Setari Cookie-uri

Daca folosesti epilatorul,iti poate creste par pe sub piele?

Eu am epilator dar nu-l mai folosesc pt ca am auzit ca poate determina cresterea parului pe sub piele.Si chiar cunosc pe cineva care sustine ca are problema asta de cand a inceput sa foloseasca aparatul de epilat.Voi ce spuneti?Chiar poate sa aiba acest efect secundar?
lil_devil
Postat pe 7 Noiembrie 2008 01:48
La mine nu are nici un efect secundar
Probabil depinde de structura pielii si de aparat.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Noiembrie 2008 01:51
da..bine ..am auzit si eu de acest risc, dar prietenele mele mi-au zis ca pentru prevenirea cresterii parului sub piele cafeaua naturala ar fi cel mai bun scrub.. deoarece exfoliaza pielea foarte bine..
loves_to_much
Postat pe 7 Noiembrie 2008 01:57
Pana sa-l cumpar nu auzisem de efectul acesta,..dupa ce l-am cumparat am auzit de la vreo 2-3 persoane.M-am epilat cu el decat de vreo 3 ori,iar acum s-a pus praful pe el.Pe langa faptul ca ma doare rau(desi este Philips din acela cu racitor pt ameliorarea durerii),acum chiar ca nu mai am curaj sa-l folosesc de teama ca nu cumva sa aiba efectul acesta si la mine....
lil_devil
Postat pe 7 Noiembrie 2008 02:06
De la: alesika_20, la data 2008-11-07 01:57:35da..bine ..am auzit si eu de acest risc, dar prietenele mele mi-au zis ca pentru prevenirea cresterii parului sub piele cafeaua naturala ar fi cel mai bun scrub.. deoarece exfoliaza pielea foarte bine..


Trebuie neapartat sa fie cafea,sau poate fi inlocuita si de o crema exfolianta buna?
lil_devil
Postat pe 7 Noiembrie 2008 02:12
ai putea incerca si alte creme exfoliante dar totusi pledez pentru cafeaua naturala... a toi de decider
loves_to_much
Postat pe 7 Noiembrie 2008 02:18
da asa este fetelor...Eu il am de vreo doi ani aproape...il folosesc dar mai rar acum... Intr-adevar este foarte bun da rezultate, subtiaza firul de par il mai rareste si creste greu dar si cand creste....multe fire sunt pe sub piele (la un moment dat le scoteam cu acul) si pielea e foarte aspra...cred ca cea mai buna e ceara calda... Va poop
iuliana13
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:18
depinde foarte mult de tipul de piele si de firul de par...eu il folosesc de vreo 5 ani cu mare succes...nu stiu ce m-as face fara el...fire sub piele nu mi-au crescut niciodata.
mirek
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:33
Cineva spunea despre cafea...am auzit ca si malaiul este bun.Ciudat dar sa stiti ca merge. :)
xENx
Postat pe 18 Noiembrie 2008 23:40
eu folosesc epilatorul de cativa ani...imi cresc fire pe sub piele dar foarte putine si nu sunt f vizibile cat despe ceara MARE GRIJA se rup vasele de sange(doar la cele cu circulatiea mai slaba)
durere? a fost un pic la inceput acum abia de mai simt(cel mult primele 5 epilari)
ariana25
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:37
si mie imi cresc cateva fire pe sub piele si se vad chiar naspa..si nici nu e adev k te tine cel putin 2 sapt...de unde atata! creste mult mai rar si mai subitre intr-adevar dar k si perioada...la mine dupa 5-6 zile incepe sa dea... dar am prietene kre nu au probleme cu el deci totul depinde de piele..mai putin de aparat!:D
angel_in_disguise
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:57
doare la inceput apoi radacina este mai slaba si iese mai usor, nu te mai doare ca la inceput, ies fire pe sub piele...pt ca nu ai facut scrubul, fa-l si te vei linisti-baba la frumusete sufera
ramona_delux
Postat pe 17 Decembrie 2008 10:40
De la: lil_devil, la data 2008-11-07 01:48:12Eu am epilator dar nu-l mai folosesc pt ca am auzit ca poate determina cresterea parului pe sub piele.Si chiar cunosc pe cineva care sustine ca are problema asta de cand a inceput sa foloseasca aparatul de epilat.Voi ce spuneti?Chiar poate sa aiba acest efect secundar?
DAAAAAAAAAAAAAAAAAA sigur ca da si nu doar cu epilatoru si cu aparatul de ras eu am patito anu trecut am facut o operatie sub san pe tema asta ,dezinfecteaza asa e m-ai bine intotdeauna dupa care sigur nu ai probleme,craciun ferict si un an nou plin de sanatate
xandra79
Postat pe 23 Decembrie 2008 20:23
Eu spre ex. ani de zile (de la varsta de 15 ani) m-am epilat cu ceara (la coafor binenteles) ,doar de doi ani ma epilez cu epilatorul (este f. bun) dar... pt ca intotdeauna exista un dar, fire de par sub piele am avut de cand ma epilam cu ceara, asa ca................. Voi ce intelege-ti?
carmen_bora69
Postat pe 2 Februarie 2009 11:07
Adevarat. De la ceara am auzit ca se sparg vasele de sange si eu am patit-o
Dar asta e. Acum nu mai am ce face. Dar in timp s-a rarit parul si nu mai am nevoie de ceara ci de ap. de epilat. norocul meu ca am scapat
carmen_bora69
Postat pe 2 Februarie 2009 11:12
carmen_bora69
Postat pe 2 Februarie 2009 11:12
Nu conteaza metoda de epilare. Firele cresc sub piele din cauza deshidratarii acesteia. Fiind foarte uscata firul de par nu are putere sa o penetreze si atunci o ia pe dedesubt. Remedii: hidratati bine piele in fiecare zi dupa dusul de seara, beti multa apa si inainte de epilare faceti un peeling pentru indepartarea celulelor moarte.

Postat pe 2 Februarie 2009 23:23
eu am 20 ani si folosesc epilator de la 15 ani o data pe luna e un epilator de la braun dintr-o generatie mai veche de ft buna caliatate ma durea la inceput dar acum ma-m obisnuit,si mereu ma epilez dupa menstruatie e un moment bun pt k sunt inchisi porii si nu doare atat de rau.
inca ceva desi sunt satena si datorita k am luat niste anticonceptionale pe la 14 ani deoarece am avut chisturi ovariene am ft mult par si negru,dar pt mine epilatorul este ideal si nici urma de fire sub piele.
ioanageorgiuADY
Postat pe 18 Februarie 2009 11:43
De la: iuliana13, la data 2008-11-11 12:18:52da asa este fetelor...Eu il am de vreo doi ani aproape...il folosesc dar mai rar acum... Intr-adevar este foarte bun da rezultate, subtiaza firul de par il mai rareste si creste greu dar si cand creste....multe fire sunt pe sub piele (la un moment dat le scoteam cu acul) si pielea e foarte aspra...cred ca cea mai buna e ceara calda... Va poop
am incercat tot ce se poate incerca....indiferent ce alegeti tot vor mai fi niste fire razlete care nu doresc cu niciun pret sa creasca normal...dar nu e nimic ingrijorator....oricum e foarte fain cu epilatorul pentru ca rareste parul si-l subtiaza....si dupa 3-4-5 folosiri consecutive te obisnuiesti si nu te mai doare asa tare....chiar devine placut...zici ca e un masaj:D
Altanay
Postat pe 23 Februarie 2009 20:41
si eu folosesc epilatorul de vre-o 5 ani si e f bun,firele pe sub piele ies oricum asa ca orice ai face tot dai de problema asta .....asa ca faci cum vrei dar mie mi-a priit pupici
kudika003824
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:33
fa epilare definitiva si scapi de foliculita
andre1000
Postat pe 17 Aprilie 2009 20:06
doar dak te faci si cu lama:D
e foarte bun gomajul cat mai des ori cu manusa lufa ori cu gel de dus abraziv
Fructis
Postat pe 5 Iulie 2009 13:11
Nu cred ca aparatul e de vina. Eu am problema asta(fire de par sub piele) le linie genetica, adica si mama are piele sensibila si radacina firului de par groasa, numai ca la varsta ei are picoarele ok, pe cand ale mele sunt pline de pori iritati si de mici rani cauzate de infectia firelor sub piele.Cu orice m-as epila rezultatul este acelasi, deci eu zic sa incerci pe o portiune mica aparatul si sa vezi rezultatele!Bafta:)
kikifreek
Postat pe 7 Iulie 2009 12:51
De la: lil_devil, la data 2008-11-07 01:48:12Eu am epilator dar nu-l mai folosesc pt ca am auzit ca poate determina cresterea parului pe sub piele.Si chiar cunosc pe cineva care sustine ca are problema asta de cand a inceput sa foloseasca aparatul de epilat.Voi ce spuneti?Chiar poate sa aiba acest efect secundar?


Mai cresc cateva fire sub piele , dar nu este neaparat de la epilator...Eu il folosesc si daca nu pun la socoteala micile ciupituri ...sunt foarte multumita.
Dupa parerea mea cea mai buna metoda ptr.indepartarea parului nedorit este epilalarea cu ceara , eventual facuta de o cosmeticiana...
ella_c
Postat pe 7 Iulie 2009 13:05
buna fetelor,

firele de par sub piele cresc indiferent de metoda de epilare pe care o folosesti!
cosmeticiana mea mi-a dat un sfat care la inceput mi s-a parut horor dar a functoinat - mi-a spus ca la cateva zile dupa epilatul cu ceara, atunci cand abia incepe sa creasca, sa dau cu lama. nu se indeseste, radacina nu creste mai puternica (va fi mai mare doar cu cateva zile fata de un epilat normal). si apoi sa vin normal, la epilatul cu ceara.

nu fac asta des, doar atunci cand cresc mai multe fire sub piele, de vreo 2 ori pe an.

si iarasi o solutie buna este ca in prima perioada dupa epilat, sa faci si un gomaj la dus - poti folosi o crema exfolianta, o lufa, sau tot felul de remedii naturiste care s-au vehiculat pe aici!
kudika050455
Postat pe 10 Iulie 2009 12:03
fetelor si eu ma fac cu ceara in zona inghinala...dar inainte ma faceam si pe picioare..si eu trebuia sa ma fac pana sus adica.. lung.. si cand imi punea cosmeticiana ceara pe interior la picioare nu ma durea..dar dupa 2-3 zile zici ca eram vanata:|.... si imi trecea deabea peste o saptamana.. sa fie de vina ceara? sau snt sensibila in zona aia.. ?
pappy
Postat pe 10 Iulie 2009 12:11
parerea mea este ca esti sensibila
majorotatea suntem sensibile acolo
eu de exemplu dupa ce ma fac raman asa niste punctulete rosi prin zona unde se freaca ce chilotul
Fructis
Postat pe 10 Iulie 2009 16:19
Da, iti poate creste par sub piele, la fel cum se poate intampla si dupa epilarea cu ceara...dar totul se rezolva cu un scrub :p
kudika053639
Postat pe 21 Iulie 2009 01:07
Hmm, dupa cum sunt imparite raspunsurile aici.. e clar ca e vorba de tipul de piele, de tipul firului de par. Eu folosesc aparatul de vreo 10 ani.. Pe picioare abia daca mai apare un fir la cateva luni. Nici vorba sa fi avut probleme cu par crescut sub piele. Parca imi aduc aminte de asa ceva pe vremea cand foloseam ceara. Dar e posibil sa ma insel. Sa nu fi avut niciodata asemenea probleme.

Cat despre malai, asa este.. exfoliaza excelent.
rashela
Postat pe 21 Iulie 2009 01:34
Eu am gasit o solutie la problema parului de sub piele si a infectiilor radacinilor: se numeste cutaden. E o crema. da un search pe net si ai sa vezi despre ce e vb. Eu am scapat de bubitze infectate de la fire de par pe sub piele. Iar eu folosesc NUMAI epilator
Anathasayana
Postat pe 21 Iulie 2009 01:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COPII NASCUTI CU PAR.....!? 44 De la: alinapitaru 27 Iulie 2010 22:37
cura de slabit 309 62 De la: kudika382230 8 Aprilie 2011 18:48
Produse pentru ingrijirea picioarelor 3 De la: ionelcrestez 8 Iulie 2009 22:44
sapun cu lapte de capra 2 De la: kudika_21276 3 Decembrie 2012 13:01
Frumusete si ingrijire pe timp de iarna 8 De la: lorelei_lory 12 Februarie 2016 15:07