Setari Cookie-uri

gelozia

AM O RELATIE DE 2 ANI SI IN PREZENT NE MERGE FOARTE BINE.INSA NU A FOST ASA DE LA INCEPUT.CA IN ORICE RELATIE AU FOST SUISURI SI COBORASURI.PRIETENUL MEU ESTE FOARTE GELOS. IMI SPUNE CA ATUNCI CAND SUNTEM IMPREUMA TOTUL E FOARTE FRUMOS, DAR CAND E SINGUR SE GANDESTE LA FAPTUL CA AS PUTEA RENUNTA LA NOI, CA L-AS PUTEA PARASI.IL IUBESC ENORM DE MULT SI NU STIU CE SA FAC SA RENUNTE LA GANDURILE ASTEA.ASTEPT UN SFAT
ralu_dia
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:43
Gelozia, face parte din iubire. Niciodata, un pic de gelozie nu incurca intr-o relatie. Ba chiar mai mult, gelozia in cantitati normale, duce la imputernicerea unei relatii.
Daca nu esti gelos, nu inseamna ca nu-ti pasa de persoana aceea, ar insEMNA CA AI DEPLINA INCREDERE IN EL/EA


Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca un strop din nelinistea geloziei.

Gelozia apare cind te simti inferior in fata altui "adversar"
2. Gelozia apare cind crezi ca ai putea fi tradat, inselat, parasit
3. Gelozia mai apare si la altii din motive paranoidale.. carora din pacate nu pot sa le dau o descriere mai explicita pentru ca nu prea ma incadrez in categoria data..

1. Gelozia apare cind te simti inferior in fata altui "adversar"
2. Gelozia apare cind crezi ca ai putea fi tradat, inselat, parasit
3. Gelozia mai apare si la altii din motive paranoidale.. carora din pacate nu pot sa le dau o descriere mai explicita pentru ca nu prea ma incadrez in categoria data


Dar la primele cred ca va dati seama de ce.. gelozia apare
1. Sentimentul infioritatii te umileste.. intr'un cuvint nu este placut.. si daca partenerul pina la urma ajunge sa faca pasul 2. (vezi p.2)
2. Deci sa fii tradat cred ca stiti la fel nu este unul din sentimentele cele mai placute.. (tradarea ar fi mai de baza, el la rindul avind ca derivate, inselaciunea si parasirea partenerului), pina la urma toate astea sint facute din simplu instinc al omului de a se da acolo unde este mai bine

lelia_zet
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:39
ralu.....faptul ca cineva e gelos nu e atat de grav.....grav este faptul ca iubitul tau pare un tip extrem de gelos si asta nui e bine deloc...nici pt tine nici pt el.E ca o opsesie si odata si odata te va deranja extrem de tare.
daca are incredere in tine,ar trebui sa stea linistit,nu?
matracucu
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:32
cartile de psiho spun ca gelozia urmeaza tiparul ala... hotul de hotie acuza, mincinosul de minciuna... persoanele astea geloase sunt chiar ele predispuse la inselat

dar viata nu e carte de psiho... si cu omul ar avea de furca toti psihologii de pe pamant

cautati o cale de mijloc, cred ca e cel mai bun sfat care poate fi dat
free26
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:22
putina gelozie nu strica...dar daca este in cantitate prea mare deja apar problemele.asa ca daca prietenu e exagerat de gelos spunei sa aiba incredere in tine daca continua spunei ca-l parasesti ..si o sa dea rezultate
daniela_vijulie
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa mai cred....va rog ajutati-ma!!! 12 De la: baumi 20 Octombrie 2013 18:17
am nevoie de sfaturi...ca nu mai pot 96 De la: 2 Septembrie 2014 15:19
sunt geloasa 3 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 20:09
Va rog sa-mi dati si mie un sfat :(( 33 De la: misoginu 15 Februarie 2010 12:25
oare exista leac pentru gelozie? 7 De la: mihablonda 9 Noiembrie 2009 02:20