Setari Cookie-uri

povesti de craciun

vine craciunul vine anul nou:)
toti ne pregatim intr-un fel sau altul de aceste sarbatori, oare ce se afla in spatele oamenilor veseli si plini energie? Sunt atatea persoane pt care craciunul nu vine, nu mai zic de copii abandonati pt care mosul nu a venit niciodata si care duc o viata mizerabila in centrele de plasament
De mos nicolae am fost cu cei d la munca sa dam cadouri copiilor si i-am vazut atat de uimiti de dulciuri si jucarii, probabil era prima oara cand primeau atatea cadouri si prima zi in care au mancat o masa buna, descopereau o lume noua, oameni care erau atenti cu ei.... si knd ma gandesc ca ei mai sunt sute de mii de copii...cat despe familile saraca nu mai zic, iar criza ii va afecta si mai mult
oare putem face ceva sa ii ajutam???
yumy
Postat pe 7 Decembrie 2008 18:44
Ce frumos din partea ta sa te gandesti si la cei mai necajiti!
Lucia1971
Postat pe 7 Decembrie 2008 18:46
da putem...daca ne-am strange toti...si am da o mana de ajutor...am putea sa le oferim o mik bucurie......

Postat pe 7 Decembrie 2008 18:48
da..... pt ca nu mai zic ca celor necajiti li se mai adauga si persoane bolnave:(
yumy
Postat pe 7 Decembrie 2008 18:50
sunt multi oameni tristi chiar si de craciun ,ce sa mai vb de cei saraci ,cand altii nu se mai satura de alte ,,mancaruri ,,pe unele topicuri ,e simplu si frumos sa te gandesti si la cei nevoiasi
danutzza_stefi
Postat pe 7 Decembrie 2008 18:52
De la: rxdana, la data 2008-12-07 18:52:02sunt multi oameni tristi chiar si de craciun ,ce sa mai vb de cei saraci ,cand altii nu se mai satura de alte ,,mancaruri ,,pe unele topicuri ,e simplu si frumos sa te gandesti si la cei nevoiasi

Nu e vb doar sa ne gandim la cei nevoiasi pt ca ma gandesc ca poate si aici pe forum exista persoane nevoiase si chiar care sufera de vreo boala incurabila cum putem oare noi sa ii ajutam pe ei?:(
yumy
Postat pe 7 Decembrie 2008 19:07
pai veniti cu sugestii
danutzza_stefi
Postat pe 7 Decembrie 2008 19:11
pey eu am inceput de sf nicolae am putea cu totii sa facem asa:)
yumy
Postat pe 7 Decembrie 2008 22:04
saptamna aasta.... am de facut o vizita la casa de copii din cartierul meu "casa sperantei".... haine si jucarele si cateva dulciuri...ca restul le-am mancat eu

ei au intr-adevar nevoie de tot ceea ce li se poate oferi....sunt pur si simplu copii avizi de dragoste si atentie. mi se rupe sufletul de cate ori trec sa ii vad.
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Decembrie 2008 22:07
eu una m-am inscris ca voluntar la crucea rosie...care sunteti din Buc, puteti sa va inscriet daca vreti ca au zis ca au mare nevoie de voluntari, mai ales acum in perioada Craciunului. Intrati pe site si dati un telefon

Postat pe 7 Decembrie 2008 22:59
Sunt fericita sa vad ca mai exista oameni care isi dau interesul si pentru acei copii pentru ca si ei au nevoie de cadouri de sarbatori, dar pacat ca cei care ii ajuta pe cei saraci sunt tot oameni ca noi cu venituri medii pe cand celor bogati chiar nu le pasa de ce intampla in jurul lor(ma gandesc oare pe ei nu ii doare sufletul cand ii vad pe copii necajiti)
Si acum imi dau seama ca de sarbatori omul simte toate lipsurile si isi da seama ca nu are suficienti bani sa ii faca un brad copilului lui, ca nu are bani sa ii puna ceva pe masa, ca nu are cu ce sa-l imbrace, iar daca mai sunt bolnavi chiar nu se mai ajung cu banii.....
Nu doar copii din centre de plasament o duc rau, ci si din familii, fie pt ca parintii si-au pierdut locurile de munca fie sufera de boli incurabile, fie ca au fost disponibilizati
Acum stau si ma gandesc oare ce valoareaza viata unui om in fata unei boli incurabile(ne ia toate visele, ne ia viata si asa cum a luat-o si pe Anca Parghel....), in fata tuturor necazurilor vietii parem mici si neajutorati, numai noi ne putem ajuta intre noi si mai ales Dumnezeu.....
yumy
Postat pe 8 Decembrie 2008 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Astrologie 24 De la: kudika198647 22 Iunie 2010 11:04
VA VEDETI TRAIND INTR-O SAHARA MADE IN ROMANIA 3 De la: kudika_14871 24 August 2012 17:10
calvitia-remedii 33 De la: kudika_nikole 7 Ianuarie 2012 01:27
CONCURSUL PT MARIREA SANILOR 252 De la: allyflex 21 Februarie 2009 11:12
Doriti instalatie de incalzire in pardoseala sau pe calorifere cu eficienta termica garantata si cost -confort redus ? 1 De la: inventator 4 Ianuarie 2009 19:55