Setari Cookie-uri

FİLME CU DUBLAJ İN ALTA LİMBA SAU SUBTİTRARE?

Salutare oameni buni!!!!
Ce parere aveti despre filmele dublate in alta limba?
Nu credtei ca e o mare tampenie????
Unii spun ca venind acasa nu au chef sa citeasca o subtitrare,ca mai bine saa uada o traducere peste vocea originala a a actorului in limba lor.Voi ce credeti?Ati dori ca toate filmele de lºa noi sa fie absolut cu subtitrare?
Anca_bebika
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:12
Nu sunt de acord cu aceasta idee de traducere a filmelor cu voce.Ce,ne-am indobitocit?Nu mai stim sa citim?Pai cum sa aud o voce straina peste cea a actorilor mei preferati? Prefer subtitrare,eu cu subtitrare am invatat ceva engleza si franceza.Si citesc foarte rapid randurile.Da,e adevarat ca sunt multi care ,venind de la servici obositi,prefera sa auda alta voce.dar mi se pare enervant....
kassandry
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:23
Uffff...m-ai atins. Subtitrare clar. Eu locuiesc in alta tara si e ingrozitor. Am ajuns sa nu ma mai uit la filme. Decat sa-i aud pe Eddie Murphy sau John Travolta vorbind nemteste, mai bine stau pe forum romanesc. Valoarea filmului s-a dus.
Este si o chestie de deprindere. Noi cu asta am crescut. Prietenul meu (strain) in schimb, spune ca e obositor pentru el dupa o zi de munca sa stea sa se concentreze la scris si ca nu-i mai pasa a cui voce o aude. Pai sigur, ca nici nu stie vocea orignala a actorilor, desi i-am explicat mereu ca nu stie ce pierde. Anyway...filmele pe dvd le vedem separat. Le pun in engleza chiar daca nu am subtitrare in romaneste. Partea proasta e ca nu le putem urmari impreuna si e aiurea.
tally_weijl
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:28
Clar subtitrare sa fie.....nu accept alta voce.Eu nu pot sa inteleg de ce omenirea ar dori asa ceva....Si in Romania vad ca se intampla acelasi lucru,oamenii doresc dublaj.İnacceptabil. Am aceeasi problema cu sotul meu...nu ne putem uita la aceleasi filme.Nu ii place nici macar titrare in limba lui.Eu daca vad un film in chineza accept sa am o subtitrare in romana,engleza,franceza,turca,italiana....dar sa inteleg.Dar nu dublaj.Nu mai au farmec filmele absolut deloc.Nimeni nu poate imita perfect carisma actorilor.
kassandry
Postat pe 29 Noiembrie 2008 00:29
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:54
CLAR subtitrare...mi se pare o prostie dublajul..de ce?Pai in primul rand dispare tot farmecul filmului, in al 2 lea rand mi se pare o comoditate dusa in extrema cealalta,iar in al 3 lea rand se invata mult mai greu o limba straina.Stiu sa vorbesc cursiv 3 limbi straine si asta se datoreaza nu numai scolii ci si filmelor cu subtitrare
Stilll_MeG
Postat pe 14 Ianuarie 2009 21:09
Pentru a urmari mai bine jocul actorilor chiar si dialogul, filmul in general, e mai bine ca personajele sa fie dublate. Atunci poti percepe cel mai bine un film.

Postat pe 15 Ianuarie 2009 08:47
Parerea mea este ca doar analfabetii ar putea accepta dublajul filmelor.Pai daca nu reusesc sa citeasca?N-au exercitiul citirii.
kassandry
Postat pe 7 Iulie 2009 01:06
De la: Stilll_MeG, la data 2009-01-14 21:09:04CLAR subtitrare...mi se pare o prostie dublajul..de ce?Pai in primul rand dispare tot farmecul filmului, in al 2 lea rand mi se pare o comoditate dusa in extrema cealalta,iar in al 3 lea rand se invata mult mai greu o limba straina.Stiu sa vorbesc cursiv 3 limbi straine si asta se datoreaza nu numai scolii ci si filmelor cu subtitrare

Asa este.Asa am invatat si eu limbi straine,nu numai din scoala.Filmele cu subtitrare sunt un bun exercitiu.Cunosc foarte multe persoane care au crescut doar cu filme dublate.Aceste nu numai ca nu recunosc vocea originala a unui actor pe care il admira(nici nu au cum),dar nu cunosc o iota din limba engleza(spre exemplu) pe care o studiaza la scoala.
kassandry
Postat pe 7 Iulie 2009 01:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se pot trimite colete din bruxel prin intermediul postei?? 3 De la: kitty_krieger 22 Mai 2010 12:37
Acum ai sansa sa devii vedeta! 2 De la: greierash_is_back 4 Noiembrie 2009 20:49
Daca moare capra mea sa moara si capra vecinului!!!!! 12 De la: miss_darine 5 Iulie 2010 12:08
cui ii place sa faca bani stand la calcuator?? 25 De la: ave_alexu 24 Octombrie 2008 18:50
Lipton Ice Tea 5 De la: luchianramona 7 Iulie 2011 09:59