Setari Cookie-uri

dragostea i-a spalat creierul...need help

traiesc o situatie cat se poate de imposibila. fratele meu are o prietena de 2 ani, si locuiesc la noi. pana aici, totul bine si frumos, partea proasta e insa ca aceasta prietena, o mula si o guma de fata, nu face nimic toata ziua, decat manichiura. Nu tu curat la ei in camera, nu tu o mancare, sau altele. nu vorbeste cu parintii mei, nu participa la nimic cu familia, In schimb ii cere fratelui meu sa-i faca de mancare, sa-i taie rosiuta si altele, mataindu-se intr-un fel...si de 2 ani, fratele meu e exact ca ea....lenes si comod si asteapta sa-i pice ceva din cer. nu mai vb cu nimeni si stau amandoi inchisi in camera toata ziua, merg doar la baie si in bucatarie.
Ce sa fac?
mama nu mai suporta!
dati-mi vreun sfat va rog
soniaa
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:59
eu in locul tau o luam de par si o dadeam afara din casa
andy23
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:14
De la: soniaa, la data 2008-09-09 12:59:49traiesc o situatie cat se poate de imposibila. fratele meu are o prietena de 2 ani, si locuiesc la noi. pana aici, totul bine si frumos, partea proasta e insa ca aceasta prietena, o mula si o guma de fata, nu face nimic toata ziua, decat manichiura. Nu tu curat la ei in camera, nu tu o mancare, sau altele. nu vorbeste cu parintii mei, nu participa la nimic cu familia, In schimb ii cere fratelui meu sa-i faca de mancare, sa-i taie rosiuta si altele, mataindu-se intr-un fel...si de 2 ani, fratele meu e exact ca ea....lenes si comod si asteapta sa-i pice ceva din cer. nu mai vb cu nimeni si stau amandoi inchisi in camera toata ziua, merg doar la baie si in bucatarie.
Ce sa fac?
mama nu mai suporta!
dati-mi vreun sfat va rog


Deci daca fratele tau face de mancare, se numeste ca e fraier. Daca ea ii spala sosetele, e cum s-ar zice fata buna!

Nu-i de mirare ca suntem the shithole of Europe!
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:18
cred in egalitate si respect, nu in parazitism
soniaa
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:23
De la: soniaa, la data 2008-09-09 13:23:35cred in egalitate si respect, nu in parazitism


Da, dar din postul tau razbatea clar idea ca ,ea e femeie, ea trebuie sa curete camera si sa faca mancare"!
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:25
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl10.glitter-graphics.net/pub/780/780920wevc3spomh.gif[/img][/url]

Daca el e multumit de situatie nu aveti ce face voi ,atata timp cat isi indeplinesc sarcinile ce le revin in casa lasatii in pace
iris_4_ever
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:30
Cred ca fratele tau e un fraier si sta sub papucul prietenei...eu in locul tau pana acum o dadeam de mult afara din casa si cred ca poate si parintii mei ar fi facut la fel...bine ca asta inseamna ca si ea este nesimtita...pe amandoi i-as da afara asta dupa ce as vb cu ei si le-as explica..daca nu accepta foarte bine ...vrei sa fi cu ea du-te cu ea dar nu in casa mea....nesimtire mare

Postat pe 12 Septembrie 2008 13:51
Pai...el si-a ales-o,nu cred ca te priveste ce fac ei doi-e treaba lor.Iar daca ai tai nu mai suporta situatia,ei sunt singurii in masura sa le propuna sa isi gaseasca o noua locuinta.Pe tine ce te preocupa de fapt?Faptul ca el are o prietena pe care nu o placi si care ti se pare ca il subjuga sau faptul ca mama ta e deranjata de noua locatara a casei voastre?
sweetpink
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:00
Eu partea cu fratii nu o agreez, am o problema si eu destul de delicata cu sora iubitului,eu sunt cu el de peste 2 ani si ea e foarte geloasa, ai pune pe parintii impotriva mea mereu, cum k nu as fi buna si multe altele, si are pretentii de la fratele ei k si cum ea ar fi iubita lui, isi incurca rolul, asa spune si ea...de ce ma iubeste el asa mult..si cum k i-am spalat creierul..dar eu tac...mereu si nu o mai suport, de ce sa se bage fratii in relatie k nu inteleg, deci nu cred ca ar trebuii sa te bagi, daca ei se inteleg lasa-i in pace...poate o sa sufere mult fara ea..nu crezi???
iubi7a_lui
Postat pe 13 Septembrie 2008 11:41
ce tare pai ce aveti mai cu baiatul daca ii taie rosiuta?daca el o iubeste si ei 2 se inteleg nu vad ce aveti cu ei?si daca stau toata ziua inchisi in camera lor,pai se iubesc porumbeii ca sunt tineri lasa,fi mai optimista,o sa-si revina ei pe parcurs ai sa vezi

Postat pe 13 Septembrie 2008 16:05
Si spui ca povestea asta dureaza de 2 ani? Mare rabdare are fratele tau!
damadefrunza
Postat pe 13 Septembrie 2008 16:32
De la: iubi7a_lui, la data 2008-09-13 11:41:21Eu partea cu fratii nu o agreez, am o problema si eu destul de delicata cu sora iubitului,eu sunt cu el de peste 2 ani si ea e foarte geloasa, ai pune pe parintii impotriva mea mereu, cum k nu as fi buna si multe altele, si are pretentii de la fratele ei k si cum ea ar fi iubita lui, isi incurca rolul, asa spune si ea...de ce ma iubeste el asa mult..si cum k i-am spalat creierul..dar eu tac...mereu si nu o mai suport, de ce sa se bage fratii in relatie k nu inteleg, deci nu cred ca ar trebuii sa te bagi, daca ei se inteleg lasa-i in pace...poate o sa sufere mult fara ea..nu crezi???


Zi drept...tu esti prietena?
sweetpink
Postat pe 15 Septembrie 2008 00:32
Adik...dak eu sunt prietena...?
iubi7a_lui
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:23
Pana la urma ei 2 se iubesc si se accepta asa cum sunt!!Tu nu ai ce sa faci pt ca daca intervi degeaba o faci ca nu are rost!!Singuri care pot interveni sunt parinti!

Postat pe 15 Septembrie 2008 16:34
De la: soniaa, la data 2008-09-09 12:59:49traiesc o situatie cat se poate de imposibila. fratele meu are o prietena de 2 ani, si locuiesc la noi. pana aici, totul bine si frumos, partea proasta e insa ca aceasta prietena, o mula si o guma de fata, nu face nimic toata ziua, decat manichiura. Nu tu curat la ei in camera, nu tu o mancare, sau altele. nu vorbeste cu parintii mei, nu participa la nimic cu familia, In schimb ii cere fratelui meu sa-i faca de mancare, sa-i taie rosiuta si altele, mataindu-se intr-un fel...si de 2 ani, fratele meu e exact ca ea....lenes si comod si asteapta sa-i pice ceva din cer. nu mai vb cu nimeni si stau amandoi inchisi in camera toata ziua, merg doar la baie si in bucatarie.
Ce sa fac?
mama nu mai suporta!
dati-mi vreun sfat va rog


cand am citit ce ai scris, ma gandeam la sora fostului meu prieten ca poate asa m-ar descrie ea, desi sigur n-ar avea dreptate(dar sora lui...la 23 de ani ai ei urla la maica-sa ca sa ii prajeasca un ou)
poate tu ai dreptate, dar nu ai ce sa ii faci, daca fratele tau nu vrea sa priceapa cum stau lucrurile si cum ar trebui sa fie ca sa fie armonie in familie(asta neinsemnand ca ea ar trebui sa faca pe-a sclava)
eu am facut marea, dar marea greseala de a ma muta la el, la insistentele lui si a mamei lui...eu faceam facultate, eu faceam curat in camera noastra si in camerele folosite la comun, eu spalam vasele(si mama lui din cand in cand- dar eu, in fiecare seara la 12 ma duceam in bucatarie si spalam mormanul de vase adunate de cu seara)...ei nu stiau nici macar sa isi stranga farfuria si firimiturile de pe masa si sa bage scaunul sub masa dupa ce se ridicau...si eu spalam baile(2 la numar), doar eu(ca sa nu amintesc de cate ori am sters rahatul intarit pe buda- la propriu)....aaa... si am eu eram singura care curata cartofi in casa aia...ca celorlalti nu le placea sa faca asta(parca eram in armata pe vremea aia)
si tot nu am fost buna...am fost rea pt ca el se certa mereu cu familia(nu din cauza mea, dar familia lui credea ca eu il pun pe harta), eram rea pentru ca el(avand o varsta) nu mai asculta de mamica lui si multe altele
aaa...si eram considerata lenesa pt ca nu ma trezeam la 6 ca mama lui(eu invatam noaptea ca doar atunci aveam liniste)
si au fost atatea...dar eu am tacut mereu pt ca nu mi-au placut certurile si le-am facut pe plac...dar tot am fost eu aia rea
flying_soul
Postat pe 16 Septembrie 2008 21:08
De la: soniaa, la data 2008-09-09 12:59:49traiesc o situatie cat se poate de imposibila. fratele meu are o prietena de 2 ani, si locuiesc la noi. pana aici, totul bine si frumos, partea proasta e insa ca aceasta prietena, o mula si o guma de fata, nu face nimic toata ziua, decat manichiura. Nu tu curat la ei in camera, nu tu o mancare, sau altele. nu vorbeste cu parintii mei, nu participa la nimic cu familia, In schimb ii cere fratelui meu sa-i faca de mancare, sa-i taie rosiuta si altele, mataindu-se intr-un fel...si de 2 ani, fratele meu e exact ca ea....lenes si comod si asteapta sa-i pice ceva din cer. nu mai vb cu nimeni si stau amandoi inchisi in camera toata ziua, merg doar la baie si in bucatarie.
Ce sa fac?
mama nu mai suporta!
dati-mi vreun sfat va rog


pai cel mai bine ar fii ca ei sa numai locuiasca cu voi
kitty_
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:06
eu zic sa-i dai afara pe amandoi,nu ai ce sa faci daca ei nu vor sa inteleaga ca trebuie sa muncesti ca sa ai ce manca!!!
1dana2
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:11
aoleu si eu am aceesi problema cu sora iubitului meu/1suntem de 2 ani jumate impreuna dar daca ar trebui sa locuiesc sub acelasi acoperis cu ea cred ac as lua o razna!are aceeasi atitudine ca si in cazul tau, ..zici ca e iubita lui nu sora.are 18 ani ..sper sa i treaca pana la urma si sa si revina
bubulika
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:20
cred ca cei care ar trebui sa ia atitudine sunt parintii. daca mamei tale nu ii place ce se intampla atunci sa faca ceva in privinta asta.
fluturasalb85
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:30
Eu cred ca ar trebui sa-ti gasesti unul care sa-ti taie si tie rosiuta, si sa-i pui la concurs: care o taie mai repede si mai frumos. Cel care pierde, spala vasele si da cu aspiratorul
MARTHE
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:42
:))...
esti tare.........eu zic sa vb cu ea...poate ca nu isi da seama ce s eintampla,ca pe voi va deranjeaza anumite lucruri si nuu o face intentionat...cel ma bine incearca sa te apropii de ea...
diana_md
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:28
eu cred ca ai o problema mare si din cauza asta nu vei putea sa dormi la noapte. Vorba Marthei poate tre' sa-ti gasesti si tu pe cineva care trebuie sa-ti taie rosiuta si sa-ti vezi de treburile tale , poate sa-ti mai faci si tu maneciura din cand in cand.;
te-ai gandit vreodata ca ea nu vorbeste cu parintii tai poate ptr ca nici ei nu vorbesc cu ea? Ma gandesc ca poate fata nu se simte bine in casa voastra si din moment ce nimeni nu o place acolo imi este clar ca nu se simte deloc binevenita acolo; te asigur ca daca vei spune"atunci sa plece acasa" nu o va face ptr ca va ramane acolo pentru fratele tau pe care se presupune cal-l iubeste si ptr care va inghite pe voi, sau daca va pleca o va face impreuna cu fratele tau si atunci veti spune in cor"nenorocita ne desparte de fratele meu" - tipic familiilor fara pic de imaginatie, familia care vede precum calul.. voi sunteti (parintii care, daca au trecut prin greutati in viata, au pretentia ca si copii sa fie subjugati de propriile lor frustrari). give me a break!!!! unde e libertetea? cum ramane cu intimitetea fiecaruia, chiar asa am ajuns sa ne uitam in gradina celuilalt fara sa ne uitam la propria judecata?? Iar celor care au postat cu : "in locul tau as fi dat-o afara din casa" -shame on you, nu aveti voi puterea de decizie intr-un astfel de caz, nu asa se rezolva lucrurile.
Privinda problema din alt punct de vedere poate ar trebui sa faceti si voi un pas in a o apropia de voi, nu crezi?

Norocul meu, deoarece si eu stau cu familia iubitului, ca am dat peste niste oameni cu bun simt si care-si vad de treaba lor. ne ajutam reciproc si in casa salsaluieste armonia si intelegerea. :) si cu sora lui ma inteleg foarte bine. Citesc post-ul tau si ii multumesc lui Dumnezeu pentru "noua mea familie".
merrylicious
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:51
sa ii trimita in chirie pt vreo 2 luni....
asa o sa se lecuiasca de stat singurei in camera...
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:00
De la: soniaa, la data 2008-09-09 12:59:49traiesc o situatie cat se poate de imposibila. fratele meu are o prietena de 2 ani, si locuiesc la noi. pana aici, totul bine si frumos, partea proasta e insa ca aceasta prietena, o mula si o guma de fata, nu face nimic toata ziua, decat manichiura. Nu tu curat la ei in camera, nu tu o mancare, sau altele. nu vorbeste cu parintii mei, nu participa la nimic cu familia, In schimb ii cere fratelui meu sa-i faca de mancare, sa-i taie rosiuta si altele, mataindu-se intr-un fel...si de 2 ani, fratele meu e exact ca ea....lenes si comod si asteapta sa-i pice ceva din cer. nu mai vb cu nimeni si stau amandoi inchisi in camera toata ziua, merg doar la baie si in bucatarie.
Ce sa fac?
mama nu mai suporta!
dati-mi vreun sfat va rog
dorina27
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:48
De la: merrylicious, la data 2008-11-13 14:51:15eu cred ca ai o problema mare si din cauza asta nu vei putea sa dormi la noapte.
Vorba Marthei poate ............................

Hei sunt mascul, sunt MARTHE, zeul razboiului cu ,,H,, ca sa fie mai interesant
Atentie la avatar si la profil, nu mai fiti grabite
MARTHE
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:27
...Stii cum e,important e ca ei 2 sa se inteleaga,nu ce parere aveti voi de ei,ca pereche,dar nu se poate nici asa,sa nu participe la cheltuielile din casa...
alinaalboiu
Postat pe 8 Februarie 2009 17:09
Anca_22
Postat pe 10 Februarie 2009 19:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un mic sfat 15 De la: kudika201066 2 Martie 2011 20:35
..."simt nevoia sa aflu si alte pareri"mai sus povestea unei toxicomane 4 De la: maryutza75 27 Septembrie 2008 09:29
Proaspat divorțată dar însărcinată cu altcineva 4 De la: izabela_92 23 Mai 2021 13:45
prietenii lui 3 De la: alittlewoman 5 Decembrie 2009 01:22
eu mai mare decat el 42 De la: marco918 31 Decembrie 2010 01:57