Setari Cookie-uri

Cat de mult conteaza trecutul intr-o relatie?

De ce nu putem sa incepem o relatie de la zero?vrem mereu sa stim de fostii sau de fostele,ce ai facut vara trecuta,de unde il stii pe ala,cine e aia care te suna?pai stai putin ca am avut si eu o viata inainte.TRECUTUL ne influenteza prezentulDe ce nu putem sa incepem o relatie de la zero?vrem mereu sa stim de fostii sau de fostele,ce ai facut vara trecuta,de unde il stii pe ala,cine e aia care te suna?pai stai putin ca am avut si eu o viata inainte.
nor_pufos
Postat pe 23 Decembrie 2008 12:25
Sunt si pro si contra. Contra : pai sigur conteaza trecutul unei persoane intr-o relatie amoroasa, nu numai cel amoros, ci si in general, pentru ca trecutul si experienta unui om il fac sa fie ceea ce este el in prezent. Nu-i bine sa ne implicam in prea multe detalii, dar sa avem o parere generala despre asta mi se pare ca este chiar necesar, nu crezi? Pro: in plus, bineinteles, oricare ar fi trecutul unei persoane, acest lucru ar trebui sa nu influenteze relatia prezenta, daca se intampla acest lucru atunci dupa parerea mea persoana in cauza nu este destul de pregatita pentru alta relatie, pentru ca lamentandu-se si traind in trecut nu se poate construi ceva trainic in prezent..., e interesant subiectul, desi stiu ca se vorbeste mult si des despre asta

Postat pe 23 Decembrie 2008 21:00
De la: edynae, la data 2008-12-23 21:00:20Sunt si pro si contra. Contra : pai sigur conteaza trecutul unei persoane intr-o relatie amoroasa, nu numai cel amoros, ci si in general, pentru ca trecutul si experienta unui om il fac sa fie ceea ce este el in prezent. Nu-i bine sa ne implicam in prea multe detalii, dar sa avem o parere generala despre asta mi se pare ca este chiar necesar, nu crezi? Pro: in plus, bineinteles, oricare ar fi trecutul unei persoane, acest lucru ar trebui sa nu influenteze relatia prezenta, daca se intampla acest lucru atunci dupa parerea mea persoana in cauza nu este destul de pregatita pentru alta relatie, pentru ca lamentandu-se si traind in trecut nu se poate construi ceva trainic in prezent..., e interesant subiectul, desi stiu ca se vorbeste mult si des despre asta



cum sa-ti explice nenea sa intelegi!!?
in textul tau , n-ai zis nimic!
ai reluat doar primul text si ai schimbat ordinea cuvintelor!
io barem n-am nici o parere, asa ca tac!

Postat pe 23 Decembrie 2008 21:03
Vroiam sa zic ca acest trecut conteaza, dar chiar daca e bun sau rau nu trebuie sa ne influenteze prezentul, poate reusim sa facem abstractie de el, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa nu il stim, asta era ideea, numai bine..

Postat pe 23 Decembrie 2008 21:35
se spune "trebuie sa stii trecutul ca sa intelegi prezentul"
alte intrebari?
morticia_adams
Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:50
De la: joana_rise, la data 2009-01-02 22:50:15se spune "trebuie sa stii trecutul ca sa intelegi prezentul"
alte intrebari?
crezi ca cineva te va iubi ptr ce ai fost?sau te iubeste ptr ce esti ?
nor_pufos
Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:55
pentru ceea ce esti.
traieste cu tine in prezent, nu in trecut.
morticia_adams
Postat pe 2 Ianuarie 2009 23:06
.........acuma depinde si daca vrei sa intelegi prezentul.
uneori poate fi prea complicat si n-are sens sa te complici.
morticia_adams
Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:27
Draga norisor, scurt si la obiect:\'\'Invata din trecut,Traieste in prezent si Gandeste-te la viitor\'\'...,iar mai pe larg,odata ce incepi o noua relatie,e bine sa lasi trecutul la timpul lui...trecut,sa te concentrezi pe ce ai acum si sa nu-ti irosesti energia cu intebari inutile,acum depinde si cat de \'\'cimentata\'\' e relatia, dupa o perioada mai lunga de timp ajungi sa cunosti trecutul partenerului cu bune,cu rele,sa-l accepti si sa treci la o etapa superioara,unde prezentul si viitorul conteaza!

Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:47
d cele mai multe ori conteaza trecutu femeilor pt barbati!!!...........
k dak near interesa p noi prea mult trecutu lor repede ne-ar inkide gura k doar sunt barbati!
......................................................APROPO D C BARBATII AU VOIE SI FEMEILE NU?in f multe kestii ei sunt sefi,sau cel pootin asa s vad si noi subalternii..........
nirvana_cukramel
Postat pe 16 Ianuarie 2009 22:54
normal ar fi ca nu trecutul ci prezentul sa ne intereseze,nu avem deptul de a judeca ce a facut cineva atunci cand nu era cu noi,catalogam de multe ori un ins doar auzind ca a facut nu stiu ce....mai bine l-am cunoaste apoi sa ne dam cu parerea.!cati `rai`sunt `buni` si cati `buni` sunt `rai` nu va imaginati!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 6 Februarie 2009 14:35
Nu mi se pare ok k eu , sa ii cunosc trecutul prietenului meu ... si ma refer intr`o relatie. L`am intalnit , eu sunt cea care trebuie sa`i descopar defectele si calitatile. Daca il intreb pe el, eventul intreb si pe fosta, care, prin absurd, o cunosc .. ce rost mai are ? Ca relatia sa dureze ceva timp , trebuie sa fie ceva nou , k niciunu sa nu se plictiseasca ... Las` trecutul sa fie trecut si traiesc prezentul pt k asta e cel mai important :X
alexandra_and
Postat pe 6 Februarie 2009 23:52
sa fim seriosi acum,pt toti barbatii conteza trecutul prietenei lor.dar daca exista dragoste totul e posibil
rusu_irina
Postat pe 7 Februarie 2009 01:09
stiti problema cea mare traim in romania si inca mai lume incuiata careia ii pasa de trecut...
auralia
Postat pe 7 Februarie 2009 01:19
trecutul e bine sa fie lasat acolo unde e el. parerea mea. ar trebui sa nu iti mai poata influenta prezentul, dar daca inca mai are efecte inseamna ca nu mai e trecut nu? ce te faci daca ai un partener care vezi ca evita direct sa vb despre trecut? nu inseamna ca mai e afectat inca de trecut? prefer sa nu vb despre ce am facut, dar daca sunt intrebata atunci as vorbi fara nici o problema. in viata nu suntem toti la fel.
giorgi_irimioaea
Postat pe 7 Februarie 2009 12:15
omul se schimba, daca vrea. si uneori poate te intereseaza factorii (circumstanetele) care l-au facut sa se schimbe...etc e ok sa cunosti trecutul cuiva, fara sa-l judeci ,,,dar trb sa traiesti prezentul cum spunea si karinna
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 15:54
nu avem dreptul sa fim gelosi pe trecutul celui de langa noi.fiecare are trecutul lui,intr-o relatie nu conteaza decat prezentul si viitorul.
dana_mv
Postat pe 8 Februarie 2009 15:57
Nu cred ca-i atat de important trecutul, insa ce te faci cand o fosta iubita de-a iubitului tau nu-ti da pace, culmea tinandu-se de capul tau si nu de al lui, in incercarea de a va desparti?
puiut_77
Postat pe 9 Februarie 2009 11:57
De la: puiut_77, la data 2009-02-09 11:57:55 Nu cred ca-i atat de important trecutul, insa ce te faci cand o fosta iubita de-a iubitului tau nu-ti da pace, culmea tinandu-se de capul tau si nu de al lui, in incercarea de a va desparti?


o ignori cat poti de mult..tot ce conteaza sunteti voi doi, in rest.. se va potoli la un moment dat...dar daca ii dai apa la moara..va fi satisfacuta si probabil va continua..atata timp cat vede ca nu aveti ce probleme sa va faceti din cauza ei..se va potoli zic eu
miha00
Postat pe 9 Februarie 2009 12:00
Depinde de relatie si de...trecut...
ocs
Postat pe 2 Martie 2009 20:08
De la: inocent, la data 2009-02-06 14:35:14normal ar fi ca nu trecutul ci prezentul sa ne intereseze,nu avem deptul de a judeca ce a facut cineva atunci cand nu era cu noi,catalogam de multe ori un ins doar auzind ca a facut nu stiu ce....mai bine l-am cunoaste apoi sa ne dam cu parerea.!cati `rai`sunt `buni` si cati `buni` sunt `rai` nu va imaginati!!!!!!!!!!!!!!!!!
nor_pufos
Postat pe 2 Martie 2009 20:41
De la: puiut_77, la data 2009-02-09 11:57:55 Nu cred ca-i atat de important trecutul, insa ce te faci cand o fosta iubita de-a iubitului tau nu-ti da pace, culmea tinandu-se de capul tau si nu de al lui, in incercarea de a va desparti?
el trebuie sa actioneze si sa puna capat acest acelei perioade din trecutul lui.
nor_pufos
Postat pe 2 Martie 2009 20:42
De la: giorgi_irimioaea, la data 2009-02-07 12:15:32trecutul e bine sa fie lasat acolo unde e el. parerea mea. ar trebui sa nu iti mai poata influenta prezentul, dar daca inca mai are efecte inseamna ca nu mai e trecut nu? ce te faci daca ai un partener care vezi ca evita direct sa vb despre trecut? nu inseamna ca mai e afectat inca de trecut? prefer sa nu vb despre ce am facut, dar daca sunt intrebata atunci as vorbi fara nici o problema. in viata nu suntem toti la fel.
si mie mi se pare ok sa nu mintim in legatura cu trecutul nostru
nor_pufos
Postat pe 2 Martie 2009 20:43
De la: nirvana_cukramel, la data 2009-01-16 22:54:22d cele mai multe ori conteaza trecutu femeilor pt barbati!!!...........
k dak near interesa p noi prea mult trecutu lor repede ne-ar inkide gura k doar sunt barbati!
......................................................APROPO D C BARBATII AU VOIE SI FEMEILE NU?in f multe kestii ei sunt sefi,sau cel pootin asa s vad si noi subalternii..........
ptr ei conteaza merreu.Noi daca intrebam deja suntem prea insistente.
nor_pufos
Postat pe 2 Martie 2009 20:45
e bn k sa stim de viata partenerului nostru de viata...dar nu trebuie sa ne lasam influentati de trecut...

eu am un prieten ,kre imi striga aproape tot timpul de trecut..desi ma iubeste,de fiecare data knd ne certam imi striga de trecut....nu imi place asta deloc....
dk vrei o relatie frm cu iubitul/iubita ta,nu trebuie sa te iei mereu de trecutul ei/lui.....

Postat pe 3 Mai 2009 14:27
Eu sincer as fi foarte curios ce s-a intamplat cu fostul prieten al ei. Pai este posibil sa zaca prin mai stiu eu ce canal, bine ciopartit.
jenesaispas
Postat pe 3 Mai 2009 15:02
Trecut ,prezent si viitor ,toate ca vrem sau nu fac parte din viata noastra
ionia
Postat pe 3 Mai 2009 15:04
Viitorul inca nu.., nu te uiti si tu la Star gate sau Calatori prin timp?
jenesaispas
Postat pe 3 Mai 2009 15:08
De la: rusu_irina, la data 2009-02-07 01:09:19sa fim seriosi acum,pt toti barbatii conteza trecutul prietenei lor.dar daca exista dragoste totul e posibil



sa fim seriosi acum,dar pentru femei nu conteaza trecutu barbatului?
scorpyoW
Postat pe 3 Mai 2009 15:18
nu putem fi fericiti daca traim in trecut...priveste viata prin parbriz,nu prin oglinda din spate.
dana_mv
Postat pe 3 Mai 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
declaratie de dragoste 33 De la: Diavolyta_ 12 Mai 2009 14:57
Mama crestina intr-o tara musulmana: o provocare?!? 10 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 20:47
salut 5 De la: baby_r 22 Mai 2010 20:23
hei!!fetelor!!aici aici!!ce ziceti?? 37 De la: sirghea 30 Septembrie 2010 17:06
AJUTOOOOR 7 De la: kudika1993 31 Mai 2010 12:39