Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre islamism si traditile lor

poi..............putin cam prea stricte in special pentru femei
clara1997
Postat pe 10 Iulie 2009 10:28
mie sincer mi se pare o religie frumoasa si in acelasi timp practicata de tot mai multi(inclusiv romani)si k sa practici religia lor trebuie sa tii cont de 5 lucruri ff importante
1)e o religie monoteista
2)trebuie sa chezi in Allah si in profetul lui Muhhamed
3)trebuie sa dai..pomana..la cei saraci
4)sa te rogi de 5 ori pe zi
5)si macar odata in viata sa mergi la Mecca
bianka__benet_helwa
Postat pe 21 Iulie 2009 01:05
Religia nu e frumoasa sau urita , iti place sau nu asa cum iti place o carte.
Religia este dogma cu care ne nastem , este stiinta care este picurata in sufletul nostru cind mamele noastre gravide fiind se rugau la Dumnezeu/ Allah/ Moise/ Budha sa nasca usor, sa nasca un copil sanatos.
Religia este cea ice am nvatat de mici cind bunicile ne impreunau miinile si ne asezau in genunchi la marginea patului ca sa ne rugam, religia este starea fiicaruia de a intelege cele din jur.
Religia nu se schimba, nu se uita nu se vinde.
Cita vreme iti stii si-ti iubesti radacinile, cita vreme nu esti confuz asupra existentei tale nu poti spune " mda, azi am sa fiu musulman ca postul ortodox e prea sever iar miine am sa fiu budist ca si postul musulman e greu.
micabis
Postat pe 21 Iulie 2009 01:16
alt topic???daca vrei sa afli parerea unora dintre cititorii kudikii iti recomand moda/altele/valul islamic moda sau traditie.unii urasc islamul,altii nu au nimic cu aceasta religie.eu cred ca fiecare ar trebui sa respecte celelalte religii.
roscatika23
Postat pe 30 Iulie 2009 15:05
islamul este o religie frumoasa,si foarte multe femei opteaza pt aceasta religia dupa ce se indragostesc de un musulman..
kudika055956
Postat pe 30 Iulie 2009 16:16
bianca bent 7elwa,vad ca si stii araba!
kudika055956
Postat pe 30 Iulie 2009 16:17
sunt de acord trebuie sa respectam fiecare religie,si sa fim seriosi consider ca toti credem in aceeasi supraputere fie ca il numic Dumnezeu,Budha,sau Alla7.Sunt complet de acord islamismul are reguli foarte stricte pentru femei dardepinde e la om la om,depinde de asemenea si modul in care persoana a fost invatata aceasta religie modul in care i sa dat educatia religioasa,sa luam un exemplu sunt islamisti care considera femeia un simplu "lucru" ,lipsit de valoare,un lucru care trebuie sa ii urmeze si sa li se supuna indiferent de situatie,dar sunt altii care insasi prin educatia religioasa au invatat ca femeia este o fiinta sacra de care nu se pot lipsi.Am intalnit un cazu in care sotul venea de la munca isi lua argilee si merge cu prietenii pe balcon in timp ce sotia statea singura in dormitor,dar am intalnit deasemenea si cazuri in care el avea grija sa nu munceasca prea mult,avea grija ca nu care cumva sa nu treaca pe la salonul spa,si erau ingrijorati doar daca ea avea o migrna.
deci cum am mai spus depinde de modul in care e practicata.
dydy20_only
Postat pe 30 Iulie 2009 21:29
They suck, they suck, they suck!
Kathara
Postat pe 30 Iulie 2009 21:47
Iar ni se cere parerea despre islamism??? De ce nu vad un topic de genul : Ce credeti despre crestinism?
Bine a zis cineva pe topicul "valul islamic...." : N am vazut o religie care sa se justifice atat de mult!
inamina
Postat pe 1 August 2009 07:51
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:47:25They suck, they suck, they suck!
kudika056651
Postat pe 3 August 2009 00:40
In viata facem diferite alegeri,din punctul meu de vedere ne putem alege inclusiv religia!in momentul nasterii parintii iti aleg religia,mai tarziu in momentul in care esti destul de matur si informat o poti face singur!ISLAMUL nu este o religie restrictiva in privinta femeilor si multe persoane inainte de a face referi la ISLAM sau oricare alta religie ar trebui sa se informeze si mai mult sa se documenteze! ISLAMUL este religia in care poti sa-ti faci propiile alegeri,iti sunt prezentate toate variante si tu alegi sngur,pt ca TU esti cel ce va raspunde in fata lui D_zeu,Allah etc!indiferent de ce nume i se atribuie D-zeu e acelasi pt toata lumea!femeile sunt respectate si au locul lorin CORAN,iar in privinta modului de a se imbraca,acoperi e alegerea fiecaruia cum vrea sa-si dezvaluie frumusetea!femeile musulmane prefera sa faca acest lucru doar in fata sotului si a familiei!in viata pt afii respectati,trebuie sa respectam alegerile si modul de convietuire al celor din jurul nostru!
kudika056651
Postat pe 3 August 2009 00:53
De la: kudika056651, la data 2009-08-03 00:53:54In viata facem diferite alegeri,din punctul meu de vedere ne putem alege inclusiv religia!in momentul nasterii parintii iti aleg religia,mai tarziu in momentul in care esti destul de matur si informat o poti face singur!ISLAMUL nu este o religie restrictiva in privinta femeilor si multe persoane inainte de a face referi la ISLAM sau oricare alta religie ar trebui sa se informeze si mai mult sa se documenteze! ISLAMUL este religia in care poti sa-ti faci propiile alegeri,iti sunt prezentate toate variante si tu alegi sngur,pt ca TU esti cel ce va raspunde in fata lui D_zeu,Allah etc!indiferent de ce nume i se atribuie D-zeu e acelasi pt toata lumea!femeile sunt respectate si au locul lorin CORAN,iar in privinta modului de a se imbraca,acoperi e alegerea fiecaruia cum vrea sa-si dezvaluie frumusetea!femeile musulmane prefera sa faca acest lucru doar in fata sotului si a familiei!in viata pt afii respectati,trebuie sa respectam alegerile si modul de convietuire al celor din jurul nostru!
daca ati fi fost mai atenti la orele de religie ati fi vazut ca si crestinismul presupune la fel libera alegere, nimeni nu te obliga sa fi milostiv, sa tii post sau sa te rogi, judecata sufletului este individuala si deci fiecare raspunde pentru faptele sale
ce nu inteleg eu este de ce nu se omoara toata lumea cu islamismul, sau mai nou e cool sa iti schimbi religia si acum trebuie sa gasim ceva cat mai diferit de cea in care am fost botezati?
laiyila_88
Postat pe 3 August 2009 11:21
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:47:25They suck, they suck, they suck!


you suck, you suck, you suck
myeyes
Postat pe 3 August 2009 18:04
ia salami insalah
kudika010918
Postat pe 3 August 2009 19:02
esti cumva de religie islamica? dupa cum am mai spus,depinde foarte mult,si in privinta restictiilor femeilor........of,of,hai sa fim seriosi ,sa nu ne ascundem dupa deget, de exemplu vrei sa imi spui ca in arabia saudita este alegerea lor sa se acopere din cap pana in picioare?nu.pur si simplu nici macar,ca si turist nu ai voie sa mergi fara scarfa pe cap.nu este alegrea lor sa se acopere ci pur si simlu le este impus! le este implementata aceasta idee. ok sunt de acord nu in toate tarile arabe se intampla asa de exemplu Libanul.....sunt considerate foarte restrictionate si femeile se folosesc pur si simplu de religia lor ca sa nege ceea ce sunt de fapt,se trece cu atat nonsalanta de la a dansa pe mese noaptea in discoteci la acel pudism exagerat de a lasa un baiat sa iti atinga mana ziua,deci sa fim seriosi,sunt cazuri si cazuri:)
dydy20_only
Postat pe 3 August 2009 19:31
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:47:25They suck, they suck, they suck![/quote

de data asta sunt de acord cu tine.....
cine s-a nascut cu aceasta religie sa si-o stapaneasca sanatos....
dar cum sa treci de la crestinism la asa ceva?
mie mi se pare groaznic pentru o femeie.....
si am vazut exemplle destule...nu vb din carti...
angelfromheaven
Postat pe 4 August 2009 15:04
De la: myeyes, la data 2009-08-03 18:04:54
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:47:25They suck, they suck, they suck!


you suck, you suck, you suck


Unlike you, eh? Ur hubby needs somebody else's expertise in that particular field, eh? Enjoy!
Kathara
Postat pe 4 August 2009 15:28
servus Kataro.........stiam ca nu potzi rata un asemenea subiect

daaa barbatzii????
ii mai ai sau le-ai dat viteza??????sa stiu daca mai suntem prietene.......
matracucu
Postat pe 4 August 2009 15:34
De la: just_laura, la data 2009-08-04 15:34:06servus Kataro.........stiam ca nu potzi rata un asemenea subiect

daaa barbatzii????
ii mai ai sau le-ai dat viteza??????sa stiu daca mai suntem prietene.......


Ahaaaa, te-am prins ca esti numa' pe interes!
Kathara
Postat pe 4 August 2009 18:14
ai perfecta dreptate ...nota 10 ptr articol
shirine
Postat pe 4 August 2009 19:01
unii o cauta cu lumanarea...nu era suficient topicul cu valul islamic si altele, ai mai deschis unul...iti place sa vezi cearta...

laura nu pierd ocazia!
Lulli
Postat pe 5 August 2009 01:08
De la: Kathara, la data 2009-08-04 15:28:23
De la: myeyes, la data 2009-08-03 18:04:54
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:47:25They suck, they suck, they suck!


you suck, you suck, you suck


Unlike you, eh? Ur hubby needs somebody else's expertise in that particular field, eh? Enjoy!


Te fascineaza musulmanii asa-i?
Sa te citez:
''Cunosc destul de multi musulmani incat sa nu ii judec "din auzite"

Ma dezamagesti ce cauta musulmanii in cercul tau de intelectuali???
Te-ai ars rau fetitzo si ai ramas cu traume dar viata merge inainte
myeyes
Postat pe 5 August 2009 12:14
Cunosc si femei de serviciu si vanzatoare. Nu am spus niciodata ca ar fi in cercul meu de apropiati sau prieteni.

ps- Ma fascinezi tu mai mult, ca musulmani mai rasariti am cunoscuti, dar prostute ca tine nu asa de des.

pps - Nu m-am ars deloc, din simplul motiv ca ma duce mintea si invat din greselile altora.
Kathara
Postat pe 5 August 2009 13:46
De la: Kathara, la data 2009-08-05 13:46:45Cunosc si femei de serviciu si vanzatoare. Nu am spus niciodata ca ar fi in cercul meu de apropiati sau prieteni.

ps- Ma fascinezi tu mai mult, ca musulmani mai rasariti am cunoscuti, dar prostute ca tine nu asa de des.

pps - Nu m-am ars deloc, din simplul motiv ca ma duce mintea si invat din greselile altora.


sunt ''prostutza'' ca nu sunt de acord cu mintea ta aia creatza

te crezi superioara fara rost si in schimb tu ai o viata de rahat ........... iesi si tu pe afara si mai lasa calculatorul ala ca l-ai incins '' INVIDIOAS-O''
myeyes
Postat pe 5 August 2009 18:35
Dap, sa inteleg ca tu ai mintea neteda? Nicio circumvolutiune, asa-i?
Kathara
Postat pe 5 August 2009 19:39
De la: Kathara, la data 2009-08-05 19:39:52Dap, sa inteleg ca tu ai mintea neteda? Nicio circumvolutiune, asa-i?


era o metafora draga sau ia-o cum o vrei dar ia-o bine
myeyes
Postat pe 6 August 2009 13:01
^ Bun, deci tu ai mintea neteda, spre deosebire de mine. Bravo, macar recunosti.

Cat despre "ia-o bine" - pe asta ai invatat-o de la barbatel, corect?
Kathara
Postat pe 6 August 2009 17:01
De la: Kathara, la data 2009-08-06 17:01:24^ Bun, deci tu ai mintea neteda, spre deosebire de mine. Bravo, macar recunosti.

Cat despre "ia-o bine" - pe asta ai invatat-o de la barbatel, corect?


offf nu am zis ca am mintea neteda........nu mai intelege ce vrei tu fluturash ..........nu sti ce e aia o metafora papushel??
myeyes
Postat pe 6 August 2009 22:14
Ia lumineaza-ma tu! Ce-i aia o metafora?
Kathara
Postat pe 7 August 2009 12:35
kathara, eu in locul tau m-as teme de raspunsul ei...definitia metaforei...nu risca sa ramai traumatizata!
Lulli
Postat pe 7 August 2009 21:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Momentele neasteptate ne fac viata mai plina 3 De la: STELLA_STAR 16 Aprilie 2010 18:01
sf Miercuri ,o forta malefica sau poate doar o inchipuire de a mea 259 De la: RUY_BLAS 3 Aprilie 2013 12:04
imi caut fratele 1 De la: kudika_23666 17 Decembrie 2012 20:44
!!! Cum credetz exista vro shansa de a fi impreuna???????? 5 De la: NumaiTu 11 Septembrie 2009 18:01
Experiente cotidiene 1 De la: casey_cat 21 Februarie 2010 19:15