Setari Cookie-uri

aperitive pentru diverse ocazii

Pentru ca nu este aici nici un forum dedicat mancarurilor m-am gandit sa creez unul! ce preparati voi deosebit pt aperitive?Cateva poze cu aperitivele pregatite de mine le gasiti pe blogul meu!

Postat pe 4 Ianuarie 2009 12:31
HEI, BUNA DIMINEATA ! PAI, DE CE AI INTERNET DACA NU "CALATORESTI" PE EL ? LASA-TE PURTATA DE "MAUS" SI SA VEZI CE DE SITE-URI CU BUCATE GASESTI ... SI TOATE AU ... FORUMURI ! DECI, " bucatarul meu", "gateste cu mine", "culinar.ro", "gustos.ro", "papabun.ro", "retete culinare.ro", "i.dieta.ro", "www.condimenteweb.ro", "curcubeuculinar", ...si inca multe romanesti !
SI IN PLUS, O GRAMADA DE SITE-URI STRAINE, MAI ALES DIN FRANTA : "linternaute.fr...", "cuisine.aol.fr/Srecette"....
SAU, PUR SI SIMPLU, LA "IMAGINI - GOOGLE" PUNE INTREBAREA CARE TE FRAMANTA, SPRE EXEMPLU: "BUFET RECE" SAU ..."SALATE APERITIV" SAU ..."TORTURI CU CREMA DE CIOCOLATA" ...ETC. SI VEI VEDEA CATE RASPUNSURI IN IMAGINI ITI OFERA ! SUCCES SI POFTA BUNA !
DRAGOBETE
Postat pe 4 Mai 2009 09:35
stiu ca termenul aperitive se foloseste pt bauturi si uite si def din dex
APERITÍV s.n. Bãuturã alcoolicã servitã înainte de masã, pentru deschiderea apetitului; fr., engl. aperitif; germ. Aperitif; it. aperitivo. Din categoria aperitivelor fac parte bãuturi elaborate pe bazã de vin (Dubonnet, vermuturi) sau alcool (bitter-uri, genþiane) cu adaos de plante sau esenþe, având gust amãrui, precum ºi rachiuri pe bazã de cereale, de fructe sau de plante (whisky, gin, þuicã, tequila). Ca termen de specialitate, aperitiv este întotdeauna o bãuturã, iar felul de mâncare servit înainte de masã se numeºte gustare.
multa lume am vazut ca foloseste acest cuvant necorespunzator
honeybrunette
Postat pe 4 Mai 2009 11:29


APERITÍV, aperitive, s.n. 1. Gustare care se ia înainte de masã (pentru a stimula pofta de mâncare) 2. Bãuturã alcoolicã consumatã înainte de masã (pentru a stimula pofta de mâncare). – Din fr. apéritif, lat. aperitivus.
Sursa: DEX '98 (Dictionar Explicativ)
cameliagiurgiu
Postat pe 12 Octombrie 2009 18:37
De la: honeybrunette, la data 2009-05-04 11:29:42stiu ca termenul aperitive se foloseste pt bauturi si uite si def din dex
APERITÍV s.n. Bãuturã alcoolicã servitã înainte de masã, pentru deschiderea apetitului; fr., engl. aperitif; germ. Aperitif; it. aperitivo. Din categoria aperitivelor fac parte bãuturi elaborate pe bazã de vin (Dubonnet, vermuturi) sau alcool (bitter-uri, genþiane) cu adaos de plante sau esenþe, având gust amãrui, precum ºi rachiuri pe bazã de cereale, de fructe sau de plante (whisky, gin, þuicã, tequila). Ca termen de specialitate, aperitiv este întotdeauna o bãuturã, iar felul de mâncare servit înainte de masã se numeºte gustare.
multa lume am vazut ca foloseste acest cuvant necorespunzator



Sursa definitiei postate nu este DEX (Dictionarul Explicativ), ci DGE (Dicționar Gastronomic Explicativ).

DEX-ul, de data aceasta, se pare ca accepta ambele variante ca fiind corecte.

Noi sa fim sanatosi!
cameliagiurgiu
Postat pe 12 Octombrie 2009 18:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum vi se pare noua Kudika? 186 De la: G1ul1a 26 Septembrie 2010 11:40
Mall Plaza Romania 6 De la: arynaaa 19 Aprilie 2009 19:55
CONCURS - VOTURI 1 De la: anca64 18 Iulie 2008 11:45
copiii strazii---fenomen? 18 De la: lavidenisa 18 Septembrie 2009 08:26
Plangeri contraventionale 1 De la: Calyope 6 Februarie 2012 19:16