Setari Cookie-uri

amintirea unei vieti, doar inceputul....va continua

"De cand ma stiu, instinctiv cred ca nimic nu este intamplator pe pamantul asta si mai cred ca tot ce ni se intampla este dat ca sa invatam ceva...." Asa isi spunea ea , intr-o seara trista de noiembrie dupa o cearta destul de dura cu iubitul ei care acum plecase ca de multe alte ori lasand-o cu multe temeri si intrebari la care stia deja ca nu va avea raspuns prea curand sau poate niciodata.....Se simtea vulnerabila si nu vroia sa planga, prea mult a facut-o in ultima vreme ca acum , cu un ultim efort isi tinea lacrimile tremurande sub pleoapa. Mcar in fata ei avea dreptul sa fie mandra, macar in fata ei nu avea voie sa fie iar jos... Ce ciudatenie mai e si viata asta.... Era inca la birou desi era tarziu si toata lumea plecase de multa vreme... Ea mai ramasese un pic cu gandurile ei si cu sperante...Isi aprinse o tigara si incerca sa-si tina gandurile care o asaltau si pe care nu vroia sa le mai primeasca in realitatea ei pentru ca prea mult ii amarau toata placerea de a savura o tigara...
Si asa, cu fata care nu exprima nimic incepu sa - si aminteasca cearta de astazi, inca una amara in care el o imbranceste si pleaca acasa la el unde il asteapta o nevasta si doi copii, iar ea ramane acum goala doar cu amaraciunea amintirii pe care o lasa in urma parfumul lui.... Inca nu intelege cum de s-a ajuns aici, inca nu are un raspuns la toate care o framanta. Ochii ei mari si verzi albastrui privesc in sus , in tavanul un pic innegrit de fumul de tigara si nu vor sa dea drumul lacrimilor care o vor inunda... Ca dupa fiecare cearta isi aduce aminte cum il privea ea, o fata simpla si cu drumuri drepte in viata, pe omul care intrase in viata ei in urma cu sapte ani cu un parfum fin si gesturi manierate, cu aer de civilizatie occidentala, cu un zambet larg si palme calde , cu un suflet mare si deschis... "Doamne, cat s-a schimbat ", isi spunea retraind amintirea lui de atunci. "Doamne, cat m-am schimbat", isi spunea vizualizand imaginea ei de acum.
Atunci era doar o studenta venita din provincie sa cucereasca capitala, cu multe vise despre reusita, despre dragoste, despre sinceritate, cu reguli bine trasate de familie si educatia pe care o primise si cu promisiunea in fata vietii ca nu va dezamagi pe nimeni .... Acum surade la gandul asta... Poate nu a dezamagit pe nimeni, dar ea si sufletul ei se simt tradate in primul rand de ea si apoi de omul pe care l-a divinizat.
Atunci, cand drumul era la inceput pentru ea, cineva de sus a facut ca ei doi sa se intalneasca. Si acum ea este sigura ca a fost mana providentei intalnirea lor. Un banal anunt in ziar pe care ea l-a dat in speranta ca va gasi niste elevi care au nevoie de meditatii, i l-a adus pe el, marele EL in drum... Acum ii place sa-i spuna Marele EL sau Big O.
Surade trist si abia isi tine lacrimile. Stie ca daca nu poate sa le stapaneasca vor sirui fara intrerupere mult timp in seara asta si parca nu ar vrea sa se vada iar plangand.....
" O, Doamne, cat imi e de dor de el", isi spune uitandu-se tot in tavan....
Si viata a facut-o sa devina dintr-o fetita cu parul roscat si ochii mari verzi- albastrui , vesela , o femeie trista si cu multe amintiri care inca o dor, prea multe , poate , care o fac sa se simta batrana desi nu are decat 29 de ani.....
L-a descoperit pe marele om, si-a trait iubire la maximum , uitand de tot si de toate si a ajuns acum dupa sapte ani s-o doara tot .... A fost frumos si nu vrea sa renunte la ideea ei de fericire, de implinire, la visul ei frumos de adolescenta in care inca mai crede si tocmai asta ii aduce atat de multa suferinta.
A descoperit in timp, ca omul frumos de langa ea stia sa minta, sa O minta si asta a durut-o pana la sange. A aflat ca omul de langa ea de care se lega din ce in ce mai tare si caruia ii daruia toata viata ei cu suflet cu tot, avea un alt juramant de respectat, acela al casatoriei si acela in fata lui D-zeu de a-si creste doi copii. A fost devastata cand a aflat ca isi va aduce familia in tara ei, ca vrea sa traiasca aici cu totii. S-a simtit data la o parte si abandonata... Era un sentiment pe care il invatase de la tatal ei care a lasat-o pe niste scari, copil fiind, cu aceeasi ochi mari verzi-albastrui plangand si a fugit la o alta femeie.
Si cand omul pe care il iubea mai mult decat orice pe lumea asta o abandona, a fugit la capatul lumii sa-si planga durerea, sa-si strige disperarea de a sti sa mai traiasca...
Acum sta in fata calculatorului si plange cand ii vin in minte toate aceste ganduri si stie ce va urma... Nu vrea sa plece acasa unde nu o asteapta nimic decat o casa goala si plina de fum de tigara, nu vrea sa se mai duca acolo inca o data cu toate gandurile dupa ea, cu toate dezamagirile. Vrea sa uite ca el si-a adus familia aici si are o viata normala fara ea..... Vrea sa stie cum a ajuns in situatia de a fi o amanta si nici macar una fericita cadt toata viata ei bunica o invatase sa respecte si sa se respecte, cand toata copilaria si adolescenta ei traise urand-o pe amanta tatalui ei care o abandonase in bratele unei bunici si acum, cand ea insasi este o femeie de varsta amantei tatalui ei, este o ..... amanta.... a unui om pe care l-a iubit nebuneste si pe care l-a crezut trimis de la Dumnezeu.... Are multe intrebari la care nu a primit inca raspunsul dar pe care il cere mereu....
Gata.... Nu mai vrea sa sufere... Lacrimile ii curg acum pe obraz si o dor toate... Se uita gol la biroul ei si la tot ce o inconjoara si isi aprinde o tigara cu un gest calm si stergandu-si rimelul care i s-a intins pe obraji.... "E trista fata si in seara asta" , isi spune tragand din tigara...
Se hotaraste ca este ultima tigara, isi va inchide calculatorul si va pleca acasa, la casa ei goala si trista, hotarata sa-si retraiasca amintirile alta data... "Dumnezeu are zile multe " , i-a spus cineva candva, deci are timp sa sufere si alta data... Va incerca in noaptea asta sa nu se mai gandeasca la nimic , ci doar sa doarma si , macar in vis , sa-si traiasca iubirea care a tradat-o...
elina_ely
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:17
Ai vreo intrebare anume?
Vreo problema?
Vrei sa scrii un roman sau novele?
http://www.kudika.ro/comunitate/elina_ely/blog.html
Asta este un link pe blogul tau. Acolo poti scrie ce vrei


Full_Metal_Jacket
Postat pe 26 Noiembrie 2008 22:00
Nu am nici o problema, nu am nici o intrebare. Am scris doar niste ganduri. Mi se pare mie sau esti un pic agresiva? Te-au deranjat cumva? Esti libera sa nu citesti...
elina_ely
Postat pe 27 Noiembrie 2008 17:19
"nimic nu este intamplator pe pamantul asta si mai cred ca tot ce ni se intampla este dat ca sa invatam ceva...."

Cineva care are un suflet si o gandire atat de profunde ca tine nu merita sa sufere...sper sa depasesti cat mai curand criza prin care treci... sa reusesti sa inveti ceea ce este de invatat...
Esti inca tanara si viata ta se poate "remedia"...
Sunt sigura ca "jumatatea" ta te asteapta si o sa apara de undeva. Atunci nu o sa trebuiasca sa-ti mai petreci singura sarbatorile si sfarsiturile de saptamana...

Nu esti sigura, sunt cu sufletul alaturi de tine...
spiridus_ariel
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:10
Nu mi`o lua in nume de rau, dar ce astepti de la comentariul asta? sugestii, aplauze, felicitari ?
Sabrina_Nede
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:21

PROASTA ...INCONSTIENTA!DE CE AU PARASIT-O PARINTII??
DE CUMINTE CE ERA



AM CITI TOT ...PROFUND IMPRESIONATA!



ESTE POVESTEA TA SAU AI LUAT DE UNDEVA SI VROIAI SA TRAGI UN SEMNAL DE ALARMA?????SINCER RASPUNDE!


FATA DIN POVESTIOARA ISI MERITA SOARTA DEOARECE A FACUT O ALEGERE GRESITA INCREZANDU-SE INTR-UN STRAIN SI HOTARAND SA II FIE ALATURI.


7 ANI LANGA CINEVA CARE IN FINAL SE DOVEDESTE CU COPII SI NEVASTA??
CAT DE NAIVA SI DE NECONSTIENTA PUTEA FI??SA NU ITI DAI TU SEAMA DE CE SE INTAMPLA IN JURUL TAU???IMPOSIBIL???

NU S-A SIMTIT TIMPUL CAND LIPSEA ??NU PUTEA SA ISI DEA SEAMA??NOPTILE UNDE LE DORMEA LA BIROU???
GRAV !!!DRAGOSTE PARINTEASCA NU ...PARTENER DE VIATA NU!!!GHINION!
NU A AVUT CAP!SI A CAUTAT-O CU LUMANAREA.
MagnifiQue_GiRL
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:28
Mda... Blogul ar fi fost mai potrivit...
Pe de alta parte, daca viata asta "va continua" in aceleasi conditii, fata asta a ta e auto-destructiva.
Faza cu "totul se petrece cu un motiv" nu e nici profunda nici altcumva, e cliseu.
Da-mi voie sa adaug si eu cateva. "Exista un timp pentru toate", "De gresit, gresim cu totii, ideea e sa invatam din greseli"... Cand, insa ne complacem intr-o greseala sub pretextul ca "totul se intampla cu un motiv" inseamna ca ceva nu e in regula cu noi. Cum spuneam, ori ne-am pierdut capacitatea de auto-conservare, ori ne place sa fim rau-tratati.
Dor_a
Postat pe 4 Decembrie 2008 07:57
Am citit toate comentariile voastre si va multumesc pentru timpul acordat , pentru ca ati citit si pentru ca ati gasit timp sa raspundeti. Multumesc celor care mi-au trimis un gand frumos si celei care a zis ca se gandeste la mine....chiar multumesc....
Ce am scris erau doar niste ganduri intr-o seara tarzie de noiembrie, nu conteaza daca erau o realitate sau doar imaginatie...De ce sa dau niste explicatii care oricum nu vor schimba viata nimanui...Erau niste ganduri pe care nu aveam cui sa le spun si am scris undeva... Va rog sa-mi scuzati lipsa de inspiratie de a nu fi scris pe un blog, multumesc pentru sugestie...
Pentru ca vreau sa pastrez dialogul deschis si din respect pentru voi voi raspunde la unele intrebari. Fata care acum este personajul acestei istorisiri a fost abandonata de parinti, pur si simplu atunci cand era copil, nu cred ca se poate spune ca a fost vina ei, era doar un copil, singura ei vina era aceea de a se fi nascut...
Nu am scris pentru ca am vrut sa - mi ridice cineva statuie, pur si simplu , asa am simtit... Cum am mai spus, sunteti libere sa nu cititi...
Si mai vreau sa spun ca este foarte usor sa arunci cu pietre, este cel mai simplu, dar cred ca toti cei care suntem tentati s-o facem ar trebui inainte sa tragem adanc aer in piept si sa ne gandim inainte de a o face...
Si mai cred ca ne complacem intr-o situatie care doare doar atunci cand nu suntem pregatiti s-o depasim....
Incercati sa nu mai fiti rautacioase, este mai bine sa gandim inainte de a arunca cu pietre in ceilalti. Inainte de a o face, ganditi-va ca sunteti norocoase ca nu a trebuit sa treceti prin lucruri urate si dureroase ( sa nu fiu inteleasa gresit, dar cred ca doar cei care au avut o viata usoara pot fi atat de superficiali si rautaciosi).
Va multumesc tuturor si va doresc numai bine....
Astept comentarii....
elina_ely
Postat pe 4 Decembrie 2008 11:52
Povestea ta...seamana cu toate povestile de aici...nu e nimic iesit in comun..doar k ai mult mai mult fler decat noi, unii , de a-ti expune gandurile...sincer iti doresc mult noroc sa-ti gasesti iubirea adevarata..si dc ai stiut si dc nu ai stiut de existenta familiei lui..e clar k el te-a dus cu zaharelul...imi pare rau pt tn..nu ti-a fost usor deloc..dar sper sa ai putearea sa mergi mai departe...nimeni nu e asa fericit , oricarui om ii lipseste cv..pe mn m-au linitit tare mult toate sfaturile , povestile de aici....si eu sufar..tot dupa o relatie de aproape 7 ani...o viata de om cum obisnuiam sa-i spun...cei mai frumosi ani i-am petrecut alaturi de el..am crescut impreuna..am fost unul pt altul..si uite k nu ne-a fost sortit sa fim impreuna for ever and ever..dar asta nu e un capat de tara...incerca sa-ti gasesti increderea in tn, sa te iubesti mai mult...sa faci ce-ti place mai mult..sa te rogi la D-zeu sa uiti si sa lasi in urma tot ce a fost urat..pastreaza doar ce a fost frumos..te inteleg perfect..oricui i se poate intampla..toti suntem oameni...asta o fost o cumpana in viata ta..doar tu poti iesi din asta!!te poop...take care!!
Ktalyyna
Postat pe 5 Decembrie 2008 14:08
Iti multumesc de intelegere , Ktalyyna. Iti multumesc si pentru sfaturi..Imi pare rau ca ai trecut si tu prin ceva asemanator....Toate trec...si timpul te ajuta sa vindeci ranile... Va fi bine intr-un final si, dc s-a intamplat asa, inseamna ca asa era mai bine pentru toata lumea... Acum nu ma mai doare, decat uneori, cand retraiesc povestea. Acum incerc sa lupt pentru mine si ca sa-mi fie mie mai bine...cred ca asta ajuta, sa fii un pic egoist.
Te puuup si eu si-ti doresc bine.
elina_ely
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:56
Buna,
Se stie ca femeile sunt foarte rele si rautacioase intre ele.Nu le baga in seama pe cele ce arunca cu pietre ,totusi sunt curioasa de ce au citit povestea ta care era destul de lunga ,daca nu le interesa.
Eu iti doresc din tot sufletul sa treci peste aceasta despartire,desi stiu din propria mea experienta ca va fi greu,ai nevoie de multa putere,daca cazi,ridica-te de cate ori este nevoie.Impune-ti ca trebuie sa-l uiti,cheia este la tine,reprima-ti orice fel de sentiment fata de el,bun sau rau,cand iti vine chipul lui in minte,gandeste-te la altceva,cauta-ti cate o ocupatie mereu,cu timpul va trece,sau cel putin nu va durea la fel.Multa bafta si putere si daca vrei tine-ne la curent.
cristina_palfi
Postat pe 6 Decembrie 2008 12:15
Multumesc de sfaturi. Stiu ca femeile sunt foarte rele intre ele, am invatat asta si nu prea ma afecteaza pentru stiu ca isi exprima propriile frustrari atunci cand sunt rautacioase si cred ca e de inteles. Asa cum am mai spus, las timpul sa vindece tot. E cel mai bine. Multumesc inca o data pentru incurajari si sfaturi. Pupici multi.
elina_ely
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:01
http://concurs.dormeo.ro/index.asp?tn=friendhome&parent=5780652&sid=55177 concurs 1000 euro :) afla mai multe despre pozitia in care dormi si ce dezvaluie ea despre tine :)super fain
mo_alexandra
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:04
povestea ta seamana cu multe de aiki dar este altceva,felul cum ai scris o...m ia placut ff mult...parca am simtit tristetea din sufletul tau:(am trecut si eu prin asta...a fost mai putin de un an...dar eram constienta ca nikiodata nu o sa o parasesaca:(asta i viata...si asa a fost mai bn cred ca ,,,ca acum am descoperit iubirea....acu m a lasat libera sa fac ce vreau cu viata mea...
ioanaalinav
Postat pe 28 Ianuarie 2009 08:46
Imi pare foarte rau pentru experienta pe care ai traito.
Ai incredere in tine si ai incredere in Dumezeu ca undeva ti-a lasat jumatatea ta si omul care sa te faca fericita.Din nefericire oameni se schimba cateodata in rau.Poate a fost mai bine ca te-a dezamagit acum cand inca esti tanara si mai ai posibilitatea sa iti refaci viata.Multa bafta in continuare si nu iti pierde increderea in tine.Incearca sa iesi,sa cunosti oameni noi si sa incerci sa te detasezi de toata durerea asta.Bafta
alex_angeel
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa zicem ca am nevoie de ajutor 17 De la: Q7 14 Februarie 2010 11:36
ajutor, viata mea sexuala este prea afectata de certurile de zi cu zi 17 De la: heaven2007 3 Decembrie 2009 07:53
Ce iti place la barbatii de azi? 40 De la: ocgiogi 1 Iunie 2010 20:44
eu romanca el arab:-S 161 De la: baroudelena 30 Noiembrie 2009 21:38
despartire 22 De la: dana_mv 3 Mai 2009 14:20