotism!
FRANNNCE
Postat pe 19 Martie 2009 15:30
cred ca te inteleg perfect, France...si din pacate e jalnic si dureros ce se intampla...am avut suficiente momente in Franta in care s-a aratat cu degetul dupa mine "uite, e romanca!" de parca as fi din ciumatii lui Al. Camus! si inca ceva ce n-am putut intelege niciodata, dar niciodata e atitudinea unor romani vis-a-vis de romanii din Basarabia...ce inseamna a fi patriot? insemna sa nu fii deschis spre alte orizonturi si sa retii doar ce este si iti ofera propria cultura? faptul ca ascult muzica ruseasca si franceza, faptul ca-mi place Dostioievski si Tolstoi, insemna oare ca nu sunt romanca? colegii mei in liceu ma numeau rusoaica din aceasta cauza si a fost enrom de dureros!!! cultura e mai presus de toate, si pe langa Tolstoi, citesc cu deosebita placere pe Camus, Sartre, Balzac, Shakespeare, etc. de ce nu mi se spunea si atunci anglofona, francofona? pentru ca unii sunt incuiati si au impresia ca a fi patriot insemna a scuipa cultura altui popor, a denigra orice eveniment, carte care este de apreciat in realitate, dar nu este romanesc! sper ca nu v-am plictisit cu gandurile mele.

laura, versurile sunt superbe!
Lulli
Postat pe 19 Martie 2009 16:08
Bravo Laura !!!
diana1981
Postat pe 19 Martie 2009 17:27
un sentiment uitat
_ame_
Postat pe 19 Martie 2009 18:52
...sau mai degraba un sentiment amar si un vis pierdut e pt mine patriotismul!
_ame_
Postat pe 19 Martie 2009 19:01
am vrut de multe ori sa ies din acest forum, lovit de derizoriu si lipsit de umor macar. Cea care m-a convins acum sa raman .este Laura, cu aceasta nestemata gasita printre pietricele de sticla, "Treceti, batalioane romane, Carpatii". Sunt romani, patrioti activi , cei care au luptat pe front la care le tasnesc lacrimile instantaneu cind o aud. O nestemata, a noastra, a tuturor,.Surprinzator si placut impresionata de tine, Laura. Daca as putea, as face o reverenta, m-as inclina...
nefer
Postat pe 19 Martie 2009 20:03
nefer, laura este o draguta! pupici pentru amandoua
laura, mi-e dor sa vorbim...offfffff
Lulli
Postat pe 19 Martie 2009 23:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poezii ºi creaþii proprii, divertisment în cafenea. 461 De la: kudika_978660 10 Martie 2015 16:47
Stim sa iubim? 288 De la: Muse__ 6 Mai 2014 11:44
premiu 2 De la: iulia069834 25 Ianuarie 2010 17:29
Ce sa fac ? 3 De la: kudika_956500 26 Februarie 2014 18:45
Toleranþã "zero" faþã de criminali? 4 De la: yumalai 1 Martie 2009 08:51