Setari Cookie-uri

Violenta asupra femeii!

Un subiect controversat,un subiect vechi,un subiect care deschide rani,un subiect care sper sa nu va lase indiferenti!
Spuneti-mi parerea,povestiti-mi daca va aflati intr-o astfel de situatie sau daca stiti cazuri,dati detalii.
despinarose
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:51
mai exista un topic asemanator.

Link : http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/21413/Campania-respectului-pentru-femei/1.html

Postat pe 13 Decembrie 2008 01:24
Multumesc,Georgia!Nu stiam de existenta acelui topic

Oricum as vrea sa las si acest topic pentru ca poate aici vor fi alte utilizatoare sau utilizatori cu pareri diferite de cele date de cei care au postat raspunsuri acolo.
silviu_
Postat pe 13 Decembrie 2008 01:56
Sa nu te sperii dar sunt langa iubitul meu si am uitat ca era logat el asa ca am scris de pe contul sau
I`m back!
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 01:59
Eu m-am dus un pic la baie si el cand a vazut ca a aparut un comentariu de pe contul sau a ramas Ca el abia si-a facut cont si doar a apucat sa puna cateva poze parca dar nici nu intrase pe forum sa zica nimic
Se mai intampla.
Te pup si merci ca mi-ai zis!
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:02
De la: despinarose, la data 2008-12-13 02:02:22Eu m-am dus un pic la baie si el cand a vazut ca a aparut un comentariu de pe contul sau a ramas Ca el abia si-a facut cont si doar a apucat sa puna cateva poze parca dar nici nu intrase pe forum sa zica nimic
Se mai intampla.
Te pup si merci ca mi-ai zis!
ce faci ,,?????????????de ce te bagi peste el ????????esti geloasa ???????????mai sunt de astea geloase si vei ca se lasacu despertiri urate si nu e bine lasal sasi faca treaba casi el e om
sarutama
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:07

Nici vorba de gelozie!El se uita la niste CD-uri si m-a lasat pe mine la calculator neinchizandu-si contul dar eu nici nu am bagat de seama ca abia asteptam sa vad daca a raspuns cineva la acest topic si na...
Oricum s-a amuzat copios:"Nu stiam ca pot sa fiu in doua locuri in acelasi timp!"
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:12
Daca tot ai fost pe aici in vizita de ce nu iti dai si tu cu parerea despre acest subiect?Astept cu drag!
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:28
..stiu foarte bine ce inseamna ca un barbat sa profte de faptul ca are mai multa forta fizica, si sa loveasca o femeie, o stiu pe pielea mea.
Dar mai stiu un lucru: NIMENI nu ar trebui sa accepte asa ceva. Un barbat care te-a lovit odata, o va face si a doua oara, negresit.Deci dobitocul trebuie dat dracului in secunda doi. Fara exceptie, si fara alte explicatii.
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:40
De la: Andreea1008, la data 2008-12-13 02:40:35..stiu foarte bine ce inseamna ca un barbat sa profte de faptul ca are mai multa forta fizica, si sa loveasca o femeie, o stiu pe pielea mea.
Dar mai stiu un lucru: NIMENI nu ar trebui sa accepte asa ceva. Un barbat care te-a lovit odata, o va face si a doua oara, negresit.Deci dobitocul trebuie dat dracului in secunda doi. Fara exceptie, si fara alte explicatii.




da....insa de cele mai multe ori e putin greu sa te detasezi....mai ales atunci cand u iubesti mult....
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:43
De la: monique_4all, la data 2008-12-13 02:43:41
De la: Andreea1008, la data 2008-12-13 02:40:35..stiu foarte bine ce inseamna ca un barbat sa profte de faptul ca are mai multa forta fizica, si sa loveasca o femeie, o stiu pe pielea mea.
Dar mai stiu un lucru: NIMENI nu ar trebui sa accepte asa ceva. Un barbat care te-a lovit odata, o va face si a doua oara, negresit.Deci dobitocul trebuie dat dracului in secunda doi. Fara exceptie, si fara alte explicatii.




da....insa de cele mai multe ori e putin greu sa te detasezi....mai ales atunci cand u iubesti mult....


l-am iubit mult. am trecut peste multe cu vederea. am incercat sa il inteleg, sa il sprijin si sa il sustin. am fost langa el cand toata lumea "arunca cu pietre". Dar totul s-a terminat in secunda in care a ridicat mana la mine si m-a lovit. De atunci, nu m-am mai putut gandi frumos la el. E oribil ce a facut, dupa mine nu are nici o scuza. Vanataia de la el a fost destul incat sa uit ce a fost frumos. Asa ceva nu accept sub nici o forma.
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:47
si eu am trecut prin ce ai trecut tu...insa recunosc nciodata nu m-a lovit incat sa ramana semne insa nu am putut si nu pot sa fac acest pas...poate sunt proasta...sau pur si simplu inca nu realizez
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:50
ooofff... sfatul meu prietenesc e sa-l lasi naibii. nu e vorba de faptul ca lasa sau nu semne, e vorba de faptul ca pur si simplu ridica mana la tine. nu esti proasta, esti poate doar nesigura pe tine. si asta din aceeasi cauza. M-am uitat peste pozele tae, esti o fata tare frumusica si ar trebui sa stii ca meriti mai mult decat atat.
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:54
stii care e trb?...ca acum totul e asa frumos....si mereu e totul frumos...asta e singurul lui defect....in rest..crede-ma ca e...nu am cuvinte...stam impreuna...ne ubim..insa cred ca singurul lucru pentru recunisc ca nu as ramane cu el pentru todeauna este faptul ca are aceste scapari...
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:59
Nu e vorba de prostie...e vorba de slabiciune...
Imi pare extrem de rau ca ati fost "atinse" in acest fel si consider ca nimeni,indiferent de orice s-ar intampla(infidelitate,certuri,cuvinte urate,dezamagire,...)nu ar trebui sa fie lovit,cu atat mai putin o femeie.Multi barbati spun ca nu sunt pro violenta dar ca daca aceste lucruri se petrec este si din cauza femeilor..Intr-adevar exista motive de mahnire,de enervare chiar de furie dar sa ajungi pana la a te exprima asa?Trist!
Exact ce i-am spus si mamei mele va voi spune si voua:o palma data de un barbat nu e la fel cu o palma data de o femeie!Dar urmele care raman pe piele nu sut nici pe departe cele mai traumatizante,caci aceasta mainfestare animalica nu poate decat sa inspire frica,dezgust,umilinta,furie si poate chiar violenta.
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 02:59
vestea proasta pt tine e ca pe masura ce trec anii, defectele oamenilor tind sa se accentueze.. mai ales cele de genul... vicile, violenta etc. nu vreau sa-ti stric bucuria, pari foarte indragostita de el si vei fi tentata sa ii gasesti mereu motive. dar eu nu vreau ca vreo femeie din lumea asta sa stea sa suporte astfel de magarii. sub nici o forma.
eu cred ca meriti mai mult.
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:02
dar credeti ca poti schimba un om ..ma refer la faptul ca este violent?(desi in viata de zi cu zi nu este violent deloc)..adica?...se poate schimba?..
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:06
De la: despinarose, la data 2008-12-13 02:59:47Nu e vorba de prostie...e vorba de slabiciune...
Imi pare extrem de rau ca ati fost "atinse" in acest fel si consider ca nimeni,indiferent de orice s-ar intampla(infidelitate,certuri,cuvinte urate,dezamagire,...)nu ar trebui sa fie lovit,cu atat mai putin o femeie.Multi barbati spun ca nu sunt pro violenta dar ca daca aceste lucruri se petrec este si din cauza femeilor..Intr-adevar exista motive de mahnire,de enervare chiar de furie dar sa ajungi pana la a te exprima asa?Trist!
Exact ce i-am spus si mamei mele va voi spune si voua:o palma data de un barbat nu e la fel cu o palma data de o femeie!Dar urmele care raman pe piele nu sut nici pe departe cele mai traumatizante,caci aceasta mainfestare animalica nu poate decat sa inspire frica,dezgust,umilinta,furie si poate chiar violenta.


exact.. problema mea cea mai mare nu a fost vanataia aia de sub ochi, sau buza sparta. eu l-am [parasit instantaneu pentru umilinta la care m-a suspus, pentru ca e nedrept sa se intample asa ceva, pentru ca nu merit sa fiu lovita, pentru ca prin asta a dat dovada de josnicie.
Pana nu am patit-o pe pielea mea, credeam ca nu mi se poate intampla, pentru ca ma consider un om bun, o iubita fidela si iubitoare. Dar se pare ca asta e dovada destul de clara ca nu femeia e de vina cand se ajunge aici. De atunci, sustin toate fetele care au patit asa ceva sa-i lase in pace pe oamenii astia, cu astfel de om nu cred ca are nimeni un viitor frumos.
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:06
De la: monique_4all, la data 2008-12-13 03:06:04dar credeti ca poti schimba un om ..ma refer la faptul ca este violent?(desi in viata de zi cu zi nu este violent deloc)..adica?...se poate schimba?..

sincer... sansele sunt prea slabe. ti-am mai zis ca vad cat esti de indragostita de el, si presupun ca vede si el lucrul asta. Crezi ca cineva care poate lovi o persoana care il iubeste, si o loveste constient (inteleg ca nu s-a intamplat o singura data) se va trezi intr-o zi la realitate? se va baza pe faptul ca il ierti mereu.
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:09
da stie ca il iert...dar mai stiu si ca e ma iubeste...ii pare rau dupa..ma rog nu ma batut nicodata in adevaratul sens al cuvantului...insa e intradevar violent...eu stiu de ce este asa insa mai inca rabdare sa vad daca se poate schimba...ca sa stiu daca mai pot merge mai departe sau nu suntem d 2 ani impreuna...ar fi pacat..
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:14
De la: Andreea1008, la data 2008-12-13 03:09:14
De la: monique_4all, la data 2008-12-13 03:06:04dar credeti ca poti schimba un om ..ma refer la faptul ca este violent?(desi in viata de zi cu zi nu este violent deloc)..adica?...se poate schimba?..

sincer... sansele sunt prea slabe. ti-am mai zis ca vad cat esti de indragostita de el, si presupun ca vede si el lucrul asta. Crezi ca cineva care poate lovi o persoana care il iubeste, si o loveste constient (inteleg ca nu s-a intamplat o singura data) se va trezi intr-o zi la realitate? se va baza pe faptul ca il ierti mereu.



Corect!Ai pus punctul pe "i",Andreea!daca tolerezi astfel de comportament,se va repeta!
Sa o luam altfel.De exemplu,partenerul se imbata si cand vine acasa,tu nu ii ceri socoteala nici atunci si nici a doua zi si poate ca desi ii arari ca esti suparata,cedezi repede si incepi sa te comporti ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat!Buuun!Si pe viitor ce face el?Vine din nou beat si iar si iar pentru ca stie ca tu de fiecare data il vei accepta asa si il vei ierta,ba chiar ii vei fi alaturi daca se va simti rau dupa "distractie".
Asa e si cu bataia!Daca nu pui piciorul in prag si nu renunti la el,nu numai ca se va intampla din nou dar tu te vei simti din ce in ce mai umilita,mai ranita sufleteste si foarte singura..Iti va fi frica sa apelezi la cineva si sa faci ceva pentru ca deja te-ai obisnuit cu rolul tau de femeie supusa si incepi sa te simti chiar vinovata si poate chiar incepi sa crezi ca asa e normal sa fie.Deci anormalul devine normal si invers!Totul din viata ta se da peste cap si nimic nu mai e la fel!
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:17
De la: monique_4all, la data 2008-12-13 03:14:25da stie ca il iert...dar mai stiu si ca e ma iubeste...ii pare rau dupa..ma rog nu ma batut nicodata in adevaratul sens al cuvantului...insa e intradevar violent...eu stiu de ce este asa insa mai inca rabdare sa vad daca se poate schimba...ca sa stiu daca mai pot merge mai departe sau nu suntem d 2 ani impreuna...ar fi pacat..


gandeste-te ca poate intr-o zi o sa ai o familie cu el. chiar iti doresti un tata violent pentru copii tai? eu una, in alegerea unui partener stabil ma gandesc prima oara la cat respect imi poate acorda, cata iubire poate sa-mi ofere si daca va fi un tata bun pentru copii mei. faptul ca sunteti de 2 ani impreuna nu e o justificare, cunosc persoane care au iesit dintr-o CASINICIE de 7 ani pentru ca sotul incepuse sa-i arda, ici colo, cate o palma de corectie. e pacat de tine. nu esti proatsa, urata nici atat, faptul ca il iubesti asa mult e dovada faptului ca esti si o persoana buna si iubitoare. cati barbati nu si-ar dori asa o fata? sincer... :) eu zic ca unii ar da orice :) si atunci nu e pacat sa te complaci??
pana la urma, e problema ta. eu mi-am spus numai parerea :*( iti doresc sa ai parte numai de bine de aici incolo
Andreea1008
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:20
am citit odata o povestioara a unei femei care zicea ca era batuta de sotul ei cu bestialitate...pana intr-o zi cand ea la lovit pe acesta cu fierul de calcat si de atunci el nu a mai lovit-o nicodata.....ei bine...ma gandeam si la varinata asta...
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:21
ms mult pentru sfaturi...am sa fiu cat se poata de rationala si am sa incerc sa ma gandesc si la vii tor
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:22
E acuma sa nu trecem si noi la de-astea ca eu stiu...nu cred ca ar iesi cu bine

Lasand gluma la o parte,hai sa iti spun despre ceva concret!
Parintii mei sunt casatoriti de 24 de ani.Mama e o fore puternica si indura prea multe insa cand tatal meu a incercat de catev ori sa dea in ea,...nu i-a picat deloc bine oricat de mult l-ar iubi si oricat de multi ani au trecut de cand sunt impreuna.Inca nu a dat in ea dar i-a pus mana in gat!Zic eu ca nu e ceva de trecut cu vederea nici aceasta manifestare.Doar eu stiu cat de mult sufera ca il vede ca e irascibil,ca uneori nu o respecta si ii vorbeste vulgar,alteori rece si imi este foarte mila ca are o varsta si si-a pierdut oarecum niste ani din viata ei langa un om pe care acum abia daca il mai recunoaste.
Eu i-am spus ca daca as fi fost in locul ei nici macar incercarea de a da nu i-as fi iertat-o si as fi divortat imediat!
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:28
da ai dreptate...sincer nsuh ce sa fac..cert este ca am sa fiu mult mai atenta si am sa vb cu el f serios pe acesta ema nu as vrea sa fiu cu cineva in care nu ma incredere...sau sa imi fie frik..
monique_4all
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:31
Bineinteles ca nu ai vrea!Este frustrant sa nu stai relaxata gandindu-te ca daca faci asta sau aia s-ar putea sa te loveasca.E cel mai bine sa dai la o parte orice nelamurire si sa stii sigur daca e alba sau e neagra!A trai cu frica sau incertitudine e ca si cand ai fi bolnav tot timplu!
Eu iti doresc din inima sa faci alegerea potrivita in materie de sentimente si relatii si sa dea Dumnezeu sa nu mai fi bruscata sau lovita niciodata!Ai grija de tine asa cum crezi ca ai vrea sa aiba altul grija de tine!Nu lasa in sarcina celui de langa tine totul,rasfata-te si tu,nu astepta numai de la el,iubeste-te si tu si gandeste-te la bine tau in primul rand pentru a daca tu esti sanatoasa si fericita atunci cu siguranta si cei din jurul tau vor avea parte numai de bine pentru ca vei avea cum sa ai grija de ei!
Iti multumesc pentru ac ti-ai spus parerea si daca tu simti nevoia sa vorbesti cu cineva,o poti face aici sau imi poti trimite un mesaj.Daca voi stii ce sa iti raspund o voi face cu cea mai mare placere!
Poate ne mai tii la curent cu ceea ce se va mai intampla.
despinarose
Postat pe 13 Decembrie 2008 03:38
Eu nu inteleg cum mai poti iubi pe cineva care te-a amenintzat cu bataia sau a mai si tras in tine. Eu m-am despartit de un prieten din cauza unei unor vorbe asemanatoare. Atitudinea lui se schimbase in timp, dar la fel, puneam pe seama stresului, cautam explicatii pentru raceala lui si continuam sa tin la el. Insa cand s-a ajuns la amenintzarea asta, s-a terminat si relatia. A fost un soc pentru el, pentru ca eram foarte indragosita de el, si realiza si el asta (de asta profita oarecum, pe principiul ca oricum nu voi pleca de langa el). Probabil ca nu si-ar fi dus la indeplinire amenintzarea, el m-a cautat dupa ce ne-am despartit, si tot a asteptat sa ma intorc la el (ce e drept, cat am fost impreuna, el era aerul meu si se vedea in orice faceam), dar din clipa in care s-a ajuns la "esti o mana de om, te pun jos cu o palma", s-a instrainat imediat de mine. Nu pentru ca am eu traume dintr-o relatie anterioara, pentru ca niciodata nu am acceptat asha ceva, dar ce e drept nu suport ideea. Poate din cauza ca luam batai aiurea ca si copil..nu stiu.
Aladiah
Postat pe 13 Decembrie 2008 12:39
E jalnic ceea ce se intimpla un un barbat sau ma rog poarta acest titlu sa loveasca femeia care este o fiinta mult mai slaba fizic decit el.Am vazut niste cazuri cind s'a dat intr'o femeie si m'am speriat mi'au ramas intiparite in minte acele groaznice imagini.E strasnic acest fenomen nu imi pot explica de ce oare se intimpla asta....oare cu vorba nu se poate aplana nimic?Cred ca barbatul care da in femeie este unul slab.Daca vrea sa se bata las' sa se duka sa se bata cu unul de potriva sa sau sa mearga sa faca box pentru a se descarca acolo si nu pe femeie.Dar daca cineva a lovit odata,o v'a mai face de aia ar trebui ca femeia sa i'a atitudinea din prima.
aleera
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:21
De la: lecabel, la data 2008-12-13 12:39:36Eu nu inteleg cum mai poti iubi pe cineva care te-a amenintzat cu bataia sau a mai si tras in tine. Eu m-am despartit de un prieten din cauza unei unor vorbe asemanatoare. Atitudinea lui se schimbase in timp, dar la fel, puneam pe seama stresului, cautam explicatii pentru raceala lui si continuam sa tin la el. Insa cand s-a ajuns la amenintzarea asta, s-a terminat si relatia. A fost un soc pentru el, pentru ca eram foarte indragosita de el, si realiza si el asta (de asta profita oarecum, pe principiul ca oricum nu voi pleca de langa el). Probabil ca nu si-ar fi dus la indeplinire amenintzarea, el m-a cautat dupa ce ne-am despartit, si tot a asteptat sa ma intorc la el (ce e drept, cat am fost impreuna, el era aerul meu si se vedea in orice faceam), dar din clipa in care s-a ajuns la "esti o mana de om, te pun jos cu o palma", s-a instrainat imediat de mine. Nu pentru ca am eu traume dintr-o relatie anterioara, pentru ca niciodata nu am acceptat asha ceva, dar ce e drept nu suport ideea. Poate din cauza ca luam batai aiurea ca si copil..nu stiu.



Iubirea nu dispare in urmatoarea secunda dupa ce primesti o palma dar in timp moare si nu mai invie!
despinarose
Postat pe 14 Decembrie 2008 05:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta pe timp de criza :D 4 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:38
corsetele pt slabit 2 De la: Shhh 24 Aprilie 2010 11:01
Nastere pe cale naturala sau cezariana? 49 De la: alexandra_n 22 Mai 2009 12:47
2 sufletele 1 De la: diana1981 22 Ianuarie 2009 19:33
Pentru iubitorii de animale ! 0 De la: 4 Martie 2010 17:53