Setari Cookie-uri

Cum sa-i spun ca am Candida?

De la: anderson, la data 2008-11-05 11:49:37intrebarea mea este cum ai luat aceasa boala?


gandeste-te la asta mai ales ca nu foloziti prezervativul....poate nu esti tu sursa si este el...sau ai calcat stramb?


aia se ia foarte usor si se face la fel de usor.de la antibiotice,lapte si alte tampenii. nu scrie nicaieri ca trebuie calcat stramb pentru a o lua.

io zic ca asta trebuie sa'i spuna.

Postat pe 26 Ianuarie 2009 01:58
Draga mea nu e obligatoriu ca unul dintre voi sa fii calcat stramb; se poate contacta o astfel de boala de exemplu de la o toaleta (wc)publica ,sau daca imprumuti un pantalon,un obiect de imbracaminte(fusta, iegari etc.de la cineva sau ai imprumutat un astfel de articol vestimentar cuiva.... Nu e sfirsitul lumii se poate intimpla oricui . Daca intelege te iubeste daca incepe sa te faca in toate felurile lasa-l nu-i de tine . dar... sapoate sa fii calcat in strachini tu sau el. Oricum tratati-va !
nocturnalia
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:57
candida se face de la antibiotice in special nu e nici pe departe o boala venerik.poate fi stomacala,vaginala,orala,in special pt domnul care te-a intrebat dak ai calcat stramb.dak fiika-mea la 4 ani avut dupa un tratament cu antibiotice...sa se mai documenteze domnul cu par alb.si pt tine poti sa-i spui fara frik prietenului pt k 95% din populatie are candida,adik s-a distrus flora bacteriana
lacrasar
Postat pe 20 Februarie 2009 10:08
De la: anderson, la data 2008-11-05 11:49:37intrebarea mea este cum ai luat aceasa boala?


gandeste-te la asta mai ales ca nu foloziti prezervativul....poate nu esti tu sursa si este el...sau ai calcat stramb?


Nu e o boala cu transmitere sexuala....citeste
kinannak
Postat pe 20 Februarie 2009 16:43
De la: kinannak, la data 2009-02-20 16:43:01
De la: anderson, la data 2008-11-05 11:49:37intrebarea mea este cum ai luat aceasa boala?


gandeste-te la asta mai ales ca nu foloziti prezervativul....poate nu esti tu sursa si este el...sau ai calcat stramb?


Nu e o boala cu transmitere sexuala....citeste
candida este o ciuperca care in mod normal toti o purtam in organism,dar sistemul imunitar nu-i da voie sa se manifeste...sse manifesta numai atunci cand gasseste teren propice inmultirii in mod necontrolat....mai toata lumea,la un moment dat din viata are aceasta problema care se poate rezolva destul de usor u tratamente medicamentoase sau naturiste
silviu_m74
Postat pe 27 Februarie 2009 22:18
Tu poti face tratamentul , dar esti sigura ca el nu mai are relatii cu altcineva . Asta este adevarata problema.
sgabi
Postat pe 7 Martie 2009 10:46
De la: deea_elena, la data 2008-11-05 10:34:07Fetelor am si eu o mare problema...mi-am facut ieri niste analize ginecologice...si azi cand am fost sa i-au rezultatele, doctora mi-a spus ca am Candida si trebuie sa urmez un tratament, atat eu cat si partenerul...
Eu nu stiu cum sa-i spun iubitului...sunt cu el doar de 2 luni...ne intelegem perfect, mi-a spus ca pot vorbii cu el despre absolut orice...dar nu stiu cum va reactiona cand o sa-i spun ca trebuie sa urmeze si el un tratament..poate o sa creada ca cine stie ce fata usuratica sunt eu, sau cine stie...sunt atat de confuza...la naiba!!!!
M-am gandit sa nu-i spun...sa urmez doar eu tratamentul..dar degeaba il urmez eu...dc are si el Candida..mai ales ca noi nu folosim prezervativul..
Va rog mult dati-mi o idee cum sa-i spun...chiar nu stiu...
fata nu te panica ca maj fetelor au asa ceva ele nu stiu,cele care nu ajung la ginecolog..ele se cred santoase dar ele sunt mai bolnave decat toate la un loc..aceasta boala CANDIDA,se face ff repede de la antibiotice si nu numai eu am fost la ginecolog si merg ff des din 2 in 2 luni si vb orice cu el...deci boala asta trece iei pastilele prescrise de ginecolog si scapi nu te panica..ok..te poop si ai grija de tine..si poti sai spui si pretenului tau..si sa nu se panicheze..nu are ROST
kudika017596
Postat pe 29 Aprilie 2009 19:00
De la: deea_elena, la data 2008-11-05 10:34:07Fetelor am si eu o mare problema...mi-am facut ieri niste analize ginecologice...si azi cand am fost sa i-au rezultatele, doctora mi-a spus ca am Candida si trebuie sa urmez un tratament, atat eu cat si partenerul...
Eu nu stiu cum sa-i spun iubitului...sunt cu el doar de 2 luni...ne intelegem perfect, mi-a spus ca pot vorbii cu el despre absolut orice...dar nu stiu cum va reactiona cand o sa-i spun ca trebuie sa urmeze si el un tratament..poate o sa creada ca cine stie ce fata usuratica sunt eu, sau cine stie...sunt atat de confuza...la naiba!!!!
M-am gandit sa nu-i spun...sa urmez doar eu tratamentul..dar degeaba il urmez eu...dc are si el Candida..mai ales ca noi nu folosim prezervativul..
Va rog mult dati-mi o idee cum sa-i spun...chiar nu stiu...

Eheee!! La tine e usor... Eu am avut o cunostinta mai indepartata asa...care facuse Candida in gura. Da , in gura. De la supt ...stii tu. Si era si maritata . Iti dai seama acolo complicatii. Ea ajunsese in asemenea hal incat ii erau afectate amigdalele, si i le-au scos ( asta nu e ceva foarte grav, sunt oameni care isi duc copilasii la doctor si le scoate amigdalutzele) , si limba era varza, ii dadusera tratament cu nush ce unguent si trebuia sa se unga prin gura . Io n-am indraznit s-o intreb cum i-a prezentat sotului isprava. In fine...chestia asta se intampla pe vremea lu Nea Ceasca, acu e bine merci, si povesteste la toata lumea despre cum a facut ea Candida in gura .



Hai k am deviat de la subect...Ii spui pur si simplu, Candida nu se face doar de la contacte cu multipli parteneri, sa mai face si de la anumite anticonceptionale. Asa ca...ia taurul de...coarne.
amr2009
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:01
io cred ca din noiembrie pana acum o facut ea ceva ca sa scape de Candida... si cine stie poate o si scapat....
Diavolyta_
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:14
se intampla multora..curaj!!! spune-i!!! nu are de ce sa se supere..candida se ia si de pe capace de wc si daca poti pantalonii alteia...etc..... si nu ai cum sa ii ascunzi lucrul asta..ca adaca doar tu urmeazi tratameantul..apoi o sa iei tu de la el...si asa mai departe....

Postat pe 30 Aprilie 2009 12:55
pai cum sa nu-i zici?asa te tratezi singura si te tot reinfectezi.ce-i cu voi fetelor?nu are de ce sa-ti fie rusine,mai ales ca de la un simplu tratament cu antibiotice mai dure faci candida.e ceva firesc,se intampla f des.intereseaza-te si ai sa vezi ce-i cu aceasta candida.si chiar sa fie si alta boala sexuala mai grava,cum d-zeu te gandesti sa nu-i zici?ii poti face rau chiar lui,or nu tb sa fim sanatosi,atat tu cat si partenerul?prin tacerea ta iti faci si tie,dar si lui rau.god.stii ce-am observat?suntem open-minded la toate tampeniile,dar la o problema firesaca,serioasa de sanatate rosim,pai atunci nu-i vorba de educatie?m-am aprins ca am mai intalnit cazuri de genul si mi se pare o tampenie.ganditi putin.
mia79x
Postat pe 5 Mai 2009 11:07
desi la inceput va parea dificil ii explici si gata daca intelege bn daca nu incearca sa-i mai explici ca e si spre bn lui ca puteai sa nu-i spui bla bla bla................
everything_for_you
Postat pe 7 Iunie 2009 20:04
Scuze dragelor k nu v-am mai tinut la curent cu "mica" mea problema...da am scapat de Candida...i-am spus si iubitului..el saracutzul a incept sa-mi spuna ca nu m-a inselat niciodata, ca el nu a mai avut niciodata asa ceva..eu i-am spus sa stea linistit pt.ca Candida se face si din alte motive...antibiotice, toalete murdare..etc. etc..
Pana la urma a inteles situatia, mi-a cerut reteta cu medicamentele prescrise de medic, le-a cumparat pt amandoi...si asta a fost...:)
Si am fost cumintei cat am urmat tratamentul..
Se pare ca mi-am facut atatea probleme degeaba...sper ca toti baieti sa reactioneze la fel de bine cum a reactionat iubitul meu..
Oricum va multumesc mult pt.sfaturi dragele mele...mi-au fost de mare ajutor..:)
deea_elena
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:40
Faza e k dak faci doar u tratamentul te vei contamina din nou cu aceasta ciuperca si e o chestie de bun simt sa-i spui sa-si faca tratamentul pt k tu esti cea care involontar l-ai imbolnavit.Asa ca spunei exact ce ti-a zis doctorul si dak nu te crede du-te cu el la doctor poate asa va fii100% sigur.Iar dak te iubeste ar trebui sa ai aiba incredere in tn.Candida nu e numai vaginala ci se poate depune chiar in gat,pe intestine deinde unde se instaleaza ea.
capriciosa
Postat pe 2 Septembrie 2009 07:31
De la: deea_elena, la data 2009-09-01 12:40:40Scuze dragelor k nu v-am mai tinut la curent cu "mica" mea problema...da am scapat de Candida...i-am spus si iubitului..el saracutzul a incept sa-mi spuna ca nu m-a inselat niciodata, ca el nu a mai avut niciodata asa ceva..eu i-am spus sa stea linistit pt.ca Candida se face si din alte motive...antibiotice, toalete murdare..etc. etc..
Pana la urma a inteles situatia, mi-a cerut reteta cu medicamentele prescrise de medic, le-a cumparat pt amandoi...si asta a fost...:)
Si am fost cumintei cat am urmat tratamentul..
Se pare ca mi-am facut atatea probleme degeaba...sper ca toti baieti sa reactioneze la fel de bine cum a reactionat iubitul meu..
Oricum va multumesc mult pt.sfaturi dragele mele...mi-au fost de mare ajutor..:)


bravo ai reusit si felicitari ca ai un iubit atat de intelegator
everything_for_you
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
masturbarea e o rusine sau e ceva normal? 114 De la: felixcat 25 Aprilie 2011 14:26
... 5 De la: kudika074029 31 Octombrie 2009 01:00
da sau nu? 70 De la: wanda_love_you 9 August 2009 20:32
May is Masturbation Month 8 De la: contesina 9 Mai 2011 15:17
povestea mea... 32 De la: nicoleta_miky 16 Iulie 2009 20:17