Setari Cookie-uri

Cum sa-i spun ca am Candida?

Fetelor am si eu o mare problema...mi-am facut ieri niste analize ginecologice...si azi cand am fost sa i-au rezultatele, doctora mi-a spus ca am Candida si trebuie sa urmez un tratament, atat eu cat si partenerul...
Eu nu stiu cum sa-i spun iubitului...sunt cu el doar de 2 luni...ne intelegem perfect, mi-a spus ca pot vorbii cu el despre absolut orice...dar nu stiu cum va reactiona cand o sa-i spun ca trebuie sa urmeze si el un tratament..poate o sa creada ca cine stie ce fata usuratica sunt eu, sau cine stie...sunt atat de confuza...la naiba!!!!
M-am gandit sa nu-i spun...sa urmez doar eu tratamentul..dar degeaba il urmez eu...dc are si el Candida..mai ales ca noi nu folosim prezervativul..
Va rog mult dati-mi o idee cum sa-i spun...chiar nu stiu...
deea_elena
Postat pe 5 Noiembrie 2008 10:34
poi spune i...adevarul. mai les daca zici k nu folositi prezervativ...explica i ce inseamna si ce presupune candidoza...si daca e intradevar un tip open minded asa cum zici u k sustine, te va intelege si te va sprijini...nu care cumva sa ii ascunzi adevarul...poop si multa sanatate
adela85
Postat pe 5 Noiembrie 2008 11:20
intrebarea mea este cum ai luat aceasa boala?


gandeste-te la asta mai ales ca nu foloziti prezervativul....poate nu esti tu sursa si este el...sau ai calcat stramb?
anderson
Postat pe 5 Noiembrie 2008 11:49
Mie doctora mi-a spus ca am facut Candida...din cauza produselor lactate(adevarul este ca eu beau foarte mult lapte si mananc mult iaurt)...o alta cauza ar fi lenjeria intima...mi-a spus sa folosesc doar lenjerie din bumbac. deloc tanga..sa nu mai folosesc ob-uri(doamne asta chiar este imposibil)...si o alta cauza ar fii folosirea antibioticelor...eu nu am folosit in ultima perioada antibiotice...prietenul meu insa a luat o perioada...doctora mi-a spus ca se poate sa fi luat Candida si de la el....si o alta cauza ar mai fii anticonceptionalele...nu le-am luat de ani buni...acum le i-au iar...nu, de calcat stramb nu am calcat...el este singurul baiat cu care am relatii sexuale....ce-l mai naspa este faptul ca avem destul de putin timp impreuna, si-mi este tare rusine sa-i spun de chestia asta...cu toate ca exista comunicare intre noi...dar m-am gandit bine...de spus trebuie sa-i spun...indiferent de cum ar reactiona...spre binele nostru..off fir-ar sa fie...e o situatie atat de nesuferita...
deea_elena
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:00
sfatul meu este asta: fa-ti o alta programare la ginecolog...nu pt consultare si doar ca tu si el si doamna sau domnul doctor sa stati toti 3 de vorba si sa lamuriti problema.

S-ar putea sa creada mai mult ce zice doctorul decat sa-i zici tu ca ai luat-o de la lactate sau ce-ai mai scris tu mai sus.

anderson
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:05
Draga mea , daca prietenul tau e apt sa foloseasca internetul va gasi singur explicatia chiar daca initial va fi suspicios la explicatiile tale.

Prima si singura data cand am avut candida a fost acum 6 ani de zile , cand mi-a spus medicul rezultatul m-am inverzit la fata gandindu-ma clar ca el a calcat stramb de vreme ce eu ma stiam nevinovata.

Circul pe care i l-am facut numai noi doi il stim pentru ca medicul meu a fost suficient de idiot incat sa nu-mi spuna ca se poate contacta in urma tratamentului cu antibiotice ,tratament pe care eu tocmai il terminasem
El a fost cel care a gasit explicatia pe net si tot el a fost cel care m-a luat de manuta a doua zi si am mers impreuna la un alt medic sa ne explice caile de transmitere.

La femeie este vizibila in schimb la barbat nu este asa ca exista posibilitatea ca el sa ti-o fi transmis

Chiar nu e indicat sa nu-l tratezi si pe el pentru ca asa o sa o tii la nesfarsit cu porcaria asta de infectie

Baga-i pastiluta pe gat si gata ...sau pastilutele , cred ca-s doua pe care tre sa le ia el.....si pe toata perioada tratamentului tau...nu este indicat sa te mai dai hutza nici macar cu prezervativul asa ca...oricum tre sa-i spui daca nu vrei sa se intrebe de ce nu mai aveti relatii sexuale
iris_4_ever
Postat pe 5 Noiembrie 2008 13:19
candida e oc iuperca pe care o poti "capata" din apa de la robinet, de la consumul de lactate, chiar si antibioticele...incearca sa-i explici situatia asa cum este, daca te iubeste si respecta cu adevarat, atunci va intelege. mult succes!
Lulli
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:26
De la: Luli2, la data 2008-11-05 16:26:59candida e oc iuperca pe care o poti "capata" din apa de la robinet, de la consumul de lactate, chiar si antibioticele...incearca sa-i explici situatia asa cum este, daca te iubeste si respecta cu adevarat, atunci va intelege. mult succes!




Postat pe 5 Noiembrie 2008 17:14
Eu cred ca ar trebui sa-i spui pentru ca-i musai sa faca si el tratamentul altfel n-o sa mai scapi de asta.Si nu exclude posibilitatea de a fi luat-o tu de la el,la barbati nu se manifesta.Oricum daca are incredere in tine,si cred ca are din moment ce faceti sex fara prezervativ,o sa te inteleaga.
annk48
Postat pe 5 Noiembrie 2008 18:12
Multumesc mult fetelor...inca nu i-am spus pt.ca nu ne-am intalnit face to face....dar cand ne intalnim o sa-i spun sigur...pentru binele nostru..tks again..:):)
deea_elena
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:43
crezi ca mai trebuie sa ii spui?
nu a aflat si singur?
si mai vezi cu igiena - povestile cu lactatele, usturoiul si antibioticele sau bomboanele cu menta le-am mai auzit
sandra33
Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:31
"Iubitule, am candida"

Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:32
draga, da-i cu gugal inainte sa vorbesti!!!!
googoodoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:34
Mai corect spus: avem candida

Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:36
De la: sandra33, la data 2008-11-15 22:31:14crezi ca mai trebuie sa ii spui?
nu a aflat si singur?
si mai vezi cu igiena - povestile cu lactatele, usturoiul si antibioticele sau bomboanele cu menta le-am mai auzit

Nu toti purtatorii au simptome.

Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:43
oamenii pot dezvolta Candida si in ureche. asta ar insemna ca se ... in urechi???????????
googoodoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:45
pai vezi, ejaculare in locuri ciudate

Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:51
De la: sandra33, la data 2008-11-15 22:31:14crezi ca mai trebuie sa ii spui?
nu a aflat si singur?
si mai vezi cu igiena - povestile cu lactatele, usturoiul si antibioticele sau bomboanele cu menta le-am mai auzit


Cum poate sa afle singur? Ce simptome are Candida?
lil_devil
Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:53
De la: helloyoana10, la data 2008-11-15 22:53:13
De la: sandra33, la data 2008-11-15 22:31:14crezi ca mai trebuie sa ii spui?
nu a aflat si singur?
si mai vezi cu igiena - povestile cu lactatele, usturoiul si antibioticele sau bomboanele cu menta le-am mai auzit


Cum poate sa afle singur? Ce simptome are Candida?


Candida este numele generic al unei ciuperci - unele specii de Candida (ex Candida albicans) pot fi patogene pt organismul uman
candidoza - este numele afectiunii produse - gasesti informatiile dorite pe net (simptomatologie, profilaxie, tratament etc.)- daca utilizezi corect cuvintul de cautare
sandra33
Postat pe 15 Noiembrie 2008 23:30
deea_elena,spune-i clar in fata de aceasta boala.si eu am avut,m-am speriat groaznic,medicul nu mi-a zis cauzele,noroc cu o pr care trecuse prin asa ceva.mergeam hotarata acasa,sa-i fac scandal monstru,pt ca eu ma stiam nevinovata.abia apoi am realizat ca eu eram de vina,tocmai ce terminasem un tratament cu antibiotice.si uite-asa am scapat ,dar nu ft repejor.si fii atenta,ca poate reaparea.spune-i direct,asta nu e o rusine,iar daca el se sperie,ti-a mai zis cnv,ia-l de mana si mergeti la dr ginecolog.acolo se va lamuri mai bn in priviinta problemei.

Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:47
ii spui ca ai luat niste tetracicilina si aia poate cauza candida :D

Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:49
De la: anderson, la data 2008-11-05 11:49:37intrebarea mea este cum ai luat aceasa boala?


gandeste-te la asta mai ales ca nu foloziti prezervativul....poate nu esti tu sursa si este el...sau ai calcat stramb?


esti aiurea, tu vezi ce prostii spui?
candida o poate face si o fata virgina, nu e ca sifilis sau alte boli urate, e pur si simplu o dereglare a florei vaginale, spre exemplu, modificarea poate apare in urma tratamentului cu antibiotice (o raceala, de exemplu).
si voi purtati microbul in corp, doar ca la voi nu se vede, doar la partenera. din cauza incultilor ca tine le e teama fetelor sa vb cu partenerii.
dhoria
Postat pe 29 Noiembrie 2008 23:40
Daca tine la tine sigur te va intelege si nu are de ce sa se supere.Sunt riscuri pe care trebuie sa vi le asumati amandoi asa ca spune-i adevarul,urmeaza tratamentul si ai sa vezi ca totul o sa fie ok.Si mie mi-a iesit o candida la analize dar nu mi-a zis ca trebuie sa urmeze si el tratamentul, poate depinde si din ce cauza a aparut.Bafta!Vb dupa.
ki55
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:49
De la: crista_galli, la data 2008-11-15 22:32:54"Iubitule, am candida"


Crista!

Si daca are noroc, "iubitu'" s-ar putea sa fie mai educat in materie decat Anderson si sa stie ca se poate face si din cauza medicamentelor sau lactatelor
Dor_a
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:25
Salut,

Si eu am facut Candida la 3 luni dupa ce am inceput sa fiu cu prietenul meu, si mi s-a parut normal sa-i zic mai ales ca nu foloseam prezervativ , doar anticonceptionale. Eu fac candida ori de cate ori iau antibiotic, e regula, e scris in stele la mine asta... mai poti face de la folosirea toaletelor neigienizate , sau ti-o poate transmite chiar el care de asemenea o poate lua de la altcineva, de la toalete sau antibiotice (da, si barbatii fac candida de la AB).
Candida e rezultatul tulburarii microflorei digestive si din cate stiu laptele (Activia cu bifidus)ajuta la refacerea echilibrului si la tratarea ei. Sunt foarte multe info pe net despre ciuperca asta - Candida Albicans.

Si stai linistita n-o sa creada nimic rau despre tine, e posibil chiar sa va apropie mai mult problema asta si sa va distrati copios cand va tratati unul pe altul :P si respectati perioada de abstinenta impusa :))

Mult noroc!
cosmolina
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:03
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 23:55
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:36
duci lipsa de clienti?
googoodoll
Postat pe 29 Decembrie 2008 16:22
buna...si eu am candida...si toata lumea o are...exista in organismul fiecarei persoane...doar ca nu iese la iveala la toata lumea...depinde si acest lucru de anumiti factori...apare doar atunci cand organismul are imunitatea mai scazuta sau cand ai ceva infectie in organism....nu exista femeie care sa nu faca macar o data in viata o infectie...este transmisibila sexual si se trateaza cu flucovim,clotrimazol...dar probabil stii asta...dar ceea ce e important e faptul ca desi e transmisibila sexual,o porti in organism de cand te-ai nascut...asa ca fara rusine,poti sa spui ca o ai...succes!
tupeista
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:03
http://www.eva.ro/sanatate/afectiuni-ginecologice/candidoza-cauze-si-remedii-articol-5080.html
Asta asa ca sa nu te mai jenezi
tupeista
Postat pe 7 Ianuarie 2009 22:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pareri va rog. 13 De la: ik22 28 Iulie 2010 01:21
o problema mare 33 De la: pruncutz 16 Iulie 2010 13:01
Sex 6 De la: kudika_31272 9 Martie 2013 20:54
IDEE AFACERE 5 De la: AstralConfesor 23 Martie 2009 10:35
Vreau o parere, va rog :( 11 De la: ksishy0805 23 Octombrie 2012 14:24