Setari Cookie-uri

NU MAI POT!

Unde invata unii, la ce scoli???!?!?!? Sau le e lene sa scrie corect?? De cand intru pe forumul acesta, am vazut numai greseli si prescurtari tampite.Dar eu vorbesc in general acum. O tipa scria, undeva "fustrari" in repetate randuri. Cam putin=c-am putin, isi=i-si, si nu mai zic de sau, siau, mia-m, intelegeti voi =intelege-ti voi samd! Pai fratilor...e prima impresie aici pe forum, felul in care scrieti/scriem! SAU: vesnica greseala "decat doua"...sau "ia mana dupa mine!!" Doar observ.
milka_b
Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:32
e motivul pentru care am incetat sa mai activez pe forum. orice opinie, oricat de pertinentata ar fi, e stirbita de astfel de greseli de ortografie.
gabrielle
Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:44
si pentru asta trebuia sa deschizi un topic?????

e abia luni dimineata.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:51
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-17 11:51:42si pentru asta trebuia sa deschizi un topic?????

e abia luni dimineata.....




Uite cum sta treaba:
1.Oamenii nu trebuie judecati dupa studiile pe care le au(am intalnit si persoane cu studii si cu o prostie nemarginita)
2.Cand scrii in graba se intampla sa mai gresesti
3.Fara suparare,dar daca nu iti place ce vezi,nu citii

Nu exista oameni perfecti
andreea1976
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:35
Ce titlu "retoric"daca nu poti sa citesti si greselile gramaticale i-ti "lezeaza"inteligenta ,deschide un topic unde sa scrii doar tu si noi sa citim sa invatam
wdy
Postat pe 17 Noiembrie 2008 13:25
Mie nu imi lezeaza nimic, dar mi se pare urat. Atat... Ma aspteptam sa fie multi impotriva topicului. Nu inseamna ca esti prost ca nu scrii corect, inseamna ca esti neglijent. Si nu o luati personal, ci ca pe ceva general. Nu va suparati pe mine pt observatii.
milka_b
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:26
de ex: "nici-o data ". Asta e de pe "pitzipoanca.org"...:)))Despre astea vbesc.
milka_b
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:44
Stiu ca este foarte bine sa scrii corect. Ok, dar nu pot sa ii acuz pe cei care prefera ca atunci cand sunt pe net sa foloseasca prescurtari, sau cei care gresesc din neatentie, chair si cei care gresesc pt ca nu stiu....poate ca nu au invatat atat de mult, ar fi culmea sa fie lumea plina de genii.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:54
e luni seara si tot n-am chef sa imi exprim parerea in legatura cu asta.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:53
De la: milka_b, la data 2008-11-17 11:32:19Unde invata unii, la ce scoli???!?!?!? Sau le e lene sa scrie corect??

Exista si persoane care fac scoala/studiul in strainate si nu traiesc in Romania. Sau persoane care traiesc de mai multi ani in strainatate.

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-17 17:53:34e luni seara si tot n-am chef sa imi exprim parerea in legatura cu asta.....

A deschis si iluzie un topic asemanator, tot azi.
Pentru tine intrebarea putea fi pusa: Persoanele din care zodie fac cele mai multe greseli?

Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:01


stiam eu ca asta urmeaza....zodiile acu....

aaaaaa dracusor.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:03
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-17 18:03:56

stiam eu ca asta urmeaza....zodiile acu....

aaaaaa dracusor.....

Ti-am implinit visele Am stiut eu ce vrei tu sa auzi luni seara, dupa o zi lunga de munca
Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:06
ma.... la cat mai am de lucruuuuuuu
numa zodii imi trebuie acu' daca stiam de dimineata nici nu ieseam din casa...
vezi daca imi ascultam horoscopul poate ca stiam ce ma asteapta.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:14
TIAM citit postarea ... si MAM gandit SATI raspund:)


Lasand gluma la o parte, sunt persoane care (pur si simplu) nu stiu sa scrie corect. Din tot felul de motive, unii au lipsit de la orele de romana , altii (acum de varste inaintate) au inceput munca la varste fragede si nu s-au putut tine de scoala, iar pentru un alt segment, "nu conteaza" ... Cine stie?! Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni, DAR putem atrage atentia la modul delicat (nu obsesiv si nu ironic) asupra unor greseli. Cred ca si asa invata lumea ...
Apropos, cea mai buna prietena a mea (tipa- fosta asistenta univ. la Filologie) nu mi-ar trimite in veci vreun mesaj pe Yahoo cu "sunt" si "nicio", pentru simplul fapt ca noi nu asa am invatat la scoala in Romania:))) Uite, nu vrea ea!


In speranta ca "NAM" ofensat pe nimeni, va doresc o seara buna:)
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:21
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-11-17 18:21:16TIAM citit postarea ... si MAM gandit SATI raspund:)


Lasand gluma la o parte, sunt persoane care (pur si simplu) nu stiu sa scrie corect. Din tot felul de motive, unii au lipsit de la orele de romana , altii (acum de varste inaintate) au inceput munca la varste fragede si nu s-au putut tine de scoala, iar pentru un alt segment, "nu conteaza" ... Cine stie?! Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni, DAR putem atrage atentia la modul delicat (nu obsesiv si nu ironic) asupra unor greseli. Cred ca si asa invata lumea ...
Apropos, cea mai buna prietena a mea (tipa- fosta asistenta univ. la Filologie) nu mi-ar trimite in veci vreun mesaj pe Yahoo cu "sunt" si "nicio", pentru simplul fapt ca noi nu asa am invatat la scoala in Romania:))) Uite, nu vrea ea!


In speranta ca "NAM" ofensat pe nimeni, va doresc o seara buna:)






asa cum ai zis si tu , academicienii nostri se hotarasc tot timpul sa inventeze noi reguli de scriere etc si nu toata lumea este pusa la curent.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:31
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-11-17 18:21:16TIAM citit postarea ... si MAM gandit SATI raspund:)


Lasand gluma la o parte, sunt persoane care (pur si simplu) nu stiu sa scrie corect. Din tot felul de motive, unii au lipsit de la orele de romana , altii (acum de varste inaintate) au inceput munca la varste fragede si nu s-au putut tine de scoala, iar pentru un alt segment, "nu conteaza" ... Cine stie?! Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni, DAR putem atrage atentia la modul delicat (nu obsesiv si nu ironic) asupra unor greseli. Cred ca si asa invata lumea ...
Apropos, cea mai buna prietena a mea (tipa- fosta asistenta univ. la Filologie) nu mi-ar trimite in veci vreun mesaj pe Yahoo cu "sunt" si "nicio", pentru simplul fapt ca noi nu asa am invatat la scoala in Romania:))) Uite, nu vrea ea!


In speranta ca "NAM" ofensat pe nimeni, va doresc o seara buna:)


de acord cu tine, si pentru mine este o ciudatenie limbajul de messenger, pe care sincera sa fiu, nu vreau sa imi dau osteneala sa il invat, sa il scriu sau sa il citesc, pur si simplu dupa prima fraza m-am plictisit deja de descifrat...daca mai continua pur si simplu ignor sau cer traducere....
dar de la a vedea zi de zi aceeasi poveste.....bla bla bla nu scri bine in romana.... nu ai scris bine gramatical....tralala deja ma irit.
in plus de asta ce treaba are scoala invatata cu faptul ca un indivis (sau mai multi) se decide (decid) sa scrie in modul ala??? treaba lor dar nu dati vina pe invatamant ca n-are nicio o treaba....

dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:38
plus ca in ziua de azi unii degeaba ,,stie'' sa scrie. Eu prefer sa am mai intai scoala vietii si pe urma sa fiu desteapta pamantului, pt ca persoanele pe care le admir, oamenii care mi-au aratat ce inseamna viata, care au avut viata, au ce sa povesteasca, aufacut lucruri deosebite, nu au stiut neaparat carte. Bunicul meu este un om mai mult decat deosebit, viata lui poate fi transpusa intr-un film, a fost un erou in orasul meu pe vremea razboiului...nu i-a placut scoala, dar nu e prost, stie sa vorbeasca, e educat, cu siguranta nu este la curent cu ultimele noutati in materie de limba romana. Sunt multe persoane ca si bunicul meu si tocmai de aceea prefer sa nu judec oamenii dupa scoli, diplome, facultati.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:48
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-11-17 18:21:16

TIAM citit postarea ... si MAM gandit SATI raspund:)


Lasand gluma la o parte, sunt persoane care (pur si simplu) nu stiu sa scrie corect. Din tot felul de motive, unii au lipsit de la orele de romana , altii (acum de varste inaintate) au inceput munca la varste fragede si nu s-au putut tine de scoala, iar pentru un alt segment, \\\"nu conteaza\\\" ... Cine stie?! Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni, DAR putem atrage atentia la modul delicat (nu obsesiv si nu ironic) asupra unor greseli. Cred ca si asa invata lumea ...
Apropos, cea mai buna prietena a mea (tipa- fosta asistenta univ. la Filologie) nu mi-ar trimite in veci vreun mesaj pe Yahoo cu \\\"sunt\\\" si \\\"nicio\\\", pentru simplul fapt ca noi nu asa am invatat la scoala in Romania:))) Uite, nu vrea ea!


In speranta ca \\\"NAM\\\" ofensat pe nimeni, va doresc o seara buna:)


de acord cu tine, si pentru mine este o ciudatenie limbajul de messenger, pe care sincera sa fiu, nu vreau sa imi dau osteneala sa il invat, sa il scriu sau sa il citesc, pur si simplu dupa prima fraza m-am plictisit deja de descifrat...daca mai continua pur si simplu ignor sau cer traducere....
dar de la a vedea zi de zi aceeasi poveste.....bla bla bla nu scri bine in romana.... nu ai scris bine gramatical....tralala deja ma irit.
in plus de asta ce treaba are scoala invatata cu faptul ca un indivis (sau mai multi) se decide (decid) sa scrie in modul ala??? treaba lor dar nu dati vina pe invatamant ca n-are nicio o treaba....



SA NU MAI MOARA ROMEOOOOOO !!!! NICI MACAR DE CIUDA !!!!!




Nu, nu vorbesc de \\\"analistii de text\\\", de \\\"vanatorii\\\" de greseli de gramatica, pentru mine, astia intra in ac. categorie cu cei care pigulesc obsesiv scamele de pe covor ...

Un exemplu personal: -eu am aflat tot prin intermediul unui forum de folosirea formei \\\"nicio\\\" (chiar nu stiam, contactul meu cu Romania fiind extrem de redus). Nu mi s-a parut insultator



PS: spuneti-mi si mie cum citez persoana careia vreau sa-i raspund, ca n-o lovesc deloc ...
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:19
De la: Georgia99, la data 2008-11-17 18:48:56plus ca in ziua de azi unii degeaba ,,stie'' sa scrie. Eu prefer sa am mai intai scoala vietii si pe urma sa fiu desteapta pamantului, pt ca persoanele pe care le admir, oamenii care mi-au aratat ce inseamna viata, care au avut viata, au ce sa povesteasca, aufacut lucruri deosebite, nu au stiut neaparat carte. Bunicul meu este un om mai mult decat deosebit, viata lui poate fi transpusa intr-un film, a fost un erou in orasul meu pe vremea razboiului...nu i-a placut scoala, dar nu e prost, stie sa vorbeasca, e educat, cu siguranta nu este la curent cu ultimele noutati in materie de limba romana. Sunt multe persoane ca si bunicul meu si tocmai de aceea prefer sa nu judec oamenii dupa scoli, diplome, facultati.




Si eu cred la fel, oamenii nu se judeca dupa nr. diplomelor
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:22
Vaaai, nu pot sa cred ...finally am citat corect; pe chestia asta ma premiez cu o cafea:)
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:23
De la: andreea1976, la data 2008-11-17 12:35:29
Uite cum sta treaba:
1.Oamenii nu trebuie judecati dupa studiile pe care le au(am intalnit si persoane cu studii si cu o prostie nemarginita)

Si eu

Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:35
eeeee vezi, suntem de acord ca la scoala mergi sa inveti,nu dai vina pe scoala ca elevii nu vor sa invete sau ca la examenul de limba si literatura roamana la bac...se citesc niste perle de mai mare dragul....

cat despre noile forme de scriere...nici o sau nici o ma crezi daca iti spun ca uneori nu am nici cea mai vaga idee cum se folosesc????

cum sa mai inveti cal batran in buiestru????
iti mai spun ca multe din cartile publicate de edituri de renume contin greseli gramaticale?????

ca de multe ori caut de innebunesc o forma corecta sau macar o explicatie care forma ar trebui sa o folosesc si nu gasesc raspunsuri????

"geaba" dom'le....gramatica din ziua de azi nu mai e aceeasi cu cea care am facut-o eu acu 15-16 anisori.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:36
De la: milka_b, la data 2008-11-17 16:44:04de ex: "nici-o data ". Asta e de pe "pitzipoanca.org"...:)))Despre astea vbesc.

Eu chiar m-am interesat de anumite chestii dupa ce wolfy mi-a atras atentia ca se zice "voiam", nu "vroiam".
Acum vreo 20 de ani "nici-o data" era considerata a fi forma corecta, dar in timp a fost acceptata forma "niciodata" sia cum asta este considerata a fi corecta.
Dar si pe mine ma enerveaza cand vad cratimele puse aiurea.
Si ma mai enerveaza LA CULME cand folosesc unii propozitii intregi in engleza, de parca cuvintele in romana nu-si fac treaba. Sau chiar si un cuvant, atata timp cat cuvantul din limba romana merge mult mai bine. Ce naiba! Am fost eu plecata intr-o tara unde am vorbit 90% din timp numai engleza si am folosit maxim 5 cuvinte in engleza din 500 de postari, iar altii care traiesc doar aici vorbesc jumi-juma.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:41
Ah, si mi se pare extrem de important modul in care spun cuiva ( desi nu prea "sar" in polemici de genul asta) sau mi se spune despre o forma corecta dpdv gramatical ... ca am vazut si faze de genul: "prostu' dracu, n-ai pus liniuta la " , care bineinteles, au degenerat in "folklor"!:))))
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:50
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-11-17 19:50:15Ah, si mi se pare extrem de important modul in care spun cuiva ( desi nu prea \"sar\" in polemici de genul asta) sau mi se spune despre o forma corecta dpdv gramatical ... ca am vazut si faze de genul: \"prostu\' dracu, n-ai pus liniuta la "SAU" , care bineinteles, au degenerat in "folklor"!:))))
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:52
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-17 18:38:01
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-11-17 18:21:16TIAM citit postarea ... si MAM gandit SATI raspund:)


Lasand gluma la o parte, sunt persoane care (pur si simplu) nu stiu sa scrie corect. Din tot felul de motive, unii au lipsit de la orele de romana , altii (acum de varste inaintate) au inceput munca la varste fragede si nu s-au putut tine de scoala, iar pentru un alt segment, \"nu conteaza\" ... Cine stie?! Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni, DAR putem atrage atentia la modul delicat (nu obsesiv si nu ironic) asupra unor greseli. Cred ca si asa invata lumea ...
Apropos, cea mai buna prietena a mea (tipa- fosta asistenta univ. la Filologie) nu mi-ar trimite in veci vreun mesaj pe Yahoo cu \"sunt\" si \"nicio\", pentru simplul fapt ca noi nu asa am invatat la scoala in Romania:))) Uite, nu vrea ea!


In speranta ca \"NAM\" ofensat pe nimeni, va doresc o seara buna:)


de acord cu tine, si pentru mine este o ciudatenie limbajul de messenger, pe care sincera sa fiu, nu vreau sa imi dau osteneala sa il invat, sa il scriu sau sa il citesc, pur si simplu dupa prima fraza m-am plictisit deja de descifrat...daca mai continua pur si simplu ignor sau cer traducere....
dar de la a vedea zi de zi aceeasi poveste.....bla bla bla nu scri bine in romana.... nu ai scris bine gramatical....tralala deja ma irit.
in plus de asta ce treaba are scoala invatata cu faptul ca un indivis (sau mai multi) se decide (decid) sa scrie in modul ala??? treaba lor dar nu dati vina pe invatamant ca n-are nicio o treaba....





Am zis eu ca e vina scolii?
Cruella_de_vil
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:10
eh..uite eu am primit o corectie care suna ceva de genul...nu te supara dar se scrie corect asa...
apai cum sa iti sara mustarul pe asa ceva???
mi-am facut mea culpa si i-am spus omului ca numai pe prosti ii supara adevarul.

asa ca de atunci scriu as face in loc de asi face.....

dar daca cineva mi-ar spune :coeficientul tau de inteligenta este invers proportional (1/...)cu numarul de greseli gramaticale...cred ca as face o criza in sinea mea....

e mai bine sa fi finut nu mitocan.

dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:13
De la: Cruella_de_vil, la data 2008-11-17 20:10:07

Am zis eu ca e vina scolii?


nuuuu
ma refeream la cum incepe fraza celei care a initiat topicul....in ce scoli invata unii.....bla bla bla...

dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:14
A scrie corect nu tine de geniu. Si nu tine nici de scoala, asa e, desi sa scrii corect inveti din clasa I. Nu acuz pe nimeni, nu m-am adresat nimanui. S-a facut tam tam degeaba pe tema asta. Eu o doream sa fie una pe care sa se poata discuta linistit. Si cine se simte lezat de afirmatiile mele, sa nu mi-o ia in nume de rau. Fiecare cu ale lui. Oricum, nimic nu justifica si nu scuza lipsa de educatie. Chiar daca nu au fost la scoala, ok; au muncit, foarte ok....asta nu vad de ce i-ar impedica sa invete chestii elementare. Nu mai traim in vremurile acelea in care posibilitatile de informare lipseau, pretindem toti ca suntem oameni culti, emancipati....
E in regula sa mai gresesti, e omeneste, dar de aici la a fii dezinteresat de propria-ti persoana cand vine vb de a te adresa in scris(nu conteaza unde, cum si cui)...
Si de-aia sunt atat de multi oameni ingnoranti,pentru ca sunt unii care ii scuza.
milka_b
Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:40
De la: wdy, la data 2008-11-17 13:25:32Ce titlu "retoric"daca nu poti sa citesti si greselile gramaticale i-ti "lezeaza"inteligenta ,deschide un topic unde sa scrii doar tu si noi sa citim sa invatam


Iar tu...nu te supara ...ori ai facut-o intentionat ori chiar nu stii. Dar tocmai ai facut o greseala, incecat sa fii ironica cu mine. Eu totusi cred ca ai facut-o intentionat. "i-ti"
milka_b
Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vote me pls! 2 De la: scorpyoW 21 Iunie 2009 00:41
:-?? 9 De la: angelik19 22 Iulie 2010 22:46
CUM ATI AFLAT DE KUDIKA? 44 De la: angelo_micnegrusiurat 24 Octombrie 2009 19:42
doua minute de gandire 15 De la: jizabell 13 Februarie 2009 15:12
la dragon 35 De la: mitura 29 August 2010 19:29