Setari Cookie-uri

Este necesara o intrerupere a anticonceptionalelor?

Buna tuturor! Am tot citit pe forumuri ca este nevoie de o pauza atunci cand iei anticonceptionale, acum erau diferite opinii la 6 luni, la 8 luni, si la 1 an.Eu iau Yasmin si nu de foarte mult timp, am facut pauza la 6 luni. Voi ce stiti? Faceti pauza?
Va multumesc si multa sanatate va duresc
anamaria86
Postat pe 16 Decembrie 2008 10:21
Chiar m-am documentat in legatura cu intreruperea contraceptivelor si am cerut si parerea unui medic ginecolog si ei spun ca nu este necesara o intrerupere decat cu 6 luni inainte de a dori sa ramai insarcinata.Asta pentru a avea timp organismul sa si revina la normal, in urma aglomerarii cu acesti hormoni.Nu s-au semnalat cazuri in care din cauza anticonceptionalelor au fost probleme la conceperea si evolutia unei sarcini.Nu s-a descoperit ceva concret in privinta asta.
elenya83
Postat pe 22 Decembrie 2008 09:19
iti multumesc mult pt. raspuns.
anamaria86
Postat pe 22 Decembrie 2008 10:51
Cu multa placere!!
elenya83
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:12
Poate ca ar trebui sa cititi aici
http://www.euvita.ro/HORMONI%20NATURALI%20vs%20HORMONI%20SINTETICI.pdf
ca sa vedeti ca anticonceptionalele nu sunt asa de lipsite de nocivitate pe cat credeti ...
dusa
Postat pe 23 Decembrie 2008 12:06
nu stiu cat de adevarat este ce scrie acolo.Se scriu multe in multe locuri.Depinde mult de fiecare femeie in parte.Cel mai bine e sa consulti medicul ginecolog , iar dupa ce se fac toate analizele se poate sti daca este necesara o intrerupere.Cel mai bine este sa consultati medicul vostru ginecolog si sa nu mai cititi tot ce se publica pe toate paginile de net.Ne lasam dusi cu presul de toti care publica pe aici...nu prea e corect...pt ca nu intotdeauna este real ce citim.Multa bafta!
elenya83
Postat pe 29 Decembrie 2008 08:57
Avand in vedere ca articolul mentioneza (conform HON) sursele exacte (studiile stiintifice) care stau la baza afirmatiilor facute, mi se pare ca merita citit IN MOD OBIECTIV.
Cat priveste opinia unui ginecolog ... am mari rezerve ca ar folosi la ceva. Cel mult opinia unui endocrinolog care inca mai are notiuni de chimie organica ... Dar cum la noi sunt doar 400 de endocrinologi la nivelul tarii, nu prea poti avea atatea pretentii ...
dusa
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:04
Studiile astea stiintifice se refera la un studiu relativ asupra corpului uman...iar ca sa se poata particulariza aceasta problema pe fiecare femeie in parte este nevoie de un medic, de niste analize si de stabilirea intreruperii contraceptivelor, daca este cazul.Cred ca se stie destul de clar ca exista multe femei care au ramas insarcinate imediat dupa ce au oprit aceste pastile, iar sarcina a evoluat f bine , iar copilul a fost sanatos tun.Intr-adevar ataca ficatul, insa exista remediu, daca luati un pansament pt stomac e totul ok.Nu vorbeam daca nu stiam ce inseamna aceste pastile...sunt 3 ani de cand le iau si sunt lamurita 100% de problema asta.In fine....consider ca aceste discutii sunt de prisos ...daca luam pilule de capul nostru fara a face niste analize complete, sa vedem ce anume se potriveste corpului nostru, e si normal sa dauneze.Bafta multa! Sanatate si La multi ani!!
elenya83
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:24
Buna!
Cassey
Postat pe 14 Mai 2009 21:43
saluatare!cunosc yo un caz in care o prietena din cauza aticonceptionalelor nu a mai putut ramane insarcinata,iar acum urmeaza un tratament cu ajutorul unui medic.asa ca mai bine fara anticonceptionale decat sa avem astfel de probleme.sunt o groaza de alte forme de protectie in urma carora nu putem avea probleme.mult succes si ascultati-mi sfatul:*:**:
mirana20
Postat pe 15 Mai 2009 17:16
De la: e_mary15, la data 2008-12-30 16:24:59Studiile astea stiintifice se refera la un studiu relativ asupra corpului uman...iar ca sa se poata particulariza aceasta problema pe fiecare femeie in parte este nevoie de un medic, de niste analize si de stabilirea intreruperii contraceptivelor, daca este cazul.Cred ca se stie destul de clar ca exista multe femei care au ramas insarcinate imediat dupa ce au oprit aceste pastile, iar sarcina a evoluat f bine , iar copilul a fost sanatos tun.Intr-adevar ataca ficatul, insa exista remediu, daca luati un pansament pt stomac e totul ok.Nu vorbeam daca nu stiam ce inseamna aceste pastile...sunt 3 ani de cand le iau si sunt lamurita 100% de problema asta.In fine....consider ca aceste discutii sunt de prisos ...daca luam pilule de capul nostru fara a face niste analize complete, sa vedem ce anume se potriveste corpului nostru, e si normal sa dauneze.Bafta multa! Sanatate si La multi ani!!




... daca ''studiile stiintifice'' ar fi macar a mia parte exacte pe cit doresc producatorii de medicamente sa dea impresia demult am fi trait cite o mie de ani ... dar orice om de bun simt poate observa ca orice ''teorie'' se prabuseste dupa maxim 30-40 de ani ... iar cind e vorba de sanatate NIMIC nu merita testat pe baza unor ''studii'' ... ceea ce ieri era o minume azi este privit ca o catastrofa care a distrus femei si familii, miine va fi la fel referitor la ''studiile stiintifice de astazi'' ... medicii ginecologi sint si ei in aceiasi dilema dar trebuie sa urmeze ceea ce au invatat si li s-a repetat ... ei sint intr-o cutie pe care nu au voie sa o sara altfel isi pierde chiar obiectul muncii ... e greu de crezut(sau chiar o prostie greu de inteles in ziua de astazi) ca poti descifra corpul uman pe baza unei banale probe de urina sau de singe ... multor chimisti li se pare mult mai greu si mai aproximativ sa faci o cromatografie unei pietre decit corpului uman ... iar cine isi inchipuie asta inseamna ca e putin plecat cu sorcova sau e rupt de realitate ...
... aveti grija cu corpul vostru ... nu aveti mai multe ... iar uzina chimica umana odata dezechilibrata duce la efecte nebanuite si monstruoase in timp ... usurel cu datul cu parerea ... ma mira ca multe femei se feresc sa ia o aspirina ca sa nu isi slabeasca imunitatea dar se indoapa cu medicamente necunoscute recomandate de cineva (doctor cica) pe baza unor probe de urina ... in domeniul anticonceptiei comunismul a creat MONSTRI si a indepartat oamenii de realitate ... si totul pentru a putea ''presta'' cit mai mult, prestatii care oricum nu mai sint apreciate, dupa o anumita virsta, de masculii care sint obisnuiti cu femeia ''disponibila si responsabila'' ... iluzii ...
marco918
Postat pe 3 Iunie 2009 17:29
s-au facut multe studii si anticonceptionalele sunt tot medicamente si ca orice alt medicament luat in exces sufoca organismul asa ca intotdeaune bine sa iei o pauza
yumy
Postat pe 3 Iunie 2009 17:31
in primul rand, da, este nevoie de o intrerupere a anticonceptionalelor. spun asta dupa ce am vb cu mai multi medici, asistente si farmaciste si toti au spus ca este necesara o intrerupere a anticonceptionaleor.
cel mai recomandat este ca dupa un an de administrare sa se faca o pauza de 3-6 luni. in cazul in care nu faci pauza si iei anticonceptionale o perioada lunga de timp ( 7 ani sau mai mult) exista o foarte mare posibilitate sa nu mai poti face copii, datorita modificarilor pe care corpul a fost nevoit sa le suporte pe o perioada asa lunga. pentru a evita acest "mic inconvenient", este necesara pauza respectiva.
in al doilea rand, acele studii, sincer mi se par verosimile, deoarece chiar pe prospectul anticonceptionalelor sunt descrise toate acele simptome (dureri d cap, ameteli, etc..) si este o lista lunga de contraindicatii ( "nu luati anticonceptionalele daca: aveti probleme cu tensiunea, aeti diabet , aveti risc crescut de cancer, daca aveti probleme de coagulare a sangelui, daca fumati", etc..). deci lucrurile spuse de e-mary15 se regasesc si pe prospectul anticonceptionalelor, numai ca acolo nu iti si explica ce se intampla de fapt (iti zice doar ca s-ar putea sa te doara capul, dar nu-ti spune de ce, iti zice ca nu-i bine sa le iei daca ai problme cu coagularea sangelui, dar nu-ti spune de ce nu-i bine si ce se intampla in organismul tau cand le iei, etc). bineinteles, asta nu inseamna ca ricine ia anticonceptional o sa aiba probleme, pt ca asta depinde de organismul fiecaruia. eu, de exemplu, nu am nici o prioblema, dar pt ca am si grija ce iau, cum iau si tin cont de riscuri.

scuze ca am scris atat de mult....sper sa nu va plictisesc... poooop!
ralukutya
Postat pe 3 Iunie 2009 19:27
Va multumesc mult pt. raspunsuri! MUlta sanatate vo doresc tutror!
anamaria86
Postat pe 4 Iunie 2009 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alcoolul.. 14 De la: luigia 14 Aprilie 2009 08:56
vizita la ginecolog 24 De la: ella_c 18 Martie 2009 06:52
soia ajuta gingiile? 10 De la: ascris 27 Februarie 2011 14:35
Am o problema!cred eu 27 De la: Josie 10 Iulie 2009 16:24
Menopauza si urmarile ei 2 De la: Lucia38 7 Aprilie 2011 16:22