Setari Cookie-uri

design vestimentar

Buna ziua,

Deschid o discutie despre cum e sa fii pasionat de moda si cum poti deveni designer vestimentar.

Interested?

Eu am terminat mai demult o facultate care nu are legatura cu asta, dar ma atrage moda. Ma adresez acum celor care poate se gasesc in aceeasi situatie sau sunt deja fashion bussiness sau pur si simplu stiu mai multe decat min edspre asta si ma pot lumina si pe mine putin

crristinastefan
Postat pe 11 Iunie 2009 15:53
Salut...ca sa devii designer vestimentar trebuie sa termini o facultate specializata pe tema aceasta...Ai de ales dintre mai multe ramuri...Timisoara,Iasi,Bucuresti...De obicei se intra destul de greu...Absolventii liceelor de arta frecventeaza cel mai mult astfel de cursuri.Eu am terminat liceul de mate info..M-am trezit prin clasa a XI a ca nu imi doresc nici mate...nici info...Vreau sa fiu designer vestimentar...Am luat bacul...si stau un an acasa in acest timp pregatindu-ma pentru absolvirea la Bucuresti.Mapa cu 20 lucrari personale si evaluare orala.Asta ma asteapta.Am insa emotii pentru ca nu se intra chiar usor...iar eu nu sunt pasionat de moda.Sunt pasionat de hip hop,graffiti,sport,streetball..in fine sunt pasionat de moda impusa de aceste influente..ma inspir din aceste lucruri pe care vreau sa le incorporez in haine. Orice informatie m-ar ajuta in legatura cu designul vestimentar...bft
Streetballer
Postat pe 24 Septembrie 2009 21:23
teste si in cluj ,in cadrul Uiversitatii de Arta si Design, aici sun mai multe sectii,de la design vestimentar pana la design industrial . ar trebui sa te interesezi din timp deoarece iti trebuie un portofoliu adica mapa de lucrari si se da si o proba eliminatorie din desen.nu are nimic daca ai mai facut o facultate ,daca design e ceea ce iti doresti. iti dau aici site-ul facultatii si poti afla mai multe www.uad.ro. bafta!
witcher
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:36
este cineva care a absolvit o facultate de profil sau stie ce carti trebuiesc citite in leg cu design-ul vestimentar?
kudika025939
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:52
Poti incerca un curs FASHION in acest sens.
simona_zalinca
Postat pe 1 Februarie 2010 18:36
heyy,cine stie in cluj cursuri de design-vestimentar??plz respond!!!
marish
Postat pe 18 Martie 2010 15:36
Intrebare: Daca doresc sa dau la design vestimentar Arte Vizuale- Cluj, ce anume trebuie sa contina portofoliul? Strict lucrari specifice designului vestimentar...?

Am gasit pe http://www.uad.ro o informatie care suna cam asa : "Mapa cu lucrari practice va contine un numar de 20 – 25 de lucrari cat mai variate ca tehnica si tematica: studii de desen si culoare dupa figura umana, natura statica, peisaj; lucrari cu tema libera, de compozitie, precum si orice alte preocupari din domeniul artelor vizuale. Se mai pot adauga lucrari care vor argumenta optiunea candidatului pentru linia de studiu respectiva si vor proba abilitatea de a opera cu mijloacele de limbaj plastic, precum si disponibilitatile creative ale autorului."



AlexandraR
Postat pe 13 Iulie 2010 22:15
nu trebuie sa contina numai lucrari specfice de design vestimentar, portofoliu trebuie sa arate abilitatile tale artistice cum ar veni, in sensul ca trebuie sa ai si portrete cu maini atat in culoare cat si carbune sau creion ,nuduri , natura statica in culoare si carbune sau creion ,la lucrarile cu tema libera pot sa faci cam ce vrei tu dar sa fie cromatic si compzitional ok plus lucrari cu specific designului vestimentar ,aici ma refer la schite la care pot fi adaugate si bucati de material etc. mai multe nu stiu sa iti zic deaorece eu am terminat foto , la noi in mapa trebuia sa ai pe langa desene, lucrari de compozitie etc si cam 30 de fotografii personale binenteles. desenele trebuie sa fie in general cam 50 pe 70 cm daca vrei sa faci o impresie buna si sa fie atat in carbune cat si in creion , la fel si la culoare , acrilic , pastel , ulei (desi in ulei daca nu sti e destul de greu, in sensul ca pe hartie se comporta diferit de panza ,plus ca se usuca greu).din cate stiu eu examenele de adimtere incep cred ca prin 19 ,deci... daca nu ai mapa deja facuta e cam greu ca e mult de lucru pe ea.oricum daca te intereseaza iti las pe privat un numar de telefon de la un profesor de la mine si poate acesta te poate indruma catre un profesor de la sectia de design vestimentar.succes!
witcher
Postat pe 14 Iulie 2010 19:39
LOREGINA vã oferã:

http://loregina.blogspot.com/2010/05/fusta-model-1-stofa-subtire-pepit.html

Fustã midi conicã
Caracteristica principalã a modelului acestei fuste o reprezintã desenul cu discuri ce este realizat printr-un decupaj dublat. Sunt 3 discuri la faþã ºi 1 la spate.
Se poate comanda ºi în alte culori, materiale ºi mãrimi.
loregina
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:38
LOREGINA vã oferã:

http://loregina.blogspot.com/2010/06/fusta-model-2-alb-galben.html

Fustã de varã pânã-n searã !
Fustã largã ºi rãcoroasã, imaculatã ºi însoritã, aspectuoasã ºi practicã !
Se poate comanda ºi în alte culori, materiale ºi mãrimi.
loregina
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:41
LOREGINA vã oferã:

http://loregina.blogspot.com/2010/06/fusta-model-3-portocaliu-maro-bej-negru.html

Fustã din volane încreþite pentru diverse ocazii. Este vie, elegantã, confortabilã ºi uºor de asortat. Poate fi purtatã vara pe o vreme rãcoroasã, dar ºi primãvara sau toamna când e mai cald.
Se poate comanda ºi în alte culori, materiale ºi mãrimi.
loregina
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:44
LOREGINA vã oferã:

http://loregina.blogspot.com/2010/09/fusta-model-4-bleumarin-cu-alb.html

Fustã midi semicloº
Fustã cu atitudine!
Se poartã toamna sau primãvara în zile cu iz de varã, dar ºi vara.
Se poate comanda ºi în alte culori, materiale ºi mãrimi.
loregina
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:47
De la: crristinastefan, la data 2009-06-11 15:53:48Buna ziua,

Deschid o discutie despre cum e sa fii pasionat de moda si cum poti deveni designer vestimentar.

Interested?

Eu am terminat mai demult o facultate care nu are legatura cu asta, dar ma atrage moda. Ma adresez acum celor care poate se gasesc in aceeasi situatie sau sunt deja fashion bussiness sau pur si simplu stiu mai multe decat min edspre asta si ma pot lumina si pe mine putin



inteleg prin ce treci :) si pe mine m-a apucat aceasta pasiune insa eu mi-am luat niste cursuri acasa ca sa imi dau seama daca ma atrage intr-adevar sau nu:)
criss84
Postat pe 1 Noiembrie 2010 18:35
Buna fetelor,

si pe mine m-ar interesa un curs sau o facultate in acest domeniu. Credeti ca pot introduce in portofoliu de care vorbeati lucrarile mele? http://jandy.ro/
jandy357
Postat pe 2 Decembrie 2010 12:07
buna sunt gabriela sima intrebam daca poti sa imi recomanzi pe cineva care preda design vestimentar
kudika366132
Postat pe 11 Februarie 2011 15:10
buna ma numesc gabriela daca gasesti ceva ma anunti pls
kudika366132
Postat pe 11 Februarie 2011 15:13
buna ma numesc gabriela si ma intrebam daca nu cumva predai design , eu sunt din iasi si vreau sa intru la bancila , pop ast rasp
kudika366132
Postat pe 11 Februarie 2011 15:18
Si pe mine ma pasioneaza domeniul.Imi place insa si sa pun in practica .Asa ca am facut un curs de croitorie in Bucuresti La Bro ROm pe strada Sabinelor.Ei vand masini de cusut Brother.Afost super dar am ramas cu gandul la ce poti face cu o masina de cusut buna.Deocamdata strang bani .
AYONY
Postat pe 24 Martie 2011 08:42
De la: witcher, la data 2009-09-25 09:36:26teste si in cluj ,in cadrul Uiversitatii de Arta si Design, aici sun mai multe sectii,de la design vestimentar pana la design industrial . ar trebui sa te interesezi din timp deoarece iti trebuie un portofoliu adica mapa de lucrari si se da si o proba eliminatorie din desen.nu are nimic daca ai mai facut o facultate ,daca design e ceea ce iti doresti. iti dau aici site-ul facultatii si poti afla mai multe www.uad.ro. bafta!
Kamy1999
Postat pe 11 Iulie 2011 10:59
buna,eu am facut liceul de arte plastice si ma intereseaza si mapasioneaza mult designul,,dar cei care au facut o facultate sau s-au informat imi pot spune cate lucrari trb sa am si pe ce tema si eu ma bazez pe moda designer vestimentar,va rog cine stie sa-mi raspunda
Kamy1999
Postat pe 11 Iulie 2011 11:02
De la: kudika412492, la data 2011-07-11 11:02:11buna,eu am facut liceul de arte plastice si ma intereseaza si ma pasioneaza mult designul,,dar cei care au facut o facultate sau s-au informat imi pot spune cate lucrari trebuie sa am si pe ce tema , eu ma bazez pe moda designer vestimentar,va rog cine stie sa-mi raspunda
Kamy1999
Postat pe 11 Iulie 2011 11:03
Acum puteti sa va specializati in design vestimentar,abc-ul in croitorie,constructor tipare,constructor lenjerie intima,confectii rochii mireasa si ocazie,stilist-crearea propriei imaginii, la Institutul de Moda Salomeia Truta ,detalii pe institutuldemoda.ro, sau pe facebook cautand Institutul de Moda.
Succes!
Institutul_de_Moda
Postat pe 6 August 2012 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o cafea pentru fiecare 0 De la: 14 Martie 2010 18:55
cum am slabit 9kg in prima luna de tratament? 4 De la: kudika226898 13 Ianuarie 2011 22:49
Bani 2 De la: kudika442578 27 Septembrie 2011 23:08
un pas in moda iernii 2009... 3 De la: iulia069834 6 Decembrie 2009 17:28
desuurile sexi 31 De la: XOXO_GG_ 20 Mai 2009 00:38