Setari Cookie-uri

Campania respectului pentru femei

Pisicuta, tu nu intelegi o chestie.

Nu neg faptul ca exista barbati agresori si ca in Romania exista o mentalitate care favorizeaza in unele cazuri violenta impotriva familiei.

Sunt pro actiunilor menite de a limita acest fenomen.

Insa daca vrem cu adevarat sa il stopam si sa protejjam toti oamenii, nu numai jumatatea feminina, ar trebui sa initiem si actiuni menite a invata femeile sa fie responsabile pentru actiunile lor asupra partenerilor si sa le facem sa constientizeze ca violenta si abuzul de orice natura nasc violenta.

De acord cu mine aici?
AndreiD
Postat pe 18 Iulie 2009 20:32
Uite si datele oficiale (de la Agentia Nationala pentru Protectia Familiei) referitoare la numarul de decese inregistrate in urma violentei familiale.


► 2005: din totalul de 169 decese - 46 sunt de sex feminin (4 minori ºi 42 adulþi), 34 sunt de sex masculin, restul nu au sexul ºi vârsta precizate;


► 2006: din totalul de 151 decese - 67 sunt de sex feminin (9 minori ºi 58 adulþi), 47 sunt de sex masculin, restul nu au sexul ºi vârsta precizate;


► 2007: din totalul de 136 decese - 69 sunt de sex feminin (7 minori ºi 62 adulþi), 38 sunt de sex masculin (6 minori ºi 32 adulþi), restul nu au sexul ºi vârsta precizate;


► 2008: din totalul de 137 decese - 56 sunt de sex feminin (6 minori ºi 50 adulþi), 33 sunt de sex masculin (9 minori ºi 24 adulþi), restul nu au sexul ºi vârsta precizate;


► 2009 trim. 1: din totalul de 22 decese - 9 sunt de sex feminin (1 minori ºi 8 adulþi), 11 sunt de sex masculin (4 minori ºi 7 adulþi), restul nu au sexul ºi vârsta precizate.

AndreiD
Postat pe 18 Iulie 2009 20:52
De la: AndreiD, la data 2009-07-18 20:32:02Pisicuta, tu nu intelegi o chestie.

Nu neg faptul ca exista barbati agresori si ca in Romania exista o mentalitate care favorizeaza in unele cazuri violenta impotriva familiei.

Sunt pro actiunilor menite de a limita acest fenomen.

Insa daca vrem cu adevarat sa il stopam si sa protejjam toti oamenii, nu numai jumatatea feminina, ar trebui sa initiem si actiuni menite a invata femeile sa fie responsabile pentru actiunile lor asupra partenerilor si sa le facem sa constientizeze ca violenta si abuzul de orice natura nasc violenta.

De acord cu mine aici?


fac abstractie de faptul ca si scris tu asta si spun: DA, de acord
dar cu tine, in general, nu pot fi de acord, stiind ce te-a motivat sa comentezi pe acest topic
si mai ales, sa ne luminezi tu in privinta cauzelor care duc la violenta domestica insinuand ca femeia e de vina
asa ceva denota cel putin ignoranta
daca e asa, atunci noi nu suntem decat niste marionete la cheremul celor din jur

dupa cum spuneam, cauzele violentei in general si a celei domestice, in special sunt muuuult mai complexe
iar o masura de prevenire a acestui fenomen este actionarea asupra educatiei primite in familie (stii, asta e una din cauzele alea complexe si, stii, din familia aia fac parte atat femei cat si barbati)

Nu neg ca violenta femeilor asupra barbatilor nu este reala, dimpotriva. Dar la fel de reala este si cea asupra copiilor si batranilor, de care tu uiti, pentru ca vrei doar sa demonstrezi sau reconfirmi ideile pline de prejudecati pe care le ai.

Apropo, ca tot ai citit atatea studii in domeniu, ar trebui sa stii ca sunt destul de multe femei abuzate care aleg sa incheie situatia abuziva prin uciderea agresorului (nu este corect, evident, dar se intampla al naibii de des)

Si stii, tocmai pentru ca am studiat foarte multe in domeniul asta, stiu sa fac diferenta intre fiecare situatie in parte si, mai ales, diferenta intre o palma izolata si abuzul intins pe parcursul a zeci de ani.
Ca o paranteza, mi s-a intamplat sa iau apararea unui barbat cand si-a lovit nevasta (n-are rost sa intru in detalii; nu am fost niciodata de acord ca a procedat corect, ci ca a fost o reactie la abuzul psihic al femeii) si o gramada de femei care se declarau anti-violenta mi-au urat ca barbata-miu sa ma bata.

Deci, crede-ma, ca te pot intelege foarte bine. Numai ca mintea ta este atat de incatusata de prejudecati, ca ma dispera....
kitty_krieger
Postat pe 19 Iulie 2009 16:56
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-19 16:56:28
De la: AndreiD, la data 2009-07-18 20:32:02Pisicuta, tu nu intelegi o chestie.

Nu neg faptul ca exista barbati agresori si ca in Romania exista o mentalitate care favorizeaza in unele cazuri violenta impotriva familiei.

Sunt pro actiunilor menite de a limita acest fenomen.

Insa daca vrem cu adevarat sa il stopam si sa protejjam toti oamenii, nu numai jumatatea feminina, ar trebui sa initiem si actiuni menite a invata femeile sa fie responsabile pentru actiunile lor asupra partenerilor si sa le facem sa constientizeze ca violenta si abuzul de orice natura nasc violenta.

De acord cu mine aici?


fac abstractie de faptul ca si scris tu asta si spun: DA, de acord
dar cu tine, in general, nu pot fi de acord, stiind ce te-a motivat sa comentezi pe acest topic
si mai ales, sa ne luminezi tu in privinta cauzelor care duc la violenta domestica insinuand ca femeia e de vina
asa ceva denota cel putin ignoranta
daca e asa, atunci noi nu suntem decat niste marionete la cheremul celor din jur

dupa cum spuneam, cauzele violentei in general si a celei domestice, in special sunt muuuult mai complexe
iar o masura de prevenire a acestui fenomen este actionarea asupra educatiei primite in familie (stii, asta e una din cauzele alea complexe si, stii, din familia aia fac parte atat femei cat si barbati)

Nu neg ca violenta femeilor asupra barbatilor nu este reala, dimpotriva. Dar la fel de reala este si cea asupra copiilor si batranilor, de care tu uiti, pentru ca vrei doar sa demonstrezi sau reconfirmi ideile pline de prejudecati pe care le ai.

Apropo, ca tot ai citit atatea studii in domeniu, ar trebui sa stii ca sunt destul de multe femei abuzate care aleg sa incheie situatia abuziva prin uciderea agresorului (nu este corect, evident, dar se intampla al naibii de des)

Si stii, tocmai pentru ca am studiat foarte multe in domeniul asta, stiu sa fac diferenta intre fiecare situatie in parte si, mai ales, diferenta intre o palma izolata si abuzul intins pe parcursul a zeci de ani.
Ca o paranteza, mi s-a intamplat sa iau apararea unui barbat cand si-a lovit nevasta (n-are rost sa intru in detalii; nu am fost niciodata de acord ca a procedat corect, ci ca a fost o reactie la abuzul psihic al femeii) si o gramada de femei care se declarau anti-violenta mi-au urat ca barbata-miu sa ma bata.

Deci, crede-ma, ca te pot intelege foarte bine. Numai ca mintea ta este atat de incatusata de prejudecati, ca ma dispera....




Uite, m-ai inteles gresit.
Nu vreau sa demonstrez ca femeia e vinovatul principal.
Vreau doar sa nu se mai creada in mod gresit din start, in orice situatie, ca femeia este victima si barbatul agresorul.
Ai vazut cum gandesc femeile in cazul sotului aluia: barbatul e vinovat, indiferent ce se afla in spate.

Si daca chiar i-ai luat apararea, te felicit. Inseamna ca stii sa fii echidistanta.

AndreiD
Postat pe 20 Iulie 2009 00:38
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-07-19 21:43:43
De la: AndreiD, la data 2009-07-18 20:32:02Pisicuta, tu nu intelegi o chestie.

Nu neg faptul ca exista barbati agresori si ca in Romania exista o mentalitate care favorizeaza in unele cazuri violenta impotriva familiei.

Sunt pro actiunilor menite de a limita acest fenomen.

Insa daca vrem cu adevarat sa il stopam si sa protejjam toti oamenii, nu numai jumatatea feminina, ar trebui sa initiem si actiuni menite a invata femeile sa fie responsabile pentru actiunile lor asupra partenerilor si sa le facem sa constientizeze ca violenta si abuzul de orice natura nasc violenta.

De acord cu mine aici?

Sunt femeie si nu sunt de acord ca un barbat sa loveasca sau sa manifeste ORICE forma de violenta (verbala prin injurii sau abuz emotional, etc...ce vreti voi) fata de o femeie din multe motive pe care nu le enumar aici.Dar NU MI SE PARE NORMAL NICI CA O FEMEIE SA FACA ASTA UNUI BARBAT.
Eu cunosc PERSONAL un caz in care AGRESORUL ESTE O FEMEIE.
Andrei, este de-a dreptul extraordinar videoul pe care l-ai postat anterior legat de abuzul in public fie a unei femei fie a unui barbat.Sper din tot sufletul sa-l fi postat acel video DOAR pentru a fi echidistant si impartial si de a discuta doar ADEVARATA PROBLEMA: ABUZUL DE ORICE NATURA indiferent de sex.
In cazul pe care eu l-am mentionat anterior este implicata o persoana foarte, foarte draga mie.In acest caz el si-a dorit la un moment dat despartirea de aceasta femeie iar ea nu a putut sa suporte acest gand si a facut o groaza de lucruri inimaginabile.Ea in repetate randuri l-a instigat...tipete, urlete, jigniri, palme, a ajuns pana la a-l taia pe el la mana cu un cuter sau sa-l loveasca peste mana cu o chestie de metal cu zimti (de ciuda ca el nu-i raspundea, pentru ca el incerca sa fie calm, sa-si pastreze luciditatea si fiind foarte constient de faptul ca el oricum era mult mai puternic decat ea si ca daca ii tragea o palma o facea afis).El a incercat din rasputeri sa-si pastreze calmul chiar si dupa ce a fost lovit (mentionez ca ea NICIODATA nu a avut o urma pe corp de la el..in timp ce el avea de toate: de la urme de zgarieturi, vanatai pana la taieturi cu cuterul niste rani foarte adanci pe o mana de la zimtii acelui obiect cu care fusese lovit) si cand ea incerca din nou sa-l loveasca el riposta doar prin a o plesni peste maini (cred ca intelegeti ce zic...) iar ea in acel moment incepea sa urle ca din gura de sarpe (nu ca pana atunci era foarte tacuta) ceva de genul: "aaaaa, ai curajul sa dai in mine, magarule....etc, etc, nu ti-e rusine sa lovesti o femeie (tipa cat o tineau plamanii ca sa fie ea auzita de vecini dar cand ea il lovea sau il injura o facea pe un ton foarte scazut tocmai pentru a nu fi auzita).
ce credeti ca s-a intamplat in seara cand ea l-a lovit pe el cu acel obiect zimtat (era o loptata din aceea de soldat-baietii care au facut armata stiu despre ce vorbesc)?El a chemat politia, a venit politia, el a coborat sa deschida usa politistilor iar in acest timp EA a ascuns lopata cu care-l lovise.a ajuns politia sus si i-a intrebat pe amandoi ce s-a intamplat.El le-a zis politistilor ca i-a chemat pentru a o calma pe ea mai ales pentru ca il lovise foarte tare peste mana cu lopata si ii curgea sangele siroaie ca nu cumva sa ajunga el sa o loveasca si cine stie ce sa se intample.Stiti ce au zis politistii?
"Cum domnule, te bate pe dumneata o femeie, pai nu te uiti cat de mica e ea pe langa dumneata (el fiind cu jumate de metru aproape mai inalt decat ea si mai "fortos"), are ea putere sa te agreseze?Domnule, daca vei continua sa minti noi te amendam pentru faptul ca ne-ai pus degeaba pe drumuri." Iar ea zicea ceva de genul "haideti domnilor, uitati-va la mine, credeti ca eu sunt in stare sa il agresez?Nu l-am lovit cu nicio loptata, unde e lopata...el s-a lovit singur prin casa!" (ei renovau casa, era santier la ei in casa).
Si, in acest caz ce se poate intampla?Politistii nu l-au crezut ca EL fusese agresat de o femeie doar pt ca el era barbat (intradevar, barbatul are mai multa forta fizica...dar daca el e intreg la minte si nu vrea sa o loveasca...atunci el se alege cu rani).Cum poate un barbat sa demonstreze ca a fost victima unei femei?Cum ESTE LEGEA EGALA PENTRU TOTI?
Vorba tipului din povestire: "in zilele noastre femeile sunt mai EGALE decat barbatii, au mai multe drepturi" (daca e copilul bolnav doar mama este lasata de catre conducatorii unui spital sa stea cu copilul internat desi NICIO lege nu interzice tatalui sa stea el in spital cu copilul...mai ales daca mama copilului nu e prezenta, e moarta, la servici, etc sau copii, in urma divortului sunt aproape intotdeauna incredintati femeii desi nu inseamna neaparat ca ea va stii sa-i ingrijeasca cel mai bine -si stim cate cazuri exista de mame denaturate).
Barbatii NORMALI (nu agresorii, nu cei care au un caracter infect,violenti, etc) nu au nicio sansa sa li se respecte drepturile.desi sunt femeie sunt de parere ca miscarea FEMINISTA a facut mai multe rele decat bine.
Eu cred ca totul are rezolvare apeland la bunul smt si la educatie.
Indiferent ca esti barbat sau femeie NU AI NICIUN DREPT sa injuri, sa il faci sa se simta prost, sa il lovesti pe cel din fata ta! (exceptie la lovire facand doar cazul legitimei apararari).
Ce-i drept, la noi in tara majoritatea cazurilor de abuz sunt asupra femeilor, dar nu putem nega existenta si celeilalte fete a medaliei.
Acum..fiecare judeca si dupa propriul nivel de educatie dar si dupa experienta.
Eu personal nu tin partea nici a femeilor nici a barbatilor ci tin partea celor care SUNT AGRESATI.
Rezolvarea incepe de la educatia pe care noi o dam copiilor nostrii.Barbatii care agreseaza o femeie sunt majoritatea din randul copiilor care si-au vazut tatal facand la fel acasa, iar femeile care agreseaza barbati sunt din randul fetitelor care au fost crescute in doctrina "feminista".
Niciodata extremismul nu a reprezentat o solutie.Barbatii si femeile sunt 2 fiinte complementare, nu trebuie exclusa existenta niciuneia din viata celeilalte rin nicio metoda.
Trebuie sa invatam sa coexistam si trebuie sa invatam MASURA LUCRURILOR si mai ales faptul ca RESPECTUL SE CASTIGA NU se daruieste, indiferent ca esti barbat sau femeie.


Da, as putea sa iti vorbesc cu orele despre cum femeile au ajuns mai egale si despre toate formele de discriminare pe care societatea contemporana le practica la adresa barbatilor.

Vezi tu insa, din pacate, chestiile astea nu se vor schimba prin "bun simt si educatie".
Femeia e un om ca oricare altul. Un om care nu va renunta la avantajele pe care le are in detrimentul unei presupuse egalitati.

Singura solutie este o miscare puternica de sustinere a drepturilor barbatilor, care sa contracareze efectele feminismului exagerat.
Iar o astfel de miscare este in proces de concepere in US, de unde a plecat si feminismul.

Asta inseamna insa alte cateva decenii de razboi in surdina.



AndreiD
Postat pe 20 Iulie 2009 00:57
De la: AndreiD, la data 2009-07-20 00:57:59
Da, as putea sa iti vorbesc cu orele despre cum femeile au ajuns mai egale si despre toate formele de discriminare pe care societatea contemporana le practica la adresa barbatilor.


Sunt in mare de acord cu tine

insa te-am citat aici, pentru ca exact de aceste prejudecati vorbeam
in Romania, cel putin, nu se pune problema de asa ceva

sa-ti povestesc cum se uita la mine vanzatorii din magazinele de electronice? sau cand i-am pus o intrebare banala unuia, cum mi-a vorbit de parca as fi fost ultima proasta?

cum, in conflicte cu diversi agenti economici, am fost nevoita sa-l pun pe tata la telefon ca sa mi se rezolve problema?

cum, in relatiile de afaceri (de serviciu), ma trateaza majoritatea barbatilor cu superioritate, iar cand ii pun la punct, imi aud diverse vorbe... urate?

cum barbatii romani mai au inca criteriu de luat de nevasta daca gatesti si speli? am fost intrebata de nenumarate ori asta... un strain nu m-a intrebat niciodata asa ceva, ci l-a interesat persoana mea....

iar in legatura cu razboiul ala... de ce e nevoie sa fie razboi, te intreb? chiar asa nu ne putem rezolva probemele pe cale amiabila? ce naiba, suntem oameni cu totii! urasc astfel de mentalitati care nu fac decat sa adanceasca prapastia dintre sexe, in loc sa ne apropiem cum ar fi normal
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2009 11:24
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-20 11:24:05
De la: AndreiD, la data 2009-07-20 00:57:59
Da, as putea sa iti vorbesc cu orele despre cum femeile au ajuns mai egale si despre toate formele de discriminare pe care societatea contemporana le practica la adresa barbatilor.


Sunt in mare de acord cu tine

insa te-am citat aici, pentru ca exact de aceste prejudecati vorbeam
in Romania, cel putin, nu se pune problema de asa ceva

sa-ti povestesc cum se uita la mine vanzatorii din magazinele de electronice? sau cand i-am pus o intrebare banala unuia, cum mi-a vorbit de parca as fi fost ultima proasta?

cum, in conflicte cu diversi agenti economici, am fost nevoita sa-l pun pe tata la telefon ca sa mi se rezolve problema?

cum, in relatiile de afaceri (de serviciu), ma trateaza majoritatea barbatilor cu superioritate, iar cand ii pun la punct, imi aud diverse vorbe... urate?

cum barbatii romani mai au inca criteriu de luat de nevasta daca gatesti si speli? am fost intrebata de nenumarate ori asta... un strain nu m-a intrebat niciodata asa ceva, ci l-a interesat persoana mea....

iar in legatura cu razboiul ala... de ce e nevoie sa fie razboi, te intreb? chiar asa nu ne putem rezolva probemele pe cale amiabila? ce naiba, suntem oameni cu totii! urasc astfel de mentalitati care nu fac decat sa adanceasca prapastia dintre sexe, in loc sa ne apropiem cum ar fi normal


Pai si trebuie sa asteptam sa ajunga si in Romania prejudecatile astea?

In America inainte de anii 60 femeia era privita cam cum ai spus tu ca esti privita aici.
Dupa 40 de ani de feminism exagerat a ajuns barbatul sa fie privit asa.
Acum se pune de o miscare care sa echilibreze balanta.
Dar e un ideal utopic (echilibrul) pentru ca (din experienta feminismului) nu se poate recupera decalajul fara demonizarea "dusmanului" (asta ca sa iti raspund si de ce toata chestia asta e privita ca un "razboi")

Noi aici in Romania avem o sansa importanta, aceea de a evolua Impreuna.

In acelasi timp in care luptam pentru eliminarea prejudecatilor si a discriminarilor la adresa femeii putem lupta si impotriva celor la adresa barbatilor.

Nu ar fi cel mai bine asa?
AndreiD
Postat pe 20 Iulie 2009 12:20
uite ca acum ai fost pe placul meu dl andrei........asta e gandirea cea mai ideala.....pe care ar trebui sa o aiba maj barbatilor....
heaven_2906
Postat pe 20 Iulie 2009 12:24
ceea ce spui tu e fantezie, Andrei, atata timp cand atunci cand imi cer drepturile sunt tratata de parca n-ar fi trebuit sa o fac

si ma tem ca-mi pari exact genul care s-ar revolta daca mi-as cere drepturile in fata ta

Romania e plina, dar plina, bubuie de prejudecati! Recunosc, si de-o parte si de alta.
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2009 12:47
de acord...insa cum scrie si aici...Principalul motiv pentru care femeile continua sa ramana alaturi de agresor este ca ele considera ca violenta reprezinta o problema obisnuita intr-o familie.
cristiana_cris
Postat pe 20 Iulie 2009 13:13
De la: cristiana_cris, la data 2009-07-20 13:13:05de acord...insa cum scrie si aici...Principalul motiv pentru care femeile continua sa ramana alaturi de agresor este ca ele considera ca violenta reprezinta o problema obisnuita intr-o familie.


nu neaparat ci doar in anumite cazuri
altele raman pt ca nu au unde sa se duca,mai ales daca au si copiii.....
dar oricum ar fi daca ai langa tine o bestie in chip de om....cel mai bine e sa fugi dar asta inainte de a-l denunta la politie.....
e cel mai bine atat pt ea cat si pt copiii.....
si la cat de inculta si plina de animale e lumea asta ,nu cred ca violenta fizica sau verbala nu va mai exista din pacate........
heaven_2906
Postat pe 20 Iulie 2009 13:43
O femeie nu trebuie lovita, chiar daca o "cere". Singura exceptie, ceva medical, o criza de isterie sau mai stiu eu ce.
Kathara
Postat pe 20 Iulie 2009 20:19
roxana, eu vorbeam strict despre Andrei si prejudecatile lui

BTW, daca citesti cu atentie ultimul meu mesaj ai sa gasesti urmatoarele: "Romania e plina, dar plina, bubuie de prejudecati! Recunosc, si de o parte si de alta."
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2009 23:26
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-20 23:26:18roxana, eu vorbeam strict despre Andrei si prejudecatile lui

BTW, daca citesti cu atentie ultimul meu mesaj ai sa gasesti urmatoarele: "Romania e plina, dar plina, bubuie de prejudecati! Recunosc, si de o parte si de alta."


Tot eu sunt Omu Negru ma?

Nu vrei sa ma iubesti, sub nici o forma
AndreiD
Postat pe 20 Iulie 2009 23:29
De la: AndreiD, la data 2009-07-20 23:29:44
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-20 23:26:18roxana, eu vorbeam strict despre Andrei si prejudecatile lui

BTW, daca citesti cu atentie ultimul meu mesaj ai sa gasesti urmatoarele: "Romania e plina, dar plina, bubuie de prejudecati! Recunosc, si de o parte si de alta."


Tot eu sunt Omu Negru ma?

Nu vrei sa ma iubesti, sub nici o forma


ma, imi pare rau

dar daca renunti macar la o parte din prejudecati, jur ca vei fi Omu Alb
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2009 23:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu. 82 De la: hystria1 2 Noiembrie 2010 00:44
Drumul sufletului dupa moarte 65 De la: thadoogback 13 Martie 2011 11:46
Ce ar trebui sa aleg:o dragoste nebuna-sau linistea unei relatii sigure? 12 De la: Katty03 30 Aprilie 2010 22:20
Ce vor barbatii?? 57 De la: radualin22 19 Septembrie 2011 22:29
Eu il iubesc ,el ma respecta doar 67 De la: rain75 3 Septembrie 2009 19:32