Setari Cookie-uri

Par frumos

Fetele,stiti cu ce tratamente sau masti se poate reda stralucirea parului?Incep sa imi urasc parul,deoarece nu mai are acel aspect sanatos pe care il avea odata.Nu il indrept foarte des,poate o data pe saptaman,folosesc mereu balsam si o crema pt. stralucirea parului de la L'OREAL PARIS,DAR...nimic...deci stie cineva un remediu?
Stilll_MeG
Postat pe 17 Noiembrie 2008 00:31
De la: Stilll_MeG, la data 2008-11-17 00:31:53Fetele,stiti cu ce tratamente sau masti se poate reda stralucirea parului?Incep sa imi urasc parul,deoarece nu mai are acel aspect sanatos pe care il avea odata.Nu il indrept foarte des,poate o data pe saptaman,folosesc mereu balsam si o crema pt. stralucirea parului de la L'OREAL PARIS,DAR...nimic...deci stie cineva un remediu?

Ai citit restul topicurilor despre ingirjirea parului? De la ulei de ....ou...etc. cateodata parul este pur si simplu "ingreunat" de la toate incercarile pe care le facem...sau sa-ti caut eu topicurile?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Noiembrie 2008 15:55
M-am uitat dracusor,darrrr...nu am vazut mare lucru.am vazut cv despre parul gras,despre parul care se incurca repede,despre permanent...etc..despre stralucire nu am vazut
Si nu as vrea sa folosesc degeaba alte masti preparate in casa,atata timp cat nu stiu sigur daca are efect benefic aspura problemei mele
Stilll_MeG
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:27
Ti-am cautat pe net doar pentru par lucios. Poate scrie cineva care da cele mai bune rezultate.
********************
Galbenusul de ou contine lecitina care da luciu parului si ajuta la descalcirea lui. Iata o masca simpla pe care o puteti prepara singuri : 2 galbenuse frecate cu 50 ml bere.
***********************
Par sanatos si lucios

Obtii o pasta din urmatoarele:

Ingrediente:

2 oua, 4 linguri rom, 2 linguri ulei din simburi de struguri

Se amesteca bine ingredientele de mai sus si se aplica pe parul nespalat , se lasa sa actioneze 15-20 min, apoi se spala cu samponul adecvat fiecarui tip de par, se limpezeste parul cu ceai de musetel pentru parul de culoare deschisa si cu ceai de mesteacan pentru parul inchis la culoare. Se repeta acest tratament 1 data pe saptamina timp de 2 luni.
*********************
Utilizarea rozmarinului in cosmetica
Rozmarinul este folosit si in cosmetica, la intretinerea parului. Ceaiul de rozmarin, aplicat dupa spalare pe cap, confera un aspect lucios parului, intarind totodata firul de par. Reteta este simpla. Se prepara o infuzie din frunze de rozmarin, de preferat proaspete, dar se pot folosi si frunze uscate. Ceaiul obtinut se raceste, apoi se clateste cu el parul.
********************
pentru un par mai des si mai lucios: 1 galbenus de ou +1/2 pahar de chefir sau sana + 1 ceapa rasa fin + putin alcool alimentar. Se aplica pe par si se lasa 2 ore, se samponeaza si nu se usuca cu foehnul. Se repeta de 3 ori pe luna.
*********************

Ulei de porumb, masline sau ricin cald + titei + galbenus - se maseaza capul, dupa care se infasoara cu un prosop inmuiat in apa fierbinte si stors. Se sta minimum 15 min., apoi se spala cu sampon de plante (mesteacan, urzica), se limpezeste cu apa in care s-a adaugat suc de lamaie (da elasticitate, stralucire parului).

Citeste aici ceva in legatura cu retelele naturiste
http://www.gandesteliber.com/view_topic.php?idc=102&idt=78&idpcat=100&cat=Ingrijire%20personala/Make-up

Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Noiembrie 2008 22:32
Multumesc dracusor..imi era cam lene sa dau un sarci pa gugal
Stilll_MeG
Postat pe 18 Noiembrie 2008 00:12
Macar nu minti, de frica sa nu mai creasca nasucul
Eram convinsa ca nu ai chef sa cauti. Sa-mi spui care tratament te-a ajutat cel mai mult
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Noiembrie 2008 00:17
Da nu miiiiint .Mi-era leeeeenee .Si las'sa nu mai creasca,ca apoi are prea mult de munk nenea doctor
Stilll_MeG
Postat pe 18 Noiembrie 2008 00:38
buna..postari noi pe www.hainutecool.blogspot.com....hainute funny si super ieftine..have a look and have fun
_madalina_alexandra_
Postat pe 18 Noiembrie 2008 00:41
Eu am avut niste probleme cu caderea parului si am inceput sa iau niste vitamine din Germania, dar am vazut ca se gasesc si la noi, intr-o farmacie am vazut sigur, asa ca sunt sigura ca daca sunt acolo sunt si in altele. Daca ai posibilitatea, Germania, magazinele Müller.Se numesc Merz Spezial-Haar Activ si costa sub 10 eur, 120 drajeuri. Eu sunt de parere ca frumusetea si sanatatea parului (si nu numai )vine din interior. Rezultatul: parul nu numai ca nu mi-a mai cazut, dat a devenit mai puternic si stralucitor. Conteaza foarte mult insa si samponul sa fie potrivit si de calitate, vopseaua la fel (eu nu dau L'oreal pe nimic altceva), masca imi pun la fiecare spalat, iar daca mai vine si placa la sfarsit...oau! Ma feresc de spuma, gel, fixativ si ulei. Incarca parul si rapid ii iau aspectul de proaspat spalat.
Am vazut ce a scris Bestdevilinside dar nu m-am aventurat la "gatit" masti. Mi-e peste mana. Plus ca trebuie mereu sa fie facute proaspat. Daca as mai sta sa prepar si alea-ale as sta toata ziua in baie
tally_weijl
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:26
Aaa...si nici balsam nu folosesc ca mi se pare ca nu mai are tinuta, ii ia din volum. Masca pentru mine e sfanta, dupa samponare. Chiar mi-au zis mai multe coafeze ca fac bine pentru ca fatza de balsam care numai descurca parul, ea il si hraneste.
tally_weijl
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:30
De la: tally_weijl, la data 2008-11-20 12:26:45Eu am avut niste probleme cu caderea parului si am inceput sa iau niste vitamine din Germania, dar am vazut ca se gasesc si la noi, intr-o farmacie am vazut sigur, asa ca sunt sigura ca daca sunt acolo sunt si in altele. Daca ai posibilitatea, Germania, magazinele Müller.Se numesc Merz Spezial-Haar Activ si costa sub 10 eur, 120 drajeuri. Eu sunt de parere ca frumusetea si sanatatea parului (si nu numai )vine din interior. Rezultatul: parul nu numai ca nu mi-a mai cazut, dat a devenit mai puternic si stralucitor. Conteaza foarte mult insa si samponul sa fie potrivit si de calitate, vopseaua la fel (eu nu dau L'oreal pe nimic altceva), masca imi pun la fiecare spalat, iar daca mai vine si placa la sfarsit...oau! Ma feresc de spuma, gel, fixativ si ulei. Incarca parul si rapid ii iau aspectul de proaspat spalat.
Am vazut ce a scris Bestdevilinside dar nu m-am aventurat la "gatit" masti. Mi-e peste mana. Plus ca trebuie mereu sa fie facute proaspat. Daca as mai sta sa prepar si alea-ale as sta toata ziua in baie [/quo
Nu stiti ce altceva pot face in afara de a lua acele vitamine?Ati auzit cumva de spalatul pe cap cu sapun de casa?Sau cu gaz?
oana90
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:25
Mai... nu stiu...dar iti dai seama cum ti-ar mirosi parul?
tally_weijl
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:41
De la: tally_weijl, la data 2008-12-13 19:41:06Mai... nu stiu...dar iti dai seama cum ti-ar mirosi parul?


Intr-adevar,gazul are un efect mai mult decat benefic asupra parului,cunosc pe cineva care foloseste si are un par des si sanatos..dar iti trebuie ceva tupeu ca sa il folosesti
Stilll_MeG
Postat pe 17 Decembrie 2008 21:19
Eu folosesc un sampon de la Yves Rocher pentru par gras si antimatreatae pe baza de plante..au o gama f bogata dar vreau sa iti spun ca sunt extrem de multumita de el, nu il mai simt asa gras,nu am matreata si e extrem de stralucitor si sanatos. Costa num ai 19 lei.
tweeti_pa
Postat pe 28 Februarie 2009 12:20
Icearca crema tratament fara clatire de la Asience. se gaseste pe net.
vernisdoll
Postat pe 1 Martie 2009 06:12
daca te duci in farmacie gasesti diverse sampoane si trebuie sa fie unul si pentru tipul tau de par, de asemea o crema foarte buna pt stralucirea parului este cea de la avon de la advance techniques pentru par vopsit
yumy
Postat pe 2 Martie 2009 08:03
Eu recomanda masca cu placenta de la plafar. Daca nu ma insel este de la Kallos, si este f hranitoare, pentru par uscat. Mai poti folosi un produs ce se foloseste inainte de a-ti indrepta parul cu placa, este unul f bun de la Toni&Guy. Poti folosi si un ulei de par L'oreal penntru par lins, dupa ce te faci cu placa, si parul va arata foarte bine.
Miki_Andrescu
Postat pe 2 Martie 2009 10:57
Salutare, sunt Valy din braila! Unde pot gasi si yo gaz? ca tare mult mi-as dori, n-am mai gasit nicaieri :(( si in primul rind nu mai e ca pe timpuri gazu, daka e sa gasesc la ora actuala, nu mai e delok la fel, nu mai are aceeasi valoare, cred ca akum i se baga tot felul de prostii in el:(
Dak as fi gasit gazu asta natural, desta care se dadea mamaia ca pe timpuri, as fi cumparat, dar nam gasit!
kamyvaly
Postat pe 25 Mai 2009 08:11
ai incercat shamponul sau balsamul elseve nutrigloss (light) eu il folosesc si are efect cat de cat la mn ....acum depinde de tipul de par . Si dak ti-l indrepti cu placa ar fi bn sa fol un ulei special...poate de la Kallos Glossy hair care (poti sa-l folosesti si pe parul ud si pe parul uscat adik inainte sa ti-l indrepti)
zazizu
Postat pe 25 Mai 2009 10:17
KALLOS -PLACENTA il face stralucitor si moale
Lady_Gaga9
Postat pe 25 Mai 2009 14:17
buna,tratament pentru par;ulei de masline sau ulei de argan in combinatie cu vitamina A solutie si vitamina B5.pentru caderea parului;ulei de masline cu ulei de ricin si bitamina A combinate,se da inainte de spalarea parului cu 3-4 ore.pentru stralucire;ulei de argan si vitaminaB5,se aplica dupa spalare cand e parul putin umed.
najwa
Postat pe 14 August 2011 08:45
Mie gama Therapy Age-Defying de la label.m mi-a redat stralucirea parului. V-o recomand si voua!
Amalia06
Postat pe 21 Martie 2012 02:23
Hair Stylist caut modele pt. (spalat, tuns, aranjat, vopsit) intr-un salon din Cluj.
Pret: GRATUIT (in afara de vopsit care e 10 Ron indiferent de necesar).
Doar produse profesionale.
Pretul este gratuit fiindca urmez un curs de hairstyling.
Pentru programari, add: nicu_soso@yahoo.com
nicu_soso
Postat pe 25 Martie 2012 14:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse profesionale pentru par Kerastase, Joico, Tigi, Fudge, L'oreal Professionnel si mai mult!!! 1 De la: kudika467368 6 Noiembrie 2011 20:03
Cea mai buna vopsea de par 3 De la: balrog 14 Martie 2011 14:01
Fire albe 6 De la: Barbie30 1 Iulie 2010 18:47
Help wanted :D 2 De la: balrog 14 Martie 2011 15:01
vopsea semipermanenta loncolor 8 De la: balrog 14 Martie 2011 12:50