Setari Cookie-uri

Ma sacaie

Mi'am facut un decapaj, dar pentru ca nu am mai avut bani si pentru vopsire si pentru ca nu era atat de respingatoare culoarea rezultata, am mai asteptat un pic. Azi mi'am cumparat un nuantator saten si l'am aplicat, dar nu a iesit o singura culoare. (ce a iesit puteti vedea la avatarul meu...daca nu e fotografia cu parul negru )
Imi poate spune cineva cum pot sa'l vopsesc pentru a obtine o singura nuanta de saten?
kukla23
Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:19
...
kukla23
Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:27
Incearca direct cu vopsea cu amoniac ca prinde mai bine sau cu castingul de la l'oreal. Depinde cu ce ti-au facut decapajul, daca e cu pudra, acum ai un par semidecolorat deci o sa-ti arunce culoarea din el mai repede, mai ales de pe portiunile mai deteriorate, o sa ai nevoie de cel putin 2 vopsiri sa iasa uniform si de niste tratamente de refacere.. Incearca si tu sa iei 2 tuburi de vopsea diferite cu un ton si aplici vopseaua mai inchisa unde e parul mai deschis si vopseaua mai deschisa unde e par mai inchis la culoare, stai asa 20 de min si pe urma pui putina apa pe par sa se inmoaie vopseaua si amesteci culorile din par sa se uniformizeze si mai stai inca 10-15 min cu ele amestecate.
yamuna
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:21
Multumesc pentru idee, dar nu prea merge pentru ca sunt zone in care este mai deschis si zone in care e mai inchis, zone mai greu de depistat daca vreau sa pun in aplicare sfatul tau. A doua chestiune este ca nu mai vreau sa'mi mai vopsesc parul un timp. Il las sa mai respire. De asta am apelat la un nuantator... Mi'am mai luat un nuantator si a iesit un pic mai inchis...e parca un pic mai binisor...
Multumesc
kukla23
Postat pe 24 Noiembrie 2008 00:00
in urma cu mai multi ani se gasea in comert un balsam romanesc la tub (cum e tubul de pasta de dinti) care dadea reflexe gri parului....efectul tinea pana la spalare dar nu era bai ca doar era balsam, te dadeai fara sa te patezi la sfarsitul fiecarei spalari de par asa cum te dai cu un balsam obisnuit...siiiiii, parul roscat il facea intr-o superba nuanta de saten fff frumoasa asa cum nu poti obtine cu nici o vopsea satena (toate sunt mai mult roscaturi)!!!!....din pacate nu am mai gasit acel balsam gri....cauta, poate l-au introdus iar pe piata - balsam nuantator gri (si chiar era balsam, nu vopsea fara amoniac sau vopsea din aceea la plic care te murdareste pe maini si se ia la spalat dar cu pretul patarii chiuvetei!...nu domle, era balsam si nu vopsea!)
...dar chiar nu stiu de ce scot lucrurile bune de pe piata

Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:35
Poti incerca sampon colorant ...Diferite firme au sampon colorant pentru par rosu, blond, saten, castaniu, roscat, care sustine culoarea, ii da stralucire ...[ L'Oreal Expert Gloss Color Mahagoni, L'Oreal Expert Gloss Color Marron...Pantene Pro-V Brunette Expressions].Wella are...dar nu stiu care se gasesc in RO.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:37
Nu am vazut decat un sampon de la Londa, dar era pentru blond si de la Kallos, sampon pentru reflexe arginiti... in rest nu am vazut nimic...doar vopsele si nuantatoare. Nu vreau sa iau aia de la Kallos pentru ca nu ma scald in bani si nu vreau sa risc sa iau ceva ce nu voi folosi pentru ca nu se vede nimic sau pentru ca e oribil...
kukla23
Postat pe 27 Noiembrie 2008 21:24
Si ceva de plante ai incercat vreodata? Pentru parul brunet faci inainte de spalat o masca din doua galbenusuri de ou cu decoct de coji de nuci verzi, o lasi 10 minute pe cap, si te speli, sau folosesti la clatit si ceai de frunze de nuc ...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 27 Noiembrie 2008 22:01
Am incercat o singura data clatirea parului cu frunze de nuc, dar mi'a facut un par goraznic de sarmos si am renuntat. As vrea acum sa incerc cu henna, dar nu stiu ce rezultate voi obtine si nici nu stiu unde pot gazi henna saten... am vazut doar roscat (acum nici asa nu mai gasesc)
kukla23
Postat pe 27 Noiembrie 2008 23:46

Nu se pune in nici un caz henna pe par nuantat sau colorat...Rezultatele cele mai bune cu henna le obtii pe culoarea naturala...Dar nici pe par natural nu iese la fiecare la fel.
Dupa poza pare parul cam roscat la radacina, pare mai mult o nuanta de mahagoni...
Iar nuatatorul iese dupa un anumit numar de spalat pe cap. Nu scria pe cutie?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Noiembrie 2008 01:31
Ba da, scria ca iese la spalat. Deci ar trebui as astept. Ma enerveaza ca nu am o singura culoare...am un curcubeu. Mai ales ca s'a mai dus un pic (eu ma spal o data la 3 zile)...
kukla23
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:37
De la: kukla23, la data 2008-11-21 01:19:05Mi'am facut un decapaj, dar pentru ca nu am mai avut bani si pentru vopsire si pentru ca nu era atat de respingatoare culoarea rezultata, am mai asteptat un pic. Azi mi'am cumparat un nuantator saten si l'am aplicat, dar nu a iesit o singura culoare. (ce a iesit puteti vedea la avatarul meu...daca nu e fotografia cu parul negru )
Imi poate spune cineva cum pot sa'l vopsesc pentru a obtine o singura nuanta de saten?

asteapta sa devii alba de tot si apoi fal saten
costelino1967
Postat pe 8 Aprilie 2009 21:32
De la: kukla23, la data 2008-11-21 01:19:05Mi'am facut un decapaj, dar pentru ca nu am mai avut bani si pentru vopsire si pentru ca nu era atat de respingatoare culoarea rezultata, am mai asteptat un pic. Azi mi'am cumparat un nuantator saten si l'am aplicat, dar nu a iesit o singura culoare. (ce a iesit puteti vedea la avatarul meu...daca nu e fotografia cu parul negru )
Imi poate spune cineva cum pot sa'l vopsesc pentru a obtine o singura nuanta de saten?


Uite ce recomanda un stilist (nu eu!):

"Cum scapi de suvite daca nu iti mai plac? "Daca vrei sa-ti modifici doar nuanta neplacuta a suvitelor, poti sa-ti cumperi o vopsea a carei nuante iti place, prepari un sfert din ea, pui si balsam cat o nuca si pe parul proaspat spalat si tamponat cu prosopul aplici nuantatorul de mai sus. Il lasi sa actioneze timp de 10 - 15 minute. Daca vrei sa folosesti vopsea permanenta poti sa folosesti orice nuanta, in functie de gusturile tale. Daca vrei sa le acoperi trebuie sa te vopsesti din nou pe tot parul, insa daca suvitele au fost facute recent iti recomand sa mai astepti cel putin doua saptamani"
90701
Postat pe 9 Aprilie 2009 01:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Extensii din par natural cu clip-on! Cea mai scurta cale spre un par lung si bogat!! 3 De la: Mary88810 5 Decembrie 2009 16:35
Pt par drept...placa ...sau permanent ? 66 De la: axyalexya 18 August 2014 21:27
Care este cea mai buna masca-tratament de par? 41 De la: balrog 14 Martie 2011 12:38
Sampon Par gras 20 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 10:57
perie pentru coafat 12 De la: ioana_maddy20 5 Iunie 2012 09:20