Setari Cookie-uri

Picior umflat

Buna! Am si eu o intrebare... mi se umfla un picior, radiografie am facut si din punct de vedere ortopedic e ok. Cred ca o alta varianta ar fi din cauza circulatiei... A mai avut, sau mai are cineva probleme de genul asta? M-ar interesa sa stiu daca ar avea ceva efecte negative mersul la Baile Felix(unde este apa calda). Merci
anamaria_szekely
Postat pe 14 August 2008 10:49
Szia! Si mie mi se umfla picioarele ,am fost la medic si mi-a zis sa-mi schimb modul de viata ,stresul stautl mutl in picioare la locul de munca, lipsa sportului sau plimbarilor regulate.... toate acestea duc la umflarea picioarelor ,dar nu strica sa-ti faci niste analize medicale ca poate sa fie si glanda tiroida (sper ca am tradus bine ,PAJZSMIRIGY - ALUL VAGY Tull TERMELÉSE)
30Dana
Postat pe 9 Septembrie 2008 14:29
Ai foarte mare grija, fa-ti niste teste de coagulare a sangelui. Eu era s-o patesc rau de tot. Diagnostigul a fost crunt: tromboflebita profunda iliofemurala. Cheagul era de peste 1 m. Am stat 2 sapt in spital si alte doua nu puteam sa calc in picior.
Am ajuns la spital abia cand era foarte grav, medicii intrasera in panica cand m-au vazut. Acum sunt sub tratament anticoagulant si fac analize de sange la 2 sapt, testul INR si Timpul Quick. Vorbeste neaparat cu un medic, chiar si cu medicul de familie, pentru analize.
analiz
Postat pe 16 Octombrie 2008 10:50
Am fost la un medic cardiolog, care mi-a facut un Eco Doppler si a ajuns la cauza ca am facut o flebita. Dansul mi-a spus ca in maxim 3 zile de repaus si ceva tratament trebuie sa fiu ca noua. Dar zilele au trecut... si eu am respectat numai partial indicatiile... si ma trezesc acum, dupa 2 luni ca problema persita desi nu e la fel de mare... ca sa zic asa. Acum nu stiu ce sa fac... sa ma intorc la cardiolog sau sa consult un medic din alt domeniu.. dar din care?
anamaria_szekely
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:28
'cauza'=concluzia, scuze:d
anamaria_szekely
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:28
Clujul e centru universitar si ar trebui sa existe medici buni. Intereseaza-te care e cel mai bun in fiecare specialitate - du-te si la cardiolog si la reumatolog, poate neurolog. Nu cumva ai ceva pe la coloana, la bazin, etc?
ema_rice
Postat pe 17 Martie 2009 22:05
Buna,vezi si o electrocardiograma(sau echografie)la inima;depinde cum se umfla picioarele...unele disfunctii ale miocardului au drept consecinta unflarea picioarelor.Ori vezi suprarenalele dak sunt in ordine.Sau pur si simplu,dak nu sunt imflamate articulatiile din cauza unui reumatism nedetectat,poate pur si simplu ai calcat gresit.
lumimari
Postat pe 9 Iunie 2009 22:30
si un test adn , suna bine!
geo_x
Postat pe 9 Iunie 2009 22:37
prea vechi topicu'... acu' creca ti s'o umflat si celalalt picior
Diavolyta_
Postat pe 9 Iunie 2009 22:43
De la: Diavolyta_, la data 2009-06-09 22:43:18prea vechi topicu'... acu' creca ti s'o umflat si celalalt picior


lonely_soul
Postat pe 9 Iunie 2009 23:28
si eu snt in aceeasi situatie:(.nush c sa mai fac.
Ramy21
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:22
Buna,sunt Maria,si am citit mesajul tau. La fel mi se intampla si mie ,mi se umfla piciorul drept si nu stiu ce sa ma mai fac.iau tot felul de medicamente sub supraveghere medicala dar degeaba...... am facut si analize ale sangelui ,am facut si ecografia piciorului ,si nimic toate sunt bune.Acuma astept sa fac un TAC in august si o limfograma sa vad ce rezultat iese dupa acestea.is f suparata ca nu stiu ce sa ma fac cu piciorul acesta , daca intre timp ai aflat ceva ,vreun taratament naturist te rog scrie.mi .multumesc si multa sanatate.maria
Oskiliath
Postat pe 23 Iunie 2010 02:00
am aceesi problema ,si anul trecut am facut o serie de analize-nu am gasit probleme endocrine,doar o piatra la rinichiul stang (piciorul stang este cel care ma supara).ca si tratament -rowatinex si multe lichide pentru a elimina piatra si a evita formarea altora...
sanatate tuturor!
kudika228315
Postat pe 14 Iulie 2010 08:58
ciao eu sunt din targu mures am aceiasi problema de2 ani mi se unfla piciorul drept .de 2ani merg la usa doctorilor fara nici un rezultat.am facut toate analizele posibile in doua locuri una in targu mures si celelante in italia la roma in clinici private .dar nici un rezultat concret .stiu doar ca este un lichid trasparent ce se numeste linfa.si vasele linfatice se dilata si linfa nu se ridica sus.daca stau 2-3 zile in pat piciorul se desunfla.am vrut sa fac o operatie de scoaterea afara a unei venei safenese cheama in italiana.dar mia spus ca nu e cazul.nu stiu ce sa mai fac ie foarte fastidios. daca stiecineva vreun remediu pentru aceasta boala la-s ruga foarte frumos sa ne spuna si noua .stiu ca in romania la aceasta boala.i se spune ,picior de elefant,si este foarte rara.de acea nu prea sunt rimedi .asteptam ca Dumnezeu sa ne ajute.
kudika389338
Postat pe 2 Mai 2011 16:52
As dori sa stiu unde ti-ai facut limfograma?In ce oras si la ce spital.Multumesc anticipat.
kudika450072
Postat pe 10 Octombrie 2011 20:56
Ati rezolvat problema cu piciorul?

Ramona_Mihaela_Cojocaru_1
Postat pe 17 Iunie 2016 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tuse productiva tratata gresit 14 De la: lacramioara_08 10 Ianuarie 2017 18:26
Am o problema!cred eu 27 De la: Josie 10 Iulie 2009 16:24
cum sa fac sa imi intarzie menstruatia?? 27 De la: SUPER-INTELIGENTUL 27 Iunie 2013 19:38
ceaiuri pentru zona intima 8 De la: kudika109268 18 Februarie 2010 22:34
Cea mai grea suferinta!!! 3 De la: valivieru96 15 Februarie 2010 23:57