gelozia

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent gelozia: (5 din 2 voturi)

AURELIA_NICOLETA Avatarul lui AURELIA_NICOLETA

19 mesaje
Oras: bucuresti

nu e bine sa fii gelos/a, dar atunci knd iubesti devi gelos/a pe chestii importante si cu motiv,nu asa din senin...gelozia dak nu stii sa o stapanesti devine o boala incurabila de care vei regreta pe viitor
Raporteaza abuz de limbaj
disimulateangel Avatarul lui disimulateangel

27 mesaje

buna, dp meu de vedere, gelozia e boala grea...si nu ma refer la acea gelozie normala, care apare cand tii la o persoana, cand ai o relatie sau/si iubesti...si eu sunt geloasa, insa am cunoscut un baiat,la inceput am zis ca gelozia lui era normala..si eu eram geloasa..era normal , eram la inceput nu ne stiam.. ..dhee..insa relatia a evoluat si el a devenit din ce in ce mai gelos, fara motiv..si gelozia asta a lua a inceput sa o ia razna..fara motiv ..
acu ajung la vb mamei , cand mi a zis, ca gelozia e boala grea si nu poti avea o relatie normala cu o persoana f geloasa..
si crede-ma, era gelos f motiv..
si sa ti dau un exemplu..intr o seara in discoteca, nu m a lasat sa privesc in jurul meu, spunandu mi ca l insel cu altii..si trebuia dupa mintea lui sa dansez cu capu'n jos...ni s a parut prea de tot..si multe multe alte faze..aiurea..si am ajuns la concluzia ca era o gelozia prosteasca, venita din frustarile lui interioare, din nesigurana lui, fata de el..si cred ca daca continuam sa fiu cu el..cred ca ajungea sa ma loveasca pt simplu fapt ca cineva s a uitat la mine..si pt ce...asta nu mai e relatie, nu mai e iubire ee..
dragonel Avatarul lui dragonel

26 mesaje
Oras: curtea de arges

Eu nu sunt gelos...nu am fost...si nu cred ca as putea fi... adica mi se pare aiurea ... de ce as putea fi gelos? Atata timp cat exista incredere reciproca...gelozia nici nu ar putea fi pusa in discutie. Gelozia e o boala a unor oameni bolnavi. Parerea mea! V-am pupat
monique_4all Avatarul lui monique_4all

28 mesaje

eu cred ca poti fi gelos pe persoana iubita...doar atunci cand iti da motive...si atunci nu poate zice nimeni ca nu ai dreptul
monique
disimulateangel Avatarul lui disimulateangel

27 mesaje

sa fii gelos cand trebuie..sau uneori doar sa pari un "pik" gelos e ok..gelozia poate fi chiar constructiva intr o relatie....dar in nici un caz nu trebuie acceptata gelozia aceea nebuna, fara motiv, iscata din orice ..distruge orice iubire, orice relatie..
Fosta membra Kudika.ro
dreptul??? ai dreptul si sa ucizi daca vrei, dar vei suporta consecintzele... nu neglija faptul ca gelozia este dusmanul libertatzii iar vointza libera este singurul lucru care ne diferentziaza fatza de cele moarte... un lucru mort ti se inchina tie pt ca tu ai vointza libera, iei scaunul si-l pui unde vrei tu dar cand faci acest lucru cu o persoana vie, atunci devii dictator si criminal de suflete... a fi gelos inseamna sa urasti sufletele libere si astfel il urasti si pe creeatorul lor... iti doresc sa fi puternica in lupta contra geloziei caci altfel sufletul tau va fi inlantzuit si vei calatorii prin dureri... eu am parcurs acel drum greu al geloziei si greutatea cu care m-a umilit gelozia aproape ca m-a ucis... nu puteam sa dorm noptzile , eram scufundat in lacrimi si ma plimbam noptzi la rand pe strazi pt ca ma strangea gelozia de gat si nu mai puteam sa respir... ma simteam mintzit, tradat , umilit... ma simtzeam mort... dar am invatzat atunci cea mai de pretz lectzie... am vazut ca gelozia si ura este moartea despre care vorbea Isus si ca Iubirea este viatza... am descoperit mai tarziu ca abea azi o iubesc si ca atunci eram doar un egoist ingamfat care credea ca totul i se cuvine doar lui...
"Nimic nu se termina cu "Happy End" pentru ca totul se continua la nesfarsit..." = Ingerul Denis =
_dulcik_ Avatarul lui _dulcik_

4147 mesaje
Oras: constanta

gelozia=Un element distructiv in relatia cu cei dragi
Cer_instelat Avatarul lui Cer_instelat

118 mesaje

De la: denis_3d25, la data 2009-02-15 02:13:56dreptul??? ai dreptul si sa ucizi daca vrei, dar vei suporta consecintzele... nu neglija faptul ca gelozia este dusmanul libertatzii iar vointza libera este singurul lucru care ne diferentziaza fatza de cele moarte... un lucru mort ti se inchina tie pt ca tu ai vointza libera, iei scaunul si-l pui unde vrei tu dar cand faci acest lucru cu o persoana vie, atunci devii dictator si criminal de suflete... a fi gelos inseamna sa urasti sufletele libere si astfel il urasti si pe creeatorul lor... iti doresc sa fi puternica in lupta contra geloziei caci altfel sufletul tau va fi inlantzuit si vei calatorii prin dureri... eu am parcurs acel drum greu al geloziei si greutatea cu care m-a umilit gelozia aproape ca m-a ucis... nu puteam sa dorm noptzile , eram scufundat in lacrimi si ma plimbam noptzi la rand pe strazi pt ca ma strangea gelozia de gat si nu mai puteam sa respir... ma simteam mintzit, tradat , umilit... ma simtzeam mort... dar am invatzat atunci cea mai de pretz lectzie... am vazut ca gelozia si ura este moartea despre care vorbea Isus si ca Iubirea este viatza... am descoperit mai tarziu ca abea azi o iubesc si ca atunci eram doar un egoist ingamfat care credea ca totul i se cuvine doar lui...
Fosta membra Kudika.ro
Eu cred ca prin gelozie pur si simplu demonstrezi ca nu ai incredere in el/ea.Din punctu meu de vedere o relatie se bazeaza pe incredere si iubire nu?
Cer_instelat Avatarul lui Cer_instelat

118 mesaje

Denis, ma bucur pt.tine ca tu ai reusit sa intelegi cum este cu gelozia, cata distrugere poate aduce.
Cred ca este tare greu sa ajungi unde ai ajuns tu. Acum mai esti tot cu persoana respectiva?
Maddy_moo Avatarul lui Maddy_moo

48 mesaje
Oras: galati

"dreptul??? ai dreptul si sa ucizi daca vrei, dar vei suporta consecintzele... nu neglija faptul ca gelozia este dusmanul libertatzii iar vointza libera este singurul lucru care ne diferentziaza fatza de cele moarte... un lucru mort ti se inchina tie pt ca tu ai vointza libera, iei scaunul si-l pui unde vrei tu dar cand faci acest lucru cu o persoana vie, atunci devii dictator si criminal de suflete... a fi gelos inseamna sa urasti sufletele libere si astfel il urasti si pe creeatorul lor... iti doresc sa fi puternica in lupta contra geloziei caci altfel sufletul tau va fi inlantzuit si vei calatorii prin dureri... eu am parcurs acel drum greu al geloziei si greutatea cu care m-a umilit gelozia aproape ca m-a ucis... nu puteam sa dorm noptzile , eram scufundat in lacrimi si ma plimbam noptzi la rand pe strazi pt ca ma strangea gelozia de gat si nu mai puteam sa respir... ma simteam mintzit, tradat , umilit... ma simtzeam mort... dar am invatzat atunci cea mai de pretz lectzie... am vazut ca gelozia si ura este moartea despre care vorbea Isus si ca Iubirea este viatza... am descoperit mai tarziu ca abea azi o iubesc si ca atunci eram doar un egoist ingamfat care credea ca totul i se cuvine doar lui..."
Nu ai DREPTUL, ai puterea! Daca ai avea dreptul sa ucizi nu ai mai face parnaie!!!
DianaGygax Avatarul lui DianaGygax

12 mesaje

Uneori , gelozia este o forma de a-i arata respectivei/ului ca tii la el..

4147 mesaje

gelozia-un lucru care distruge o relatie atunci cand e mult prea excesiva
cristi_nne Avatarul lui cristi_nne

1173 mesaje
Oras: slatina

De la: _dulcik_, la data 2009-05-04 00:19:41gelozia-un lucru care distruge o relatie atunci cand e mult prea excesiva

serios??? da io mi-s geloasa da' nu asa rau. si al meu e gelos si ce-mi place cand ii mai arunc cate una, cateodata...asa de control.

4147 mesaje

De la: cristi_nne, la data 2009-05-04 08:50:04
De la: _dulcik_, la data 2009-05-04 00:19:41gelozia-un lucru care distruge o relatie atunci cand e mult prea excesiva

serios??? da io mi-s geloasa da' nu asa rau. si al meu e gelos si ce-mi place cand ii mai arunc cate una, cateodata...asa de control.

un pic de gelozie nu strica insa sa nu devina excesiva ca atunci vezi ce nu ai mai vazut
Diavolyta_ Avatarul lui Diavolyta_

7696 mesaje
Oras: iasi

ufff gelozia bat'o vina
Sweet Little Devil
scorpyoW Avatarul lui scorpyoW

2054 mesaje

De la: _dulcik_, la data 2009-05-04 23:01:29

un pic de gelozie nu strica insa sa nu devina excesiva ca atunci vezi ce nu ai mai vazut

ce poti sa vezi decat salonul de terapie intensiva,bine atunci cand i'ti revi
am fost si voi ramane acelasi baiat cuminte cu o minte nu prea cuminte...

4147 mesaje

De la: scorpyow10, la data 2009-05-04 23:12:36
De la: _dulcik_, la data 2009-05-04 23:01:29

ce poti sa vezi decat salonul de terapie intensiva,bine atunci cand i'ti revi

daca si numai daca... multi cu tot tratamentul din lume tot nu reusesc sa scape
x_girl_rose Avatarul lui x_girl_rose

35 mesaje

shi io.s mai geloasa..dar in limitele bunului simt...insa nu prea suport pers c sunt ffffff dar ffff geloase shi cauta motive d cearta din senin...gelozia arata kta lipsa d incredere poti avea in pers iubita....multe conflicte shi certuri s.ar evita dak gelozia n.ar exista....insa ea exista shi conteaza sa stim s.o controlam..

4147 mesaje

pai nu poti sa faci crize aiurea de gelozie atunci cand le faci tb sa ai un motiv intemeiat
anya016 Avatarul lui anya016

360 mesaje

cred ca e normal sa fi un pic gelos/geloasa..dar sa aiba o limita...Si eu sunt geloasa..sunt cu iubi de 2 luni si tot au incercat unii sa ne desparta..si chestia e ca suntem amandoi gelosi Insa eu daca nu ma suna 2-3 zile ii trimit un mesaj de il aduc indisperare il trezesc la realitate stiu ca poate nu fac bine,dar mi-e teama sa nu-l pierd si bietul de el nici nu stie ce explicatie sa-mi dea..sau unde sa se imparta
Fosta membra Kudika.ro
Buna!
Ofer consultanta in carti si TAROT. Nu vreau sa stiu detalii despre dvs. ca apoi sa spuneti ca m-am inspirat! Daca sunteti interesate, lasati un mail pe *** cassey.cassey20@yahoo.com *** si va voi contacta cat se poate de repede. REFERINTE despre mine, gasiti pe cafeneaua de pe link: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey/Cafeneaua-lui-Cassey-pagina-6.html O saptamana frumoasa, tuturor!
Fosta membra Kudika.ro
buna
Ofer consultanta in carti si TAROT. Nu vreau sa stiu detalii despre dvs. ca apoi sa spuneti ca m-am inspirat! Daca sunteti interesate, lasati un mail pe *** cassey.cassey20@yahoo.com *** si va voi contacta cat se poate de repede. REFERINTE despre mine, gasiti pe cafeneaua de pe link: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey/Cafeneaua-lui-Cassey-pagina-6.html O saptamana frumoasa, tuturor!