Setari Cookie-uri

Ai simtit vreodata ca nu mai poti sa iesi dintr-o relatie?

Am o relatie de aproape 8 ani...Tin la prietenul meu, il apreciez foarte mult pt ca intotdeauna s-a purtat exemplar cu mine,pt ca este un om echilibrat si bun, pt ca mereu a avut grija de mine si , as putea spune ca m-a crescut frumos! insa...simt ca totul a devenit o rutina...Cu toate ca toata lumea se asteapta sa ne casatorim , pe mine ma ingrozeste gandul asta! Acum ma simt incoltita, pe de-o parte de frica de a ma casatorii, iar pe de alta parte de frica de a-l pierde. Ma simt foarte aiurea si nu reusesc sa ma inteleg, sa inteleg ce vreau, mi-e teama sa raman singura, pt ca sunt invatata sa fie langa mine tot timpul,la orice decizie pe care o iau, dar pe de alta parte imi doresc foarte tare o noua viata in care sa nu ma mai simt dependenta de el. Noi ne intelegem foarte bine, dar parca suntem frati, sau ceva de genul asta, pt ca, in ultima vreme nu ma mai atrage deloc, iar viata noastra intima e plina de migrene si o menstruatie de 3 saptamani. O vreme incepusem sa imi fac griji, ma gandeam ca am eu o problema, insa mi-am dat seama ca alti barbati ma atrag taree! Asa ca acum ma simt super nasol pt ca imi e teama sa renunt la el, mi-e teama ca n-am sa gasesc pe cineva mai bun, mi-e teama sa nu ma indragostesc de vreunul care nu merita si sa regret mai tarziu ca am avut ceva bun si am dat cu piciorul... Voi ce ati face in locul meu? Am mare mare nevoie de niste sfaturi sincere
77777
Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:39
ciao
draga mea eu asi zice sa ai grija de cea ce ai langa tine
din proprie experienta iti spun k in ziua de azi nu mai gasesti f.usor cea ce tu zici ka i deja langa tine
emmanuro
Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:46
Cred c-ar trebui sa citesti un pic povestile de la topicul "Cea mai urata despartire".Vei citi despre relatii desfasurate si terminate incredibil de urat..aiurea..Eu m-am ingrozit de ceea ce poti sa traiesti la un moment dat. Poate aceste povesti te vor face sa privesti propria relatie cu alti ochi...
mika_mihael
Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:54
Ciaoo,
Eu asi pretui pe cel de langa mine,mai ales ca ai spus ca este un tip exemplar.Spune-mi cati barbati in ziua de azi sunt asa? Iti spun eu "putini"crede-ma.Eu am avut experiente urate in viata mea,si sincer asi fi dat orice sa am langa mine un tip pe care sa ma pot baza,conteaza foarte mult asta.
Dar este alegerea ta,numai tu poti sa stii ce iti doresti de la viata.........o viata linistita fara probleme sau o viata agitata in care esti maltratata.
Alege cei mai bine ptr tine.
Bafta
andra_30_tm
Postat pe 29 Noiembrie 2008 02:30
De la: 77777, la data 2008-11-18 19:39:23Am o relatie de aproape 8 ani...Tin la prietenul meu, il apreciez foarte mult pt ca intotdeauna s-a purtat exemplar cu mine,pt ca este un om echilibrat si bun, pt ca mereu a avut grija de mine si , as putea spune ca m-a crescut frumos! insa...simt ca totul a devenit o rutina...Cu toate ca toata lumea se asteapta sa ne casatorim , pe mine ma ingrozeste gandul asta! Acum ma simt incoltita, pe de-o parte de frica de a ma casatorii, iar pe de alta parte de frica de a-l pierde. Ma simt foarte aiurea si nu reusesc sa ma inteleg, sa inteleg ce vreau, mi-e teama sa raman singura, pt ca sunt invatata sa fie langa mine tot timpul,la orice decizie pe care o iau, dar pe de alta parte imi doresc foarte tare o noua viata in care sa nu ma mai simt dependenta de el. Noi ne intelegem foarte bine, dar parca suntem frati, sau ceva de genul asta, pt ca, in ultima vreme nu ma mai atrage deloc, iar viata noastra intima e plina de migrene si o menstruatie de 3 saptamani. O vreme incepusem sa imi fac griji, ma gandeam ca am eu o problema, insa mi-am dat seama ca alti barbati ma atrag taree! Asa ca acum ma simt super nasol pt ca imi e teama sa renunt la el, mi-e teama ca n-am sa gasesc pe cineva mai bun, mi-e teama sa nu ma indragostesc de vreunul care nu merita si sa regret mai tarziu ca am avut ceva bun si am dat cu piciorul... Voi ce ati face in locul meu? Am mare mare nevoie de niste sfaturi sincere




cunosc sentimentul....ceva de genul am patit si eu ,nici acum nu stiu ce hotarare sa iau....

Postat pe 29 Noiembrie 2008 04:36
incearca sa pleci inru-un mic concediu de o saptamana sa vezi ce simti u cu adevarat
poate asa te simti atrasa de el
merita sa incerci.
bestiuitza
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:19
O relatie,asa cum ai descriso tu pe a ta,o aduci greu in stagiul asta,uneori oricat de mult ai incerca realizezi ca nu ai chiar ce ceea ce trebuie langa tine.Incearca sa iesi putin din monotonie...la urma urmei sunt 8 ani...de cand sunteti impreuna.Gandeste-te daca dupa atata timp ai curaj sa dai cu piciorul si sa teintrebi ce va urma...Mai bine sau mai rau?
l_lenushik
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:05
Ma regesesc in toata povestiora ta , numai ca eu deja am inceput o relatie cu altcineva si nici eu nu stiu ce hotarare sa iau pt ca ma gandesc din ce in ce mai mult sa termin aceasta relatie cu toate ca sunt 8 ani. , Iar tu daca nu mai simti nimic pt el si nu mai aveti nici o treaba nici in pat, lasa-l pt ca e pacat de timpul pe care il pierzi langa el cand in acest timp sunt sigura ca sunt altii care vor sa iasa cu tine si ai sa vezi ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa-l inseli si o sa traiti in minciuna.
larevedere
Postat pe 10 Decembrie 2008 13:56
De la: 77777, la data 2008-11-18 19:39:23Am o relatie de aproape 8 ani...Tin la prietenul meu, il apreciez foarte mult pt ca intotdeauna s-a purtat exemplar cu mine,pt ca este un om echilibrat si bun, pt ca mereu a avut grija de mine si , as putea spune ca m-a crescut frumos! insa...simt ca totul a devenit o rutina...Cu toate ca toata lumea se asteapta sa ne casatorim , pe mine ma ingrozeste gandul asta! Acum ma simt incoltita, pe de-o parte de frica de a ma casatorii, iar pe de alta parte de frica de a-l pierde. Ma simt foarte aiurea si nu reusesc sa ma inteleg, sa inteleg ce vreau, mi-e teama sa raman singura, pt ca sunt invatata sa fie langa mine tot timpul,la orice decizie pe care o iau, dar pe de alta parte imi doresc foarte tare o noua viata in care sa nu ma mai simt dependenta de el. Noi ne intelegem foarte bine, dar parca suntem frati, sau ceva de genul asta, pt ca, in ultima vreme nu ma mai atrage deloc, iar viata noastra intima e plina de migrene si o menstruatie de 3 saptamani. O vreme incepusem sa imi fac griji, ma gandeam ca am eu o problema, insa mi-am dat seama ca alti barbati ma atrag taree! Asa ca acum ma simt super nasol pt ca imi e teama sa renunt la el, mi-e teama ca n-am sa gasesc pe cineva mai bun, mi-e teama sa nu ma indragostesc de vreunul care nu merita si sa regret mai tarziu ca am avut ceva bun si am dat cu piciorul... Voi ce ati face in locul meu? Am mare mare nevoie de niste sfaturi sincere
in locul tau as face o pauza,timpul le rezolva
nor_pufos
Postat pe 10 Decembrie 2008 18:23
pot spune ca te inteleg perfect.............in urma cu 4 ani am trecut prin aceeasi problema ca si tine.............nu stiam ce sa fac sa scap , asa gandeam atunci ma iubea enorm in schimb eu nu-l mai iubeam.In sfarsit cu greu ne-am despartim si dupa cateva luni am avut un esec sentimental..........am suferit enorm , aveam momente in care ma gandeam si la anii aceia si la relatie dar nu-mi parea rau chiar daca sufeream enorm.Acum sunt casatorita de 2 ani sunt fericita am un sot care ma iubeste si la fel de mult il iubesc si eu, iar daca ar fi s-o iau de la capat la fel as face, pt ca am invatat cat de mult trebuie sa-mi apreciez sotul.
Si inca ceva daca are un statut social ca al tau sau putin mai ridicat e bine altfel te trage in jos.
ankaaaaaaaaaaaaaaa
Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:51
Am fost in situatia ta...am dat cu piciorul, dupa am avut parte numai de parteneri aiurea, unul betiv, altul fustangiu, si incepusem sa regret alegerea facuta....m-am impacat cu fostul cu care am avut o relatie de 7 ani.si se purta cu mine k cu o floare...si acum e la fel...mi-am dat seama k nimeni nu o sa ma mai iubeasca asa cum ma iubeste el..in ziua de azi nu mai gasesti oriunde asa baiat..parerea mea...si monotonia asta e ceva obisnuit intr-o relatie dar depinde de voi sa iesiti din ea... e alegerea ta dar ai grija sa nu regreti si sa fie prea tarziu.la mine nu a fost prea tarziu...am mai avut o sansa...sper sa faci alegerea buna si sa ne povestesti si noua
magdonek
Postat pe 3 Martie 2009 18:58
Am trecut prin asa ceva acum 3 ani cu primul meu iubit cu care eram din liceu care mai degraba ajunsese sa imi fie prieten decat iubit.A fost greu sa ma despart de persoana cu care petreceam cel mai mult timp si in care aveam incredere oarba insa a fost inevitabil , am considerat ca e cinstit atat pentru mine cat si pentru el sa mergem mai departe.M-a blamat pentru o perioada de timp insa acum suntem in relatii foarte bune si fiecare dintre noi avem o relatie serioasa in prezent.Acum cand iubim iar ne-am dat amandoi seama ca a fost alegerea corecta.
AnneRosse
Postat pe 7 Martie 2009 16:51
acum... ce face fata, e treaba ei.
dar eu nu pot crede cand citesc chestii de genul "nu vei gasi altul mai bun", "pretuieste ceea ce ai"... nu spune nimeni sa nu se gandeasca bine, caci ea va trebui sa traiasca toata viata cu acea decizie... Dar! iubirea nu inseamna in primul rand sa fii iubit ci sa iubesti. iubirea nu ar trebui sa insemne "calea cea mai usoara, calea confortabila"... iunirea e emotie, nebunie, nesiguranta si da, suferinta. pentru ca altfel nu se poate.
eu spun sa te gandesti... bine de tot. nu confunda obisnuinta cu iubirea.
si da, cred ca vei gasi altul "mai bun"... depinde doar cum anume vezi tu lucrul asta.
ralukama
Postat pe 11 Martie 2009 18:04
Odata ce a intervenit monotonia si plictiseala- imi pare rau sa o spun dar se intampla mai ales intr-o o relatie lunga- este destul de complicat sa mai iesi..e nevoie de vointa si multa dragoste. Dar intrebarea 'Voi gasi ceva mai bun?' este foarte chinuitoare si sincer nu ai cum sa afli pana nu vei vei renunta deja la ceea ce ai.
jemima_uk
Postat pe 11 Martie 2009 18:15
a trecut ceva timp de cum vedeai lucrurile...acum cum te simti??tot asa gandesti??care este situatia actuala?
crystina24
Postat pe 15 Martie 2009 15:44
Din noiembrie anul trecut ...cred ca s-a elucidat gagica ...
__LL__
Postat pe 15 Martie 2009 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MONOTONIA IN CASNICIE 50 De la: kudika_1042305 18 Iulie 2021 09:53
Un sfat va rog 61 De la: kudika132007 25 August 2010 19:25
cum e sa divortezi dupa 3 luni de casatorie??? 102 De la: Celia_1 24 Noiembrie 2010 08:53
Pareri diferite dupa 6 ani de relatie 9 De la: simmy_mona 12 Ianuarie 2013 21:08
Salut!!! vreau si eu un sfat...rog urgent!!! 47 De la: puiut_77 17 Februarie 2011 13:00